Poradna 4.4.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Vliv škrobu na potíže s trávením. Jak je na tom pohanka?


Dobrý den,

vzhledem k tomu, že mám nějaké potíže s trávením, hledám vhodné potraviny. Chtěla bych se zeptat, jakou roli hrají ve výživě škroby. Zajímá mě také pohanka, která údajně obsahuje škroby a není vhodná potravina. Děkuji za informace.

S pozdravem

Alena

Dobrý den, paní Menšíková,

záleží zejména na tom, jaké potíže s trávením máte. Vhodné potraviny se liší u různých onemocnění trávicího traktu - někdy jsou např. potraviny s vyšším obsahem vlákniny vhodné, jindy je nutné je naopak vyřadit. Pokud docházíte k nějakému lékaři, může Vás ten nasměrovat, které potraviny jsou konkrétně při Vašem onemocnění vhodné či nevhodné.

Dobrým zdrojem škrobů (složených sacharidů) je např. pohanka, jáhly, rýže, těstoviny a kuskus, bulgur, luštěniny, pečivo (zejm. celozrnné a žitné) a ovesné vločky, quinoa, brambory. Složené sacharidy (škroby) slouží ve stravě jako zdroj "provozní energie" pro pohybové aktivity a fungování těla (aby organismus nemusel brát energii z bílkovin, které potřebuje využít pro tvorbu svaloviny, na enzymy, apod.) a pokud volíme také zdroje složených sacharidů s vyšším obsahem vlákniny, pak také jako zdroj vlákniny.

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 1.4.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Tresčí játra v jídelníčku při vyšším cholesterolu


Dobrý den,

Zajímá mne, jak si stojí tresčí játra co do cholesterolu. Že jsou ryby zdravé, je samozřejmě nesporné. Mám vyšší cholesterol, tak by mne zajímalo, zda tresčí játra mám vnímat jako nezdravé cholesterické vnitřnosti či jako zdravou rybí potravinu.

Omlouvám se za laický popis problému, ale velmi by mne to zajímalo.

Hezký sváteční den.

Jarmila 

Dobrý den, paní Jarmilo,

tresčí játra sice obsahují cholesterol, ale také jsou bohatá na vícenenasycené mastné kyseliny (omega 3 mastné kyseliny) a také na vitamín A a vitamín D. Pozitivní vliv nenasycených mastných kyselin a vitamínů převažuje, tresčí játra jsou tak rozhodně zdravou potravinou.

Vyberte tresčí játra ve vlastním oleji a zařaďte je občasně (např. 1x týdně nebo 1x za 14 dní - neměly by být ve stravě denně).

S pozdravem J. Laštovičková

Poradna 31.3.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Pufované chlebíčky jako součást zdravé stravy? - 13 let


Dobrý den.

Je mi 13 let a do školy si samozřejmě beru dopolední svačiny. Je to buď řecký salát, kuskus s tuňákem a zeleninou, celozrnný chléb s domácí pomazánkou na osnově lučiny, celozrnná tortilla s náplní, těstovinové či bulgurové salátky.

Chtěla bych toto něčím obměnit a vyhlédla jsem si pufované "racio" chlebíčky. Brala bych si ty bez polev a bez příchutí, prostě jen 100% obilninové. Některé mají vaše logo. Na internetu jsem ale četla, že nejsou moc vhodné kvůli vysokému glykemickému indexu. Ke každé svačině mám navíc přibalen kousek ovoce, takže jsem myslela, že bych si brala pár chlebíčků + ovoce + hrnek rostlinného mléka firmy Alpro, jen ty neslazené. Jsou pufované chleby tedy vhodné nebo ne? Jak se vám jako odborníkovi jeví tato kombinace?

Děkuji.

Kateřina

Dobrý den,

pro občasné zpestření je možné pufované chleby zařadit. Právě kvůli svému zpracování jsou rychleji stravitelné, vyšší obsah vlákniny toto částečně pomáhá kompenzovat. Pro denní nebo časté zařazení pufované chlebíčky nedoporučuji, ale občasně si jimi zpestřit stravu je v pořádku.

Právě pokud vyberete pufovaný výrobek bez polevy a s vysokým obsahem vlákniny, je to vhodné. Podobně můžete zvolit třeba knäckebrot žitný nebo s vysokým obsahem vlákniny.

Pokud byste chtěla kombinovat s rostlinným mlékem, zvolte sójové, které je nutričními hodnotami srovnatelné s mlékem kravským. Další variantou je třeba jogurt a ovoce nebo sýr cottage či tvaroh polotučný (pomazánka se zeleninou nebo i v kombinaci a ovocem) nebo kefír či acidofilní mléko.

S pozdravem

J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 26.3.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Ortorexie a PPP - dívka 12 let


Dobry den,

uz je to asi půl roku co trpim poruchou prijmu potravy. Ze začátku to byla anorexie, ze ktere se vyklubalo zachvatovité prejidani a nakonec i bulimie. S anorexii uz problemy nemam. I kdyz si vycitam kazde sousto. Ale ted mam spis problemy s ortorexii.

Mam hrozny strach z nezdraveho jidla a ze z neho priberu a pritom na ne mam takovou chut a moc rada bych si obcas doprala.Jsem posedla zkoumanim jestli je to zdrave a nebo ne a listuji celym internetem jestli je to vhodne pri hubnuti atd.J enze jak mi to chybi a jim asi malo protozr mam nedostatek zivin tak se mi stane tak 1× za mesic az dva ze se zachvatovite prejim.

I kdyz se pres tyden neprejim tak zvracim tak 1-2× týdně. Jim pravidelne a zdrave ale presto tyto problemy mam a ani psychologove nepomahaji. Od prosince jsem zhubla temer 5kg a ted mam pri vysce 156cm a veku 12,5let 45,6kg. Neni to jeste podvaha takze se nemam ceho strachovat ale i tak mam kvuki nemoci hodne zdravotnich problemu. Nemate prosim nejake typy nebo rady? Ublizuje i to zvraceni 1-2× tydne telu?Je ortorexie nebezpecna?A co mam delat s tim abych se tak nebala nezdraceho a obcas si doprala kdyz jim zdrave?

Dekuji

Lucie

Dobrý den, milá Lucie,

Váš vztah k jídlu je změněn a poznamenán poruchou příjmu potravy (anorexií, bulimií). Do těchto poruch ale lze zařadit i ortorexii - pokud se ze zdravého životního stylu stane "posedlost" a u každé potraviny zkoumáte její nutriční hodnoty, velikost porce, složení, pak to opravdu není v pořádku.

Také pokud zvracíte pravidelně (i když jen 1-2x týdně), není to pro organismus pozitivní - časté zvracení může vést k poškození sliznice jícnu, poškození zubní skloviny, organismus ztrácí minerální látky.

Píšete, že psychologové nepomáhají - poruchy příjmu potravy jsou velmi složitým onemocněním psychiky, obvykle je potřeba dlouhodobá terapie, ideálně pod vedením odborníka specializujícího se na poruchy příjmu potravy.

Můžete navštívit klub pro pacienty s poruchami příjmu potravy - koná se každou druhou středu v měsíci v Denním stacionáři poruch příjmu potravy, Psychiatrická klinika 1. LF UK a VFN v Praze (Ke Karlovi 11, Praha 2)- od 14:30 hodin - je zde možnost porady s psychologem, účastní se jak pacienti současně se léčící, tak i zájemci o léčbu. Pro bližší informace pak kontaktujte Psychiatrickou kliniku - Denní stacionář.

Doporučila bych Vám webové stránky www.healthyandfree.cz - ty vznikly ve spolupráci s předními odborníky v oblasti poruch příjmu potravy, je zde i možnost chatu s psycholožkou. Potřebujete změnit svůj přístup a postoj k jídlu, aby nebylo hlavním tématem Vašeho života a stresu, abyste se nebála dát si i celkem běžné jídlo (ze strachu z navýšení váhy).

Držím Vám moc palce, ať se dobře daří, s pozdravem

J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 23.3.2018 | Mgr. Martina KarasováMgr. Martina Karasová

Tepová frekvence pro spalování tuků


Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jakou tepovou frekvenci bych si měla držet na spalování tuků? Je mi 22 let vážím cca 60kg a měřím 163cm. Skoro 2 měsíce jsem skákala na trampolíně, ale přibývaly jen svaly, pak jsem zjistila, že spaluju cukry a né tuky kvůli tepu. Chci začít cvičit na eliptyckým kole, ale nevím jakej tep si držet aby to mělo správnou účinnost. Nijak moc nesportuju, ale když už něco dělám tak nemám zas takový problém. 

Andrea

 

Dobrý den, Andreo,

pokud chcete hubnout, měla byste cvičit s nízkou intenzitou při 60–70 % maximální tepové frekvence minimálně hodinu, protože tuky začnete spalovat až přibližně po půl hodině. Ve vašem případě by se tedy tep měl pohybovat mezi 125-145tepy za minutu. Při nízkofrekvenčním kardiu, dokážeme opravdu spálit relativně velké množství energie, ovšem za poměrně dlouhou dobu. Nevýhodou také je, že tělo si na nastavenou zátěž časem zvykne a bude pálit méně kalorií a vám tak nezbude nic jiného než cvičit déle a déle.

Můžete vyzkoušet tzv. HIIT - high intensity interval training, tedy vysoce intenzivní intervalový trénink, který je stavěn na střídání maximální a nízké intenzity, což pro tělo představujte daleko větší zátěž. Nízká intenzita se střídá také z důvodu, aby naše tělo odpočinek umělo lépe vnímat a mohlo se připravit na novou dávku zátěže. Tento typ cvičení je strukturován většinou na 20 minut. Vzhledem k náročnosti se rozhodně se ale nejedná o aktivitu, která by se měla provozovat po delší dobu než 30minut. Trénink rozdělen na určité úseky, ve kterých cvičíme na maximum a mezi nimi si dopřejeme krátký odpočinek, nebo dané cviky provádíme s nižší intenzitou. HIIT se dá provozovat kdekoliv – při běhu, na trampolínkách, nebo právě i na eliptikalu.

S pozdravem

Martina Karasová, fyzioterapeutka

 

Poradna 23.3.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Nehubnu - záchvatovité přejídání


Dobrý den,

jako malá jsem byla silná, pak jsem zhubla (až moc) a dostala se až k anorexii. Další roky jsem pak lehce nabírala, zastavila jsem se na váze 48kg/158cm. to jsem byla spokojená... bohužel se v září děly různé věci, které mě dost zasáhly a já spadla do záchvatového přejídání. Nabrala jsem na 58kg a v lednu si řekla, že tak dál nechci. Začala jsem tedy znovu hubnout, jen s občasným "záchvatem". Popravdě ale kila nejdou dolů... denně jím cca 900kcal, když víc, přiberu. Vůbec nevím, co dál, váha dnes 63kg. Sportu mám dost, cca 4x týdně běhám 10km + posilovna. Co s tím?

Natálie

Dobrý den, milá Natálie,

myslím, že by bylo nejlépe ve Vašem případě zastavit nárůst váhy a váhu nejprve vůbec stabilizovat při určitém příjmu energie a živin.

Příjem energie ve výši 900 kcal je velmi nízký a jen sotva může hradit veškeré potřeby organismu co se týče hlavních živin (bílkoviny, sacharidy, tuky) i vitamínů a minerálních látek - navíc, když se ještě pravidelně hýbat. Takto nízkým příjmem svému organismu škodíte podobně jako přejídáním - tento způsob hubnutí rozhodně není v pořádku.

Pravidelný pohyb je pozitivní, určitě v něm můžete dále pokračovat - ale příjem energie musíte nutně zvýšit - doporučila bych denně konzumovat alespoň 6000-7000 kJ. Ve chvíli, kdy se podaří váhu stabilizovat, pak se můžete zaměřit na snahu snížit váhu - zařadit jiný typ pohybových aktivit (tělo se dokáže adaptovat), hlídat jejich intenzitu (střední intenzita zátěže), prodloužit trvání např. na 1,5 hodiny. S příjmem energie doporučuji i při snaze o redukci hmotnosti neklesat pod 5500 kJ.

S pozdravem

J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 15.3.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Redukce váhy při diabetu 2 typu


Dobrý den.

Můj dotaz se týká 14-leté dcery. S nastupující pubertou se jí mění postava a ona, která byla vždy štíhlá, se začíná dost zakulacovat. Pohyb u ní není problém. Dokonce závodně tančí zumbu. Její problém je asi v nepravidelnosti jídla a konzumací sladkostí. Protože sama se zajímám o zdravou stravu, snažím se i dceru k tomu vést. Ale na mě nedá. Vidím, že se trápí a tak bych ji chtěla pomoc, protože si myslím, že od jiných by si dala poradit.

Děkuji a přeji hezký den.

Hana

Dobrý den, paní Hano,

je dobře, že dceru vedete ke zdravému životnímu stylu, že se pravidelně hýbe.

Můžete ji zkusit navést na vhodnější (zdravější) sladkosti - např. kvalitní hořkou čokoládu, dezert z čerstvého ovoce a tvarohu, bílého jogurtu nebo zakysané smetany, celozrnná sušenka + bílý jogurt, apod. Určitě je vhodné dceru navést i vzhledem k pravidelnému sportování k pravidelnému stravování - s ohledem na příjem energie a živin v průběhu dne.

Možná by dceru více motivovalo, kdyby se o zdravý životní styl zajímala i nějaká její kamarádka - můžete případně dceru odkázat na web Vím, co jím. Pokud dcera sama nechce, nemá cenu ji nutit - můžete jí jen dát najevo, že jí ráda poradíte, pomůžete, vyjdete vstříc, když bude chtít.

S pozdravem

J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 13.3.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Optimální příjem energie


Dobrý den,

nejdříve bych chtěla pochválit Vaší práci, často zavítám na stránky Vím, co jím a s chutí čtu Vaše články. O zdravotní styl se zajímám už dlouho, snažím se jíst celozrnné potraviny, ovoce, moře zeleniny, vařím si doma, ale do toho také sním dost sladkého, což je můj kámen úrazu.

Dále bych chtěla zhubnout. Proto jsem se nechala změřit na InBody, abych zjistila, jestli jím dostatečně - co mi chybí, že dochází k takové chuti na sladké. Bazální metabolismus mám 6 207 Kj (žena 26 let, 172 cm, 67kg). Mám více svaloviny, dříve jsem poměrně často sportovala. Nyní mám sedavé zaměstnání a chodím jednou týden na bodystyling, 2x na pás (45min svižné chůze). Někde jsem se dočetla, že když vynásobím BM 1,3 zjistíme optimální energii, kterou člověk potřebuje, což mi vyšlo 8 069 Kj. Ale jsem samouk, takže nevím, co je na tom pravdy.

Chtěla jsem se tedy zeptat, abych si udržela váhu, optimálně mám sníst 8 069 Kj? Kdybych chtěla zhubnout, tak o kolik Kj, bych měl ponížit příjem?

Děkuji za radu 

Petra

Dobrý den, milá Petro,

bylo by vhodné také vyjít z Vašeho současného stravování a kalorického příjmu - zkuste si pár dní zapisovat a vážit vše, co sníte a vypijete. Poté můžete zápis zhodnotit - např. prostřednictvím programu Kalorické tabulky nebo třeba programu Sebekoučink od společnosti STOB. Získáte tak informaci o celkovém množství energie, které nyní přijmete, i poměru základních živin (bílkoviny, sacharidy, tuky).

Pokud v současné době přijmete více energie než 8 000 kJ na den (např. 9 000-10 000 kJ), může být pro redukci ideální i příjem 8 000 kJ (nebo 7 500 kJ). Většinou se doporučuje příjem snížit o cca 1 500-2 000 kJ.

Pokud ale přijímáte již nyní denně energie méně - např. 7 000 kJ, doporučila bych neklesat s příjmem energie níže než na 6 500 kJ nebo spíše příjem 7 000 kJ dále zachovat a pokusit se ještě přidat v pohybu.

Zkuste se také podívat na to, kdy máte nejvíce chuť na sladké - je to pravidelně v nějakou dobu, jak se v té chvíli cítíte? Po obědě nebo naopak večer? Při stresu nebo rozčilení? Když je Vám smutno nebo se necítíte dobře? I tyto informace Vás mohou nasměrovat k řešení chuti na sladké.

Ať se Vám dobře daří, s pozdravem

J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 13.3.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Redukce váhy při diabetu 2 typu


Dobrý den, 

Je mi 67 let, měřím 172 cm,vážím 88 kg. DM 2 mám cca 20 let. Před 2 měsíci jsem začal snižovat mou váhu se STOB. Bylo mi nastaveno 7 500 kJ. Bílkoviny 25%, tuky 33%, sacharidy 42%. Doporučený příjem: bílkoviny110g, tuky 65g, sacharidy 185g, SAFA 0-10%, cukr 66g, vláknina30g, tyto hodnoty kontrolují semaforky=zpětná vazba.Z atím jsem zhubnul 1 kg ale o to nejde mám 0 výdej energie.

Na jaře bude výdeje hodně. Na Vaších stránkách jsem se dočetl, že aby mírná redukce funguvala příjem sacharidů u diabetiků nemá překročit 150g/ den. Při mém přihlášení do STOB jsem neuvedl, že jsem diabetik. Mé léky, které užívám: Metformin 500 mg 2-0-1,Forxiga 10 mg 1-0-0,Levemir0-0-0-10 jednotek. Mám změnit sacharidy i cukr ?

Jiří

Dobrý den, pane Jiří,

na začátek Vás musím moc pochválit za to, že jste začal snižovat svou váhu a měníte své stravování. Lidé s diabetem snižují svou hmotnost vždy pomaleji než lidé, které tato nemoc netrápí - takže i redukce 1 kilogramu je úspěch. Mnohem dříve se zlepšují "vnitřní parametry" - např. hladina cukru v krvi, celkový cholesterol.

Nemyslím si, že byste nyní měl příjem sacharidů a cukru dále snižovat - redukce hmotnosti může dobře fungovat i tehdy, když je vyšší příjem než 150 g sacharidů na den. Záleží zejména na předchozím stravování - pokud jste jedl např. 250 g sacharidů nebo 200 g sacharidů, tak i změna na 185 g sacharidů je v pořádku a redukce bude fungovat. Určitě takto dále můžete pokračovat.

Pokud pak na jaře budete mít více pohybu (který také snižuje hladinu cukru v krvi), sledujte, zda se u Vás neobjevují nízké hladiny cukru v krvi (např. kolem 3,5 mmol/l) - zda nemáte pocity slabosti, studeného potu, třesu rukou, apod. - pokud by se toto objevovalo, bude třeba probrat stravování s lékařem, může být nutné stravování pozměnit, pohlídat si množství sacharidů v průběhu dne - a hlavně před plánovaným pohybem.

Držím palce, ať se Vám dobře daří,

s pozdravem J. Laštovičková

Poradna 12.3.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Kalorie ( příbíraní/udržení/nabíraní ) VS. vliv na vizuální stránku a vzhled


Dobrý den, 

Měla bych prosím takový dotaz jako začátečník na objasnění. Rozumím pojmům PŘÍJEM/VÝDEJ a celkový obsah Kalorií/Kj . Chápu správně,že na hubnutí či přibírání či udržování hraje prostě podstata základní matematiky a rovnice,že prostě na ty výše zmíněné faktory hraje roli prostě celkový příjem kalorií. Pokud prostě pro mé tělo,váhu,aktivitu a další faktory jako psychika, běžné činnosti, životní styl atd je nějaká hranice kteoru má každé tělo individualní a bude to (teď uplně plácnu) například hranice na udržení kalorií třeba 8500kJ/den tedy něco kolem 17-1800kcal a Já budu na tomto přijmu udržovat hmotnost bude to prostě tak.

Však faktor který mě více zajímá a to je hlavní věcí dotazu je Z ČEHO a jaký či zda to MÁ nebo NEMÁ vliv.

Například: Pokud tedy sním těch 8500kJ z cukrovinek,bílého pečiva,tučného masa,smaženého jídla atd VS. pokud je sním z celozrnných obilovin,luštěnin,bílkovin a v jídle nebude zcela třeba jednoduchý cukr přijat,bude to mít nějaký ZÁSADNĚ rozhodující vliv,bylo mi řečeno totiž toto:

Na celkovou podstatu nabírání/udržení/hubnutí prostě hraje roli ta výše zmíněná pravidla o kaloriích a to hraje roli na váhu ,ale ..ALE na vzhled a VIZUALNÍ stránku postavy hraje roli CO JÍM-tedy například mohu vážit a mít váhu vyšší ale vizualně budu vypadat lépe (bez špeků na těle apod) než třeba človíček co bude mít nižší hmotnost,ale díky tomu co jí bude třeba mít více špeků po těle a prostě opticky bude vypadat silnější. Tudíž,že zákon takový je, nabírani/hubnutí/udržení = CELKOVÝ obsah kalorií/den ale to Jak budu vypadat = to z čeho to jde .

Nebo je toto mýtus a nemá to zasadní roli? :-) .

PS: Protože, přeci každý sacharid a ať je to monosacharid a rychlý cukr typu : hotová čistá glukoza a fruktoza,která se nemusí štěpis tak oligosacharidy jako sacharoza,laktoza,maltoza která je v mléčném sortimentu,obilovinách z části po polysacharidy - škroby v luštěninách a celozrnných obilninách se prostě na ty jednoduché cukry rozloží a do těla přijdou přeci uplně stejným procesem,akorát za delší čas ;). Tudíž vevýsledku jaký bude mít význam sní -li člověk hned tyčinku typu snickers či jiné sladkosti a nebo plechovku cizrnny? Z tyčinky přijme ihned 28g sacharidů a cukrů a z cizrnny přijme 80g sacharidů - bez cukrů,které se ale z těch sacharidů stejně přetvoří a ve výsledku za den bude mít stejné množství sacharidů v těle .

Děkuji moc za to kdo mi toto objasní a vysvětlí více,než biochemici ;).

Hezky den.

Alena

Dobrý den, Aleno,

ano, je pravda, že nezáleží jen na tom kolik člověk sní, ale i co jí. Energie je jedna věc, ale složení potravin/pokrmů věc druhá - zdravější potraviny v sobě mají mnohem více pozitivních živin - vlákniny, vitamínů a minerálních látek - než sladkosti a smažené potraviny, pokrmy rychlého občerstvení.

Vláknina pomůže k pravidelnému vyprazdňování, k stabilnější hladině cukru v krvi v průběhu dne. Vitamíny, minerální látky a zdravé tuky přispívají třeba i ke kvalitě pokožky a vlasů. Kvalitní plnohodnotné bílkoviny jsou potřebné pro správné fungování imunity, pro hojení.

Smažené potraviny a sladkosti obsahují obvykle hodně energie, tuků (a sladkosti i cukrů), ale právě málo vitamínů a minerálních látek, vlákniny.

Takže má cenu přemýšlet nejen o množství energie, ale i vybírat si zdravé potraviny.

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 26.2.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Složeni žitne a špaldové mouky


Dobrý den,

zajímalo by mne porovnání složení žitné mouky: - bilá žitná mouka, - chlebová žitná mouka, - celozrnná žitná mouka a špaldové mouky: - bílé, - chlebové - celozrnné v kategoriích které uvádíte u dotazu ze dne 20.2. 2013 (Chlebové mouky) tj. obsah: - energie, bílkoviny, tuky, sacharidy, vláknina - jednotlivé minerály Děkuji předem za odpověď.

Přeji pěkny den
Eva

Dobrý den, paní Evo,

níže můžete najít porovnání těchto typů mouky v množství energie, základních živin a vlákniny na 100 g.
Bílá vs. celozrnná mouka - celozrnná mouka je tmavší, má vyšší obsah vlákniny a minerálních látek, protože se vyrábí z celých zrn, i s obalovými vrstvami. Žitná mouka se většinou vyskytuje buď ve variantě "chlebová" nebo "celozrnná", ale nikoliv jako "bílá". Údaje se mohou lišit dle původu a typu mouky.

S pozdravem J. Laštovičková

 • špaldová "bílá" mouka
 • 1511 kJ, 1,2 g T, 73 g S (z toho 0,7 g cukrů), 12 g B, 3,5 g vlákniny
 • pšeničná "bílá" mouka
 • 1418 kJ, 1,9 g T, 72,6 g S (z toho cukrů 0,4 g), 13,7 g B (bez informace o obsahu vlákniny, ale bude jí zde průměrně do 4 g)
 • špaldová celozrnná mouka
 • 1445 kJ; 2,2 g T, 62 g S (z toho 2 g cukrů), 14 g B, 9 g vlákniny
 • pšeničná celozrnná mouka
 • 1625 kJ; 1,9 g T, 73 g S (z toho 0,5 g cukrů), 13 g B, 12 g vlákniny
 • žitná celozrnná mouka
 • 1605 kJ; 2,7 g T, 69 g S (z toho 1,4 g cukrů), 14 g B, 12 g vlákniny
 • špaldová chlebová mouka
 • 1456 kJ, 1,8 T, 67 g S (z toho 1,4 g cukrů), 12 g B, 5,2 g vlákniny
 • pšeničná chlebová mouka
 • 1463 kJ, 1,9 g T, 67 g S (z toho 1,4 g cukrů), 12 g B, 5,2 g vlákniny
 • žitná chlebová mouka
 • 1463 kJ; 2,2 g T, 67 g S (z toho 0,9 g cukrů), 11 g B, 6,3 g vlákniny

 

Poradna 26.2.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Je možné si dopriat aj v zdravom životnom štyle sladké alebo mastné? 16 let


Dobry den,

chcela by som sa spytat či je môj jedálniček správny - dievča 16 rokov, pohyb min. 15 minut denne. Ranajky: muesli 30g,biely jogurt 180g, ovocie.

Desiata: jablko a lyžička arašidového masla alebo muesli tyčinka, prípadne iné ovocie.

Obed: cez tyžden sa stravujem v reštauráciách, ale snažím sa jest vyvážené jedlá. Olovrant: zelenina a feta syr alebo cottage cheese a kúsok špaldového chlebu + zelenina.

Večera: polievka alebo šalát s kúskom špaldového chlebu.

Moje otázky:

 • Môžem si dat niekedy po obede aj koláč?
 • Ak áno, mala by som potom ubrat z olovrantu?
 • A môžem si dat k obedu aj vyvar a potom celé hlavné jedlo?
 • Môžem si dat niekedy na obed jedlo ako pizza alebo burger?
 • Ak áno ako často? Všade sa píše, že príležitostne, ale to znamená ako často (1x do tyždna, 1x do mesiaca, 2x do tyždna,...)?
 • Môžem si na olovrant/desiatu do škoky vziat celú žemlu cca. 80g ?
 • A posledná otázka je či si môžem niekedy na desiatu/olovrant dat aj kupovany mliečny ochuteny nápoj/jogurt (napríklad malinove acidko, nie len klasicky biele)?
 • Ak áno kolko ml osporúčate, je balenie 330 ml alebo 450 ml naraz príliš vela?

Dakujem za odpoved.

Lena

Dobrý den milá Leno,

ano, i v rámci zdravého stravování lze občas zařadit něco sladkého či tučnějšího (smaženého) - ideálně v malém množství. Porce müsli k snídani mi přijde nízká, večeře - polévka by měla obsahovat vhodný zdroj bílkovin - např. libové maso, vejce, mléko, luštěnina.

Koláč - doporučila bych ho zařadit např. k odpolední svačině, třeba s jogurtem, nikoliv hned přímo po obědě. Ideálně vybrat si koláč např. s tvarohem nebo s mákem, které jsou zdrojem vhodných živin. K obědu jako k hlavnímu jídlu je možné si v tomto věku, při normální váze, dát polévku i hlavní jídlo. Ideální jsou právě libovější vývary masové nebo zeleninové polévky.

Na svačinu do školy je možné dát si celou porci pečiva - bývá např. 45-70 g poměrně běžně. Ideálně k ní přidat tvarohovou pomazánku nebo žervé či plátkový sýr + zeleninu. Je možné si občas dát k svačině i ochucený mléčný nápoj, doporučila bych 330 ml, jeho nevýhoda je v přidaném cukru. Podobnou alternativu získáte i když si dáte neochucený mléčný nápoj + 1 ks ovoce.

Pizzu nebo burger je možné si občas dát jako hlavní jídlo (záleží i na konkrétním typu pokrmu), přesně jak píšete, mělo by to být spíše výjimečně - jak často to má být, přesně stanoveno není, osobně bych doporučila např. 1x za 14 dní.

Mějte se hezky, s pozdravem

J. Laštovičková

Poradna 21.2.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Kolik kcal denně přijímat


Dobrý den,
co pamatuji, vždy jsem trpěla nadváhou v oblasti boků. Nyní je mi 30 a vzhledem k větší pravděpodobnosti přibírání na váze bych s tím ráda začala pracovat. Nechala jsem se přeměřit u nutriční poradkyně na přístroji InBody, kde mi vyšla následující čísla. Při výšce 164cm je má váha 63,5 kg. Z toho 15,8 kg tuku, 9,6 kg bílkoviny, 26,5 kg kosterních svalů, 3,34 kg minerálů a 34,8 l vody. Bazální metabolismus byl vypočten na 1399 kcal. Začala jsem 3x týdně cvičit (zahřátí na běžeckém pásu cca 10 min, 45 min kruhový trénink pro ženy, 30 min. vaccutherm) a hlídám si stravu pomocí kalorických tabulek. Samozřejmě jsem četla spoustu článků a doporučení, ale ráda bych věděla Váš názor na potřebné množství přijatých kcal za den. Pracuji jako reprezentant, nicméně většinu času strávím tím, že řídím nebo sedím v čekárně, tudíž fyzicky nic náročného. Jde mi o to, kolik bych měla přijímat kcal pri tréninkovém dni a kolik při netréninkovém (a také v jakých poměrech tuky/sacharidy/bílkoviny), abych ztrácela tuky, popř. lehce nabírala svalovou hmotu. Pokud je to možné, ráda bych se take zeptala, zda doporučujete nějaké spalovače tuku jako karnitin apod. 

Moc děkuji za reakci. Radka

Dobrý den paní Radko,
je skvělé, že se snažíte kompenzovat méně aktivní zaměstnání aktivním pohybem a vhodnou stravou.
Podle měření na In Body máte celkové množství tuku v rámci normy (u žen v aktivním věku by mělo být do 30 % tuku v těle), takže je pro Vás spíše důležité se celkově pravidelně hýbat a případně se při cvičení zaměřit na problémové partie. Poměr živin by měl ideálně být cca 15-20 % bílkovin, 30 % tuku, 50-55 % sacharidů. Kolik byste měla přesně přijímat energie částečně záleží i na tom, jaké bylo stravování před touto změnou, kolik jste tehdy přijímala energie. Obecně bych doporučila, pokud byl předchozí příjem energie cca 8400 kJ, pak v dny bez tréninku mít příjem např. 6400 kJ a v dny s tréninkem 7000 kJ. Pokud byl původní energetický příjem vyšší (např. 10 000 kJ nebo i více, pak lépe zkusit příjem snížit o cca 2000 kJ pro dny bez tréninku, o 1000-1500 kJ pro dny s tréninkem. Pokud jste přijímala menší množství energie - např. 6000 kJ, doporučila bych tento příjem zachovat, dále jej nesnižovat, spíše jej navýšit na 6200-6500 kJ - a raději zapojit aktivity častěji, je-li to možné - např. 4x týdně.
Karnitin je jeden z mála doplňků stravy, který má prokázaný pozitivní efekt v rámci klinických výzkumů (v porovnání s placebem), je vhodné ho užívat před cvičením. Není nutné však karnitin užívat, důležitý je hlavně pravidelný pohyb + vhodná strava.

Držím palce, ať se Vám dobře daří.

S pozdravem J. Laštovičková

Poradna 19.2.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Alergie na bílkovinu kravského mléka a vhodné alternativy zdravé stravy pro batole


Dobrý den,

náš 13ti měsíční syn má alergii na bílkovinu kravského mléka (ABMK), hledám pro něj alternativy zdravé stravy, tak aby měl dostatek všech makro i mikronutrientů. Prosím o rady. Hledala jsem jogurty z rostlinného mléka, nevím zda to bude fungovat s jogurtovou kulturou? Eventelně smetana a další náhrady mléčných výrobků, soju tak malému dítěti dávat nechci.

Děkuji mockrát za odpověď, Petra

Rostlinná mléka se svými nutričními hodnotami nemohou nahradit klasické mléko (dle věku Vašeho chlapečka spíše mléko batolecí nebo mateřské mléko). Rostlinné mléko + jogurtové kultury - to se obávám, že nebude fungovat. Ve větší porci a pravidelně se v tomto věku rostlinná mléka nedoporučují.
Pokud je chlapeček kojený, určitě dále v kojení pokračujte, stále je pro něj mateřské mléko zdrojem živin - energie, bílkovin, vitamínů i minerálních látek. Pro nekojené děti v tomto věku jsou případně k dispozici speciální mléka, obsahující vysoce naštěpenou syrovátkovou bílkovinu (na kterou by neměl organismus reagovat). Kvůli této úpravě bílkoviny však jsou mléka mírně nahořklé chuti a u některých dětí může trvat déle, než je přijmou. Pediatr může tato mléka předepisovat i na recept.
Samozřejmě už v tomto věku hraje roli i pevná strava, příkrmy.
Pokud má chlapeček ABKM, dostatek plnohodnotných bílkovin může přijmout prostřednictvím zařazování vaječného bílku, libového masa, ryb, případně můžete zařadit i menší porci červené čočky. Alternativním zdrojem vápníku může částečně být v pestré stravě příkrm s obsahem brokolice nebo zařazení pomeranče do stravy chlapečka (pokud je toleruje, netrápí ho atopický ekzém). Vápník je také v měkkých kostičkách ryb, ořeších - těm se ale zatím dle věku chlapečka spíše doporučuji vyhnout. Lze případně využít i speciální nemléčné kaše pro děti s ABKM (obsahují např. rýžovou a karobovou mouku, jsou obohaceny o vitamíny a minerální látky), prostřednictvím kterých lze také pestrou stravu dítěte doplnit.
Soja se nedoporučuje nejen pro svůj obsah fytoestrogenů, pro děti s ABKM není vhodná ani proto, že část dětí s ABKM reaguje alergicky i na soju. Pokud byste chtěli využívat např. rostlinné mléko v malém množství, výjimečně, např. pro přípravu pudinku, apod., mohlo by být vhodné rýžové mléko, i zde bych však doporučila se poradit s pediatrem a společně s ním případně vybrat dle složení výrobek, který by bylo možné takto výjimečně zařadit.

S pozdravem

J. Laštovičková, nutriční terapeutka

 

Poradna 13.2.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Silikonové nádobí


Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat, nebo jaký je váš názor na silikonové nádobí (různé bábovičky, formy na pečení apod.) Slyšela jsem, že to není moc dobré, že tento materiál vylučuje něco nezdravého a nebezpečného. Děkuji vám za odpověď.

Šárka

Dobrý den, paní Šárko,

jako všechny materiály, které přichází do kontaktu s potravinami, by měly i tyto formy mít provedeny testy, které potvrzují jejich hygienickou nezávadnost, bezpečnost pro kontakt s potravinami a pro konzumaci pokrmů v nich připravených člověkem (při dodržení podmínek doporučených výrobcem/prodávajícím). Problematiku těchto materiálů, podmínky pro uvádění těchto výrobků na trh upravuje i platná legislativa ČR, i EU. Tyto předpisy stanovují i různé limity na přítomnost různých typů látek a jejich případného přechodu do potravin - látky jsou samozřejmě hodnoceny i dle případné škodlivosti pro člověka (i při déletrvající expozici).

Pokud se pro používání silikonových forem rozhodnete, zcela jistě bych doporučovala nakupovat formy od výrobce, který je důvěryhodný (tj. rozhodně ne někde v tržnici), má k dispozici certifikaci o provedených testech.

Pokud cítíte obavy, můžete se použití těchto typů materiálů vyhnout a využít např. nádobí z varného skla (zejm. pekáčky), nebo využít keramické či ocelové materiály.

S pozdravem J. Laštovičková

Poradna 6.2.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Jak velké porce by mělo jíst 10ti leté dítě


Dcera 10 let. Jak velké porce by mělo denně sníst takto staré dítě? Alespon pro orientaci množství snězeného jídla. Kalorickou otázku v této chvili nemohu řešit, neb jsem ráda pokud vůbec něco sní. Tento stav započal v 9 letech a nadále se zhoršuje, snižováním počtu druhů jídel, včetně snížením množství jídla. 140cm/28kg. Od července 2017 přibrala 2kg/nadále 140cm. Děkuji za informace 

Hana

Dobrý den, paní Hano,

myslím si, že by Vám mohl být nápomocný ukázkový jídelníček pro dívky ve věku 10-13 let, který zpracovalo sdružení odborníků Výživa dětí. Najdete zde příklad porcí, které můžete porovnat s porcemi, které nyní holčička ují.
http://vyzivadeti.cz/

Váha Vaší holčičky je vzhledem k její výšce zatím v pořádku, samozřejmě však záleží i na dlouhodobém vývoji (z jedné hodnoty nelze náležitě posoudit). Pokud máte pocit, že se zužuje výběr potravin a pokrmů, které dcera jí, proberte to také s pediatrem.

S pozdravem J. Laštovičková

Poradna 5.2.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Snížení váhy - muž - 30 let - mírná fyzická aktivita


Dobrý den. Na svět shlížím z výšky 162cm, váha 70kg a nejsem příliš fyzicky aktivní. Střední manuální aktivita v práci, sport téměř žádný (to chci napravit). Dle kalorických tabulek by měl můj příjem čítat cca 2357 kcal (9864 kJ). Zdá se mi to hodně. A existuje nějaký rámcový jídelníček na tyto hodnoty? Děkuji za odpověď.

Pavel

Dobrý den pane Pavle,

určitě je dobře, že chcete začít více sportovat, hýbat se, že byste chtěl mírně snížit svou váhu. Obecně jen bazální energetický příjem, který Vaše tělo potřebuje jen pro své základní funkce, bez dalších aktivit (dle věku, výšky a současné hmotnosti) je 6709 kJ.

Doporučený energetický příjem pro muže středního věku s lehkou fyzickou aktivitou bývá 10300-10500 kJ, tedy si myslím, že příjem cca 9864 kJ byste mohl vyzkoušet - záleží samozřejmě i na tom, jak jste se stravoval dosud, jaké množství energie jste celkově za den přijal. (Můžete si zkusit nyní vše zvážit, zapsat a spočítat právě prostřednictvím Kalorických tabulek.) Např. pokud jste přijímal 13.000 kJ, může pro Vás být vhodným redukčním příjmem i těch 10.500 kJ...

Přímo rámcový jídelníček pro tyto hodnoty nyní na stránkách Vím, co jím zatím k dispozici není. 

Držím Vám palce, ať se vše dobře daří, s pozdravem

J. Laštovičková

Poradna 24.1.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Bílkoviny v jídelníčku - žena 64 let


Před dvěma týdny jsem začala zkoušet jíst podle Kalorických tabulek (jídelníčku) ve snaze zúžit pas. Mám 64 let, 167 cm,72,5 hmotnost,, 32 kg svalů, nadbytek tuku 8,6 kg jen v oblasti břicha, BMR 1590. Bohužel se mně nedaří splnit požadavek na množství bílkovin . Když zvýším jejich příjem, přibude mně po mase a ořeších částečně i po mléčných výrobcích moc tuku (ale to nechci) nebo po luštěninách a cereáliích denně překračuji o 30 - 50 % množství vlákniny. a mám nadýmání Dříve jsem jedla asi 300 - 400 g zeleniny a ovoce, teď se to nerada snažím omezit, ale stejně mám vlákniny moc. Nevím si s tím rady. (Přes dotazník mně nejde mail odeslat) S přáním hezkého dne

Eva 

Dobrý den, paní Evo,

nepíšete zda se nedaří dosáhnout doporučeného příjmu bílkovin každý den nebo jen občasně, jak moc se to nedaří - o kolik gramů nebo o kolik procent přijímáte méně vzhledem.k doporučení. Také nevím, jak je jídelníček nastaven (doporučení celkového energetického příjmu, zastoupení a vzájemné poměry živin). Mohu tedy hodnotit spíše obecně.

Potraviny, jejichž konzumace, by mohla pomoci příjem bílkovin navýšit a doplnit (bez navýšení nebo jen s minimálním navýšením příjmu tuků):

vaječný bílek (vařený nebo pro zapečení zeleniny), šmakoun (výrobek z vaječné bílkoviny)
měkký či tvrdý tvaroh, případně ricotta nebo cottage
filé z tresky, tuňák ve vlastní šťávě

Ať se Vám vše dobře daří, držím palce!

S pozdravem J. Laštovičková

Poradna 19.1.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Klesající váha po porodu


Dobry den,

jmenuji se Petra mam problem s pribiranim a do nemocnice nejdu. Mam 8měsíční miminko pred otehotnenim sem vazila 55kg a ted 44,5 nemam chut k jidlu, jim 3krat denně, jsem jak kost, ale blbě mi není. Měrim 169cm. Doktoři rikali že moje telo se s tim porodem jednou srovna, ale chtela bych do leta vypadat lip. Napiste, prosim.

Petra

Dobrý den paní Petro,

těhotenství a porod jsou obdobím hodně velkých změn jak tělesných, tak i duševních a zotavení určitě může nějaký čas trvat. Z Vašeho příspěvku není jasné, zda kromě nechutenství máte ještě nějaké jiné potíže, zda jste absolvovala nějaká vyšetření, apod. Pokud se nebudete cítit dobře, budete mít nějaké potíže, určitě znovu konzultujte s lékařem. Pokud by byl důvodem nechutenství stres (což se také stává), tak třeba i s psychologem.

Pokud je váha nízká, jíst 3x denně je velmi málo. Zkuste se snažit jíst častěji - kdykoliv jí děťátko, i Vy si s ním něco dejte - vždy alespoň nějakou malou porci, častěji. Pokud nekojíte, můžete si dát třeba před obědem, večeří malou skleničku piva - ta také pomáhá zvýšit chuť k jídlu. Snažte se pokrmy ochutit zelenými bylinkami a dalším kořením, aby byly více chuťově výrazné a tak také třeba atraktivnější. Zkuste zapřemýšlet, na jaké jídlo nebo na jakou potravinu byste měla chuť - dopřejte si.

Pro doplnění stravy lze také případně využít přípravky typu sipping - nápoje, které obsahují energii a bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny a minerály. (Např. Nutridrink ale i jiné.) Tyto přípravky je možné případně zařadit pro doplnění stravy, lze je popíjet během dne.

Držím palce, aby Vám bylo brzy lépe, s pozdravem

J. Laštovičková

 

Poradna 17.1.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Vstřebávání olejů


Dobrý den.

Slyšela jsem, že se některé oleje musí konzumovat s utčitými potravinami, aby se opravdu vstřebali. Je to pravda ? A pokud ano, mohli by jste mi napsat nějaké příklady ? Děkuji

Adéla

Dobrý den milá Adélo,

osobně jsem se s tímto dosud nesetkala. Ale např. pro vitamíny rozpustné v tucích (vitamín A, E, D a K) platí, že potřebují pro správné a dobré vstřebání přítomnost tuku. Proto je třeba vhodné si do zeleninového salátu přidat alespoň malé množství kvalitního rostlinného oleje - aby se dobře vstřebal např. vitamín K, na který je bohatá listová zelenina.

S pozdravem J. Laštovičková

Položte vlastní dotaz
Pro položení dotazu musíte být přihlášení:
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Nejste ještě registrovanými uživateli? Napravte to, zvládnete to za pár sekund.