Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Usnadní vaši volbu při nákupu potravin
Přehled

Poradna

Poradna byla finančně podpořena dotačními programy MZ „Národní program zdraví – projekty podpory zdraví“ pro rok 2016:
„Akademie zdravého životního stylu - Novinářská akademie“, číslo projektu: 10612
„Fandíme zdraví“, číslo projektu 10613

22.2.2017

Mojemana - potravina vhodná, či nikoli?

Dobrý den,

doporučili by jste mému synovi věk 19let jako svačinu do školy a nebo mi do zaměstnání věk 45, kdy je největší pravděpodobnost, že mě přepadne hlad a nechci se cpát pečivem, protože není nic po ruce? Tento produkt se dá upravovat jako koktejl ovocný a nebo si tam lidé dávají i třeba lžičku nescafe, příjde mi to jako vhodná varianta, mohu znát váš názor? Jedná se o tento produkt https://mojemana.cz/ Děkuji za odpověď.

Martina

Dobrý den milá Martino,

ať už byste využila hotový drink nebo prášek, pro svačinu je ta porce opravdu velká - celkové množství energie v jedné doporučené porci je uváděné cca 1600 kJ - to je na svačinu poměrně mnoho - pro Vás i pro syna. Řešením by bylo zmenšení porce, což nevím, zda je u Many možné - rozdělit na více porcí a uchovat.

Občasně jej zařadit do stravování je určitě možné (složení se snaží doplňovat všechny potřebné živiny v celkem vhodném poměru), nezapomeňte ale, že je důležitá také konzistence stravy - člověk je uzpůsoben pro příjem tuhé stravy, svoji roli ve stravování hraje i rozmělňování potravy s pomocí zubů, jazyka. Nápoj lze vypít během poměrně krátké doby, což někomu nemusí vyhovovat (pokud je zvyklý jíst déle). Sója (ve složení je sojový protein) je také poměrně častým alergenem, nemusí vyhovovat všem.

Pokud Vás v práci pravidelně přepadá hlad, možná jsou pauzy mezi Vašimi jídly příliš dlouhé. Zkuste se na takovou situaci připravit předem - pokud máte v práci k dispozici chladničku, můžete v ní mít např. jogurt, sýr cottage, kefír z polotučného mléka. Můžete si i doma připravit mléčný dezert z 150 ml polotučného mléka a 100 g ovoce, přidat do něj 2 lžičky chia semínek nebo třeba ovesné vločky (pro syna by porce na svačinu byla větší).

S pozdravem J. Laštovičková

22.2.2017

Sacharidy a použití kalorických tabulek při redukci

Dobrý den.

Nedávno jsem začal při redukci hmotnosti využívat aplikaci Kalorické tabulky, která na základě tělesných proporcí a stanoveného hmotnostního cíle nastaví doporučené množství tuků, sacharidů, bílkovin a vlákniny, které by měl člověk za den sníst. Jsem vysoký 195 cm, vážím 125 kg, ale jsem aktivní sportovec, takže nejsem vyloženě "vypasený" :-) V minulosti jsem už shodil vícekrát a docela velké porce kilogramů, ale většinou to bylo ze zdravotních nebo psychických důvodů. Vždy to ale bylo omezením množství jídla. Teď bych rád dosáhl trvalého snížení váhy a k tomu se prý člověk musí "projíst", tedy nesnižovat množství, ale začít tělu dodávat stanovené množství kalorií, při dodržení správného poměru tuků, sacharidů a bílkovin. A tady se dostávám k jádru věci.

Aplikace mi stanovila denní příjem 2959 kcal, 172 g bílkovin, 418 g sacharidů, 94 g tuků a 28 g vlákniny. Jelikož jsem současně přešel na zdravější jídla, tak mi nedělá problém se vejít do stanoveného množství kalorií (většinou jsem tak na 90 %). Mám ale problém splnit množství sacharidů a často končím na 60 - 70 % doporučené dávky. Přitom ale netrpím pocitem hladu, naopak večer si dávám ještě něco navíc, abych ty hodnoty aspoň částečně dorovnal. Ale jak už jsem psal, den končím s nedostatkem sacharidů a přebytkem vlákniny (30 - 45 g za den). Takže otázka na vás.

Zdají se vám doporučená množství složek v pořádku? Pokud ano, z čeho bych měl doplňovat chybějící sacharidy? Snídám 100 g ovesných vloček, na oběd si dám 200 - 300 g rýže nebo brambor, na svačiny nějaké celozrnné pečivo, ale sacharidů mám stále málo.. Omlouvám se za délku dotazu, ale nevěděl jsem jak to zestručnit :-)

Zbyněk

Dobrý den milý Zbyňku,

pro přesnější určení vhodného kalorického příjmu by bylo nutné znát nejen Váš předcházející stravovací režim, ale také složení těla, více informací o aktivitách.

Obecně se mi zdá množství bílkovin 172 g hodně vysoké, stejně tak i oněch 418 g sacharidů.

Nepíšete, zda máte ve stravě také pravidelně zařazené ovoce, které je také zdrojem sacharidů. Pokud volíte zdroje sacharidů s vyšším obsahem vlákniny (celozrnné pečivo, ovesné vločky, luštěniny), je možné, že jste dostatečně sytý i při nižší gramáži přílohy.

Obecně bych Vám doporučila spíše nižší příjem bílkovin (a tím pádem tedy i sacharidů). Obvykle pro běžně sportující populaci stačí 1 g bílkovin na 1 kg hmotnosti (a při nadváze a vyšším množství tuku v organismu se počítá s "ideální hmotností" vzhledem k tělesné výšce, ne vzhledem k současné váze).

Možná by pro Vás mělo smysl zkusit rozebrat svůj stravovací a pohybový režim s nutričním terapeutem nebo lékařem se zkušenostmi v oblasti výživy. Pomoci Vám může třeba také program Sebekoučink od společnosti STOB (který však už v současné době funguje za mírný poplatek, není již zcela zdarma).

S pozdravem J. Laštovičková

 

22.2.2017

Ovesné vločky k večeři

Dobrý den,

ráda bych se zeptala. Nevím jak zdrave sestavit večeři. Teplé klasické jídlo nemusím. Spíše pečivo s něčím. ale ráda bych také jinou variantu. Napadají mě ovesné vločky bud jen s jogurtem,.... nebo na slano s česnekem,.... ráda bych se zeptala zda je to vhodné, popřípadě kolik by měla být porce, jestli stejná jako k snídani či menší. Normální porce k snídani je asi 40g, jak tedy večeře, díky Pokud by vás napadly i jiné varianty dobré večere, budu ráda. asi jen zelenina s bílkovinou nejde i když často vidím že si lidé dávají jako přílohu cuketu, brokolici celer lusky,... ale píšete že je nutné i cléb tak nevím. Popřípade pokud ano kolik je příloha lusky brokolidce cuketa - porce díky

Lenka

Dobrý den Lenko,

zkuste si k večeři připravit např. těstovinový salát se směsí zeleniny (lze syrovou nebo třeba i mírně restovanou nebo pečenou) a sýrem nebo třeba i s kousky pečeného kuřecího nebo krůtího masa či s tuňákem ve vlastní šťávě (místo těstovin můžete použít také třeba celozrnný kuskus nebo bulgur či quinou).

Zcela vyřazovat přílohu (zdroj složitých sacharidů) z večeře není příliš ideální - častěji se pak mohou objevovat chutě na sladké nebo i hlad v následujícím dni. Zelenina by určitě měla tvořit součást večeře, ale neměla by zcela nahradit přílohu.

Ovesné vločky s jogurtem mohou být i k večeři, porci volte o trochu větší než k snídani - např. 45-50 g (záleží samozřejmě na Vašem celkovém příjmu energie a porcích v jednotlivých jídlech během dne).

S pozdravem J. Laštovičková

22.2.2017

Bazální metabolismus


Dobrý den,

chci se zeptat,zda něco nedělám špatně.Je mi 43let,vážím 48kg,měřím 165.Můj denní příjem je 1300kcal tuků ve stravě mám kolem 30g,cvíčení mírné intenzity as 5krát do týdne jízda na rotopedu jak kdy někdy 10km,někdy 5km.Ráno snídám jogurt nízkotučný s ovocem-2ks a semínky kolem 20g,na svačinu celozrnný kváskový chléb,oběd ryby maso k tomu 50g v syrovém stavu přílohy a hromada zeleniny odpolední sváča 2 knackebroty,večeře 100g tvarůžky se zeleninou.

Dana

Dobrý den milá Dano,

nepíšete bližší informace - zda se jedná o redukční režim (snažíte se zhubnout, hmotnost se snižuje) nebo zda je to Váš běžný stravovací režim. Pokud je to Váš běžný stravovací režim, tak jíte opravdu málo.

Pro běžný režim by byl energetický příjem, který uvádíte, dost nízký, také tuků by mohlo být o něco více (i při redukci by mohlo být např. 35-40 g).

Ani při večeři nevynechávejte zcela zdroje složitých sacharidů (přílohu) - zařaďte např. kousek celozrnného pečiva nebo knäckebrot s vysokým obsahem vlákniny. K snídani zkuste dát méně semínek a přidejte např. 2 lžíce ovesných vloček.

Zkuste třeba prostřídat i pohybové aktivity - kromě jízdy na rotopedu zkuste třeba i svižnou chůzi nebo nordic walking nebo třeba jógu - záleží na tom, co by Vás bavilo a lákalo.

S pozdravem J. Laštovičková

7.2.2017

Kontrola nastavení jídelníčku

Dobrý den,

Denně jím k snídani bílý jogurt s ovesnými vločkami, či domácí ovesnou kaši apod., s ovocem, snažím se vyhýbat přidáním cukru či medu (někdy se neubráním pár gramům).

K obědu mám často maso, rybu či tofu s hrstí (35g v syrovém stavu) semolinových těstovin (to jsem se naučila z Vašich videí, dříve jsem je jedla jako hlavní jídlo,ne jako přílohu), či tortillu, rýžový papír, nebo si dám krémovou polévku (s vývarem bez smetany, v restauraci se smetany někdy nevyhnu, tam chodím max. jednou týdně, v jedné restauraci brigádničím) s celozrnným chlebem.

Ke svačině nejčastěji jablko, či banán, někdy zeleninový salát.

Večere často celozrnný chléb s pomazánkou udělanou z odtučněného tvarohu a jarní cibulky apod., nebo často míchaná vejce.

Takto upravený jídelníček mám zhruba dva týdny, dříve jsem jedla o hodně víc sacharidů (díky hlavním porcím těstovin, bílého pečiva a sušenek apod.) a tuků (miluji hermelín a sýry, oříšky). A hlavně se méně pohybovala.
Denní příjem si hlídám jen pomocí Kalorických tabulek, kde se mi denní příjem vypočítal automaticky na 5741 kJ, kde je zohledněná i redukce váhy. Vygenerované mám i bílkoviny - 74g, sacharidy - 181g, tuky - 41g, vláknina - 28g. Poměr těchto sledovaných věcí si hlídám jen podle aplikace, kde se mi ukazuje procento z těchto částí (dnespo ránu 17g sacharidů z 76g, tedy 23%). Sama jsem si je nikdy nepočítala, dnes poprvé, kde mi vychází průměrně 21% bílkovin, 58% sacharidů, 21% tuků.

Studuji vysokou školu, jednou týdně mám brigádu jako servírka cca 6 hodin., cvičím často cardio cviky doma, kde se dost zapotím, přibližně vždy po půl hodině, jednou za dva týdny si jdu i na půl hodiny zaběhat s občasným chozením (cca 10min běh, půl až minuta chůze).
Je mi 22 let, váha 71 kg, výška 169 cm, cíl bych ráda měla přibližně 60 kg.

Ráda bych dodala, že jsem od mala dělala vždy sport, závodně biatlon a skončila jsem asi před 3 až 4 lety. Před dvěma lety,s příchodem na vysokou školu, jsem ztloustla asi 10kg, nesportovala jsem a hodně doma seděla a jedla velice špatně.

Prosím tedy o radu, zda tento upravený jídelníček vyhovuje pro redukci váhy.
Velice děkuji a přeji příjemný den,

Blanka 

Dobrý den, milá Blanko,

je vidět, že opravdu chcete svůj životní styl změnit a začala jste skvěle.

Jak píšete, na pohyb jste byla zvyklá - to je výhoda - když se znovu takto budete hýbat a k tomu upravíte stravování, určitě se změna podaří. (Můžete zkusit třeba i pilates nebo posilovací cviky s vlastní vahou.)

Podle toho, co píšete, bych Vám doporučila spíše vyšší příjem energie - alespoň 6000-6500 kJ (možná i 7000 kJ), poměr živin je nastaven celkem vhodně.

Výběr potravin máte dobrý. Pomazánku si připravte z měkkého nebo polotučného tvarohu (není nutné vždy používat tvaroh odtučněný). Zařaďte také pravidelně luštěniny, ryby, libové maso, celozrnný kuskus, bulgur, třeba i pohanku...

Oříšky - dopřejte si ořechy natural, nesolené (např. kešu, para ořechy nebo vlašské ořechy), ale dejte si jen malou porci - denně např. 15 g.

Kromě kalorických tabulek Vám mohu případně doporučit i program Sebekoučink od společnosti STOB (je možné si jej vyzkoušet např. na nějaký kratší čas, než si na změnu jídelníčku zvyknete).

Na výsledky nespěchejte - abyste zredukovala 1 kg tuku, trvá to nějaký čas.

Držím Vám moc palce, ať se Vám vše daří.

S pozdravem J. Laštovičková

31.1.2017

Zdravá strava


Dobrý den,

chtěla bych se jen ujistit, že dělám všechno správně, popřípadě jaké chyby ve svém jídelníčku mám. Ráno snídám většinou ovesnou nebo pohankovou kaši (3 PL vloček, zaliju vodou, dochutím ovocem, občas medem nebo javorovým sirupem a oříšky). Občas mívám jogurt s kukuřičnýma plackama nebo si udělám palačinky z pohankové mouky s domácí marmeládou. Vždycky mám na snídani ještě hrnek mléka. Na dopolední svačinu mám pravidelně nějaké ovoce a k tomu trochu bílého jogurtu, nebo nějakou tyčinku bez polevy (raw nebo musli). Na oběd mívám hodně těstoviny nebo špagety, rýži, brambory, kuřecí maso, bulgur, pohanku a občas rybu a k tomu zeleninu. Na odpolední svačinu si dávám pravidelně jogurt s musli (označené logem vím co jím) nebo celozrnné (nebo pohankové) sušenky a kávu. Večeřím celozrnné pečivo s nějakou rostlinnou pomazánkou, nebo míchaná vajíčka, sýr (20%), šunku, atd + trochu zeleniny... Mám sedavé zaměstnání a pohyb mám tak 40 minut svižné chůze denně, plus pohyb během dne. Občas si zacvičím HIIT, nebo něco podobného (delší cvičení mě bohužel nebaví) a jednou týdně chodím na jógu. Je něco, co bych měla do svého jídelníčku přidat nebo naopak vyřadit? Ještě bych se vás chtěla zeptat, jaké další zdravé sladké svačiny si můžu dát, protože jím pořád jen jogurt se sušeným ovocem a musli a chtěla bych to trochu obměnit. Slané svačiny moc nemusím a když si ji občas dám, tak se pak stejně docpu sladkým :( Předem děkuji za odpověď, hezký den.

Veronika

Dobrý den milá Veroniko,

jídelníček máte velmi hezký, dobře vybíráte potraviny, můžete zkusit ještě např. amarant jako dobrý zdroj sacharidů a bílkovin, jáhly, občas zařaďte i libové červené maso, pravidelně jezte ryby (doporučují se 2x týdně), zařaďte také 1x luštěniny (tofu, čočku, fazole nebo cizrnu, hrách, apod.).

Pokrmy máte složené vhodně, je vidět, že si složení stravy hlídáte.

Můžete si na svačinku zařadit např. sladký mugcake (ovesné vločky – 2-3 lžíce, malá porce ovoce, vejce, ochutit skořicí – zapéct v mikrovlnce 2-3 min) nebo kousek jahelníku s tvarohem nebo závin ze špaldové celozrnné mouky (těsto vytvoříte z celozrnné mouky s trochou oleje a vody) s jablky, skořicí a trochou tvarohu nebo jogurtu (nebo s kakaem). Můžete zkusit dát si slanou svačinku a po ní kousek čokolády na uspokojení sladké chuti.

Nebo zkuste kombinaci zeleniny a ovoce - směs listových salátů s ovocem (pomelo, kousky mandarinky, grepu nebo pomeranče) a sýrem cottage nebo mozzarellou.

S pozdravem J. Laštovičková

31.1.2017

Diabeticka dieta

Dobrý den.

Obracim se na vas s prosbou o pomoc a radu. Jsem diabeticka 2.typu. Byl mi stanoveny jídelníček na 50 gr tuků a 175 gr sacharidů a 83 gr bílkovin. Je mi 48 let, vazim 83 kg, merim 168 cm. Aktivita běžné domácí prace a 3 x denně 20 minut procházka se psem. K diabetu se přidal ale vysoký krevní tlak, angina pectoris a vysoký cholesterol který mi zpusobil aterosklerozu. Alkohol nepiji, nekourim, kavu nepiji. Mam narizeno omezit sul a tuky a drzet diabetickou dietu a zhubnout. Jsem nestastna, nevim si vubec rady co jist, kolik ceho si muzu dat. Pak mam vycitky a strach. Moc vas prosim o pomoc a radu s mym jidelnickem. Vecer mivam casto hlad,jsem vystresovana a nevim co si s jidlem pocit.Mohli by jste mi prosim poradit abych věděla kolik ceho můžu snist k snidani, svacine, obedu, svacine, veceri a druhe veceri? Tak abych se nemusela pořád bat, ze jim moc, nebo spatne a ze se mi zhorsi muj zdravotni stav.Budu cam nesmírně vděčná za vaší odpověď a radu. Preji vam hezky den.

Marcela.

Dobrý den paní Marcelo,

pokud Vám lékař doporučil jídelníček se 175 g sacharidů, možná Vám k němu dal také nějaké další informace - ohledně vhodného výběru potravin, zdrojů jednotlivých živin, třeba také rámcový jídelníček, který by Vám pomohl alespoň trochu s nastavením porcí v jednotlivých denních jídlech a výběrem potravin.

Máte-li večer ještě hlad, dejte si zeleninu (čerstvou nebo třeba i dušenou) nebo bílý polotučný jogurt (např. Olma Klasik, Zott bílý jogurt, Hollandia selský jogurt, aj.) nebo 100 g sýra cottage. Zde je sacharidů jen málo, tuku také, získáte tak bílkoviny, které Vás zasytí. (Lze zkombinovat i zeleninu s jogurtem či sýrem cottage dohromady.)
Vybírejte si celozrnné pečivo nebo třeba žitný chléb, jezte ovesné vločky, luštěniny, brambory, celozrnný kuskus, pohanku, semolinové nebo celozrnné těstoviny, aj.

Co se týče vhodného výběru potravin, receptů, mohla by Vám pomoci publikace o výživě při cukrovce (jsou zde i recepty, doporučený výběr potravin při diabetu 2. typu) - Frantová, Rušavý - Diabetes mellitus čili cukrovka. Dieta diabetická.
Inspirovat se můžete i tímto materiálem, kde také naleznete rámcový jídelníček se 175 g sacharidů - http://www.abbottdiabetescare.cz/dokumenty/edukace/Redukcni_diabeticka_dieta.pdf

Nebojte se také psát si dotazy, s kterými si nevíte rady, a při příští kontrole je s Vaším lékařem proberte. Neexistuje hloupá otázka, je špatné se spíše nezeptat. Pokud se snažíte snížit hmotnost, bylo by pro Vás vhodné ještě přidat nějakou pravidelnou pohybovou aktivitu - např. 3x týdně 45-60 min procházky svižnější chůzí.

Držím Vám moc palce, s pozdravem .

Mgr. Jitka Laštovičková, nutriční terapeutka

25.1.2017

Kolik smím kj?


Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat kolik kj smím když potřebuji zhubnout vážím 96kg měřím 153cm a je mi 41let a aktivita je střední. A jestli mohu pro manžela to zjistit ten váží 133kg měří 172cm a je mu 43let a aktivita je také střední. Začali jsme oba jíst 5x denně vynechali jsme světlé pečivo ,knedlíky a omáčky a i vše sladké. Takto se stravujeme 3týdny a zatím skoro žádný úbytek. Mám pocit zda nejíme málo, nebo hodně. Chtěla jsem to zkusit na ty kj. Náš jídelníček je snídaně:1ks tmavé pečivo, lučina, 2plátkyšunky,z elenina.Manžel snídá 2ks tmavého pečiva. lučina.4plátky šunky. zelenina. Svačina oba ovoce, nebo vývar polevka. Oběd:100g masa uvařeného, 80g vařených brambor nebo těstovin a rýže, 200g zeleniny dušené nebo syrové a manžel má 200g masa uvařeného, 150g vařených brambor ,těstovin.rýže, 200g zeleniny dušené nebo syrové. Svačina:jogurt.pečivo a nebo pečivo, šunka, zelenina  to máme oba.Večeře:je u obou stejná tu máme bud jako snídaně, nebo jako oběd. Předem děkuji za odpověd

Pavla.

Dobrý den paní Pavlo,

nepíšete, zda jste s manželem také kromě změny stravování zařadili více aktivit - více pohybu. To je obvykle nezbytné, pokud chcete hmotnost redukovat - aby byl výdej energie vyšší než příjem energie.

Zcela není možné přesný vhodný kalorický příjem takto na dálku stanovit (záleží také na složení těla) - tak, jak popisujete Váš jídelníček, se domnívám, že je vhodný a dostatečný pro Vás i pro manžela. Záleží také, zde není ještě nějaké jídlo v mezidobí nebo např. večer. Odpolední svačina by neměla být celá porce pečiva, ale menší část - např. 1/2 spíše (aby se jednalo o menší pokrm než hlavní jídlo).

Než se objeví nějaké výsledky, může to chvíli trvat - po 1 měsíci od změny stravy a zvýšení aktivit může být váha dokonce stejná, může být třeba úbytek 1 cm v pase. Zhubnutí jednoho kilogramu tuku odpovídá vydání energie 38. 000 kJ - to je velké množství. Proto neočekávejte výsledky hned.
Zkuste si nyní s manželem změřit také obvod pasu - pokud bude změna jídelníčku dobře nastavená, měl by postupně obvod pasu být menší.

S pozdravem J. Laštovičková

 

25.1.2017

Intolerance kravského mléka

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na radu při vyloučení kravského mléka a výrobků z něj ze stravy. Máme doma 8 měsíční miminko. Stále kojím. Při postupném zavádění příkrmů jsme zjistili intoleranci kravského mléka (projevilo se celotělovým ekzémem, celkovým neprospíváním a uzlinovým syndromem) a některého ovoce. Na radu lékaře jsem vyloučila ze stravy kravské mléko a výrobky z něj. Nedoporučil ani sojové výrobky.

Jako náhražku používáme rýžové mléko. Pro malou nutrilon alergy care. U malé došlo k výraznému zlepšení stavu, ale stále přibírá jen pomalu. Nyní váží 6,5kg. Je poměrně hladová, už má klasický jídelníček - snídani, svačinu, oběd, svačinu, večeři. Pro příklad dnes měla: snídaně - nemléčná kaše s nutrilonem a ovocem; svačina - jablečné pyré (domácí); oběd - brambory, kuřecí prsa a červená řepa (vše vařené); svačina - kojení; večeře - krupicová kaše s nutrilonem a naškrabaným banánem. Po každém jídle je kojená. Snažíme se jí střídat dny, kdy má k obědu maso a dny bez masa.

Přes den kojím 5 - 6krát, v noci 2-3krát. Stravu se snažím mít pestrou, s dostatkem zeleniny a ovoce (máme ve stravě každý den). 1-2krát týdně se snažíme zařazovat luštěniny, jednou týdně ryby (pstruha, kapra od místních rybářů). Dávám i malé, snáší velmi dobře. Každé ráno si dávám lžíci CHIA semínek. Dietu držíme už 3 měsíce. Poslední dobou však začínám pociťovat výraznější únavu, nesoustředěnost, bývám náchylnější k nastydnutí a mám chuť na sladké. Ráda bych se proto zeptala na radu, jak doplnit jídelníček. Děkuji

Věrka

Dobrý den paní Věro,

pokud držíte bezmléčnou dietu, máte poměrně o dost užší výběr potravin a pokrmů, které můžete zařazovat do stravy. Je možné, že přijímáte méně energie, bílkovin i sacharidů (možná i tuků), než by bylo vhodné.

Pokud cítíte únavu, chuť na sladké, mohl by být nedostatek v podobě příloh - zdrojů složitých sacharidů (polysacharidů) - zařazujte luštěniny (zejm. ty méně nadýmavé druhy - červenou čočku, fazolky adzuki, cizrnu - např. v podobě pasty), brambory, těstoviny a rýži, kuskus, pohanku, amarant a quinou, ovesné a špaldové vločky, aj.. Místo mléčných výrobků jako zdroj kvalitních bílkovin zařazujte libové maso (bílé i červené), ryby, vaječný bílek, luštěniny; můžete zařadit také amarant, který obsahuje větší podíl kvalitních bílkovin i složitých sacharidů.

Určitě bych Vám doporučila nyní doplnit vitamín D (vzhledem k nedostatku slunečního svitu, kojení), případně také vápník (může jej předepsat i lékař na recept). Chia semínka jsou jistě vhodná pro jejich obsah nenasycených mastných kyselin.
Při kojení se bohužel řada bylinek a rostlin, které mají pozitivní vliv na imunitu, pro nedostatek důkazů o jejich bezpečnosti pro dítě, nedoporučuje.

S pozdravem J. Laštovičková

 

17.1.2017

Luštěniny vařené vs. konzervované

Dobrý den,

ráda bych věděla rozdíl výživových hodnot mezi vařenými luštěninami doma a konzervovanými. Konzervované jsou rychleji připravené a jsou chutnější. Děkuji předem za odpověď  

Ivana

Dobrý den, paní Ivano, 

nutriční hodnoty konzervovaných luštěnin jsou velmi podobné vařeným luštěninám - pokud jsou ale luštěniny ve slaném nálevu či v tomatě, můžou se hodnoty samozřejmě mírně lišit (slaný nálev obvykle obsahuje přidanou sůl, tomatová omáčka obsahuje malé množství cukru, octa, soli a také koření, ). Konzervované luštěniny jsou již měkké, určené k přímé přípravě a spotřebě, díky soli či dalším přidaným ingrediencím mohou mít výraznější a příjemnější chuť než uvařené luštěniny. (Nutriční hodnoty zahrnují nejen luštěniny, ale i přítomný nálev nebo tomatovou omáčku.)

Suché luštěniny je nutné před vařením předem namočit (kromě některých druhů) a poté v nové vodě vařit do měkka, solit je vhodnější spíše ke konci vaření - aby neztvrdly. 

S pozdravem J. Laštovičková

Položte vlastní dotaz
Pro položení dotazu musíte být přihlášení:
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Nejste ještě registrovanými uživateli?
Napravte to, zvládnete to za pár sekund.

Registrace » 

 

Spolupracujeme s       

 
   

 

 


   
      Školní informační kanál  
     
    Zdravá školní jídelna Stop cukrovc e

Sekce nutričních terapeutů ČAS

SPZO 
      
   

 

Jihočeské zemědělské muzeum