Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Usnadní vaši volbu při nákupu potravin
Přehled

Poradna

Poradna byla finančně podpořena dotačními programy MZ „Národní program zdraví – projekty podpory zdraví“ pro rok 2016:
„Akademie zdravého životního stylu - Novinářská akademie“, číslo projektu: 10612
„Fandíme zdraví“, číslo projektu 10613

26.4.2017

Redukce váhy při diabetu II.st. na dietě


Dobrý den,

ráda bych se poradila. Je mi 55 let, mám diabetes II.st. 17 let pouze na dietě, poslední asi rok a půl užívám Glukophage nyní 1000. Bojuji ale s váhou. Při výšce 167 vážím 91 kg. Snažím se jíst pravidelně, což byl dříve můj velký nedostatek. Ráda bych se když už jsem se naučila jíst pravidelně a přemýšlím tom co jím, pokusila sestavit si jídelníček, podle Vašeho návodu. Poradíte mi do kolika kalorií příjmu se pustit? Nebo vůbec jak začít? Děkuji

Zuzana

Dobrý den paní Zuzano,

píšete, že máte již déle diabetes na dietě - dodržujete nějaké množství sacharidů ve stravě? (Obvykle diabetolog doporučuje celkové množství sacharidů na den a od toho se odvíjí další nastavení stravy). Rozhodně je dobře, že se snažíte jíst pravidelně, to je první krok ke změně. Může být pro Vás dostačující jíst jen 3x denně, někomu však vyhovuje systém 5 jídel denně (se zařazením malých svačin).

Nepíšete, jak se stravujete nyní, proto bych Vám doporučovala abyste nejprve zapisovala své stravování - svůj jídelníček (vše, co sníte a vypijete zapisujte, potraviny važte - stačí i běžná kuchyňská váha), zkuste pak jídelníček zhodnotit ve srovnání s našimi rámcovými jídelníčky. Přikládám také rámcové jídelníčky používané pro diabetiky (s odstupňovaným množstvím sacharidů). Zde můžete najít inspiraci pro první kroky. Nesnižujte příjem a velikost porcí příliš rychle, nejste-li si jista, požádejte o pomoc Vašeho lékaře či nutričního terapeuta.

V rámci udržování hmotnosti také hraje roli nejen strava, ale i pohyb. Nezapomeňte tedy ani na pohyb - vhodný je např. nordic walking, svižnější chůze (ve sportovní obuvi) nebo i jízda na kole, apod. U diabetiků je vhodné mít denně alespoň 30 min. aktivního pohybu.

Člověk s diabetem vždy bude hubnout mnohem pomaleji než člověk zdravý, významnější jsou ale pozitivní změny v organismu, které navenek nejsou tolik vidět (časté je zlepšení kompenzace cukrovky - glyk. hemoglobin, glykémie, celkový cholesterol, kyselina močová, apod.).

Držím Vám palce, ať se dobře daří.
S pozdravem J. Laštovičková

26.4.2017

Jídelníček: co mám dělat, že mám hlad

Prosím,

co dělám špatně,že mívám hlad.Žena 40let, 163cm, 75kg. Jím 5x za den.Snídaně 50g sacharidů, 50g bílkoviny,z elenina. Svačina jorurt+1ks ovoce.Oběd 100g bílkoviny,50g příloha v suchém stavu (rýže,pohanka,těstoviny,brambory 3ks střední) zelenina. Svačina 150ml kefír+ovoce nebo celozr.pečivo 0g+bílkovina+zelenina. Večeře stejně jako oběd. Co mám vylepšit děkuji.

Pavlína

Dobrý den milá Pavlo,

jídelníček máte rozložen celkem dobře, kombinujete zdroje živin dohromady správně. Abych mohla více poradit, chybí mi však ještě informace zda se hlad objevuje každý den nebo jen někdy (např. ve dnech, kdy je více aktivit), zda se hlad objevuje typicky v nějakou denní dobu nebo je to různé.

Různé pokrmy nás mohou zasytit na různě dlouhou dobu - a tak někdy jsme 2 hodiny po určité porci pokrmu sytí, jindy po stejné porci jiného pokrmu máme již hlad. Je to i hodně individuální. Je skvělé, že zařazujete různé typy zdrojů složitých sacharidů - celozrnné pečivo, pohanku, brambory, aj.. U rýže může být vhodnější typ basmati nebo natural než bílá rýže.

Zkuste si tedy všímat, kdy se hlad objevuje a po jakém pokrmu - pokud se hlad objevuje pravidelně, zkuste mírně zvýšit porci pokrmu (navýšila bych jak porci bílkovin, zeleniny, tak i sacharidů - třeba jen o 5-10 g). Na oběd a večeři můžete např. rybího filé nebo libového kuřecího či krůtího masa i více než 100 g (např. 150 g), také jogurtu polotučného bílého cca 150 g. Zeleniny zařazujte k hlavním jídlům 150-250 g. Můžete přidat třeba ještě druhou večeři - např. zelenina + sýr cottage nebo plátkový sýr s 30 % tuku v sušině nebo kvalitní šunka či bílý polotučný jogurt. Vyzkoušejte, zda to takto bude vyhovovat lépe.

S pozdravem a přáním příjemného dne, J. Laštovičková

26.4.2017

Kolik kj mám sníst - žena na mateřské ?

Dobrý den,

jen 23 let měřím 156 a vážím 75 kilo :-( mám 3 malý děti takže nesportuju jen se věnuju jim sport je pro mě procházka s nimi :-) kolik toho mám jíst,abych zhubla,a jaký je váš názor na vajíčka?můžu každý den na svačinku jedno?

Veronika 

Dobrý den milá Veroniko,

přesné množství energie (kalorií nebo kJ), které byste měla konzumovat, abyste zhubla, takto na dálku bez dalších informací určit příliš nejde. Záleží na Vašem současném stravování a dosavadním vývoji hmotnosti, pokud byste některé z dětí kojila, je to také jiná situace.

Zkuste si nyní několik dní zapisovat vše, co sníte a vypijete během celého dne, upřesněte i porce jednotlivých potravin. Zkuste si pak zápis zhodnotit prostřednictvím např. www.kaloricketabulky.cz - získáte tak informaci kolik energie a bílkovin, sacharidů a tuků přijmete, porovnat jej můžete i s rámcovými jídelníčky Vím, co jím - ty Vám mohou být i inspirací pro správné složení stravy. Často přijímáme "prázdné" kalorie prostřednictvím sladkých nápojů, sladkostí (které obsahují hodně tuku i přidaného cukru). Povídejte se tedy zda jíte pravidelně, kolik sníte za den zeleniny, ovoce, jak jsou složená jídla.

Bez pravidelného pohybu však snížit hmotnost úspěšně spíše nelze, zvažte, že byste třeba zařadila nějaké cvičení doma (joga, pilates, rotoped či crossový trenažer) nebo že by třeba 1-2x týdně děti někdo pohlídal a Vy jste šla cvičit.

Vejce se doporučuje jako samostatný pokrm zařazovat např. 2-3x týdně. Je vhodné střídat svačinky - např. jogurt a ovoce nebo jogurt a oříšky, kousek celozrnného pečiva nebo chleba se sýrem (cottage/žervé/lučina/plátkový sýr) nebo pomazánkou z polotučného tvarohu nebo šunkou nebo vajíčkem a zeleninou, apod.

S pozdravem a přáním příjemného dne, J. Laštovičková

25.4.2017

Sušené ovoce

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat co přesně znamená když je sušené ovoce "bez přidaného cukru" a když je "sušené mrazem" je to kvalitní nebo je lepší a dietnější varianta ( mimo čerstvého ovoce ) ? Děkuji za odpověď Smrčková

Dagmar

Dobrý den Dagmar,

řada druhů sušeného ovoce bývá doslazována, proslazována (je k nim přidán cukr). Často to bývají např. brusinky.

Pokud je sušené ovoce bez přidaného cukru, má o něco nižší energetickou hodnotu (odpovídající hodnotám dle druhu ovoce) než ovoce doslazené. Je i nutričně vhodnější.

Ovoce lyofilizované je sušené mrazem, díky tomuto rychlému šetrnému zpracování mohou obsahovat více vitamínů, které jsou citlivé na teplotu (termolabilní). Vetšinou také nejsou doslazovány.

Nutričně nejvhodnější je ovoce čerstvé, které obsahuje i vodu. Jak sušeného, tak lyofilizovaného ovoce je vhodné zařadit jen menší množství (např. 10-20 g).

S pozdravem J. Laštovičková

25.4.2017

Jím zdravě, cvičím, ale nehubnu

Dobrý den,

chtěla bych se vás na něco zeptat. Už několik let se stravuji podle vás, vybírám potraviny podle vašeho loga, ale nemůžu zhubnout. Jím pravidelně každý den 5x denně po třech hodinách (cca v 7, 10, 13, 16 a v 19:00 hodin). Ráno k snídani si dám většinou 30g cereálií, 120g bílého polotučného jogurtu, hrst oříšků a ovoce. Ke svačině toust zapečený se šunkou, sýrem a dva celozrnné tousty a kávu s 50ml mléka. Oběd se snažím střídat - masové, sladké a bezmasa. Sladkému se vyhýbám, na čokoládě či sušenkách neujíždím a když si nějaké sladké dám, jsou to ty sušenky s vaším logem. Například nejčastěji sušenky od Rej. Hlídám si vždy 40 - 50g přílohy v suchém stavu, jím vše cereální a bílé pečivo vynechávám a to zcela. Ke svačině odpolední mám pak skleničku mléka, kávu, nějakou bilkovinu (jogurt, tvaroh) a jablko s hrstkou oříšků. To je zhruba ve čtyři a pak jdu o půl šesté cvičit kruhový trénink - Jillian a to vždy min. na 50 minut (sestra pak 30 minut, ale jí naprosto stejně). Jednou za týden mám na hodinu kardio. To se snažím vše dodržovat alespoň 4x týdně. K večeři mám poté bílkovinu doplněnou sacharidy - makrela s chlebem, který je namazaný skyrem či tofu s kuskusem a salátem z okurky s polotučné smetany. A to vždy hodinu po cvičení. Piju hodně čaje a snažím se i vodu. Když nemám na vodu chuť, zředím si půllitr vody se 60ml 100% džusu. Jak jsem psala, omezuji sladké, protože trpím na občasnou kvasinkovou infekcí. Měřím 168cm, vážím 72,5kg (sestra měří o 4cm více, ale stejně váží). Je mi 24 let, sestře pak 27 let. Máme takové podezření, jestli nejíme moc sacharidů. Děkujeme za váš čas, už si opravdu nevíme rady. Hezký den :)

Šárka

Dobrý den milá Šárko,

neznám zcela přesné složení Vašeho jídelníčku (porce), ale podle toho, co píšete, mi nepřijde, že byste přijímala sacharidů mnoho. Výběr potravin máte rozhodně vhodný. Zkuste se zamyslet, zda opravdu vždy byly porce zhruba takto velké. Můžete si zkusit i jídlo cca 3 dny vážit a pak zhodnotit prostřednictvím www.kaloricketabulky.cz - uvidíte i poměry živin, celkové množství energie. Neznáme také Vaše složení těla - kolik máte svalů, tuku - toto by pro Vás mohly být cenné informace. (Dnes je stanovení pomocí bioimpedance poměrně dostupné - InBody nebo např. Bodystat přístroj.)

Sledujte kromě váhy třeba také obvod pasu, boků? Zkusila jste třeba změnit aktivity nebo jejich intenzitu?
Nejlépe by bylo zhodnotit složení těla (množství celk. tělesného tuku, svalů) a stravování - podle výsledků pak zkusit případně nastavit změnu (pohyb, jídlo). A za cca 2-3 měsíce nového režimu pak hodnotit výsledky.

Snažte se příliš se nesrovnávat se sestrou, přestože máte stejné rodiče, genetické nastavení metabolismu se u Vás může lišit.

S pozdravem J. Laštovičková

25.4.2017

Energetický příjem - 2.část

Dobrý den,

Děkuji za předešlou odpověď. Měřím 164 cm a vážím kolem 53 kg. Cvičím většinou 5x týdně. 2x týdně mám trénink karate a 3x týdně cvičím doma. A někdy i běhám(moje nejdelší trasa je zatím 8,5km, ale většinou běhám tak 6-7km). Kolik bych tedy přibližně měla přijimat kcal? Děkuji.

Veronika

Dobrý den milá Veroniko,

výpočtem dle Vámi uvedených údajů vychází pdoporučený příjem na 2290-2541 kcal (sportujete poměrně často, při přepočtu na kJ to vychází na 9616 - 10 671 kJ).

S pozdravem J. Laštovičková

25.4.2017

Sojové maso

Dobrý den,

je zdravé sojové maso (sojové plátky, nudličky, granulát)? Často se setkávám s různými názory, někdo jej chválí, jiný by ho z jídelníčku pro nepřiznivé účinky vyřadil. Kde je pravda? 

Monika

Dobrý den milá Moniko,

pravda je někde uprostřed - soja má řadu pozitiv (vysoký obsah vlákniny, proteinů, nenasycených mastných kyselin; je vhodná pro ženy v menopauze pro obsah fytoestrogenů), ale i negativ (obsahuje látky zhoršující využití minerálních látek, látky, které mohou ovlivňovat činnost štítné žlázy, také antinutriční látky zhoršující využití bílkovin; kvůli obsahu fytoestrogenů není vhodná pro děti a dospívající, ženy a muže plánující početí potomka, těhotné ženy).

Obecně se doporučuje určitá uměřenost - nezařazovat soju do jídelníčku denně, ale třeba 1x, max. 2x týdně (může být jak forma sojového masa, tak i třeba tofu nebo tempeh). Vhodné je využívat i jiné druhy luštěnin ve stravě.

S pozdravem J. Laštovičková

22.4.2017

Nastavila jsem velkou změnu - ale stále nehubnu

Dobrý den,

před měsícem jsem se rozhodla udělat něco se svojí váhou.Nikdy jsem žádné diety nedržela,ale váhu jsem neřešila.Měřím 152 cm a vážím 87 kg.Po dlouhé době jsem si stoupla na váhu a tato váha mě vyděsila:( Uvědomila jsem si že je to velmi špatné i když zatím necítím žádné problémy se zdravím,ale vím že se mohou dostavit. Doma mám knihy od P.Havlíčka :"Jídlo jako životní styl" a "Dietní plán na 12 měsíců" a dle doporučení v knihách jsem začala řešit svoji váhu. Nyní se snažím 5 - 6x jíst,začala jsem pravidelně snídat,dřív bohužel ne.Jídelníček se snažím připravovat dle zakoupených knih.Pitný režim se snažím dodržovat cca 1,5 - 2 l denne,kdy střídám vodu,čaje a nebo vodu ochutím ovocem. Snažím se 2 - 3x cvičit déle jak 20 min.Zakoupila jsem si eliptický trenažér,na kterém jsem začínala po 5 - 10 min.Nyní 20 - 30 min.Cvičím doma TRX na zpevnění těla cca 30 min. Každé ráno cvičím cca 10 min.cviky spíše na protažení a probuzení.Navečer jsem začala i s menšími procházkami cca 10 - 15 min. Doma mám váhu která mi ukazuje podíl tuků,svalů,kostí a vody. Nyní jsem zjistila že přestože se snažím tyto zásady dodržovat,tak mi ubyla svalová hmota o pár setin a nabrala jsem tuky:(.Váha je stejná. Jediný můj problém je asi ve spánku,mám problém večer usnout a když usnu tak se budím po 3 hod.Delší dobu již nedokážu spát déle jak 5 hod.vkuse. Chci se zeptat zda nedělám někde chybu a nebo začnu hubnout později,kvůli tomu že jsem dřív toto neřešila?

Děkuji a s pozdravem

Libuše

 

Dobrý den paní Libuše,

je skvělé, že jste se rozhodla svůj životní styl změnit k lepšímu! Moc chválím, že jste začala s pravidelným cvičením a upravujete i svůj jídelníček. Kromě pravidelného jídla a vhodného výběru potravin je důležité i množství - porce. Neuvádíte přesnější složení Vaší současné stravy, a tak to nemůžeme blíže takto na dálku posoudit.

Zkuste v takto nastaveném režimu vydržet ještě cca 1,5 měsíce, pokud se ani pak množství tuku nesníží /nebo množství svalů nezvýší/, bude potřeba se na stravování podívat detailněji a zkusit jej změnit. Někdy se totiž stane to, že kdo jedl dlouhodobě nepravidelně, nárazově, začne-li jíst pravidelně a také cvičit, může v prvních několika týdnech i váhu maličko nabrat, i mírně ztratit na svalové hmotě. Když se však pokračuje dále, za měsíc či měsíc a půl by však již zcela jistě měly být výsledky už jiné - měl by tuk ubýt a množství svalové hmoty zůstat stejné nebo i mírně narůst.

Zatím se tedy nestresujte, pokračujte dále a změřte se znovu za měsíc či měsíc a půl. Nebude-li pokles tuku, pak se podívejte detailně na stravu a případně i na intenzitu cvičení.

Držím Vám moc palce, nenechte se zviklat, jdete správnou cestou.

S pozdravem a přáním příjemného dne, J. Laštovičková

19.4.2017

Energetický příjem

Dobrý den.

Kolik přibližně kalorií by měla přijmout sportující 15letá dívka?

Veronika

Dobrý den, milá Veroniko,

zcela přesně doporučit vhodný příjem energie bez dalších bližších informací (např. váha a výška a jejich vývoj, složení těla, množství a intenzita sportovních aktivit) nelze. Obecně se pro dívky ve věku 15 let (jen s běžnými aktivitami) doporučuje energetický příjem 9.400 - 10.500 kJ.

S pozdravem J. Laštovičková

19.4.2017

Jak zdravě přibrat (anorexie)

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat co zařadit do jídelníčku abych přibrala. Moje váha je 40 kg a měřím 164 cm, takže potřebuji přibrat minimálně 10 kg. Také dost sleduji kalorické tabulky, mám je dost načtené a některých potravin se bojím (díky onemocnění anorexie). Mám strach z tučnějších potravin (sýry 45 a více procentní, tučné tvarohy). Občas si jídlo vážím, což mě pak dost zúzkostňuje. Chtěla bych se zeptat, jak by  měl vypadat můj jídelníček na přibírání 1kg za týden. A jestli je lepší teď úplně vynechat pohyb a počkat až přiberu a pak začít lehce cvičit. Také co sledovat u potravin a jestli jíst pečivo .... A jestli potraviny vážit, nebo ne.

Děkuji

Barbora

 

Dobrý den milá Barboro, 

vzhledem k onemocnění, které Vás trápí, jste předpokládám pod dohledem odborníků - psychologů, event. i nutričního terapeuta/terapeutky. Odborníci by měli i vzhledem k Vašemu stavu pomoci s nastavením stravování tak, aby se váha postupně zvyšovala a pak normalizovala. Obecně se doporučuje příjem energie cca 11.500 kJ, rozdělena do 5-6 denních jídel, přesné nastavení je ale individuální (postupné zvyšování porcí může trvat 2-3 týdny), nelze jej doporučit takto na dálku bez dalších informací. Toto je třeba řešit s odborníkem osobně. Pokud v současné době pod dohledem odborníků nejste, doporučila bych Vám je vyhledat - existují třeba i stacionáře, kam je možné se zajít poradit a s léčbou začít. 

Vylučování některých potravin je v tomto případě problematické - postupně totiž může docházet k vyloučení dalších a dalších potravin a omezování ve stravě, což je z dlouhodobého hlediska negativní. Potřebujete-li přibrat, není důvod se vyhýbt např. tučnému tvarohu nebo tvrdému sýru s obsahem tuku 45 % v sušině) - obecně se navyšuje jak příjem energie prostřednictvím tuků, tak i bílkovin a sacharidů. 

Pečivo je součástí zdravého a vyváženého stravování, není žádný důvod jej ze stravy vynechat. Potraviny není nutné vážit, může stačit určitý odhade pohledem (zvláště pokud Vás vážení znervózňuje). Porce byste ale neměla cíleně zmenšovat. V době, kdy potřebujete přibrat, je vhodné pohybové aktivity omezit a zařadit třeba jen protahovací cvičení, jogu, meditační cvičení. Postupně je pak možné zařadit třeba i lehká cvičení (svižná chůze, pilates, apod.) - jak se váha zvýší, ani pak by však nemělo být pohybu příliš. 

S pozdravem J. Laštovičková

Mgr. Jitka Laštovičková, nutriční terapeutka

 

Jak zdravě přibrat (anorexie)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat co zařadit do jídelníčku abych přibrala. Moje váha je 40 kg a měřím 164 cm takže potřebuji přibrat minimálně 10 kg. Také dost sleduji kalorické tabulky mám je dost načtené a některých potravin se bojím (díky onemocnění anorexie). Mám strach y tučnějších potravin (sýry 45 a více procentní, tučné tvarohy)Občas si jídlo vážím což mě pak dost zúzkostňuje. Chtěla bych se zeptat jak bz tam měl vypadat můj jídelníček na přibírání 1kg za týden. A jestli je lepší teď úplně vynechat pohyb a počkat až přiberu a pak začít lehce cvičit. Také co sledovat u potravin a jestli jíst pečivo .... A jestli potraviny vážit nebo ne Děkuji Barbora Z.

Barbora

Položte vlastní dotaz
Pro položení dotazu musíte být přihlášení:
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Nejste ještě registrovanými uživateli?
Napravte to, zvládnete to za pár sekund.

Registrace » 

Spolupracujeme s       

  Stop cukrovc e Sekce nutričních terapeutů ČAS

 

 

 

 

 

 

 

Školní informační kanál

Jihočeské zemědělské muzeum

SPZO