Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Usnadní vaši volbu při nákupu potravin
Přehled

Poradna

Poradna byla finančně podpořena dotačními programy MZ „Národní program zdraví – projekty podpory zdraví“ pro rok 2016:
„Akademie zdravého životního stylu - Novinářská akademie“, číslo projektu: 10612
„Fandíme zdraví“, číslo projektu 10613

21.3.2017

Nadváha následkem dlouhotrvající léčby - jak s ní?

Dobrý den,

potřebovala bych se poradit. Mám deset let rakovinu lymfatických uzlin. Následkem léčby jsem hodně přibrala. Mám 40 let. měřím 185 a vážím 88. Bohužel jelikož jsem neustále v léčbě jsem hodně unavená, takže zvládám jen běžný pohyb. Je možné i v této situaci upravit životosprávu, najít nějaký pohyb abych zhubla, ale zároveň neohrozila léčbu nebo svůj organismus. Děkuji za odpověď 

Eva

Dobrý den. paní Evo,

ve Vašem případě je to složitější - organismus spotřebovává hodně energie pro boj s nemocí. Domnívám se, že byste mohla zkusit určitě kratší procházky pravidelné a třeba protahovací cvičení nebo joga či pilates. Spíše než přímo o hubnutí to ve Vašem případě bude o určité snaze budovat kondici, zdatnost. Člověk v kondici, který se pravidelně hýbe, byť má o něco vyšší hmotnost, než by mít měl, je na tom lépe než člověk s nižší hmotnosti, který se nehýbe.
I s procházkami ale začněte jen pozvolna - první den jen třeba 8-10 minut, střední nebo i pomalejší tempo; druhý den si nechte volný, pokud budete hodně unavená, budou Vás bolest svaly, tak příště zvolte kratší čas, pomalejší tempo.
Z jogy a pilates volte cviky, které jsou méně náročné nebo jsou vhodné i cviky pro zdravá záda. Pokud byste kolem sebe měla nějaké skupinové cvičení pod vedením odborníka (fyzioterapeuta, rehabilitačního lékaře), poraďte se nejprve s ním - může Vám doporučit krátké sestavy cviků, které byste třeba opět postupně zkoušela.
Nebojte se také poradit s lékařem nebo rehabilitačním lékařem - bylo by to ideální, protože mohou lépe po vyšetření určit, co můžete zkoušet a co zvládnete, jaká zátěž je pro Vás vhodná.

Snažte se hlavně se nepřetížit, lépe začít postupně, pomalu - nadměrná zátěž je pro organismus negativní. Pokud se ten den nebudete cítit dobře, aktivitu odložte raději na zítřek.

Přeji Vám hlavně mnoho zdraví, krásné jaro, s pozdravem J.Laštovičková

21.3.2017

Přibírání a výběr potravin - jak na to?

Dobrý den,

snažím se postupně přibrat, což se mi i daří, zařadila jsem i nutridrinky. Jen nevím a trochu mne trápí, zda je vhodné a v pořádku při přibírání zařazovat např i slazené mléčné výrobky cukrem, musli tyčinky (třeba fit oříšková, merunková, bez polevy), džem nebo zapékané kvalitní musli do bílého jogurtu, sušenky typu bebe nebo piškoty v rámci svačiny třeba k mléčnému výrobku. Všechny tyto potraviny jsou totiž obecně kritizované jakože "tvářící se zdravě, ale plné cukru a nevhodné", ale myslím, že to je psáno z pohledu těch kdo chtějí hubnout. Dále mám dotaz i na pečivo, poslední dobou jsem přešla na obyčejný chléb (pšenično nebo žitno pšeničný) nebo i klasické rohlíky, protože mi různé semínkové hlavně sypané pečivo ze supermarketů nedělalo dobře, přišlo mi dost slané a kolikrát takové jako možná "žluklé" na chuť. Občas si dám nějaké, co mám vyzkoušené a je dobré, obecně to sypané mám ráda jen ta kvalita mi vadila. No když to shrnu při přibírání nevadí bílé rohlíky a obyč chleba? jím i zeleninu a těstoviny bílé i tmavé, rýži, pohanku i jáhly, bulgur atd. A místo ořechů (taky problém s kvalitou a stravitelností) jsem si oblíbila do kaše či jogurtu různá "ořechovám másla" třeba arašídové, mandlové, lžičku či dvě na porci (ne denně). Prostě aby se mi to lépe trávilo všechno...děkuji snad jsem to napsala srozumitelně. Adéla

Strava při přibírání

Dobrý den, mám dotaz - potřebuji přibrat celkově tuk i svaly, celkem asi 10 kg a snažím se jíst co nejvydatněji, je to někdy náročné na trávení atd. Z toho důvodu jsem zařadila i třeba jídla s vyšším gi jako je br kaše, bílá rýže, těstoviny, i bílé pečivo a obyč chléb, instatní obilné kaše (semix, nomina), ořechová másla, termix, jogurty i ochucené a tvarohy, piškoty, puding, klasické musli tyčinky nebo sušenky (bebe, emco, spíše ty neplněné - "zdravější") ale je v nich samozřejmě cukr. Tohle vše se z hlediska doporučení moc nehodí, jsou tam ty přidané cukry a vyšší GI, jenže pokud mám přibrat, tak pokud budu jíst jen "ultra zdravě" tak to ho musím sníst ještě víc a je to hůř stravitelné . Krom toho samozřejmě jím i zeleninu a ovoce a také maso a přílohy a mléko i jogurty neslazené, lučinu, šunku atd. to co jsem vyjmenovala tvoří doplněk stravy v rámci svačin atd. Snad jsem to napsala srozumitelně, děkuji.

Adéla


Dobrý den paní Andreo,

máte pravdu v tom, že při nabírání hmotnosti i svalů je třeba vyšší příjem všech živin - bílkovin, sacharidů i tuků. Vy si vybíráte potraviny velmi vhodné, snažíte se vždy zvolit nutričně bohatší produkt než jen ten, který má vyšší obsah energie (a třeba ne tak vhodné složení co se týče živin).

Pokud je třeba, aby pacient ujedl více stravy, spíše se zařazuje běžné pečivo (rohlíky, chléb), které je lehčeji stravitelné, nezasytí tolik jako pečivo celozrnné. Ořechová másla Vám opravdu mohou vyhovovat lépe než celé ořechy, vyberte jej třeba i v bio kvalitě. Stravitelnost potravin a pokrmů ovlivňuje nejen jejich složení, ale i zpracování (mechanická úprava, příp. tepelná úprava, apod.).

Ve Vašem případě instantní kaše nejsou nic proti ničemu, ani pudink, piškoty, střídejte jogurty ovocné, bílé, termixy, ovocné tvarohy, zařazujte občasně i müsli tyčinku bez polevy, střídejte nezapečené a zapečené müsli nebo sušenky právě z ovesných vloček nebo s podílem celozrnné mouky.

Důležité je, abyste nejedla jen samé zdroje "jednoduchých sacharidů" - tedy převážně jen ovoce a sladkosti, ale byly zde i ty zdroje složitých sacharidů (přílohy, pečivo, obiloviny, luštěniny - podle toho, jak tyto potraviny tolerujete). Abyste také zařazovala i zdroje bílkovin (libová masa a ryby, mléčné výrobky, luštěniny, vejce) - společně s nimi také přijímáte určité množství tuků.

Nutridrinky jsou vhodným doplňkem, pokud se jen navýšením běžné stravy nedaří příjem živin a energie zvýšit (a tím docílit zvýšení hmotnosti) - obsahují tuky, bílkoviny, sacharidy, lze vybrat i druh s vlákninou.

Pokud máte váhu nízkou, nehrozí Vám komplikace z nadbytku živin, vybíráte potraviny dobře, takže ani nutričně Váš výběr není špatný. Důležitá je i ta pestrost, kterou vy dle toho, co píšete, rozhodně máte. Jezte často, v menších porcích - kdykoliv máte chuť (tak byste měla celkově ujíst více a tím i přijmout více živin).

Přeji Vám hlavně mnoho zdraví, krásné jaro, J. Laštovičková

 

21.3.2017

Jak zhubnout ?

Dobrý den,

chtěla jsem Vás poprosit jak nejlépe zhubnout je mi 40 let měřím 162 cm a vážím 88 kg už jsem zkoušela zhubnout ale nikdy jsem u toho nevydržela poradíte mi jak nejlépe zhubnout. Zkoušela jsem si zapisovat jídlo to asi bylo nejlepší, ale nevím kolik kalorii bych měla za den sníst abych zhubla. Děkuji za odpověd.

Debora

Dobrý den paní Deboro,

těžko takto na dálku přesně stanovit kolik kalorií a živiny byste měla přijímat, když nevíme, jak vypadá Vaše současné stravování, neznáme další informace o Vašem zdravotním stavu, složení těla, apod.

Píšete, že jste již zkoušela zapisovat jídlo - tak výborně, to jste právě na dobrém začátku - zapište vše, co sníte a vypijete v průběhu dne, zkuste upřesnit i porce. Všimněte si také kolik tekutin (a jakého druhu přijímáte). Máte v stravě dost zeleniny (300-500 g za den) a 1-2 porce ovoce? Jsou ve Vašem jídelníčku pravidelně sladkosti? (Jak často, v jakém množství? Lze je něčím nahradit - např. čtverečkem hořké čokolády?) Jaké si vybíráte mléčné výrobky, uzeniny. Jak velké jsou Vaše porce? To vše je třeba zhodnotit - můžete se třeba inspirovat naším jídelníčkem na 7 dní (bude publikovaný během cca 2 týdnů)- zkusíte si tak zařazovat vhodné potraviny, posoudíte i porce, které Vám vyhovují.

Snažte se jíst pravidelně, 3-5 x denně (základem jsou 3 hlavní jídla, mezi nimi mohou být menší svačiny.). Hlavní jídla - rozdělte si talíř na pomyslné třetiny - třetinu by měla tvořit příloha (zdroj sacharidů, ideálně těch složitějších - např. celozrnné pečivo, pohanka, celozrnný kuskus, rýže basmati, luštěniny, brambory, aj.), druhou třetinu zelenina (pečená, dušená, vařená, grilovaná na malém množství tuku nebo čerstvá) a poslední třetinu zdroj bílkovin (vajíčko, libové maso, mléčný výrobek - polotučný, libová uzenina - šunka, ryby nebo také sojové maso či tofu).

Svačinka může být i menší - dopoledne např. 1 ks ovoce, odpoledne např. jogurt nebo malý kousek pečiva se zdrojem bílkovin (např. žervé, cottage, pomazánka tvarohová, apod.) a zelenina.

Nesoustřeďte se také pouze na stravu, abyste hubla správně, je třeba řešit i výdej energie - tedy pohyb, pohybové aktivity. Zkuste zařadit pravidelně procházku svižnou chůzí, např. 2-3x týdně.

Pokud jste vždy zhubla, ale poté jste u toho dlouho nevydržela, zkuste se zamyslet, co v tom novém režimu nefungovalo - zda byl příliš přísný nebo Vás trápil hlad nebo chutě. Co Vás motivovalo tehdy ke zhubnutí a jaká je motivace nyní?

Je kolem Vás někdo, kdo by Vás ve snaze o zhubnutí podpořil, pomohl Vám vydržet? (Např. kamarádka, partner, děti...)

Nejde o to "zakousnout se a vydržet 2-3 měsíce", jedná se o celkovou změnu životního stylu.

Držím moc palce, ať se Vám vše podaří!

Jitka Laštovičková, nutriční terapeutka

 

Pozn.redakce: Také můžete zkusit: http://www.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/prevence-onemocneni/nadvaha-obezita/Ramcove-jidelnicky-pro-prisnejsi-redukcni-rezimy__s648x10240.html

 

21.3.2017

Intolerance kravského mléka (kaseinu) a soji

Dobrý den,

jak už nadpis napovídá, chci se zeptat na svůj jídelníček. Asi měsíc a půl cvičím s jistým programem přes internet, 3x týdně posilovací cvičení, 3x týdně kondiční cvičení. Během této doby mi lékař ale zjistil intoleranci kaseinu a soji. Takže veškeré tvarohy plné bílkovin na svačinky a snídaně jsem musela vynechat a nevím, čím je nahradit. Oběd - maso, zelenina, hrst přílohy, večeře - velká porce masa, ryb, zeleninový salát, při posilování příloha. Při posilování na svačinky si dávám knackebrot - 2 plátky s Ramou light, šunkou a zeleninu. Nebo 150 g zeleniny a 40 g ořechů. Snídaně vajíčka se šunkou. Musím zkusit vločky s kokosovým mlékem, ale myslím, že je tam málo bílkovin.Byla jsem zvyklá si rozmixovat tvaroh s řepou, s banánem a ořechy, nevím, čím tohle jídlo nahradit tak, abych během celého dne měla dostatek bílkovin. Už 10 dnů pátrám po jídelníčku pro sportovce a mezitím tím, že cvičím, hubnu, což nechci. Chci zpevnit tělo a trochu nabrat svaly. Měřím 178 cm a vážím 65 kg.

Eva

Dobrý den, Evo,

pokud byste měla pouze intoleranci kaseinu (a nikoliv syrovátky), mohla byste jídelníček obohatit o syrovátkové nápoje a také syrovátkový protein (i když zde teoreticky může být riziko výskytu kaseinu - a pokud byste měla vysloveně alergii, pak by to nebylo vhodné). Ze syrovátky a syrovátk. proteinu lze připravit koktejl s ovocem, přidat vločky... Další možností je také vaječná bílkovina (vaječný bílek ve větším množství, event. šmakoun). Ryby, když máte tu možnost (např. rybí pomazánka, apod.).

Z náhrad mléka je soja bohužel co se týče obsahu nejlepší. Dalším možným zdrojem bílkovin mohou být jiné luštěniny než soja - např. čočka, fazole, cizrna, apod.

Můžete zkusit zařadit navíc např. hrachový protein nebo konopný protein pro doplnění bílkovin, i když nejsou plnohodnotné (jako jsou živočišné zdroje bílkovin). Kombinace luštěnin s obilovinami (jáhly, pohanka, celozrnné obiloviny) pak poskytuje všechny potřebné bílkoviny.

Nejzažší možností jsou pak případně speciální přípravky obsahující směsi aminokyselin.

S pozdravem a přáním příjemného dne

Jitka Laštovičková, nutriční terapeutka

21.3.2017

Dítě odmítá nové jídlo - jak mu pomoci?


Dobry den,

chtela bych se zeptat jak pomoci nasemu ctyrletemu vnukovi ktery odmita ochutnat jakekoli nove jidlo.

Jeho jidelnicek se sklada rano z jednoho druhu jogurtu dale sucheho rohliku a na obed ji vzdy jen vyvar,dale opet jogurt Paula a vecer vyvar,jeste sni hranolky ktere nejdou osidit bramborem jelikoz vzdy zcervena a zacne se mu navalovat na zvraceni.Nove jidlo ani neochutna i kdyz mu to aranzujem,nachysta si to sam s odhodlanim ale ani neolizne jako kdyby mel z jidla strach.Jinak prospiva je celkem krome beznych viroz zdravy,toto trva uz tak rok a nevim co tomu predchazelo,nijak zvlast ho do jidla nenutili aby mel nejake nepekne zazitky.Vse je navic zacarovany kruh jelikoz rodice nevydrzi a maly dostane nejake ty sladkosti ktere vyzaduje.Musi mu chybet vitaminy a jine potrebne prvkypro spravny vyvoj a rust proto mam strach a prosim o radu,neji zadne ovoce,zeleninu,pije jen detske piticka typu Jupik,nepije mleko,caj.Budu vdecna za vasi odpoved. Dekuji.

Kamil

Dobrý den,

s dětskými chutěmi je to někdy hodně složité - některé děti vytrvale dokážou nové potraviny odmítat, poznají i malý rozdíl v chuti, brání se jakékoliv změně. Na Váš dotaz nedokážu odpovědět konkrétní radou, protože pro radu by bylo třeba celou situaci poznat více. Pokusím se alespoň prostřednictvím otázek zkusit navrhnout, na co se můžete zaměřit, o čem popřemýšlet.

Podle toho, co píšete, tak vnuk spíše preferuje výraznější chutě (potraviny více chuťově výrazné díky vyššímu obsahu cukru, tuku, smažení, aj.).
Nepíšete, zda jej netrápí nějaké problémy či potíže, záleží i na jeho váze, zda dobře prospívá, roste.

Když je chlapečkovi nabídnuto jiné jídlo a nevezme si jej, dostane hned jiný pokrm (ten, který ochotněji přijímá)? Nebo zkusíte nabídnout pokrm ještě jednou? Nebo počkat např. hodinu či dvě, zda nepomůže k vyzkoušení či přijetí jiného jídla hlad? Nebo chlapeček záhy dostane něco jiného - sladkost?

Jak vypadá stolování v rodině, jí chlapeček společně s ostatními členy rodiny? Zajímá ho, co jedí ostatní? Pokud má někdo ochutnává nebo má stejné jídlo, jako chlapeček, ani to ho nemotivuje alespoň ochutnat? Diskutovali rodiče celou situaci s pediatrem? Píšete, že když je mezi hranolky brambor, chlapeček zčervená - máte pocit, že jen pozná jinou chuť, nebo že se jedná o nějakou alergickou reakci?

Pokud dítě vše odmítá a ani tyto pokusy nevedou k úspěchu, nezbývá než trpělivě i nadále vše nabízet a zkoušet - ale do jídla nenutit, násilím byste mohli docílit jen zhoršení. Řada dětí i přes hodně omezený výběr potravin (a ne tolik vhodných potravin) dobře roste, prospívá a je nutričně v pořádku.

S pozdravem a přáním příjemného dne, J. Laštovičková

14.3.2017

Jak zdravě vykrmit dítě


Dobrý den,

potřebovala bych poradit jak zdravě "vykrmit" 7letého syna. Na svůj věk je hodně hubený a asi 2 roky má pořád stejnou váhu. Vařím běžné jídla, které mu chutnají, ale jí málo. Nevím jak "zdravě" zvýšit kalorickou hodnotu jídla, nebo co mu dávat k svačině a večeři (obědy má ve škole). Děkuji za odpověď.

Alexandra

Dobrý den, paní Alexandro,

takto na dálku bez dalších informací mohu odpovědět jen obecně.

Obecně je třeba zvýšit množství zkonzumované stravy - snažte se, aby syn jedl větší porce (je-li to možné), aby jedl vícekrát během dne. Přidejte navíc ke svačině ovoce, mléko nebo jogurt nebo krajíček chleba se sýrem či šunkou nebo tvarohovou pomazánkou navíc, nabídnout můžete i tortilu plněnou zeleninou a sýrem, šunkou nebo tuňákem.

Připravit můžete také koktejl z ovoce a jogurtu či mléka. Je vhodné zavést více denních svačin, nebojte se zařadit plnotučné mléko či smetanový jogurt.

Večeře by vždy měla obsahovat zdroj sacharidů (přílohu - brambory, rýži, těstoviny, knedlík, luštěniny, pohanka, jáhly, kuskus nebo třeba pečivo), zdroj bílkovin (libové maso nebo libová šunka, vejce, mléko a mléčné výrobky, ryby), menší množství tuku (máslo nebo kvalitní rostlinný olej) a menší porci zeleniny.

Můžete připravit obložené chleby s rybičkovou pomazánkou nebo kuskus s pečným krůtím masem a rajčaty, brambory s hovězí pečení a dušeným špenátem.

Může být i menší druhá večeře - např. jogurt, malý obložený chléb.

Můžete se inspirovat i naším videem a článkem s tipy jak na svačiny - najdete jej zde -

http://m.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/videa/Jak-na-svaciny__s593x7940.html

http://m.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/zdrava-vyziva/deti-vyziva/Tipy-na-svaciny__s642x7915.html

Konkrétněji by bylo vhodné probrat detailněji synův stravovací a pohybový režim s pediatrem.

S pozdravem J. Laštovičková

1.3.2017

Dotaz na hubnutí

Dobrý den,

je mi 23 let, má výška je 158 a váha 58kg. Chtěla bych se zeptat kolik mám denně přijmout tuků, sacharidů a bílkovin, pokud chci něco málo zhubnout a držet si zdravý životní styl. Mám sedavé zaměstnání, ale někdy se jdu proběhnout, nebo jedu na kole a nebo jen tak zaplavat. Podle mé domácí váhy mám 28 % tuků,50% voda a 35% svaly.

Předem moc děkuji za odpověď.
S pozdravem

Klára

Dobrý den, milá Kláro,

jste mladá a tak není příliš vhodné příjem energie a živin omezovat - lépe jen hlídat si správné složení stravování a nekonzumovat potraviny, které jsou zdrojem "prázdných kalorií".

Takto na dálku lze poradit spíše jen obecně (nevím, zda máte dlouhodobě váhu stabilní, kolik nyní přijímáte energie). Obecně bych Vám vzhledem k váze, výšce a věku doporučila příjem energie cca 7000-7500 kJ (20 % bílkoviny, 30 % tuku, 50 % sacharidů).

Určitě se kromě správného stravování zaměřte i na pravidelný pohyb - bez něj není redukce hmotnosti účinná a dlouhodobá. Aktivity střídejte - rychlá chůze nebo běh, jízda na kole, joga nebo pilates, plavání - to vše je pro tělo pozitivní, kompenzujete tak své sedavé zaměstnání.

 

Držím Vám palce, ať se vše daří, s pozdravem J. Laštovičková

28.2.2017

Vliv potravin na ADHD u dětí


Dobrý den,

ráda bych se zeptala, kterým potravinám se vyvarovat v případě diagnostikování ADHD u předškolního dítěte. Je možné, že některé potraviny zapříčiní vznik této poruchy? Děkuji a přeji hezký den

Pavlína

Dobrý den paní Pavlíno,

v současné době nebyl prokázán vliv výživy na samotný vznik této poruchy (za faktory ovlivňující vznik této poruchy byly uznány alkohol a kouření v těhotenství, zvýšená zátěž těžkými kovy v těhotenství, předčasný či komplikovaný porod, genetické vlivy).

Pokud je porucha prokázána, doporučuje se vyloučit ze stravy dítěte potraviny a pokrmy obsahující umělá barviva, konzervanty, umělá sladidla, které patří do přídatných látek používaných v potravinářství. Vhodné je vyvarovat se i potravin s vysokým obsahem jednoduchých sacharidů (zejm. sladkosti, cukrovinky), které mohou působit negativně.

Vhodné je zařazovat do stravy dítěte potraviny s nižším glykemickým indexem (např. luštěniny, u větších dětí pak zařazovat třeba i celozrnné obiloviny a pečivo, jáhly, pohanku, rýži, brambory; vyhnout se přislazování pokrmů, jako zdroj jednoduchých sacharidů zařazovat ovoce, střídat méně sladké druhy ovoce s těmi sladšími).
Pozitivní vliv byl prokázán při doplnění omega 3 mastných kyselin a také zinku.

S pozdravem a přáním příjemného dne, J. Laštovičková

22.2.2017

Mojemana - potravina vhodná, či nikoli?

Dobrý den,

doporučili by jste mému synovi věk 19let jako svačinu do školy a nebo mi do zaměstnání věk 45, kdy je největší pravděpodobnost, že mě přepadne hlad a nechci se cpát pečivem, protože není nic po ruce? Tento produkt se dá upravovat jako koktejl ovocný a nebo si tam lidé dávají i třeba lžičku nescafe, příjde mi to jako vhodná varianta, mohu znát váš názor? Jedná se o tento produkt https://mojemana.cz/ Děkuji za odpověď.

Martina

Dobrý den milá Martino,

ať už byste využila hotový drink nebo prášek, pro svačinu je ta porce opravdu velká - celkové množství energie v jedné doporučené porci je uváděné cca 1600 kJ - to je na svačinu poměrně mnoho - pro Vás i pro syna. Řešením by bylo zmenšení porce, což nevím, zda je u Many možné - rozdělit na více porcí a uchovat.

Občasně jej zařadit do stravování je určitě možné (složení se snaží doplňovat všechny potřebné živiny v celkem vhodném poměru), nezapomeňte ale, že je důležitá také konzistence stravy - člověk je uzpůsoben pro příjem tuhé stravy, svoji roli ve stravování hraje i rozmělňování potravy s pomocí zubů, jazyka. Nápoj lze vypít během poměrně krátké doby, což někomu nemusí vyhovovat (pokud je zvyklý jíst déle). Sója (ve složení je sojový protein) je také poměrně častým alergenem, nemusí vyhovovat všem.

Pokud Vás v práci pravidelně přepadá hlad, možná jsou pauzy mezi Vašimi jídly příliš dlouhé. Zkuste se na takovou situaci připravit předem - pokud máte v práci k dispozici chladničku, můžete v ní mít např. jogurt, sýr cottage, kefír z polotučného mléka. Můžete si i doma připravit mléčný dezert z 150 ml polotučného mléka a 100 g ovoce, přidat do něj 2 lžičky chia semínek nebo třeba ovesné vločky (pro syna by porce na svačinu byla větší).

S pozdravem J. Laštovičková

22.2.2017

Sacharidy a použití kalorických tabulek při redukci

Dobrý den.

Nedávno jsem začal při redukci hmotnosti využívat aplikaci Kalorické tabulky, která na základě tělesných proporcí a stanoveného hmotnostního cíle nastaví doporučené množství tuků, sacharidů, bílkovin a vlákniny, které by měl člověk za den sníst. Jsem vysoký 195 cm, vážím 125 kg, ale jsem aktivní sportovec, takže nejsem vyloženě "vypasený" :-) V minulosti jsem už shodil vícekrát a docela velké porce kilogramů, ale většinou to bylo ze zdravotních nebo psychických důvodů. Vždy to ale bylo omezením množství jídla. Teď bych rád dosáhl trvalého snížení váhy a k tomu se prý člověk musí "projíst", tedy nesnižovat množství, ale začít tělu dodávat stanovené množství kalorií, při dodržení správného poměru tuků, sacharidů a bílkovin. A tady se dostávám k jádru věci.

Aplikace mi stanovila denní příjem 2959 kcal, 172 g bílkovin, 418 g sacharidů, 94 g tuků a 28 g vlákniny. Jelikož jsem současně přešel na zdravější jídla, tak mi nedělá problém se vejít do stanoveného množství kalorií (většinou jsem tak na 90 %). Mám ale problém splnit množství sacharidů a často končím na 60 - 70 % doporučené dávky. Přitom ale netrpím pocitem hladu, naopak večer si dávám ještě něco navíc, abych ty hodnoty aspoň částečně dorovnal. Ale jak už jsem psal, den končím s nedostatkem sacharidů a přebytkem vlákniny (30 - 45 g za den). Takže otázka na vás.

Zdají se vám doporučená množství složek v pořádku? Pokud ano, z čeho bych měl doplňovat chybějící sacharidy? Snídám 100 g ovesných vloček, na oběd si dám 200 - 300 g rýže nebo brambor, na svačiny nějaké celozrnné pečivo, ale sacharidů mám stále málo.. Omlouvám se za délku dotazu, ale nevěděl jsem jak to zestručnit :-)

Zbyněk

Dobrý den milý Zbyňku,

pro přesnější určení vhodného kalorického příjmu by bylo nutné znát nejen Váš předcházející stravovací režim, ale také složení těla, více informací o aktivitách.

Obecně se mi zdá množství bílkovin 172 g hodně vysoké, stejně tak i oněch 418 g sacharidů.

Nepíšete, zda máte ve stravě také pravidelně zařazené ovoce, které je také zdrojem sacharidů. Pokud volíte zdroje sacharidů s vyšším obsahem vlákniny (celozrnné pečivo, ovesné vločky, luštěniny), je možné, že jste dostatečně sytý i při nižší gramáži přílohy.

Obecně bych Vám doporučila spíše nižší příjem bílkovin (a tím pádem tedy i sacharidů). Obvykle pro běžně sportující populaci stačí 1 g bílkovin na 1 kg hmotnosti (a při nadváze a vyšším množství tuku v organismu se počítá s "ideální hmotností" vzhledem k tělesné výšce, ne vzhledem k současné váze).

Možná by pro Vás mělo smysl zkusit rozebrat svůj stravovací a pohybový režim s nutričním terapeutem nebo lékařem se zkušenostmi v oblasti výživy. Pomoci Vám může třeba také program Sebekoučink od společnosti STOB (který však už v současné době funguje za mírný poplatek, není již zcela zdarma).

S pozdravem J. Laštovičková

 

Položte vlastní dotaz
Pro položení dotazu musíte být přihlášení:
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Nejste ještě registrovanými uživateli?
Napravte to, zvládnete to za pár sekund.

Registrace » 

Spolupracujeme s       

  Sekce nutričních terapeutů ČAS

 

Stop cukrovc e

 

 

 

 

 

 

Školní informační kanál

Jihočeské zemědělské muzeum

SPZO