Poradna 15.6.2017 | vcj

Jídelníček po anorexii


Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak by měl vypadat můj jídelníček. Prodělala jsem anorexii a z mých 58 kg při výšce 164cm jsem zhubla na 45kg. Potřebovala bych přibrat minimálně 5kg. Naštěstí jsem díky své dokonalé mamce neskončila v nemocnici a zkoušíme to doma. A proto se chci zeptat vás jak by měl asi vypadat můj jídelníček a kolik kalorií bych měla za den asi přijmout. Ke všemu ještě hraji volejbal a dělám atletiku bohužel jsem musela se vším přestat protože to mé tělo nezvládalo ale okamžitě jak přiberu začnu se vším znovu. Děkuji za odpověď

Nikola

Dobrý den milá Nikolo,

pokud máte nízkou váhu a jen malý příjem stravy, měla byste se opět postupně rozjíst, během 2-3 týdnů byste se měla dostat na denní příjem energie cca 11 000 kJ. To je obecná rada, bylo by lépe to ještě nejlépe probrat s odborníkem, který by posoudil i současnou stravu. Můžete se podívat i na speciální webové stránky, které připravují odborníci, kteří s poruchami příjmu potravy pracují. Jsou zde i články o jídelním plánu, diskuzní forum, kam přispívá i nutriční terapeutka nebo zde probíhá i chat s psychologem (po jeho předchozí rezervaci).

http://www.healthyandfree.cz/

Protože se anorexie jako nemoc netýká jen těla, ale i duše, doporučila bych vyhledat i pomoc psychologa či psychiatra, který pracuje s lidmi s poruchami příjmu potravy. 

Se začátkem sportu příliš nespěchejte, vyčerpala jste rezervní zásoby svého těla a musíte mu nyní dát určitý čas k zotavení. To nelze uspěchat.

Přeji Vám mnoho zdraví a moc držím palce, ať se Vám daří.
S pozdravem J. Laštovičková

Poradna 15.6.2017 | vcj

Dovolená a strava: tipy


Dobrý den,

mám dotaz ohledně stravování během dovolené.Jedu na týdenní dovolenou do zahraničí,kde budeme cestovat autem,nocovat ve stanu nebo v kampu. Stravuji se zdravě a proto nechci celé dny jíst konzervy (paštiky,...) a nebo sušenky.Určitě si budeme něco kupovat a nebo navštívíme nějaké restaurace.I přesto mě zajímá,jestli nemáte nějaké vhodné tipy na pár jídel,které by mi vydrželi a nejednalo by se o kalorická a nezdravá jídla.

Děkuji, Míša

Dobrý den milá Michaelo,

pokud se jedná o letní dovolenou, cestování autem, je možné sice částečně využít např. chladničku do auta nebo pasivní chladící tašku (s namraženými náplněmi, které obsah ochlazují) - před cestou z domova můžete připravit nějaké pokrmy na cestu, ale opravdu tak spíše jen na 1 den, nevydrží Vám déle (i vzhledem k vyšším letním teplotám) - např. obložený žitný chléb s mozzarellou a rajčaty nebo se šunkou a rukolou, těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a vajíčkem, apod.

Spíše bych pro Vás měla tipy, co si vzít s sebou, z čeho jednoduše (s čerstvými místními surovinami) pokrmy připravíte.

Sbalit s sebou můžete např. pár konzerv tuňáka, některé mají v sobě třeba i směs zeleniny. Můžete si vzít s sebou třeba Vaše oblíbené vločky nebo müsli, případně balení celozrnného kuskusu, knäckebrotu.

K vločkám pořiďte v obchodě jogurt nebo tvaroh či mléko, čerstvé ovoce. Ke kuskusu (nebo i jiným těstovinám) nakupte čerstvou zeleninu (cuketu, rajčata, fazolkové lusky), můžete ji orestovat na malém množství kvalitního rostlinného oleje, přidat pak třeba parmezán nebo sýr cottage nebo tuňáka. Ke knäckebrotu nebo čerstvému místnímu pečivu kupte sýr nebo šunku, přidejte zeleninu - i takto může vypadat snídaně, oběd nebo večeře.

Ať se Vám dovolená vydaří, s pozdravem Jitka Laštovičková

Poradna 15.6.2017 | vcj

Energetický příjem pro snížení hmotnosti


Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jaký by byl energetický příjem pro ženu, která pracuje jako paní učitelka na základní škole a chce trvale snížit svou hmotnost. Je mi 25 let, vážím 98 kilo a měřím pouhých 165 cm. Nejvíce jsem nabrala při studiu VŠ, kdy mé stravování neznalo snídani, svačiny, jen obědy v menze a večeře. Chci se v práci cítit hezky a hlavně chci být zdravá. Teď si připadám zase jen jako žák, na kterého ostatní koukají jako na špekáčka.

Má sestra je hubená po mamince, ale i ona má teď ve svém věku problémy a chtěla by jít do trvalého snížení váhy se mnou. Je jí 45 let, váží 78 kilo a měří 165 cm. Ani jedné z nás není cizí pohyb. I když zaměstnání je víceméně sedavé. Maminka ráda jezdí na koloběžce nebo na kole a já si ráda zajdu na zumbu nebo si zacvičím doma cardio či zaposiluju. Pomohla by i malá ukázka dobrého jídelníčku. Děkujeme ale za tyto stránky a recepty, které tu jsou. Prosím poradíte nám? :-)

Mili

Dobrý den milá Mili,

přesně a konkrétně dobře stanovit, kolik byste měla Vy nebo maminka energie přijímat, aby se dařila redukce hmotnosti, takto na dálku příliš nelze. Většinou je dobré vyjít z aktuálních stravovacích zvyklostí a aktuálního příjmu energie, který se snažíme o cca 1500 kJ snížit a k tomu přidat také pohybové aktivity. Obecně by měla žena v produktivním věku přijímat denně cca 8400 kJ (pokud nehubne).

Doporučila bych Vám nyní, abyste si zkusily s maminkou pár dní zapisovat své stravování - vše, co sníte a vypijete, zkusily upřesnit i porci. Můžete pak současný jídelníček zkusit propočítat (např. s pomocí programu Sebekoučink od STOBu nebo aplikace Kalorické tabulky) - uvidíte, kolik energie přijímáte nyní. Můžete pak aktuální stravování porovnat i se složením jídelníčku pro mírný redukční režim na našich stránkách - může Vám být určitou inspirací, jak si pokrmy složit, co zařazovat.

http://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Ramcovy-jidelnicek-pro-mirny-redukcni-rezim__s10012x10256.html

Základem je pravidelnost v jídle, dostatek zeleniny a ovoce (s převahou zeleniny), zařazovat do jídelníčku ryby, luštěniny, polotučné mléčné výrobky (jogurty, sýry, tvarohy, kefír, apod.), vejce, libové maso a také obiloviny (nejlépe celozrnné). 

Je skvělé, že s maminkou máte pohyb rády, ideálně byste jej měly zařadit 3-4x týdně hodinku (pokud byste zvládly třeba k tomu ještě mimo tyto "cvičící" dny ještě 30 minut aktivního pohybu denně, bylo by to báječné).

Držím palce, ať se Vám i mamince dobře daří a kila jdou dolů.
S pozdravem a přáním příjemného dne, J. Laštovičková

Poradna 15.6.2017 | vcj

Optimální denní příjem. Dívka 15 let - posilující


Dobry den,

Je mi 15 let,meřim 155cm,vazim 42.5kg .Jsem vaganka a chtela bych nabrat svalovou hmotu.  denni prijem je 2350 kcal,360g sacharidu ,100g bilkovin a 55g tuku.Může být?J aký má být můj denni prijem kdyz pravidelne posiluji?

Lenka

Dobrý den milá Lenko,

obecně máte poměrně nižší celkový příjem energie i tuků, než by dle doporučení pro Váš věk měl být - zde se doporučuje cca 10.500 kJ, 83 g tuku, co se týče bílkovin, sacharidů, to by odpovídalo dobře.

Neznáme bohužel další informace (složení těla, jak často a jak intenzivně trénujete), a tak nemůžeme doporučit, jak byste měla ještě stravování upravit vzhledem ke sportovním aktivitám. Něco jiného je totiž občasné posilování s mírnými zátěžemi nebo jen s vlastní vahou a něco jiného je aktivní sport s vícefázovými tréninky, apod. Zde bych doporučila poradu s pediatrem.

S pozdravem, J. Laštovičková

Poradna 15.6.2017 | vcj

Noční jedení a hladDobrý den,

je mi 46 let, měřím 160 cm, vážím 52-53 kg. Mám sedavé zaměstnání. Po práci chodím 1,5 hodin se psem, občas vyjedu na kole, zahraji tenis nebo badminton. Jídelníček dle nutričního terapeuta mám dobře a rozumně poskládaný. Nekouřím, nepiji. Snažím se žít zdravě, dostatečně spát. Cca 2 roky se v noci pravidelně 2x vzbudím a musím něco sníst (mám vlčí neovladatelný hrozitánský hlad) – nejlépe sacharidového – 2 housky, nebo jablko+ housku, nebo plátkový sýr 100g+housku. Samozřejmě nabírám na váze. Jsem z toho zoufalá. Hodnoty základních laboratorních vyšetření včetně glukózy mám v pořádku. Trpím často na překyselení žaludku, takže užívám poměrně často rennie. Také užívám slabou dávku euthyroxu – tj. 25 – dle endokrinologického vyšetření je hladina hormonu v normě. Prosím o radu, jak se tohoto zbavit…

Diana

Dobrý den milá Diano,

pokud se opravdu budíte v noci hlady, ještě by bylo vhodné se podívat na večerní režim stravování - kdy večeříte, zda zařazujete druhou večeři, v jakém složení, porci stravy před spaním - kde by bylo vhodné zařadit i kvalitní bílkoviny. Pokud se v noci vzbudíte, zkuste zařadit zejm. potraviny s nižší kalorickou hodnotou, obsahem bílkovin např. polotučný jogurt nebo tvaroh, malý kousek pečiva se sýrem cottage nebo pomazánkou z tvarohu, zeleninu k tomu.

Abyste minimalizovala nabírání na váze, zkuste zařadit třeba i jiný pohyb, než který děláte dlouhodobě (na ten již může být tělo adaptované) - záleží také na jeho intenzitě, někdy může být procházka s pejskem pomalejší, což moc efekt nepřináší. Zkuste zařadit 3-4 x týdně hodinu aktivního pohybu. Euthyrox, ani občasné užití přípravku na překyselení žaludku by neměly být příčinou nočního hladu.

Někdy může svou roli sehrávat také stres, vysoká psychická zátěž.

Držím Vám moc palce, s pozdravem J. Laštovičková

Poradna 15.6.2017 | vcj

Prodělaná anorexie. Nyní záchvatovité přejídání spojené s pocity vinyAhoj,

v úvodu bych chtěla říct, že moc dobře vím, jak vytížené jste, kolik toho stíháte, a co všechno děláte. Taky vím, že za nutriční poradenství jste už placené a máte to jako práci, a pochopím, jestli nechcete rozdávat rady zadarmo.

Já se na Vás obracím trochu v zoufalství, a tak promiňte a prosím, pokud bude tak hodné, přijmu každou sebemenší odpověď, radu, tip, či prostě slovíčko k mému problému... Rády bych si zaplatila nutriční, ale jsem studentka, nepracuju a peníze mi dávají rodiče.

Léčila jsem se dříve z anorexie (před 4mi lety), od té doby jsem se ještě nevyšplhala normální váhu a nezačla jíst, jako "normální člověk" (tzn. celou dobu jsem hlídala, že nejím bílý cukr, že nekonzumuju NMK a taky... celou dobu zadávám do tabulek = peklo).

Nyní mám však problém, že jsem před půl rokem začla cvičit 2xtýdně hodinu v posilovně, a zhubla, šlo to samo, a -5kg dole, aniž bych ubrala na stravě. A to je ten problém, zhubla jsem, rodiče tím zatěžovat nechci a nechci jim přidělávat starosti, tím pádem nemám na to, abych si zaplatila celkou kontrolu. Ale k mému problém, co mě vlastně nejvíce trápí. Jak jsem zhubla, pozoruji na sobě, že už to není ono. Chci se vrátit aspon na 50kg. Jsem nesoustředěná, těžko se mi učí (zkouškové je letos opravdu "výživné" - VŠCHT, výsledky stojí za houby..) Ale nejde to, nejde. No a co víc je, že jsem se začla "přejídat"... není to přejídání typu nezastavení, zachvatové nebo tak. Ale teď například už 4. den po sobě - dokud se nenasytím, nejsem schopná přestat jíst. Nebo dříve dodržované pauzy 3 hodiny - tatam, prostě mi u učení dojdou síly a já jediné, co můžu, je jít a jít zase něco sníst. Mlsná mě honí celý den a prostě se nemůžu na školu soustředit - jsem z toho opravdu a upřímně v háji. Pak právě příjde "hlad" a já si jdu teda "rozumně" dát svačinu... nicméně mi to nestačí a na školu se opět nesoustředím, pořád "co bych ještě" tak sním třeba 4sušenky, 150g hořké čokolády a pak jsem teprve spokojená - jím to úplně bez citů, prostě jen tlačím... nedávno se mi to stalo (a to poprvé takhle venku), že jsem cestou ve vlaku snědla všechno, co jsem si vezla na kolej - svoji svačinu + 2 dalamánky + buchtu, co jsem si ráno upekla (4snídaně). A asi jedna z hlavních věcí je, že jsem měla zkušenost s "chew and spit" a asi mi zůstal právě proto ten pocit "potřeby plné pusy" a proto toho musím sníst tolik, než mě to uspokojí. No a když to sním, přijdu si pak ještě hůř, jsem nešťastná a nevím, co mám dělat. Výčitky z toho "obsahu" si nějak nedělám, říkám si vždy, když to jím " však ono se to nějak vykompenzuje" a taky že jo, pak třeba (viz čokoláda) jsem neměla 4 hodiny hlad. A ve výsledku se toho tolik neděje. Ale ty psychické pocity z toho, že "jsem něco nezvládla" "nezkontrolovala", že to "bylo špatně".... je mi do breku, nemám komu to říct, nemá kdo mi pomoct.

Chci přibrat, potřebuju přibrat, ale nevím, jak mám udělat to, abych se zvládla nepřejídat a při tom přibrala.... Nic méně si říkám, to tělo to asi potřebuje a je to reakce pravděpodobně na tu nízkou váhu, a tak, jestli je třeba si dělat moc velkou hlavu z toho, že to teď prostě není ideální a že to s tou vyšší váhou "odezní" ....

Prosím, jestli by jste se k tomu mohly nějak vyjádřiv, resp. poradit mi co a jak... Vím, že to není takhle přes mail jednoznačné, snadné a když neznáte detaily, skoro nemožné, ale tak trochu popostrčení, by mi určitě pomohlo. Děkuji vám moc moc moc předem (už jen za čas na přečtení mailu).

Hezký den Gabriela

Dobrý den, Gabrielo,

Děkujeme za váš email a nedivím se, že vás současná situace trápí a chcete jí změnit. Všechny příznaky, které popisujete, jsou přirozené vzhledem k vaší velmi nízké váze. Tělo je prostě vyhladovělé a má nedostatek energie (a také pořádný výdej – posilovna a učení!) a proto si žádá o větší přísun jídla, abyste se mohla dostat na vyšší váhu. A přesně jak píšete, až se tam dostanete, tak touha po přejídání postupně odezní. Je skvělé, že na sobě pracujete a uvědomujete si, že nízká váha souvisí s přejídáním.

Chápu také, že pocity ztráty kontroly, „chyby“ jsou nepříjemné a únavné, ale jsou bohužel součástí procesu léčby poruch příjmu potravy. Co se týče jídelníčku, tak posílám odkaz na článek, který jsem zdravému přibírání věnovala. Jezte všechno, na co máte chuť, místo posilovny spíše volte mírnější formu pohybu a posilování pouze s vahou vlastního těla a buďte k sobě teď hodná a trpělivá.

http://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Potrebujete-pribrat-Nedrzte-dietu!__s10010x9277.html


Držím palce,
Mgr. Zuzana Douchová

Poradna 8.6.2017 | vcj

Jídelníček po anorexiiDobrý den,

chtěla bych se zeptat jak by měl vypadat můj jídelníček. Prodělala jsem anorexii a z mých 58 kg při výšce 164cm jsem zhubla na 45kg. Potřebovala bych přibrat minimálně 5kg. Naštěstí jsem díky své dokonalé mamce neskončila v nemocnici a zkoušíme to doma. A proto se chci zeptat vás jak by měl asi vypadat můj jídelníček a kolik kalorií bych měla za den asi přijmout. Ke všemu ještě hraji volejbal a dělám atletiku bohužel jsem musela se vším přestat protože to mé tělo nezvládalo ale okamžitě jak přiberu začnu se vším znovu. Děkuji za odpověď

Nikola

 

Dobrý den milá Nikolo,

pokud máte nízkou váhu a jen malý příjem stravy, měla byste se opět postupně rozjíst, během 2-3 týdnů byste se měla dostat na denní příjem energie cca 11 000 kJ. To je obecná rada, bylo by lépe to ještě nejlépe probrat s odborníkem, který by posoudil i současnou stravu. Můžete se podívat i na speciální webové stránky, které připravují odborníci, kteří s poruchami příjmu potravy pracují. Jsou zde i články o jídelním plánu, diskuzní forum, kam přispívá i nutriční terapeutka nebo zde probíhá i chat s psychologem (po jeho předchozí rezervaci).

http://www.healthyandfree.cz/

Protože se anorexie jako nemoc netýká jen těla, ale i duše, doporučila bych vyhledat i pomoc psychologa či psychiatra, který pracuje s lidmi s poruchami příjmu potravy. 

Se začátkem sportu příliš nespěchejte, vyčerpala jste rezervní zásoby svého těla a musíte mu nyní dát určitý čas k zotavení. To nelze uspěchat.

Přeji Vám mnoho zdraví a moc držím palce, ať se Vám daří.

S pozdravem J. Laštovičková

Poradna 22.5.2017 | vcj

Alergie a vyřazování potravinDobrý den,

můj otec (57 let, 70kg, 170 cm) se začal zhruba před dvěmi lety osypávat na obličeji po zelenině a ovoci. Tyto potraviny z jídelníčku vyřadil a postupně k tomu přidával další, které dle jeho dojmu způsobovali svědivost kůže také. Celá rodina si o něj děláme starosti, protože už téměř nic nejí. Přestal konzumovat také mléčné výrobky, ořechy a jákakoliv semínka, koření a čerstvé bylinky, česnek, cibuli... Jí převážně pouze vývary, z mléčných výrobků pouze mléko, kuřecí a vepřové maso, rýži, brambory a spíše bílé pečivo. Dříve byl schopný sníst velké množství sladkostí, ale to nyní omezil.

Obezitou netrpí, dříve však měl potíže se žaludečními vředy a je velmi vystresovaný. V poslední době se k vyrážce na obličeji přidala ještě kyselost a jisté boláky v puse - jedná se o překyselení organizmu? Na všechny potíže si stěžoval u obvodní lékařky, která ho poslala na test krve. Ten ukázal vše v normě a lékařka ho tedy zhodnotila jako zdravého.

Objednala jsem ho tedy k jinému obvodnímu lékaři, kde ho ovšem rovněž odbyli. Nepříjde mi však normální, aby téměř nic nejedl a vyřadil z jídelníčku tak zásadní potraviny. Prosím tedy o radu a nebo kam se obrátit, abychom zjistili, v čem může být příčina. Možná má alergii na úplně něco jiného a ničí si tímto zdraví. Moc děkuji za odpověď.

Ing. Mariana

Dobrý den milá Mariano,

je pravda, že čím více je výběr potravin zúžen, tím roste riziko nedostatku některých specifických živin (při nevhodně složeném jídelníčku). Píšete, že se tatínek začal osypávat po konzumaci ovoce a zeleniny a že je ze stravy vyřadil. Postupně, že vyřadil i další druhy potravin. Pokud tatínek výrazně snížil svůj příjem stravy a jeho jídelníček není příliš pestrý (nekonzumuje vůbec nebo téměř vůbec ovoce a zeleninu), je zde riziko, že by mu mohly chybět některé vitamíny a minerální látky. Boláky v ústech (afty) s tímto také mohou souviset. O překyselení organismu se podle mého názoru nejedná - organismus má své mechanismy pro udržování stálosti vnitřního prostředí.

Je otázkou, co vše bylo v rámci odběrů krve vyšetřeno. Nejlépe by bylo obrátit se na dobrého alergologa nebo také na kožního lékaře. Nutné bude posoudit nemoci, se kterými se Váš tatínek léčí, užívané léky, ale i současné potíže a jejich projevy.

Pokud budou prokázány nějaké potravinové alergie, měla by být možnost identifikovat potraviny, které tatínek může bez obav do stravy zařazovat, případně najít náhradu za potraviny, které by opravdu dle doporučení lékaře měl vyřadit. Vždy je vhodné se před vyřazováním skupin potravin z jídelníčku poradit s lékařem.

S pozdravem J.Laštovičková

Poradna 22.5.2017 | vcj

Příjem sacharidů denní dávka ženy


Dobrý den,

je mi 29 let,vážím cca 58 kg, měřím 164 cm.Podle mé váhy mám momentálně v těle kolem 23-24% tuku a 37% svalové hmoty. Zajímá mě kolik sacharidů si můžu dát i přesto že nebudu sportovat, přesněji mám na mysli hlavně k obědu a k večeři? Děkuji za odpověď

Eliška

Dobrý den milá Eliško,

na Váš dotaz lze odpovědět spíše jen obecně, při běžném denním režimu je pro dospělé ženy doporučen příjem energie 8400 kJ a cca 250-275 g sacharidů.

Při rozložení do 5-6 denních jídel by mohlo být na oběd cca 60-65 g sacharidů a na večeři 55 g sacharidů.
Toto určení je ale orientační, nevíme, jak se stravujete nyní, jakou máte profesi, apod.

S pozdravem J. Laštovičková

Poradna 16.5.2017 | vcj

Zelenina. Je možné zeleninu ohřívat


Dobrý den,

chci se zeptat,zda je vhodné ohřívat druhý den již tepelně zpracovanou zeleninu?Pokud ne, tak proč? Také by mě zajímalo,jestli výrobky s logem "vím co jím" lze zakoupit i v jiném obchodním řetězci, než v Albertu? Děkuji za odpověď,

Hana

Dobrý den paní Hano,


dříve připravenou tepelně upravenou zeleninu je možné ohřívat. Samozřejmě je vhodné jíst také čerstvě připravené pokrmy (a zeleninu nejen v tepelné úpravě). Skladování a tepelná úprava (případně ohřívání) mohou ovlivnit množství vitamínů přítomných v potravinách - některé vitamíny jsou citlivé na teplotu nebo s délkou skladování jejich obsah v potravině klesá.


Výrobků, které nesou logo Vím, co jím, je celá řada - mnoho jich má v sortimentu více různých obchodních řetězců (např. šunky Le-Co, výrobky Racio, apod.). Celou databázi potravin s logem Vím, co jím naleznete zde - http://www.vimcojim.cz/catalog.php?c=food&sid=613

S pozdravem a přáním příjemného dne, J. Laštovičková

Poradna 16.5.2017 | vcj

Obsah tuku. Označení a výpočet tuku např. v tvarohu


Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, podle jakých údajů vybírat některé potraviny. V nastaveném jídelníčku mam uvedeno "nízkotučný tvaroh s obsahem tuku max. 2%". V obchodě tápu, protože ve složení je uvedeno 8% tuku v sušině a v tabulce výživových hodnot na 100g je obsah tuku 2g. Podle čeho správně vybírat? Děkuji

Martina

Dobrý den milá Martino,

podle obsahu tuku v sušině se tvarohy dělí na měkké či odtučněné (do 5 % tuku v sušině), nízkotučné nebo jemné (do 15 % tuku v sušině), polotučné (15-25 % tuku v sušině) . Tvrdý tvaroh má obsah tuku stejný jako měkký tvaroh (do 5 % tuku v sušině).

Sušina netvoří 100 % hmotnosti výrobku, vždy jen určitou část - např. 18-20 %. Volte tvaroh měkký či odtučněný nebo tvrdý, zde byste se měla do doporučeného množství tuku "vejít". Množství tuků na 100 g je celkové množství tuku ve výrobku přepočtené na 100 g hmotnosti výrobku.

Polotučný tvaroh Madeta má 18 % tuku v sušině a obsah sušiny tvoří 19,5 % jeho hmotnosti:
Výpočet: 18 x 19,5 = 351; 351/100 = 3,51 - celkový obsah tuku je pak cca 3,5 % (3,5 gramu ve 100 gramech výrobku).

S pozdravem J. Laštovičková

Poradna 16.5.2017 | vcj

Složení svačin


Dobrý den,

opět Marek, mám další dotaz ohledně skladby svačin (dopolední - do školy, odpolední - na doma). Co byste mi doporučili?

Marek

Dobrý den milý Marku,

dopolední svačina a odpolední svačina se mohou zaměňovat a střídat - může být např. celozrnný chléb se žervé a šunkou, zelenina nebo kornspitz s pomazánkou z polotučného tvarohu (s pažitkou nebo s kapií, apod.) a zelenina nebo kváskový chléb s máslem či kvalitním margarínem a šunkou se zeleninou (využít můžete třeba i hummus) nebo pita chleba či tortilla s listovými saláty, rajčetem a kuřecím masem nebo sýrem (může být i v kombinaci se šunkou).

Další variantou je ovocný nebo bílý jogurt s müsli s ořechy a ovocem nebo kefír či kakao s pečivem a s ovocem či zeleninou.

S pozdravem J. Laštovičková

Poradna 16.5.2017 | vcj

Gramáž porcí pro dospělou ženu?


Dobrý den,

díky Vám již vím co bych měla jíst, ale stále se ztrácím v množství jídla. Nikdy jsem nic nevážila, všechno beru od oka a obávám se, že sním více než bych měla, proto bych si chtěla opravdu zkusit vše vážit. Jsem žena, 30 let, nemám sedavé zaměstnání, ani fyzicky náročné, sport 5x týdně hodinu, výška 168, váha 63 kg. Ráda bych třeba i zhubla, ale nechci hladovět.

Můžete mi prosím napsat aspoň rámcově, jaké bych měla mít gramáže jednotlivých jídel? Snídaně:vajíčko plus kolik gramů pečiva, tvrdého sýra a šunky? nebo ovesná či jáhlová kaše-kolik gramů čeho v suchém stavu, plus když bych si k ní chtěla přidat ještě názkotučný tvaroh, ovoce, oříšky, kolik čeho? Svačina: gramáž pečiva případně mléčného výrobku. Oběd: kolik gramů masa a příloh v suchém stavu? Večeře: kolik gramů například tuňáka v konzervě, či pečené ryby, kolik kuskusu, případně gramáž luštěnin na oběd, večeři. Opravdu nevím, kolik čeho dávat. Děkuji

Eliška

Dobrý den milá Eliško,

pokud máte stabilní váhu, pravidelně sportujete, pak si myslím, že nemusíte příliš porce řešit. Nevím, podle čeho usuzujete, že byste měla jíst více, než byste měla, obecně se pro dospělou ženu doporučuje příjem 8400 kJ na den. Body mass index (BMI) máte zcela v rámci normy, můžete ještě zjistit své složení těla (o kterém BMI nevypovídá).

Ve Vašem případě by bylo nejvhodnější si třeba pár dní zapisovat jídelníček - vše, co sníte a vypijete, odměřovat porce jednotlivých surovin. Tak získáte nejlepší přehled, jaké porce nyní konzumujete a jak je nyní Váš jídelníček složen.

Můžete vše pak porovnat např. s naším rámcovým jídelníčkem na 7550 kJ (který je určen pro mírný redukční režim) - http://www.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/prevence-onemocneni/nadvaha-obezita/Ramcovy-jidelnicek-pro-mirny-redukcni-rezim__s648x10256.html

Takto získáte přehled o poměrech jednotlivých potravin v jídelníčku, přestože při příjmu 8400 kJ bude gramáž jednotlivých surovin o maličko ještě vyšší (rozdíly jsou však spíše v jednotkách gramů než v desítkách gramů).

S pozdravem a přáním příjemného dne, J. Laštovičková

Poradna 16.5.2017 | Cihlářová Eva

Nabrání svalové hmoty


Dobrý den,

potřeboval bych přibrat na váze, alespoň tak 5 kg svalové hmoty. Vážím 55 kg, výška 174 cm. Běhám 3-4 x týdně, dohromady celkem cca 70-100 km/týden ve střední až vyšší intenzitě (12-14 km/h) + občasné kompenzační aktivity (kolo, veslovací trenažer). O kolik gramů bílkovin bych měl zvýšit denní příjem a jaké bílkoviny jsou pro mě nejvhodnější. Děkuji.

Míra

Dobrý den milý Míro,

takto na dálku, aniž bych věděla kolik nyní máte bílkovin ve stravě, mohu odpovědět spíše pouze obecně. Pokud takto pravidelně sportujete, doporučovala bych příjem bílkovin na den alespoň 1,3-1,5 na kilogram hmotnosti - tedy ve Vašem případě denně cca 72-83 g bílkovin.

Maximálně se doporučuje cca 1,7 g bílkovin na kilogram hmotnosti, aby nebyly příliš zatíženy ledviny. Pro zvýšení sval. hmoty by bylo vhodné třeba i mírné cílené posilování nebo posilování s vlastní vahou.

V jídelníčku pak kombinujte rostlinné i živočišné zdroje bílkovin (libová masa, ryby, mléko a mléčné produkty, vejce, luštěniny, v menším množství obsahují bílkoviny také obiloviny, ořechy, avokádo, aj.).

S pozdravem a přáním příjemného dne, J. Laštovičková

Poradna 12.5.2017 | vcj

Obsah laktózy v másle StellaDobrý den,

můj syn má prokázanou nesnášenlivost laktozy pomocí genetického testu, po vyřazení laktozy a zavedeni bezlaktozového mléka jeho zažívací potíže zcela ustaly. Raději bych mu dávala máslo bezlaktozové nebo jen s minimálním obsahem laktozy. V popisu másla Stella ochuceném vitaminy není napsáno, že by tam byla laktoza, nebo nějaký mléčný výrobek, podmáslí atd. Prosím, jaký je obsah laktozy v másle Stella ? Děkuji 

Dana

Dobrý den milá Dano,

pokud se jedná o margarín Stella vita (margarín z rostlinných olejů s vitamíny), zde opravdu ve složení žádný zdroj laktózy není a obsah laktózy by tak v tomto produktu měl být nulový. Výrobce (prodejce) je povinen u balených produktů vždy uvádět celé, úplné a pravdivé složení.

Stejně tak by měl být vhodný i produkt obsahující pouze máslové aroma. Například ale Stella máslová již obsahuje i sušené odtučněné mléko a tedy i laktózu.

Na trhu je třeba také máslo bez laktózy z Mlékárny Olešnice (De Lacto) nebo Tesco Free from máslo.

S pozdravem J.Laštovičková

Poradna 12.5.2017 | vcj

Maturitní depreseDobrý den,

mám na vás otázku ohledně přetížení z učení na maturitu.Letos maturuji a tlak se začíná projevovat na mé psychické i fyzické stránce. Máte nějaké tipy na potraviny,které by mi mohli pomoci od psychické zátěže? Snažím se učení vykompenzovat sportem(cardio s posilováním,kolo,procházky,...).Vím,že je dobré zařadit např. ořechy,banány,... Děkuji za vaše tipy.

Michaela

Dobrý den milá Michaelo,

pro aktivizaci je skvělé čerstvé ovoce, celozrnné pečivo a cereálie - jako zdroj energie i vitamínů skupiny B, ořechy, avokádo a tučnější mořské ryby jako zdroje nenasycených mastných kyselin, které podporují činnost mozku. Dejte si třeba i vajíčka, která obsahují lecitin. Můžete zvolit také třeba špenát, který je dobrým zdrojem hořčíku, nebo kvasnice, které obsahují komplex vitamínů skupiny B.

Pro zklidnění, uvolnění od stresu využijte bylinky - meduňka, kozlík lékařský. K tomu ideálně třeba i nějaké relaxační cvičení nebo jen protahování.

Držím Vám palce, určitě maturitu hravě zvládnete.

S pozdravem J.Laštovičková

Poradna 12.5.2017 | vcj

Přerušovaný půstDobrý den,

chtěla bych se zeptat, jaký máte názor na přerušovaný půst? Jestli se tím opravdu tak pálí podkožní tuk, nebo jde jen o mýtus. A taky jaký to bude mít účinek na můj metabolismus, pokud bych tento styl stravování měla jen o víkendu. Zrychlí/zpomalí se mi po tom metabolismus? Děkuji za odpověď.

Veronika

Dobrý den, Veroniko,


obecně se nyní spíše než půst doporučují "odlehčovací dny" s nižším příjmem kalorií. Při půstu jen po dobu 2 dní nedojde k dostatečnému pálení tuků, organismus spotřebuje zejm. zásobu sacharidů z krve a jater.
V odlehčovacích dnech je příjem energie výrazně nižší - např. 4000- 5000 kJ, je také často méně aktivit, klidnější den. V jídelníčku převažuje zelenina, ovoce, luštěniny a obiloviny, mléčné výrobky, ořechy - zejm. potraviny rostlinného původu, lehce stravitelné. Je vhodné mít třeba 2-3 odlehčovací dny v týdnu. Tak nedochází ke zpomalení metabolismu.

S pozdravem J.Laštovičková

 

Poradna 12.5.2017 | vcj

Jídelníček při hypotyreozeDobrý den,

je mi 40 let. pro nádorové onemocnění mi byla odstraněna celá štítná žláza, beru euthyrox. ted mě však čeká měsíční řízená hypotyreoze, euthyrox musím na čtyři týdny zcela vysadit kvůli terapii radiojodem. Chci se poradit, co a jak jíst, předpokládám, že se mi zpomalí metabolismus a obávám se zvýšení váhy. Existují nějaké potraviny, které mi pomohou metabolismus zase rozběhnout až budu moci euthyrox zase užívat? Moc děkuji za jakoukoli radu.

Kateřina

Dobrý den milá Kateřino,

Euthyrox nahrazuje původní funkci štítné žlázy, pokud jej kvůli léčbě vysadíte, po několika dnech začne jeho vliv na organismus klesat. Můžete mírně snížit příjem stravy, dopřávat si dostatek zeleniny, přiměřené porce ovoce, lehce stravitelné pokrmy. Příjem ale nesnižujte nijak radikálně, rozhodně nehladovte - potřebujete energii a živiny pro zdárný průběh léčby. Pokud lékař nedoporučí klidový režim, můžete zařadit cvičení.
Jak začnete opět Euthyrox užívat, metabolismus se po pár týdnech opět upraví, není třeba jej "rozbíhat" jinak.

Přeji Vám hlavně mnoho zdraví,

s pozdravem J. Laštovičková

Poradna 12.5.2017 | vcj

Zvýšení energetického příjmu: 16 letDobrý den,

za pomocí aplikace Kalorické tabulky jsem tedy zjistil, že můj kalorický příjem je namísto doporučovaných 10000 kJ pouze 7000 kJ. Bílkoviny by seděly, sacharidů průměrně spořádám kolem 170 g, tuků 40 g. Snažím se jíst zdravě, zejména mléčné výrobky, zeleninu, libové maso a celozrnné výrobky. Na 171 cm mám v 16 letech 50 kg. Ptám se tedy, jak zdravě a přirozeně navýšit svůj příjem tak, aby odpovídal doporučeným hodnotám. Děkuji.

Marek

Dobrý den, milý Marku,

příjem sacharidů můžete jistě navýšit alespoň na 250-270-300 g. Sacharidy naleznete zejména v "přílohách" - tedy pečivo, cereálie, brambory, luštěniny, rýže, těstoviny, pohanka, jáhly. Mějte spíše 2-3 porce ovoce denně. Zdravé tuky můžete přijmout v podobě ořechů či semínek, avokáda, kvalitních rostlinných olejů. Můžete také občas prostřídat polotučné a smetanové mléčné produkty. Vhodné jsou i tučnější mořské ryby.

S pozdravem J. Laštovičková

Poradna 9.5.2017 | vcj

Energetický příjem - chlapec 16 letDobrý den,

jaký doporučujete energetický příjem a poměr živin pro 16letého průměrně aktivního studenta, který nemá problém s váhou?

Marek

Dobrý den milý Marku,

obecně se pro chlapce ve věku 15-19 let s normální hmotností a běžnými aktivitami doporučuje příjem energie cca 13000 kJ, příjem živin - 120 g bílkovin, 300-380 g sacharidů, 83-100 g tuků. (Poměr sacharidů a tuků se může mírně měnit.)

S pozdravem Jitka Laštovičková

Položte vlastní dotaz
Pro položení dotazu musíte být přihlášení:
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Nejste ještě registrovanými uživateli? Napravte to, zvládnete to za pár sekund.