Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Usnadní vaši volbu při nákupu potravin
Detail článku
Pohyb

Tančím, tedy jsem ...

16.12.2016, Mgr. Martina Karasová

Pohyb je samotným základem člověka. Tancem si příjemně protáhneme tělo. Hudba nás pohladí na duši. Pohybem zpevníme svaly, vylepšíme držení těla, rozhýbeme fyzická pnutí a blokace. Muzikoterapie pomůže snížit míru stresu a zvýšit míru pohody.

Tančím, tedy jsem
Zdroj: Tanec prospívá zdraví ze Shutterstock

Tanec zase napomáhá sladit pohyby a vyjádřit emoce

Náš vnitřní svět je okolím ovlivňován skrze pohyb a naopak, my svým pohybem dokážeme ovlivnit okolí. Tanec nám pomáhá lépe porozumět svému tělu a jeho signálům, pomáhá uvědomit si jednotlivé části těla a zapojit tak do pohybu i svaly, o kterých jsme možná až doposud neměli ani tušení

Zábavný způsob výdeje energie, třeba i hubnutí

Tanec je mimořádně zábavnou možností jak si dát do těla a bez bolesti a nepříjemné námahy shodit přebytečné kilogramy. Pomalejší formou tance spálíme okolo 1000 kJ za hodinu, rychlejší až 2500 kJ, což už je například štědrovečerní večeře. Tancem si můžeme vylepšit držení těla a zpevnit svaly, i když pochopitelně záleží na tom, jaký typ tance si zvolíme. Jiný efekt bude mít na naše tělo tanec společenský a jiný například břišní tance.

Zpomaluje stárnutí

Zní to neuvěřitelně, ale podle některých průzkumů tanec opravdu pomáhá zastavit čas. Tento druh pohybu totiž snižuje stres, a tím i ovlivňuje funkci buněk v těle, které urychlují procesy vedoucí ke stárnutí. Takže chcete-li se dožít vysokého věku, tančete!

Balancuje poměr mezi "zlým a hodným" cholesterolem

Dalším nečekaným benefitem je fakt, že tato aktivita také zvyšuje hladinu „hodného“ cholesterolu a snižuje hladinu „zlého“ cholesterolu v těle. Je to také skvělá pohybová aktivita pro lidi, kteří trpí cukrovkou, protože pomáhá regulovat krevní cukr.

Navozuje psychickou pohodu

Tanec je jednou z nejpříjemnějších cest, jak se uvolnit, odbourat stres a naopak načerpat hormony štěstí neboli endorfiny. Podle vědců rytmický pohyb přináší duševní klid, může zmírnit projevy stresu a emocionálního neklidu.

Tanec léčí

Tanec se dá dokonce využít i k terapii psychických nebo i psychosomatických onemocnění. Je vnímán jako radostná a uvolňující aktivita, která umožňuje prožít i běžně potlačované emoce. Základem terapie jsou tvořivé improvizace a nevědomé pohybové asociace, a to ať už se jedná o individuální nebo skupinovou terapii pohybem a tancem. Pohyb v terapii není nikdy hodnocen jako dobrý nebo špatný, důležitý je prožitek pohybu a tance jako samotný. Terapie tancem uvolňuje psychické vypětí a umožňuje vyjádření blokovaných nebo potlačených a následně maskovaných pocitů a prožitků.

Oddaluje procesy ovlivňující snížení paměti

Vědci zjistili, že u tance se zapojují ty struktury v mozku, které pomáhají oddalovat nástup demence. Spousta aktivit založena na přemýšlení, jako např. čtení nebo luštění křížovek, se spojuje s nižším rizikem rozvinutí a oddálení demence v průměru o několik let. Z pohybových aktivit byl takovouto aktivitou, napomáhající zabraňovat nebo oddaluje příznaky demence, pouze často provozovaný tanec.

 

  

Spolupracujeme s       

  Stop cukrovc e Sekce nutričních terapeutů ČAS

 

 

 

 

 

 

 

Školní informační kanál

Jihočeské zemědělské muzeum

SPZO