Výherci soutěže č. 1. jsou:

  • Jachurová Lenka, Brno
  • Somrová Sabina, Kamenice
  • Návojský Marcel
  • Balejová Karla, Valašská Polanka
  • Kápičková Dana, Třemošnice

Správné odpovědi:

  • 1. Motto: „Nejsou nezdravé potraviny, nezdravá mohou být jejich množství.“ Jak jednoduše určit velikost porce?

b) Velikost pěsti, nebo dlaně mohou být vodítkem pro určení správné velikosti porce

Vysvětlení: Jednoduchou pomůckou je určování velikosti porce pomocí velikosti sevřené pěsti nebo otevřené dlaně. Porce libového masa tedy odpovídá velikosti dlaně, což je pořádný kus, nikoli malý kousíček, jak je mnohdy zvykem. Porce ovoce není na druhou stranu nijak velká, mnoho lidí např. při přípravě smoothie použije dvojnásobné množství ovoce, což je spojeno se zbytečně vysokým příjmem cukru.

  • 2. Co je androidní typ postavy?

b) Typ obezity, kdy se tuk ukládá převážně do oblasti břicha, říká se jí také obezita tvaru jablka

Vysvětlení: U androidního typu postavy je tuk nahromaděn zejména v oblasti břicha. U androidního typu obezity se vedle zvýšeného množství podkožního tuku častěji vyskytuje i zmnožení útrobního (viscerálního) tuku. Tento typ obezity je rizikový pro vznik kardiovaskulárních onemocnění. Je proto namístě doporučení změnit životní styl, zařadit více pohybu a změnit jídelníček. Při obezitě < 30 BMI je vhodné navštívit dietologa a řídit se jeho doporučeními.

  • 3. Co je viscerální tuk

c) Tuk, který obklopuje vnitřní orgány v oblasti břicha, zvyšuje riziko srdečně cévních onemocnění

Vysvětlení: Pozitivní zprávou je, že viscerální tuk se hubne poměrně snadno, stačí upravit stravovací zvyklosti a přidat na pohybu. V praxi to především znamená omezit příjem alkoholu, vyřadit slazené nápoje, nahradit uzeniny a tučná masa rybami, libovým masem a kvalitní šunkou (1-2 porce denně), zařadit více zeleniny (3 porce denně), ovoce (maximálně 2 porce denně), zakysaných mléčných výrobků (2 porce denně) a celozrnných obilovin a výrobků z nich (4-6 porcí denně).

  • 4. Co tedy dělat, když se dozvíte, že máte vysoký tlak?

a) V žádném případě situaci nepodceňujte a řiďte se doporučeními k úpravě životního stylu. Pokud vám lékař předepíše léky na snížení krevního tlaku (antihypertenziva), užívejte je podle pravidelně a dodržujte dávkování.

Vysvětlení: V žádném případě situaci nepodceňujte a řiďte se doporučeními k úpravě životního stylu. Pokud vám lékař předepíše léky na snížení krevního tlaku (antihypertenziva), užívejte je podle pravidelně a dodržujte dávkování. Úprava životního stylu spočívá v odstranění rizikových faktorů hypertenze. V praxi to znamená upravit svou tělesnou hmotnost, zvýšit fyzickou aktivitu, omezit příjem soli, zvýšit příjem ovoce a zeleniny a dbát i o své psychické zdraví. Kuřáci by každopádně měli přestat kouřit.

  • 5. Nádorová onemocnění představují druhou nejčastější příčinu úmrtí ve vyspělých zemích. Jakou roli má výživa v prevenci tohoto onemocnění?


b) Klíčovou. Za vysoce ochranný faktor je považován dostatečný příjem zeleniny a ovoce, kde je známý pozitivní vliv antioxidantů (př. vitamin A, C, karotenoidy, vitamin E, selen, zinek) a fytochemikálií.

Vysvětlení: Antikancerogenně působící látky v ovoci a zelenině jsou představovány antioxidanty (vitamin A, vitamin E, selen) a fytochemikáliemi.

Velké karcinogenní riziko představuje především tzv. sekundárně zpracované maso, tj. uzeniny, uzené a grilované maso. V prevenci je proto vhodné výrazně omezit konzumaci uzenin a nejíst maso vícekrát než jednou denně.
Nezapomínejte, že nádorové riziko zvyšuje jakýkoliv alkoholický nápoj. Doporučení pro konzumaci jsou z pohledu nádorových onemocnění přísná, konzumace alkoholu se nedoporučuje vůbec; popř. by příjem neměl překročit 2 dávky alkoholu/den pro muže a 1 dávku/den pro ženy (1 dávka = 300 ml piva, 125 ml vína, 0,25 ml destilátu).