Děti a plnotučné mléko
Zdroj: Děti a plnotučné mléko ze Shutterstock

Děti, které pijí plnotučné mléko, mohou být štíhlejší než ty, které dostávají mléko polotučné

Plnotučné mléko funguje jako prevence nadváhy u dětí a zároveň je lepším zdrojem vitaminu D, který je nezbytný nejen pro zdravé kosti a zuby, ale i pro správné fungování většiny orgánů v lidském těle.

Takové překvapivé závěry přinesla kanadská studie zveřejněná v časopise American Journal of Clinical Nutrition. Výzkum provedli lékaři v nemocnici St. Michael v Torontu na 2 745 dětí ve věku dva až šest let. V rámci studie zjišťovali, jaké mléko děti pijí, na základě váhy a výšky stanovili BMI každého dítěte a měřili hladinu vitaminu D v krvi.

Ukázalo se, že děti, které pravidelně pijí plnotučné mléko, mají BMI v průměru nižší o 0,72 bodu ve srovnání s konzumenty odtučněného mléka. Autoři studie to považují za významný rozdíl. Podle nich je u dětí, které konzumují plnotučné mléko, třikrát nižší pravděpodobnost, že budou v pozdějším věku bojovat s nadváhou. A kromě toho budou mít také vyšší hladinu vitaminu D v krvi. „Déčko“ totiž patří mezi vitaminy rozpustné v tucích, v tučném mléce je ho tedy více než v mléce odtučněném. Studie tak vyvrací hojně rozšířený mýtus, že plnotučné mléko je škodlivé pro zdraví a štíhlou linii.

Důkaz, že plnotučné mléko má pozitivní výživový přínos, přineslo již několik odborných studií. Například výzkumník Harvardské univerzity Walter Willet prokázal, že plnotučné mléko podporuje nejen hubnutí, ale také snižuje riziko srdečních onemocnění. Studie uveřejněná letos v odborném časopise Circulation ukazuje, že by mohlo snížit riziko cukrovky a přibývání na váze.

http://ajcn.nutrition.org/content/104/6/1657.abstract?sid=c7f1629b-09ba-4f52-920a-8fedd55baa70 

Zeptali jsme na názor naší odborné garantky paní Prof. Ing. Jany Dostálové, CSc.

Nemohu se vyjádřit k celému textu, ale pouze k části o vitaminu D.

Protože je vitamin D vitamin rozpustný v tuku, obsahuje ho plnotučné mléko více než mléko s nižším obsahem tuku. Děti vitamin D potřebují hlavně pro dobrý vývoj kostí. Ke konzumaci plnotučného mléka dětmi bych se vyjádřila takto: Plnotučné mléko se doporučuje předškolním dětem i dětem mladšího školního věku (pokud nejsou obézní). Kojenec přijímá přibližně 50 % energie z tuků, a toto množství se má postupně snižovat až na 30-35 % z celkového množství přijaté energie z tuků, které je doporučované pro dospělé. Proto malé děti mohou přijímat větší množství tuku a tedy konzumovat výrobky s vyšším obsahem tuku. Plnotučné mléko má také příjemnější chuť, a tak ho děti raději pijí, což je dobré z hlediska příjmu vápníku i dalších prospěšných živin.

Zdraví Vás

Jana Dostálová