Poradna 21.2.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Kolik kcal denně přijímat


Dobrý den,
co pamatuji, vždy jsem trpěla nadváhou v oblasti boků. Nyní je mi 30 a vzhledem k větší pravděpodobnosti přibírání na váze bych s tím ráda začala pracovat. Nechala jsem se přeměřit u nutriční poradkyně na přístroji InBody, kde mi vyšla následující čísla. Při výšce 164cm je má váha 63,5 kg. Z toho 15,8 kg tuku, 9,6 kg bílkoviny, 26,5 kg kosterních svalů, 3,34 kg minerálů a 34,8 l vody. Bazální metabolismus byl vypočten na 1399 kcal. Začala jsem 3x týdně cvičit (zahřátí na běžeckém pásu cca 10 min, 45 min kruhový trénink pro ženy, 30 min. vaccutherm) a hlídám si stravu pomocí kalorických tabulek. Samozřejmě jsem četla spoustu článků a doporučení, ale ráda bych věděla Váš názor na potřebné množství přijatých kcal za den. Pracuji jako reprezentant, nicméně většinu času strávím tím, že řídím nebo sedím v čekárně, tudíž fyzicky nic náročného. Jde mi o to, kolik bych měla přijímat kcal pri tréninkovém dni a kolik při netréninkovém (a také v jakých poměrech tuky/sacharidy/bílkoviny), abych ztrácela tuky, popř. lehce nabírala svalovou hmotu. Pokud je to možné, ráda bych se take zeptala, zda doporučujete nějaké spalovače tuku jako karnitin apod. 

Moc děkuji za reakci. Radka

Dobrý den paní Radko,
je skvělé, že se snažíte kompenzovat méně aktivní zaměstnání aktivním pohybem a vhodnou stravou.
Podle měření na In Body máte celkové množství tuku v rámci normy (u žen v aktivním věku by mělo být do 30 % tuku v těle), takže je pro Vás spíše důležité se celkově pravidelně hýbat a případně se při cvičení zaměřit na problémové partie. Poměr živin by měl ideálně být cca 15-20 % bílkovin, 30 % tuku, 50-55 % sacharidů. Kolik byste měla přesně přijímat energie částečně záleží i na tom, jaké bylo stravování před touto změnou, kolik jste tehdy přijímala energie. Obecně bych doporučila, pokud byl předchozí příjem energie cca 8400 kJ, pak v dny bez tréninku mít příjem např. 6400 kJ a v dny s tréninkem 7000 kJ. Pokud byl původní energetický příjem vyšší (např. 10 000 kJ nebo i více, pak lépe zkusit příjem snížit o cca 2000 kJ pro dny bez tréninku, o 1000-1500 kJ pro dny s tréninkem. Pokud jste přijímala menší množství energie - např. 6000 kJ, doporučila bych tento příjem zachovat, dále jej nesnižovat, spíše jej navýšit na 6200-6500 kJ - a raději zapojit aktivity častěji, je-li to možné - např. 4x týdně.
Karnitin je jeden z mála doplňků stravy, který má prokázaný pozitivní efekt v rámci klinických výzkumů (v porovnání s placebem), je vhodné ho užívat před cvičením. Není nutné však karnitin užívat, důležitý je hlavně pravidelný pohyb + vhodná strava.

Držím palce, ať se Vám dobře daří.

S pozdravem J. Laštovičková

Poradna 19.2.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Alergie na bílkovinu kravského mléka a vhodné alternativy zdravé stravy pro batole


Dobrý den,

náš 13ti měsíční syn má alergii na bílkovinu kravského mléka (ABMK), hledám pro něj alternativy zdravé stravy, tak aby měl dostatek všech makro i mikronutrientů. Prosím o rady. Hledala jsem jogurty z rostlinného mléka, nevím zda to bude fungovat s jogurtovou kulturou? Eventelně smetana a další náhrady mléčných výrobků, soju tak malému dítěti dávat nechci.

Děkuji mockrát za odpověď, Petra

Rostlinná mléka se svými nutričními hodnotami nemohou nahradit klasické mléko (dle věku Vašeho chlapečka spíše mléko batolecí nebo mateřské mléko). Rostlinné mléko + jogurtové kultury - to se obávám, že nebude fungovat. Ve větší porci a pravidelně se v tomto věku rostlinná mléka nedoporučují.
Pokud je chlapeček kojený, určitě dále v kojení pokračujte, stále je pro něj mateřské mléko zdrojem živin - energie, bílkovin, vitamínů i minerálních látek. Pro nekojené děti v tomto věku jsou případně k dispozici speciální mléka, obsahující vysoce naštěpenou syrovátkovou bílkovinu (na kterou by neměl organismus reagovat). Kvůli této úpravě bílkoviny však jsou mléka mírně nahořklé chuti a u některých dětí může trvat déle, než je přijmou. Pediatr může tato mléka předepisovat i na recept.
Samozřejmě už v tomto věku hraje roli i pevná strava, příkrmy.
Pokud má chlapeček ABKM, dostatek plnohodnotných bílkovin může přijmout prostřednictvím zařazování vaječného bílku, libového masa, ryb, případně můžete zařadit i menší porci červené čočky. Alternativním zdrojem vápníku může částečně být v pestré stravě příkrm s obsahem brokolice nebo zařazení pomeranče do stravy chlapečka (pokud je toleruje, netrápí ho atopický ekzém). Vápník je také v měkkých kostičkách ryb, ořeších - těm se ale zatím dle věku chlapečka spíše doporučuji vyhnout. Lze případně využít i speciální nemléčné kaše pro děti s ABKM (obsahují např. rýžovou a karobovou mouku, jsou obohaceny o vitamíny a minerální látky), prostřednictvím kterých lze také pestrou stravu dítěte doplnit.
Soja se nedoporučuje nejen pro svůj obsah fytoestrogenů, pro děti s ABKM není vhodná ani proto, že část dětí s ABKM reaguje alergicky i na soju. Pokud byste chtěli využívat např. rostlinné mléko v malém množství, výjimečně, např. pro přípravu pudinku, apod., mohlo by být vhodné rýžové mléko, i zde bych však doporučila se poradit s pediatrem a společně s ním případně vybrat dle složení výrobek, který by bylo možné takto výjimečně zařadit.

S pozdravem

J. Laštovičková, nutriční terapeutka

 

Poradna 24.1.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Bílkoviny v jídelníčku - žena 64 let


Před dvěma týdny jsem začala zkoušet jíst podle Kalorických tabulek (jídelníčku) ve snaze zúžit pas. Mám 64 let, 167 cm,72,5 hmotnost,, 32 kg svalů, nadbytek tuku 8,6 kg jen v oblasti břicha, BMR 1590. Bohužel se mně nedaří splnit požadavek na množství bílkovin . Když zvýším jejich příjem, přibude mně po mase a ořeších částečně i po mléčných výrobcích moc tuku (ale to nechci) nebo po luštěninách a cereáliích denně překračuji o 30 - 50 % množství vlákniny. a mám nadýmání Dříve jsem jedla asi 300 - 400 g zeleniny a ovoce, teď se to nerada snažím omezit, ale stejně mám vlákniny moc. Nevím si s tím rady. (Přes dotazník mně nejde mail odeslat) S přáním hezkého dne

Eva 

Dobrý den, paní Evo,

nepíšete zda se nedaří dosáhnout doporučeného příjmu bílkovin každý den nebo jen občasně, jak moc se to nedaří - o kolik gramů nebo o kolik procent přijímáte méně vzhledem.k doporučení. Také nevím, jak je jídelníček nastaven (doporučení celkového energetického příjmu, zastoupení a vzájemné poměry živin). Mohu tedy hodnotit spíše obecně.

Potraviny, jejichž konzumace, by mohla pomoci příjem bílkovin navýšit a doplnit (bez navýšení nebo jen s minimálním navýšením příjmu tuků):

vaječný bílek (vařený nebo pro zapečení zeleniny), šmakoun (výrobek z vaječné bílkoviny)
měkký či tvrdý tvaroh, případně ricotta nebo cottage
filé z tresky, tuňák ve vlastní šťávě

Ať se Vám vše dobře daří, držím palce!

S pozdravem J. Laštovičková

Poradna 19.1.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Klesající váha po porodu


Dobry den,

jmenuji se Petra mam problem s pribiranim a do nemocnice nejdu. Mam 8měsíční miminko pred otehotnenim sem vazila 55kg a ted 44,5 nemam chut k jidlu, jim 3krat denně, jsem jak kost, ale blbě mi není. Měrim 169cm. Doktoři rikali že moje telo se s tim porodem jednou srovna, ale chtela bych do leta vypadat lip. Napiste, prosim.

Petra

Dobrý den paní Petro,

těhotenství a porod jsou obdobím hodně velkých změn jak tělesných, tak i duševních a zotavení určitě může nějaký čas trvat. Z Vašeho příspěvku není jasné, zda kromě nechutenství máte ještě nějaké jiné potíže, zda jste absolvovala nějaká vyšetření, apod. Pokud se nebudete cítit dobře, budete mít nějaké potíže, určitě znovu konzultujte s lékařem. Pokud by byl důvodem nechutenství stres (což se také stává), tak třeba i s psychologem.

Pokud je váha nízká, jíst 3x denně je velmi málo. Zkuste se snažit jíst častěji - kdykoliv jí děťátko, i Vy si s ním něco dejte - vždy alespoň nějakou malou porci, častěji. Pokud nekojíte, můžete si dát třeba před obědem, večeří malou skleničku piva - ta také pomáhá zvýšit chuť k jídlu. Snažte se pokrmy ochutit zelenými bylinkami a dalším kořením, aby byly více chuťově výrazné a tak také třeba atraktivnější. Zkuste zapřemýšlet, na jaké jídlo nebo na jakou potravinu byste měla chuť - dopřejte si.

Pro doplnění stravy lze také případně využít přípravky typu sipping - nápoje, které obsahují energii a bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny a minerály. (Např. Nutridrink ale i jiné.) Tyto přípravky je možné případně zařadit pro doplnění stravy, lze je popíjet během dne.

Držím palce, aby Vám bylo brzy lépe, s pozdravem

J. Laštovičková

 

Poradna 17.1.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Vstřebávání olejů


Dobrý den.

Slyšela jsem, že se některé oleje musí konzumovat s utčitými potravinami, aby se opravdu vstřebali. Je to pravda ? A pokud ano, mohli by jste mi napsat nějaké příklady ? Děkuji

Adéla

Dobrý den milá Adélo,

osobně jsem se s tímto dosud nesetkala. Ale např. pro vitamíny rozpustné v tucích (vitamín A, E, D a K) platí, že potřebují pro správné a dobré vstřebání přítomnost tuku. Proto je třeba vhodné si do zeleninového salátu přidat alespoň malé množství kvalitního rostlinného oleje - aby se dobře vstřebal např. vitamín K, na který je bohatá listová zelenina.

S pozdravem J. Laštovičková

Poradna 15.1.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Intuitivní jídelníček vs. kalorické tabulky


Dobrý den.

Zajímají mě takové informace ohledně sestavení kvalitního jídelníčku a hlavně správného denního přijmu a nutností "tabulkovat" a řešit kalorie nebo gramáže.

Jedná se o to,že zda myslíte,že je nutností si prostě jídlo vážit, hlidat kalorie a řešit každý gram, aby člověk nějak vypadal,když ale vedomě se řídi zasadami jako jsou to, že by měl přijmout živiny v poměru Bilkoviny 10-15%, Tuky 20-30% a Sacharidy 55-60% a z toho si ale opravdu hlídám i to,že mi nasycené mastné kyseliny nepřesahují 1/3 z tuků, že cukry přidané nejím žádné vůbec, nebot nekupuji absolutně potraviny s přidaným cukrem a obecně vyskytující cukr opravdu z celku přijmu max. do těch 20% a ještě ke všemu jsem na čisté rostlinné stravě tedy živočišné nasycené tuky nepřijímam vůbec a ještě si hlídám, že nepřijimam ani palmový a kokosový tuk :).

Jím každý den celozrnné obiloviny,obiloviny celkově,luštěniny a hlavním zdrojem mého tuku je tedy soja a sojové výrobky. Proto by mě zajímala jedna věc i skrze tuky, kterou udáváte ve videu o tucích zda-li to doporučení pro sýry do 18g/100g a jogurty a mléčné do 3g/100g je myšleno hlavně pro živočišné tuky, nebo se to vztahuje i na rostlinné zdroje jako tofu/tempeh/sojove jogurty a mleko?

A vrátím-li se k začátku dotazu. Když tedy TAKTO vše splnuji ty zásady zdravého jídelníčku včetně toho, že se stravuji pouze z čerstvých surovin a vařím pouze na páře (nesmažím,nepeču) nepřidávám sůl do pokrmů a ovoce jím pouze naše lokální nikoliv exotické jako jsou banány,sladká sušená jako datle apod .Jím 3x/den po cca 3hodinách, vyhovuje mi to tak.

Myslíte,že pokud již takto mám "vymakaný" zásady které dodržuji, je nutnost si ale i tak hlídat prostě tabulky a jidelníček v gramech a vážit si jidlo nebo když vědomě už takto jím tak se nemůže stát že bych třeba mohla být nějak třeba silnější nebo přibrat "tuk" a vypadat opravdu špatně? :).

Má fáze je aktuálně taková,že přibiram ale snažím se žít takto zdravě a plno lidí tvrdí, že to není o tom co Jíme ale KOLIK a na kaloriích a že je udajně jedno pokud někdo sní třeba 1800 kalorií /den z ovoce a kokosů (viz třeba Vitariáni) nebo pokud těch 1800 kalorií budu jíst já z onoho výše zmíněného jídelníčků mého, kde bude dostatek celozrnných obilnin, luštěniny, zelenina vařená čerstvá, nebo pokud těch 1800 kalorií přijme člověk z nasycených živočišných tuků (tučné sýry,maso,ztužené tuky ve sladkostech) a z uzenin,smaženého jidla atd.. že záleží pořád na celkovém kalorickém přijmu, ale ne o to z čeho, ale to se mi prostě nezdá, a proto by mě Vás nazor zajímal.

Přeci bude výsledek vypadat určitě jinak :). Děkuji moc a budu velmi ráda za odpověd i kdyz je dotaz poněkud větší a rozsáhlejší :).

Andrea - 24.let

Dobrý den milá Andreo,

osobně si nemyslím, že je nutné neustále vážit porce a počítat gramy a kilojouly: Důležitá je určitá uměřenost, také pravidelný pohyb. Výběr potravin máte vhodný, i poměr živin - pokud se takto nadále budete stravovat, dobře vybírat potraviny, pravidelně se hýbat, je méně pravděpodobné, že se u Vás bude výrazně zvyšovat hmotnost a množství tuku v těle (samozřejmě je zde ale i vliv případné dědičné dispozice). Pokud přibýváte na váze, bylo by dobré zjistit složení těla, zaměřit se třeba i na pohybové aktivity, dostatek spánku.

Energeticky je 1800 kcal vždy 1800 kcal, ale záleží i na poměru živin. Samozřejmě řada potravin obsahuje všechny hlavní živiny (v určitém zastoupení), ale např. pokud je příjem bílkovin nízký, buď si tělo musí vytvořit bílkoviny ze sacharidů nebo se čerpá ze zásob ve svalech. Podobně pokud by člověk nevhodně vybíral potraviny, přijímal by hodně tuků, zejm. nasycených tuků, transmastných kyselin ze ztužených tuků, váhově třeba neuvidí efekt (přibývání na váze), nicméně se bude měnit vnitřní prostředí organismu - zvýšení hladiny cholesterolu, které má své negativní dopady na zdraví člověka.

Rozhodně bych doporučila spíše pestrou vegetariánskou stravu (nebo i občasné zařazení libového masa, ryb do tohoto typu stravy) než vitariánství.

S pozdravem J. Laštovičková

Poradna 8.1.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Zdravý jídelníček pro 7-leté holčičky


Dobrý den,

můžete mi prosím poradit, kde můžu najít zdravý týdenní jídelníček pro 7-leté holčičky? Mám dvojčata, každá má jiné chutě a už mi dochází trpělivost:( Děkuji za radu.

Bohuslava

Dobrý den paní Bohuslavo,

pokud mají Vaše holčičky normální váhu, pro inspiraci byste mohla využít tento materiál občanského sdružení Výživa dětí, kde je ukázkový jídelníček na 7 dní dle věku dítěte. http://vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-deti-7-10let.pdf

Dobrou inspirací a pomůckou pro pestrý jídelníček by Vám také mohla být kniha MUDr. Martina Gregory - Kuchařka pro rodiče malých dětí, kde jsou nejen recepty, ale i informace o vhodném složení stravy malých dětí, předškoláků i školáků.

S pozdravem J. Laštovičková

Poradna 3.1.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Jak je to s příjmem cholesterolu?


Dobrý den,

zajímalo by mne, jak je to s doporučeným příjmem cholesterolu. Uvádí se do 300 mg denně, což zhruba odpovídá jednomu žloutku. Přitom v doporučení je zároveň uvedeno, že jedno vejce denně (někde uvádí dokonce i dvě) je úplně v pořádku. Přeci ale ve spoustě dalších potravin jako je maso je cholesterol obsažený, tak přeci když si dám denně vejce plus maso, doporučenou dávku slušně překročím.

Eliška

Dobrý den milá Eliško,

nízkocholesterolovou dietu je prakticky téměř nemožné dodržet. Dříve byly vejce považovány za významný zdroj cholesterolu, později se však zjistilo, že obsahují také lecitin (patří mezi fosfolipidy), který je velmi pozitivní pro náš organismus, pomáhá mimo jiné k vyrovnaným hladinám "hodného" a "zlého" cholesterolu.

Vejce jsou navíc cenným zdrojem plnohodnotných bílkovin, vitamínu D, železa.

Pouze určitý podíl (malý) cholesterolu přijímáme ve stravě, také se cholesterol vytváří - syntetizuje - v našem organismu. V průběhu času výzkumy také odhalily, že našemu organismu neprospívá nejen vysoký příjem cholesterolu, ale zejména vysoký příjem nasycených a trans-mastných kyselin, vysoký příjem jednoduchých sacharidů. Škodí také nízký příjem mono- a poly-nenasycených kyselin.

Takže doporučení pro příjem cholesterolu se v praxi spíše neaplikuje, nedodržuje. Cholesterol také nepatří mezí údaje povinně uváděné na obalech potravin, tedy lze celkový denní příjem cholesterolu určit dost nepřesně.

V praxi je vhodné samozřejmě vybírat si hlavně libová masa, omezeně také libové uzeniny, polotučné mléčné výrobky, ryby je ale třeba volit i tučné (kvůli příznivému složení jejich tuku), ale naopak by se člověk měl vyvarovat nadměrnému přísunu jednoduchých sacharidů, potravin a pokrmů s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin nebo s obsahem trans mastných kyselin. Rozhodně není třeba se umírněné, rozumné konzumace vajec obávat. Nejlépe je mít stravu pestrou, nejíst každý den stejné druhy potravin.

S pozdravem J. Laštovičková

Poradna 3.1.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Čokoláda


Dobrý den,

zeptal bych se jak je to přesně s čokoládou. Vím že je dobré ji jíst a že je zdravá ( vysokoprocentní ) ale všiml jsem si že obsahuje 55% tuku a z toho 30% Nasycených. Tuky by byli v pohodě ale co ty Nasycené? ( LINDT ) Děkuji Roman

Roman

Dobrý den pane Romane,

čokoláda obsahuje kakaové máslo - to je pak zdrojem různých mastných kyselin. Jsou zde nasycené mastné kyseliny - menší podíl kyseliny palmitové (která má při vysokém příjmu ve stravě negativní efekt na lidský organismus) a pak také kyselina stearová - ta je zde zastoupena více než kyselina palmitová, tato kyselina nemá negativní účinek na náš organismus (přestože z něj dříve byla podezřívána).

Kakaové máslo dále obsahuje také kyselinu olejovou, která patří mezi mononenasycené mastné kyseliny, které jsou pro nás pozitivní.

Takže čokoláda sice nasycené tuky má, ale zastoupení mastných kyselin a jejich poměry jsou vhodné - vzhledem k vyššímu obsahu kys. stearové a obsahu nenasycené mastné kyseliny (kys. olejové), obsahu minerálních látek a antioxidantů je při pravidelné konzumaci v malém množství pozitivní. Je ale potřeba si vybrat opravdu čokoládu s vysokým obsahem kakaové sušiny - taková čokoláda má vyšší obsah tuku než čokoláda mléčná, nižší obsah cukru - ale také jí často stačí jen malé množství, protože je také hodně chuťově výrazná.

S pozdravem J. Laštovičková

Poradna 2.1.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Stále tápám nad množstvím kJ, které bych měla denně sníst


Dobrý den,

stále tapam nad množství kJ, které bych měla denně sníst plus i složení potravin - množství bílkovin, sacharidů a tuků.

Je mi 26 let, měřím 168 cm a váhu mám 73 kg. Pracuji manuálně ve velké firmě na úseku ovoce a zelenina Denně v práci nachodim 16-18 km. Mám dva koně na svém pastevko o které se denně starám (dávám ručně seno, krmení, pouštím drůbež, nosím jim vodu).

Denně se součet ušlé vzdálenosti pohybuje mezi 19-25 km. Když nejdu do práce, tak mezi 15-20 km. Neumím sedět :-) cca 2x týdne jezdím na koni a min 4x do týdne vencim pejska. Pracuji na směny - někdy mám ranní např od 5-13:30 nebo odpoledni 13:30 - 22:00. V ramci prace mam pulhodinku na obed, ale jinak moc casu ne - jedinne v ramci svacin neco vypit. ráda bych zredukovala váhu cca o 5 kg, především v oblasti bříška. :-)

děkuji za radu a přeji hezký den

Jana

 

Dobrý den milá Jano,

jste poměrně hodně fyzicky aktivní jak v práci, tak mimo ni, to je velice dobře. Protože však nevíme, jak se stravujete nyní (příjem energie, poměr živin, apod.), jaké je Vaše složení těla, není možné dost dobře takto na dálku přesně stanovit, kolik energie byste měla denně přijímat, aby se Vám podařilo postupně snížit váhu o oněch 5 kg, které chcete zhubnout.

Obecně se pro dospělé ženy doporučuje příjem 8400 kJ (pokud mají stabilní, normální váhu). Nejlépe by bylo, kdybyste si zkusila například 5 dní (3 pracovní dny, 2 víkendové) svůj nynější jídelníček zapisovat - čas, kdy jíte, jaké potraviny jíte, o jakou porci se jedná (váha jednotlivých potravin). Zapisujte nejen potraviny, ale i nápoje (i ty mohou být někdy zdrojem kalorií). Sledovat můžete i své pocity - jestli nejíte z nudy, nebo nemlsáte ve stresu, pro zlepšení nálady, apod. Vše zapisujte ideálně hned při konzumaci, abyste nic nezapomněla.

Až budete mít zápis hotový, zkuste si jej spočítat pomocí volně dostupných kalkulátorů příjmu energie a živin - např. www.kaloricketabulky.cz Tak získáte představu, kolik energie nyní přijímáte a jaké jsou poměry bílkovin, sacharidů a tuků ve Vaší stravě. Pro redukci hmotnosti je vhodné snížit energetický příjem o cca 1500-2000 kJ (a také věnovat se pravidelně nějakému pohybu - což by mělo být u Vás zaručeno vzhledem k Vašim aktivitám). Bílkoviny by nově měly tvořit cca 15-20 % z celkového příjmu energie, sacharidy cca 45-50 % a tuky 30 %.

Hlavní jídla by vždy měla obsahovat zdroj sacharidů (ideálně složených - polysacharidů, s vyšším obsahem vlákniny - např. brambory, cleozrnné těstoviny nebo pohanka, jáhly, luštěniny, quinoa, celozrnné pečivo, ovesné vločky, aj.), zdroj bílkovin (libové maso a libová šunka, ryby, vejce, tofu nebo tempeh, mléko a polotučné mléčné výrobky, aj.) a také zeleninu nebo menší porci ovoce. Talíř si pomyslně rozdělte na třetiny, každý zdroj živin by měl "zaplnit" jednu třetinu talíře. Můžete případně ještě přidat malé množství kvalitního tuku (např. másla, rostlinného oleje - olivového nebo řepkového, aj.). Svačinky do práce - např. bílý jogurt nebo kefírové mléko, acidofilní mléko, menší svačinka třeba porce zeleniny nebo 1 ks ovoce.

Inspiraci pro složení jídel, výběru potravin naleznete třeba v rámcovém jídelníčku Vím, co jím na 7550 kJ (je určen pro mírný redukční režim), který najdete na níže uvedeném odkaze:
http://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Ramcovy-jidelnicek-pro-mirny-redukcni-rezim__s10012x10256.html

Podívejte se také na video o Optimálním jídelníčku a na recepty - informace z videa i recepty Vám mohou pomoci obohatit a zpestřit Vaše stravování.

Držím palce, ať se Vám vše dobře daří,

s pozdravem J. Laštovičková

Poradna 2.1.2018 | Mgr. Zuzana DouchováMgr. Zuzana Douchová

Připadá mi, že stále přibírám (PPP)


Dobrý den,

Je mi 18 let a je to již 2 roky, co jsem byla propuštěna z nemocnice s PPP. Pořád mi váha kolisala a před konrolou zase stoupala, takže u doktora jsem vždy měla víc než na poslední návštěvě. "Vylecenejsi" se cítím být az ted, kdy uz mam pri svych 167 cm 54kg, ale co mě teď trápí je to, že stále pribiram.

Vážně mi stačí jíst hodně málo a priberu třeba 100g každý den, takže se musím strašně hlídat a bojím se, že zase přestanu jist. Co mám dělat? Kde jsem udělala chybu? Kdy se to zastaví? Nechci mít 60kg, už teď si připadám oplacana a jsem z toho vážně smutná... Děkuji za odpověď

Elena

Dobrý den, Eleno,

chápu, že se obáváte neustálého přibírání a určitě není dlouhodobě v pořádku, abyste se takhle hlídala a bála, že přestanete zase jíst. Stabilizace váhy po prodělání PPP chvíli trvá a záleží na vašem současném jídelníčku, který bohužel neznám. Velmi bych vám doporučila vyhledat nutričního terapeuta, aby vám pomohlo sestavit jídelníček tak, aby vaše tělo dostávalo všechno co nyní potřebuje a tím se nárůst váhy určitě zastaví.

Důležité je, abyste nehladověla, protože v tomto případě je větší tendence k přibírání. Na našich stránkách také najdete všechna výživová doporučení a tipy, jak si sestavit vyvážený jídelníček, který obsahuje všechny základní živiny. Důležitá je ve vašem případě rovněž pravidelnost a dostatečné porce.
Držím palce,

Mgr. Zuzana Douchová

Poradna 2.1.2018 | Mgr. Martina KarasováMgr. Martina Karasová

Jídlo během dne u sportovce - dívka 14 let


Dobrý den,

je mi 14 let, měřím 163kg a vážím nenajedená 54kg. Hraju závodně basketbal, takže máme tréninky 4krát 2 hodiny +každý víkend zápasy. Ten pátý volný den se jdu proběhnout nebo posilovat, ale někdy taky spát protože je toho na mě moc. Vracím se z tréninku většinou kolem deváté uplně mrtvá. Spát chodím kolem půl jedenácté, podle toho jak moc jsem unavená.

Vstávám mezi třičtvrtě na sedm a sedmou, takže nestíhám snídat a dám si jenom nějakou sušenku nebo banán. Chci se zeptat ohledně stravy. Jestli mám ráno radši vstávat dřív abych se nasnídala? A co mam jíst pred tréninkem a po tréninku abych měla aspoň trochu nějakou energii? Občas mám také pocit že bych měla zhubnout, ale na nějaké cvičení nemám moc čas, takže jinak než jídlem to asi nepůjde. Předem děkuji za odpověď,

Hanka

Dobrý den Hanko,

předpokládám, že chodíte do školy, takže pokud se ráno nenasnídáte, je vaše první jídlo svačina nebo až oběd ve škole. Jste poměrně aktivní, snídani bych nevynechávala. Zkuste si třeba večer nachystat do skleničky vločky, oříšky, ovoce a smíchat s jogurtem, případně mlékem. Ráno pak budete mít kaši připravenou ke konzumaci, případně i s sebou na cestu.

Co se týče konzumace jídla před sportovní aktivitou: 1-3 hodiny před cvičením si můžete dát klasické větší jídlo, ve vašem případě oběd, mělo by se však jednat o dobře stravitelné jídlo, například brambory, rybu a salát. Přibližně hodinu před aktivitou si můžete dát lehčí svačinu složenou z např. ovoce s jogurtem. Pokud sportujete večer, volte po sportu lehčí večeři, třeba kuskusový salát s tuňákem a zeleninou.

Z vámi uvedených údajů se domnívám, že hubnout nepotřebujete, jste velmi aktivní, vás organismus se stále vyvíjí, vaše váha je navíc optimální. Pokud přesto máte nejasnosti, můžete vyhledat nutriční terapeuta a vaše stravování s ním zkonzultovat.

Pěkný den, Martina Karasová

Poradna 30.12.2017 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Jím správně kalorií?


Dobrý den a zároveň hezký nový rok přeji,

už jsem sem jednou psala dotaz, ale potřebuji poradit dále. Jím přesně podle vašich hodnot a doporučení, zdravá strava mě zkrátka baví. Už skoro rok cvičím min. 4x týdně po hodině (střídám HIIT a kardio). Jím 5x denně, bazální metabolismus mám 1529, měřím 168 cm a vážím 71 kg.

A i po intenzivnějším cvičení prostě nehubnu. Teď jsem navíc začala více a mám o kilo navíc. Když jsem si psala jídlo do kalorických tabulek, sním něco okolo 1450 kcal, což je podle mého opravdu málo. Přemýšlela jsem nad 1890 kcal, ale zase se bojím, že přiberu... Snídani mám okolo 350 kcal, svačinu 250 kcal, obě 480 kcal, druhou svačinu 180 kcal ´, pak jdu cvičit a hodinu po cvičení si dám večeři plnou bílkovin 380 kcal. Přemýšlela jsem hlavní jídla navýšit alespoň o 150 kcal, abych hubla. :)

Děkuji předem za váš čas,

Šárka

Dobrý den milá Šárko,

pokud tento režim dodržujete již více než 1-2 měsíce, nepozorujete ani změny v oblasti obvodu pasu, boků, pak nebude ideální. Příjem 1450 kcal při cvičení 4x týdně mi i vzhledem k Vašemu věku (i bazálnímu metabolismu) přijde dost nízký. Osobně bych doporučila spíše slespoň 1670-1770 kcal. Zároveň bych doporučila kromě aerobních aktivit zařadit také mírné posilování (s vlastní vahou) nebo také cvičení pilates. Pokus se vše bude dobře dařit, můžete pak postupně přejít i na těch zmiňovaných 1890 kcal.

Pokud jste začala nyní více cvičit, je možné, že kilogram navíc je kvůli zvýšení množství svalové hmoty. Kilo svalů a kilo tuku váží stejně, takže i když je na váze číslo jen z vážení změnu nepoznáte - může se složení těla lišit.

Můžete si zkusit také jídelníček zapisovat (pro kontrolu) - pokud se nebude dále s upraveným režimem dařit, doporučila bych zajít se poradit s nutričním terapeutem/terapeutkou pro posouzení stravovacího režimu - poměry jednotlivých živin, pohybové aktivity - jejich intenzitu, ale i zjistit složení těla.

Držím palce, ať se Vám dobře daří,

s pozdravem J. Laštovičková

Poradna 20.12.2017 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Začalo to hubnutím, nyní PPP. Jak z toho ven?


Dobrý den,

touhle dobou uz tomu bude rok co jsem zacinal hubnout. Z prvu jsem jen lehce upravoval jidelnicek a zacal pravidelne sportovat. Postupem casu jsem ubiral i davky jidla a asi pred dvemi mesicemi jsem se dostal na vahu ktera je pro me prijatelna ale nevim jak s "dietou" prestat....Pred temi dvema mesicemi uz sem prestal i sportovat ale bal jsem se ze vaha pujde rapidne nahoru a proto je to ted spise jen kruh a stale premysleni o jidle abych si nedal neco "spatneho" ...priklad jidel je sn.-activia + 50g ovesnych vlocek...dopo. sv.- jablko, obed - kuskus 60g+trocha zeleniny. odpo sv- bebe susenky, vecere- trocha zeleniny a 100g tvaroh... jen doplnim ze pred hubnutim jsem mel hroznou zivotospravu...same fast foody , hotovky atd. atd... ted kdyz bych mohl se stravovat normalne tak nevim jak...nemam zadnou predstavu a bojim se aby to neprerostlo az uplne brutalne v neco co nechci, (jinak ted uz jsem si vedom ze se jedna o poruchu prijmu.)

Věk 21 let, vaha 67 kg, výška 189, povolani elektrotechnik - programator (obcas sedave , obcas aktivni ...) Původní váha 121kg...současná je 67kg...cílovou nemám danou

Nemeli by jste nejake rady jak z toho ven ? mockrat diky. P.S psychinu az na poslednim miste :/ a dalsi veci...absolutne nemam poneti kolik ceho bych si mel dat nebo jak by melo jidlo vypadat...tim ze se doctu ze bych mel mit prikladne 100g bilkovin ? z toho si nic neodnesu.

Tom

Dobrý den milý Tome,

podle toho, co popisujete, se již o poruchu příjmu potravy zřejmě jedná - Vaše současná váha je vzhledem k výšce již velmi nízká, píšete, že jídlo často řešíte, že přemýšlíte, abyste si nedal něco špatného. Je dobře, že jste změnil svou původní špatnou životosprávu, začal jste sportovat, lépe vybírat potraviny - ale ani zdravé jídlo, ani pohyb nemají být jediným středobodem života, zdrojem strachu nebo negativních pocitů. Je dobře, že si problém uvědomujete a přemýšlíte o tom, jak jej řešit.

Pohybové aktivity teď na čas omezte nebo vynechte a pracujte na postupném navýšení porcí potravin, zařazení i dalších potravin. Každé hlavní jídlo dne (snídaně, oběd, večeře) by mělo obsahovat zdroj kvalitních bílkovin, zdroj sacharidů a případně i malé množství tuku, mělo by být doplněno zeleninou. ve vašem jídelníčku u oběda chybí např. sýr nebo libové pečené či vařené maso, vejce - nějaká bílkovina, večer naopak chybí příloha (sacharidy).

Jak přesně velké porce by pro Vás byly ideální, abyste nenabíral váhu příliš rychle a určitou cílovou váhu pak udržel, by bylo třeba stanovit s odborníkem - lékařem nebo nutričním terapeutem (terapeutkou). Tak zatím porce spíše orientačně - jako "minimum" - viz dále.

Svačiny - dopoledne je třeba ideální kombinace 1 ks ovoce + mléčný výrobek (bílý polotučný jogurt, 150 g polotučného tvarohu, 250 ml mléka, apod.). Odpolední svačina - měla by být větší než dopolední, může to být případně mléčný výrobek + 2 lžíce ovesných vloček + ovoce nebo menší plátek chleba se žervé nebo plátkovým sýrem či pomazánkou z tvarohu nebo kvalitní šunkou a doplněný zeleninou.

Snídaně - bílý jogurt 150 g + 55-60 g vloček + ovoce (100-120 g) nebo 80 g žitno-pšeničného či žitného chleba + máslo 10 g + plátkový sýr 60 g nebo 60 g žervé nebo 120 g cottage sýra nebo lučina 50 g + zelenina

Oběd či večeře - např. brambory 200 g + plátek pečeného libového kuřecího masa (150 g) nebo tresky (250 g) nebo lososa (120 g) + zelenina nebo rýže basmati (vařená) 90 g + dušená či restovaná zelenina + sýr typu parmezán - 50 g. Další varianta např. kuskus celozrnný 80 g + pečená zelenina + tofu 130-150 g.
Variantou je třeba i obložený chléb - žitný nebo žitno-pšeničný, celozrnný - 80 g, s máslem, plátkovým tvrdým sýrem 60 g a zeleninou (varianty podobně jako u snídaně).
Střídejte ideálně různé druhy příloh (pečivo, vločky, brambory, těstoviny, rýže, luštěniny, aj.), různé druhy masa, zařaďte také ryby, zařazujte denně pravidelně mléčné výrobky (zejm. jogurty, tvarohy) a různé druhy ovoce a zeleniny.

Pomoci se složením jídel Vám může i video na stránkách Vím, co jím o Optimálním jídelníčku - http://www.vimcojim.cz/magazin/videa/Akademie-zdraveho-zivotniho-stylu---Optimalni-jidelnicek__s10008x9682.html

Rady pro první samostatné kroky můžete najít i na speciálních webových stránkách vytvářených odborníky - www.healthyandfree.cz

Mmj. je zde třeba i možnost se přihlásit na chat s odborníkem, je zde i příklad jídelníčku, ze kterého také rámcově můžete získat představu o porcích, na které byste se měl minimálně postupně posunout. (Jídelníček je sice primárně určen pro pacienty s potížemi s přejídáním, bulimií, ale i pro Vás s ohledem na odhad porcí může být určitým způsobem prospěšný.)
Např. zde - http://www.healthyandfree.cz/index.php/svepomocny-program/jidelnicek?vzor-pro-norm%C3%A1ln%C3%AD-v%C3%A1hu-2

Pokud se Vám nebude dařit postupně porce zvýšit, přestat se bát některých jídel a přestat myslet na jídlo, zabývat se jídlem, zajděte se poradit s odborníkem - psychologem se zkušeností s léčbou poruch příjmu potravy nebo s nutričním terapeutem.
Porucha příjmu potravy může být silný protivník - nebojte se případně požádat o pomoc.

Držím Vám moc palce,

s pozdravem J. Laštovičková

Poradna 28.11.2017 | Mgr. Martina KarasováMgr. Martina Karasová

Jídlo a cvičení. Co jíst před a co po cvičení


Dobrý den , co prosím jist před a po cca hodinovém cvičení v posilovně? Dekuji

Libuse

Dobrý den, Libuše,

ještě cca 3 h před cvičením si můžete dát plnohodnotné, ale lehce stravitelné jídlo. Dopřejte si kombinaci složených sacharidů s vyšším obsahem vlákniny, bílkoviny a zeleninu. Příkladem jsou např. celozrnné těstoviny se zeleninou a tuňákem. Pokud jíte kratší dobu (hodinu až hodinu a půl) před cvičením, dejte si menší množství sacharidů a bílkovin (maso nebo vejce s přílohou s nízkým obsahem vlákniny), vlákninu a tuky omezte.

Vše, co sníme a vypijeme po náročném tréninku, ovlivní i naši regeneraci. Obecně platí, že po jakékoliv sportovní činnosti je třeba dbát na dostatečný příjem bílkovin, které jsou stavebním materiálem pro svaly. Důležité jsou ale také sacharidy, které organismu dodají potřebnou energii. Vhodné jsou především sacharidy komplexní, například celozrnná rýže, těstoviny, luštěniny, bulgur, pohanka, brambory, batáty. Po intenzivním tréninku nastává přibližně hodinové tzv. anabolické okno, kdy je ideální dostat do sebe rychleji vstřebatelné živiny. Přijmout bychom měli bílkoviny i sacharidy, stačí počkat 30 minut, než se žaludek připraví na trávení. Ideální jsou rychle využitelné bílkoviny, které můžete přijmout i v podobě proteinového nápoje. Plnohodnotné jídlo si můžete dát cca 1,5 h. po tréninku.

V neposlední řadě doplňte tekutiny, během hodinového tréninku přijdete průměrně o 500ml tekutin.

Martina Karasová

 

 

Poradna 23.11.2017 | PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D.PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D.

Histaminová intolerance


Dobrý den,

ráda bych se zeptala na histaminovou intoleranci? Před časem to našli u syna a stále jsme zoufalí, neboť nesmí opravdu většinu běžných potravin. Nemáte např. nějaký tip na recepty na domácí chléb nebo buchty, kde je histamin minimální?

Mockrát děkuji,

Dubovová


Dobrý den,

základem léčby je vedle užívání antihistaminik dodržování diety s nízkým obsahem histaminu, resp. vyloučení/omezení potravin bohatých na histamin. Zpočátku je vhodné zapisovat jídelníček a vysledovat, které potraviny způsobují potíže.

Potraviny, které obsahují histamin nebo jej uvolňují, patří:

 • Ryby s vysokým podílem tuku (tuňák, sardinky, makrela)
 • Mořské plody
 • Uzeniny, především salámy, klobásy, fermentované salámy
 • Zralé a plísňové sýry (camembert, niva, parmezán, rokfór)
 • Kvašená zelenina
 • Sója
 • Čokoláda a vanilka
 • Zelenina (špenát, lilek, rajčata)
 • Ovoce (jahody)
 • Pozor na umělá barviva v nápojích, cukrovinkách, atp.
 • Otázkou jsou ořechy

Spektrum povolených potravin je mnohem širší, základem je nakupovat „čisté“ potraviny, tedy vybírat takové, které obsahují co nejméně přídatných látek, vařit ze základních surovin. Obiloviny může prakticky všechny, vhodné jsou ovesné vločky, rýže, těstoviny, opatrně s bramborami, nesmí být zelené, důležité je sníst je ihned po uvaření, neskladovat v chladničce. U pečiva spíše suchary, křehké pečivo, neměly by se používat kvasnice. Jinak výraznější omezení nejsou, může čerstvé sýry, typu lučina, žervé, cottage sýr, tvaroh, libové maso a z něj i pomazánky, zelenina až na uvedené druhy všechna, z ovoce především banány, hroznové víno, hrušky, kompotované ovoce.
Pokud budete potřebovat s něčím dalším poradit, piště a především pošlete jídelníček syna.

S pozdravem, Karolína Hlavatá

 

Poradna 23.11.2017 | Mgr. Jitka LaštovičkováMgr. Jitka Laštovičková

Hubnutí 54 let


 

Dobrý den,

píši věk 54 let, práce je v pohybu - uklízím. Když jsem v práci tak osum hodin denně, když ne tak chůze s hůlkami dvě hod. výš.174 , Potřebuji shodit 13kg vždycky jsem měla 1650kcal a teď mám 2144kcal na den, ale přibrala jsem asi tři kila

Jídelníček: sníd.tvaroh nízk.250g.a chleb celozrný 160g.jablko150gméko 200ml.sv.jogurt honlandia 200g chléb 100. oběd polévka 250ml slepičí rybí filé200g bramborová kaše 200g sv odpoled.ovesná kaše 65.g večeře šumka 96% masazelenina 100ga takhle to mám . nebo snídaně dvě vajíčka smažená na sucho na teflonové pánvičce.atd.

Marcela

Dobrý den. paní Marcelo,

nepíšete bohužel zda Vám doporučil příjem 2144 kcal na den nějaký odborník, zda Vás pravidelně kontroluje (váží, měří složení těla, obvod pasu, apod.) - abyste věděli, zda ta 3 kg znamenají vzestup tuku nebo zda třeba ubylo něco tuku a naopak přibylo něco svalů, nebo zda jste si příjem energie nastavila sama. Také záleží jak dlouho už jej držíte - pokud již jídelníček držíte 3 měsíce a nedaří se redukce, je někde chyba.

Podle záznamu jídelníčku, který jste popsala, si myslím, že máte v jídeníčku méně zeleniny, nejépe by bylo zařadit ji ke každému hlavnímu jídlu (snídaně, oběd, večeře), abyste jí denně měla 300-500 g. Porce (zejm. příloh - pečivo, bramborová kaše) mi přijdou větší, ale také záleží, jak jste byla zvyklá stravovat se dříve - uvádíte jen energetickou hodnotu, tak nemám přesnější představu o důvodu změny, apod. Na pravidelnou aktivitu v rámci práce již může být Vaše tělo zvyklé - bylo by tak dobré i v pracovní dny zkusit někdy zařadit pohyb navíc (a jiný typ pohybu). Pohyb mimo pracovní dny je skvělý, ale sám o sobě k hubnutí nestačí.

Pokud byste i nadále přibírala při příjmu 2144 kcal, je to evidentně mnohvysoký příjem energie. Pokud jste při dietě 1650 kcal neměla ještě pravidelný pohyb navíc, mohl toto být problém, proč se Vám nedařilo hubnout. Pokud jste se i při tomto stravování hýbala, mohla byste vyzkoušet energetický příjem 6200 kJ (cca 1500 kcal). Inspiraci pro výběr potravin a nastavení složení jednotlivých jídel můžete např. s pomocí rámcového jídelníčku, který je určen pro mírnější redukční režimy (7550 kJ) - http://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Ramcovy-jidelnicek-pro-mirny-redukcni-rezim__s10012x10256.html

Nejlépe by ve Vašem případě bylo zajít se poradit s nutričním terapeutem, který by Vám poradil s vhodným příjmem energie i s celkovým složením stravy přímo pro Vás. Každopádně je skvělé, že se hýbete a snažíte se jíst zdravě, už je to je velmi podstatná změna pro Vaše tělo.

Držím palce, ať se podaří. S pozdravem J. Laštovičková

 

Poradna 23.11.2017 | Mgr. Jitka LaštovičkováMgr. Jitka Laštovičková

Zdravá strava - nastavení jídelníčkuDobrý den,

chtěla bych se jen ujistit, že dělám všechno správně, popřípadě jaké chyby ve svém jídelníčku mám.

Ráno snídám většinou ovesnou nebo pohankovou kaši (3 PL vloček, zaliju vodou, dochutím ovocem, občas medem nebo javorovým sirupem a oříšky). Občas mívám jogurt s kukuřičnýma plackama nebo si udělám palačinky z pohankové mouky s domácí marmeládou. Vždycky mám na snídani ještě hrnek mléka.

Na dopolední svačinu mám pravidelně nějaké ovoce a k tomu trochu bílého jogurtu, nebo nějakou tyčinku bez polevy (raw nebo musli). Na oběd mívám hodně těstoviny nebo špagety, rýži, brambory, kuřecí maso, bulgur, pohanku a občas rybu a k tomu zeleninu. Na odpolední svačinu si dávám pravidelně jogurt s musli (označené logem vím co jím) nebo celozrnné (nebo pohankové) sušenky a kávu. Večeřím celozrnné pečivo s nějakou rostlinnou pomazánkou, nebo míchaná vajíčka, sýr (20%), šunku, atd + trochu zeleniny...

Mám sedavé zaměstnání a pohyb mám tak 40 minut svižné chůze denně, plus pohyb během dne. Občas si zacvičím HIIT, nebo něco podobného (delší cvičení mě bohužel nebaví) a jednou týdně chodím na jógu. Je něco, co bych měla do svého jídelníčku přidat nebo naopak vyřadit?

Ještě bych se vás chtěla zeptat, jaké další zdravé sladké svačiny si můžu dát, protože jím pořád jen jogurt se sušeným ovocem a musli a chtěla bych to trochu obměnit. Slané svačiny moc nemusím a když si ji občas dám, tak se pak stejně docpu sladkým :( Předem děkuji za odpověď, hezký den.

Veronika

 

Dobrý den milá Veroniko,

jídelníček máte velmi hezký, dobře vybíráte potraviny, můžete zkusit ještě např. amarant jako dobrý zdroj sacharidů a bílkovin, jáhly, občas zařaďte i libové červené maso, pravidelně jezte ryby (doporučují se 2x týdně), zařaďte také 1x luštěniny (tofu, čočku, fazole nebo cizrnu, hrách, apod.).

Pokrmy máte složené vhodně, je vidět, že si složení stravy hlídáte. 

Můžete si na svačinku zařadit např. sladký mugcake (ovesné vločky – 2-3 lžíce, malá porce ovoce, vejce, ochutit skořicí – zapéct v mikrovlnce 2-3 min) nebo kousek jahelníku s tvarohem nebo závin ze špaldové celozrnné mouky (těsto vytvoříte z celozrnné mouky s trochou oleje a vody) s jablky, skořicí a trochou tvarohu nebo jogurtu (nebo s kakaem). Můžete zkusit dát si slanou svačinku a po ní kousek čokolády na uspokojení sladké chuti.

Nebo zkuste kombinaci zeleniny a ovoce - směs listových salátů s ovocem (pomelo, kousky mandarinky, grepu nebo pomeranče) a sýrem cottage nebo mozzarellou.

S pozdravem J. Laštovičková

Poradna 23.11.2017 | Mgr. Jitka LaštovičkováMgr. Jitka Laštovičková

Ohřívání zeleniny, dostupnost potravin značky Vím, co jím


Dobrý den,

chci se zeptat,zda je vhodné ohřívat druhý den již tepelně zpracovanou zeleninu?Pokud ne, tak proč? Také by mě zajímalo,jestli výrobky s logem "vím co jím" lze zakoupit i v jiném obchodním řetězci, než v Albertu? Děkuji za odpověď.

Hana

 

Dobrý den, paní Hano,

dříve připravenou tepelně upravenou zeleninu je možné ohřívat. Samozřejmě je vhodné jíst také čerstvě připravené pokrmy (a zeleninu nejen v tepelné úpravě). Skladování a tepelná úprava (případně ohřívání) mohou ovlivnit množství vitamínů přítomných v potravinách - některé vitamíny jsou citlivé na teplotu nebo s délkou skladování jejich obsah v potravině klesá.

Výrobků, které nesou logo Vím, co jím, je celá řada - mnoho jich má v sortimentu více různých obchodních řetězců (např. šunky Le-Co, výrobky Racio, apod.). Celou databázi potravin s logem Vím, co jím naleznete zde - http://www.vimcojim.cz/catalog.php?c=food&sid=613

S pozdravem a přáním příjemného dne,

J. Laštovičková

 

Poradna 23.11.2017 | Mgr. Jitka LaštovičkováMgr. Jitka Laštovičková

Cesta z PPP


Dobrý den,

měla jsem PPP. Jedla jsem ale jen pár kousků brambor a jablek deně. Už jsem se z toho dostala a jsem na tom jak psychicky tak fyzicky lépe. Je mi 16 let a měřím 165 a vážím 48 kg. Moje nejnižší váha byla 45 kg.

Např. můj jídelníček snídaně- ovesná kaše s ovocem a ořechy + zelený čaj( pohanková kaše, jáhlová kaše, quinová kaše, bílý jogurt s ovocem a ořechy nebo tvaroh s ovocem, celozrnné pečivo s cottage a zeleninou atd. ) Svačina- 2 kusy ovoce oběd- kuřecí přírodní řízek na olivovém oleji, vařené brambory, vařená brokolice svačina- 2 ks žitného chlebu natřené cottage, zeleninou a šunkou 91% večeře- 2 ks žitného chleba, ricotta, lučina pažitková, šunka 91%, zelenina ( někdy vejce na tvrdo, sýr 30%, někdy vývary atd.)

Myslíte si, že je můj jídelníček v pořádku, či ne. Menstrulace se mi pomalu vrací a mám dost energie a mám i dobrou náladu. Nevím ale jestli je můj jídelníček v pořádku. Podle váhy a doktorky jdu správným směrem, ale s jídelníčkem se nemám s kým poradit.

Děkuju Kateřina

Dobrý den, milá Kateřino,

vykročila jste správně, je dobře, že se váha malinko navýšila, ale je třeba dále pokračovat - porce mohu posoudit spíše omezeně, vypadá to v pořádku, případně bych doporučila ještě mírně navýšit - jste v období růstu. Mějte stravu pestrou - střídejte různě druhy ovoce a zeleniny, zařazujte bílé i červené maso, ryby (pstruh, treska, tuňák, losos, sardinky, aj.), luštěniny, celozrnné obiloviny, také ořechy a semena, polotučné mléko a kysané mléčné produkty, vejce a další potraviny. Nebojte se třeba i domácích moučníků z celozrnné mouky, kousku čokolády, apod. - každá potravina má jiné zastoupení vitamínů a minerálních látek - proto je pestrost moc důležitá. Neměla byste mít strach z běžného jídla či potravin, jídlo nemá být zdrojem stresu.

Určitě se podívejte na weby www.idealni.cz a www.healthyandfree.cz- tyto weby vytvořili odborníci, kteří se zabývají léčbou poruch příjmu potravy, jsou zde příklady jídelníčků, pomůcky pro hrubý odhad porcí, apod. Na webu Healthy and free je také možnost chatu s psycholožkou, jen si předem zamluvíte termín. Je zde celá řada svépomocných materiálů, které můžete využít při své cestě k stabilní váze a zdraví. 

Doporučení ohledně jídelníčku se mohou lišit, cíleně se pak můžete zajít poradit s nutriční terapeutkou, nebo terapeutem - bývají při každé větší nemocnici, většinou je možnost se s nimi domluvit a zajít se s nimi poradit, probrat své zdravotní potíže a současnou stravu. Prozkoumejte webové stránky nejbližší nemocnice, zkuste jim napsat email s dotazem, zda je možnost porady s nutričními terapeuty.

Případně přikládám odkaz na webové stránky svých kolegyň, které shromáždily kontakty na nutriční terapeuty v rámci celé ČR (jedná se však o nestátní zdravotní zařízení, kde není péče hrazená ze zdravotního pojištění a služby pak přímo hradí pacient) - http://www.nehladu.cz/p/nutricni-v-cr.html

Držím Vám moc palce, ať se Vám dobře daří!

S pozdravem J. Laštovičková

Položte vlastní dotaz
Pro položení dotazu musíte být přihlášení:
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Nejste ještě registrovanými uživateli? Napravte to, zvládnete to za pár sekund.