Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Usnadní vaši volbu při nákupu potravin
Detail článku
Zdravá výživa

Mák – tolik zdravý a přitom nedoceněný

22.11.2016, PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D.

Je bohatým zdrojem řady minerálních látek. Za pozornost stojí především obsah vápníku. Zřejmě nenajdeme potravinu, která by byla na vápník bohatší, než je mák. Z minerálních látek je velmi vysoké zastoupení manganu, hořčíku a fosforu. Z vitaminů se mák pyšní vysokým obsahem antioxidačně působícího vitaminu E. Zajímavý je i obsah vitaminů skupiny B.

Mák - tolik zdravý
Zdroj: Tolik zdravý mák ze Shutterstock

Historie pěstování máku je známá již od starého Sumeru 4 tisíce let př. n. l.

Nejstarší nález máku u nás pochází z Ostrova u Stříbra se stářím asi 2800 let, tedy z pozdní doby bronzové. Mák se pěstuje ve Francii, Španělku a Maďarsku, nicméně největším producentem máku je Česká republika. Většina úrody jde bohužel na export, protože spotřeba máku v České republice je poměrně nízká, odhaduje se na 0,3 kg/osobu/rok.

Mák - droga i potravina

Z hlediska využitelnosti máku se nabízí dvojí pohled – mák, coby léčivá rostlina, resp. droga a mák jako potravina. V prvním případě se jedná o speciální odrůdy máku s bohatě vyvinutým systémem mléčnic (zaschlý latex z mléčnic – opium – se získává z nezralých makovic). Pro potravinářské účely se používají odrůdy, které obsahují nízké hladiny opiových alkaloidů. Jde o mák semenného typu, tzv. mák olejný, který je velmi zajímavou potravinou. Z hlavních živin dominují logicky tuky, přičemž převažují vícenenasycené a mononenasycené mastné kyseliny (70-74 % kyselina linolová, 1 % kyselina alfa-linolenová, 13-18 % kyselina olejová). Mák je i vydatným zdrojem vlákniny a kvalitních bílkovin. Z esenciálních (nepostradatelných) bílkovin má menší zastoupení pouze tryptofan.

Obsah energie a hlavních živin

Energetický obsah 2198 kJ

sacharidy vláknina tuk bílkoviny
28,1 g 19,5 g 41,6 g 18 g

Jak ukazuje tabulka, mák je bohatým zdrojem řady minerálních látek. Za pozornost stojí především obsah vápníku. Zřejmě nenajdeme potravinu, která by byla na vápník bohatší, než je mák. Z minerálních látek je v máku velmi vysoké zastoupení manganu, hořčíku a fosforu. Z vitaminů se mák pyšní vysokým obsahem antioxidačně působícího vitaminu E, zajímavý je i obsah vitaminů skupiny B.

Obsah minerálních látek (v mg/(µ) na 100 g semene)

  vápník železo hořčík fosfor draslík sodík zinek měď mangan selen
obsah 1438  9,76  347  870   719 26  7,9  1,63  6,71  13,5 

Obsah morfinu v semeni řeší vyhláška Ministerstva zemědělství z roku 2014, která stanovuje, že pro použití v potravinářství lze použít pouze mák s obsahem morfinových alkaloidů do 25 mg na povrchu semena v 1 kg máku. Problémem ale je, že pokud je mák zabalen do obalu v zahraničí, vyhláška se na něj nevztahuje. Pokud tedy koupíte „cizí“ mák, je vhodné jej propláchnout vodou a nechat usušit nebo dále zpracovávat. Mák z farmaceutických odrůd je levnější a má nižší senzorickou kvalitu. Problém spočívá v tom, že ačkoli producenti farmaceutický mák čistí a zbavují jej opiových alkaloidů, s nižší senzorickou kvalitou nic neudělají. Často také dochází k tomu, že mák z farmaceutických odrůd je do České republiky dovážen a míchán s českým mákem a poté prodáván nebo exportován jako český mák. Kvalitu máku sleduje Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Zralá semena máku slouží:

• k výrobě makového oleje
• jako náplň do moučníků a koláčů
• ke zvýraznění chuti při vaření i pečení – chuť připomíná oříšky
• jako posyp sladkého i slaného pečiva
• okvětní lístky máku se po sběru suší a vzniklá droga se používá do čajů proti nachlazení

Tradičně se používá mák modrý, samostatné využití má bílý a okrový mák, které se liší od modrého především chutí – bílé semeno má příchuť po oříšcích a jsou v některých výrobcích používány jako jejich náhrada.

  

Spolupracujeme s       

  Stop cukrovc e Sekce nutričních terapeutů ČAS

 

 

 

 

 

 

 

Školní informační kanál

Jihočeské zemědělské muzeum

SPZO