My všichni bychom měli vědět, že luštěniny, kam fazole patří, by měly být v našem jídelníčku zastoupeny pravidelně alespoň dvakrát týdně! 

Fazole jsou velmi dobrým zdrojem bílkovin rostlinného původu. „Bílkoviny rostlinného původu nejsou tak kvalitní jako bílkoviny původu živočišného. Zejména proto, že neobsahují všechny esenciální, tedy nepostradatelné aminokyseliny v dostatečném množství a ve správném poměru,“ říká dietoložka Karolína Hlavatá. Na druhou stranu umí regulovat metabolizmus. „V případě běžné stravy by měl být poměr mezi živočišnými a rostlinnými bílkovinami v našem jídelníčku 1:1,“ uvádí doktorka Hlavatá.

Nejíte maso?

Přestože ve fazolích nenajdeme celé spektrum potřebných aminokyselin, je tu rada pro vegetariány. „Pro zajištění potřebného množství esenciálních aminokyselin je dobré luštěniny doplňovat o bílkoviny z obilovin,“ radí dietoložka.

Pro diabetiky i kardiaky

Fazole obsahují průměrně 22 až 28 procent bílkovin, kolem 50 procent sacharidů, vlákninu a málo tuku. Dále obsahují vápník, železo, draslík, vitamíny skupiny B, vitamín PP a A.

Cenit by si jich měli zejména diabetici, mají nízký glykemický index a mezinárodní studie potvrdily, že skvěle regulují hladinu krevního cukru. Díky vysokému obsahu vlákniny pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi a do jídelníčku by je proto měli zařazovat pravidelně nejen kardiaci.

Jak fazole vařit?

Fazole před přípravou řádně propláchněte a namočte. Nejlépe přes noc, nebo alespoň 1 až 2 hodiny.

Namočením zkrátíte dobu varu a pokud několikrát vyměníte vodu, snížíte obsah ve vodě rozpustných oligosacharidů, které způsobují nepříjemné nadýmání. 

Během vaření fazole jen párkrát lehce promíchejte, některé kuchařky doporučují jen v hrnci protřepat, aby se stejnoměrně provařila.

Vodu při vaření není potřeba solit. Pokud budete vařit fazole v hodně slané vodě, „nevyrostou“, méně nabobtnají.

Chcete-li zlepšit stravitelnost, přidejte do pokrmů připravených z fazolí kmín, majoránku, libeček či saturejku.

Zkuste je netradičně

Fazolí je celá řada druhů. Češi z nich nejčastěji připravují polévku, podávají se jako příloha či se jimi jen pokrmy „vylepšují“. Slyšeli jste však, že je možné z fazolí udělat sladkou náplň do pečiva?

Vyzkoušejte fazole adzuki. Uvařené doměkka je rozmačkejte nebo rozmixujte na pastu, ochuťte cukrem, ten lze nahradit medem či rozmixovanými datlemi, a špetkou skořice. Náplň můžete použít na přípravu klasických českých kynutých koláčů. Výborné jsou také fazoloví šneci – na rozválený plát listového těsta namažte rovnoměrně fazolovou náplň, těsně stočte, nakrájejte na 1,5cemtimetrové plátky, slabě potřete rozšlehaným vajíčkem a upečte na pečícím papíru.

Co fazole z „plechu“?

Neřipravujete fazole proto, že se musí dlouho vařit? Podle doktorky Hlavaté se nemusíte bát ani konzervovaných z obchodu: „Konzervované luštěniny jsou skvělé, velmi usnadní práci, jejich výživová hodnota je srovnatelná s doma vařenými luštěninami.“ Jen po otevření, před přípravou pokrmu, je vhodné je propláchnout čistou vodou. Pokud si tedy nedáváte rychlovku, fazole v tomatové omáčce.

Dobré je taky vědět, jak fazole varem nabobtnají. Jejich hmotnost se ze 100 gramů v syrovém stavu zvýší přibližně o cca 160 procent.

Nejčastěji používané fazole

Fazol obecný
Mívají červenou, bílou, černou barvu, jsou ledvinovitého tvaru. Jsou vhodné do salátů, polévek, i jako samostatná luštěninová jídla.

Červené fazole
Bývají relativně velké, mají nasládlou chuť. Jsou nejznámější z pokrmů mexické kuchyně.

Černé fazole
Mají kulatý tvar. Velmi často využívané v čínské, japonské a latinskoamerické kuchyni.

Pestré fazole
Jde o známé strakaté fazole, které pěstuje řada lidí na zahrádkách. Patří k největším zdrojům vlákniny.

Fazole mungo
Drobné zelené fazolky. Velmi často se prodávají naklíčené jako mungo výhonky.

Fazole adzuki
Mají tmavočervenou barvu a jemnou ořechovou chuť. Právě tento druh fazolí je skvělý pro použití na sladko.

Vigna fazole
Jinak také čínská. Jsou to drobné bílé fazolky s černou tečkou, „okaté“.