Poradna 12.6.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Příjem živin a menstruační cyklus


Dobry den,

prosla jsem si poruchami prijmu potravy z vahy 50kg pri vysce 154-155cm a veku 12-13let jsem se dostala na 42,5kg coz neni podvaha ale prisla jsem o menstruaci a chybeli mi ziviny. Snazim se to ted doplnit hlidam si makra a jim denne 2000kcal a hodne sportuji.

Na vahu ze strachu si radsi nestoupam ale mela jsem pocit ze pribyram ale mozne je to jen pocit. Menstruaxe ale furt nic a kdyz jsem kolem prijmu hledala takoveto kolik kalorii podle hmotnosti vahy a aktivit mame prijmout pokazde vyslo jinak.Nejsem si jista. Jaky mate nazor?

Dekuji za odpoved

Lucie

Dobrý den, milá Lucie,

pokud jste nyní stále dospívající (v dotazu to nepíšete zcela jasně), pak při vyšším množství sportovních aktivit ani příjem 2000 kcal nemusí dostačovat (stále dost energie vydáte pohybem). Může být vhodné přijímat až 9 400 - 10 400 kJ. Můžete zvážit i určité omezení pohybových aktivit (abyste nesportovala nadměrně).

Těžko takto na dálku, bez dalších informací zjistit a posoudit, v čem konkrétně je problém ve Vašem případě.

Pro to, aby fungoval menstruační cyklus, je nutné určité množství tělesného tuku a příjem cholesterolu (z něho se v těle tvoří pohlavní hormony, které také menstruační cyklus ovlivňují). Vše může být velmi individuální (a může záležet i na tom jak dlouho nízký příjem energie a živin trval, jaké je nynější množství tuku v těle). Pokud se menstruace nedostaví ani tento měsíc, doporučila bych zajít se poradit s lékařem, kterého byste ale měla upozornit, že jste měla velmi nízký příjem živin.

Lékař Vám může případně doporučit i konzultaci s odborníkem na výživu /nutričním terapeutem/, který by Vám mohl pomoci s nastavením stravy a jejím složením.

Pokud byste pociťovala, že máte problém s příjmem stravy, bude nutné začít jej řešit s odborníky, kteří se na tuto problematiku specializují (psycholog, lékař).

Držím Vám palce, s pozdravem

J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 5.6.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Velikost porcí při diagnostikovaném refluxu


Dobrý den,

v případě, že chci jíst 5-6 jídel denně (diagnostikován reflux), mám mít porce +- stejné u každého jídla (+samozřejmě se snažit, aby byly vždy nutričně vyvážené, tj. zastoupené sacharidy, bílkoviny i tuky), anebo se upřednostňuje jíst snídaně - oběd - večeře o něco větší porce a svačiny střídmější?

Třeba jen kus ovoce, případně teda aby bylo nutričně vyvážené tak třeba přidat jogurt a nějaké vločky? Když byste třeba porovnali velikost porce snídaně a svačiny, co se týče nějakého ovoce a tvarohu třeba, tak bude platit, že k snídani půl tvarohu s ovocem a na svačinu potom to samé? Nebo radši k snídani celý tvaroh + ovoce a svačinu nějakou menší, např. jablko + kousek sýra / jablko + vločky? Moc děkuju za odpověď.

Jana

Dobrý den, paní Jano,

svačiny by vždy měly být porcí (i množstvím energie, živin) menší než hlavní jídla. Cílem je rozložit příjem stravy (energie, živin) do celého dne. Jednotlivé pokrmy se také mezi sebou liší - jaký podíl denního příjmu energie bychom v nich měli zkonzumovat.

Snídaně cca 20 %, oběd 30-35 %, večeře 25-30 % a svačiny 5-10 %. Dopoledne bývá u řady lidí menší svačina (např. jen ovoce nebo zelenina nebo jogurt), odpoledne bývá spíše svačina větší (jogurt + trochu vloček nebo ovoce, kousek pečiva se sýrem, aj.). Záleží to však i na režimu člověka.

Vy byste vzhledem k refluxu měla dávat pozor na přeplnění žaludku, tedy bych rozhodně doporučila 3 hlavní jídla a 2 svačinky. Přesné porce pro snídani a svačinu si nastavíte samostatně dle výše uvedeného rozdělení příjmu energie do dne - záleží i na nynějších porcích, zda máte stabilní váhu nebo potřebujete hubnout, aj.

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 2.6.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Jídelníček na hubnutí, diabetička 2.typu, 168 cm a 84 kg.


Dobrý den přeji.

Nedaří se mi zhubnout. Jsem 49 let, diabetička 2.typu, měřím 168 cm a vážím 84 kg. Aktivita téměř žádná, denně 60 minut procházka se psem. Mam též vysoký tlak. Potřebovala bych bych poradit s jidelnickem.

Kolik toho za den sníst, jaký by měl být kaloricky prijem abych hubla. Trvale a snížila váhu o 14 kg. Vubec si nevim rady jaký jídelníček mit a jit s vahou opravdu dolu. Jsem uz zoufalá. Mockrat vam děkuji za vstřícnost a ochotu a vaše doporučení a nejlépe ukážu jidelnicku. S velikým dikem Marcela Liberec.

Marcela

Dobrý den, paní Marcelo,

je dobře, že s ohledem na svůj zdravotní stav chcete zhubnout - takto na dálku ale není možné stanovit a doporučit, jak byste se měla stravovat, aby se dařilo váhu snížit (neznáme Vaše současné stravování, složení těla - podíl svalové hmoty a celkový zdravotní stav). Pokud docházíte k diabetologovi, ten Vám může se správným nastavením stravy pomoci - doporučit vhodný denní příjem sacharidů, nasměrovat k vhodnému výběru potravin, doporučit i rámcový jídelníček. Můžete se také obrátit na odborníka v oblasti výživy (nutričního terapeuta).
Prvním krokem ke změně je poznání současného stavu - zkuste si zapisovat nyní např. týden vše, co sníte a vypijete (zkuste zapisovat i čas konzumace stravy, upřesnit porci - nejlépe i zpočátku vážit). K zápisu můžete využít např. program společnosti Stop obezitě (STOB) Sebekoučink, který Vás bude i směrovat k úpravě stravy, nebo program Kalorické tabulky.

Pokud máte denně procházku s pejskem, zkuste k tomu přidat ješte 3x týdně nějakou další aktivitu - procházku svižnou chůzí, jízdu na kole, tanec, plavání - zvolte to, co Vás bude alespoň trochu bavit. Pohyb je velmi důležitý a pomáhá nejen hmotnost snížit, ale také dlouhodobě udržet stabilní. Abyste se nepřetížila (vzhledem k vysokému krevnímu tlaku), poraďte se však nejprve s lékařem, jaké aktivity by doporučil. Pravidelný aerobní pohyb také pomáhá docílit vhodných hodnot krevního tlaku.

Máte-li diabetes 2. typu, budete vždy hubnout pomaleji než zdraví lidé - nicméně i když váhový úbytek bude menší, změny v hodnotách tuků v krvi (např. snížení celkové hladiny cholesterolu, zvýšení hladiny hodného cholesterolu, aj.), glykémie na lačno a kompenzace diabetu se dostaví. Nesoustřeďte se tak jen na číslo na váze, tyto změny jsou velmi významné a pro tělo pozitivní.

Držím Vám palce, ať se vše dobře daří, s pozdravem J. Laštovičková

Poradna 29.5.2018 | Mgr. Zuzana DouchováMgr. Zuzana Douchová

Jak vařit chřest, aby se nerozvařil?


Dobrý den,

můžete mi, prosím ,poradit, jak správně vařit bílý chřest?

Již několikrát jsem ho připravovala k obědu a vždy mi z toho vznikla vláknitá nepoživatelná hmota, která nešla vůbec rozkousat. Pouze dobré byly jenom hlavičky. Někdo radí svázat provázkem a vařit ve vysokém hrnci nastojato, jiný zase, že klidně naležato. Zkoušela jsem už všechno a nikdy se to nepovedlo.

Jsem z toho zoufalá. Vždy ho důkladně škrabkou oloupu, vložím do hrnce s vodou buď nastojato nebo naležato, přidám citronovou šťávu a vařím cca 5 minut. Zelený chřest jsem ještě nikdy nezkusila. Oba druhy nejsou zrovna nejlevnější, tak to nechci riskovat, kdybych ho musela zase vyhodit.

Děkuji předeme za odpověď.
S pozdravem Růžičková

Dobrý den, paní Růžičková,

Zelený chřest se nemusí loupat a stačí jen odlomit konce. Bílý chřest se loupe celý a konce se odřezávají. Ideální je povařit chřest pár minut ve slané vodě a ve vysokém hrnci na stojato, vroucí vodou zalít těsně pod hlavičky. Hned poté chřest chladím v ledové vodě s kostkami ledu, aby se zabránilo rozvaření. Zkuste tedy příště raději zelený chřest, a povařit kratší dobu a udělat mu šokové zchlazení hned po uvaření.

Držím palce, ať se vám povede a chutná!

Mgr. Zuzana Douchová

Poradna 26.5.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Dotaz na rámcový jídelníček - dívka 14 let


Dobrý den,

Chtěla by jsem se zeptat na ramcovy jídelníček je mi 14 let v prosinci budu slavit 15. Měřím 157 a vážím zhruba 47 kg. Minimálně se aktivně věnuji sportu 3 týdne.

Violeta

Milá Violeto,

odkaz, na kterém můžete najít inspiraci pro to, jak by mohl jídelníček vypadat. Pokud vícekrát týdně aktivně sportujete, může být nutné ještě tento příjem o něco navýšit.

Jídelníček můžete najít zde: http://vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-divky-13-15let.pdf

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 24.5.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Co dát dítěti k jídlu na soustředění?


Dobrý den.

Nejdříve bych chtěla moc poděkovat za vyřízení mých předchozích dotazů i za skvělou práci, kterou iniciativa Vím, co jím odvádí! :) Vaše logo ušetří pri vybírání potravin opravdu mnoho času. Teď už ale k mému dotazu..

Mám dvanáctiletého syna, který brzy pojede s fotbalovým klubem na 11ti denní soustředění. Syn má rád ovoce, zeleninu, sám od sebe vyhledává zdravou stravu či alespoň zdravější variantu jídel. Většina méně vhodných jídel mu ani nechutná (sladká jídla, houskové knedlíky, sladké pečivo či tučné/ uzené maso).

V ubytovacím zařízení ale nebude možnost speciální stravy (jiného jídelníčku než u ostatních dětí - málo zeleniny, knedlíky, smažená jídla,..). Jídla, která nemá rád prostě odnese, a tak mu chci s sebou dát zásoby, aby nehladověl. Nic co by bez lednice vydrželo takovou dobu mě ale nenapadá. Snad jen knäckebroty a ovocné přesnídávky, ale aby to jedl 11dní v kuse... Mohli byste mi, prosím, poradit nějaké další trvanlivé zdravé potraviny?

Budu vděčná za jakékoliv návrhy. Předem moc děkuji.

Sara

Dobrý den milá Sáro,

s uchováním bez lednice je poněkud problém, ideální by bylo, pokud by si syn v místě soustředění mohl dokoupit i nějaké mléčné výrobky (jogurt/kefír, sýr, apod.). Přesnídávka je samozřejmě dobrá volba, přibalit můžete i sušené nedoslazované ovoce nebo ořechy (nepražené, nesolené).

Můžete zkusit vybrat i müsli tyčinky bez polevy. Na trhu je také sušené maso, obsahuje však také přidanou sůl - není to tak zcela ideální volba, ale může výjimečně posloužit.

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 23.5.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Svačiny - jíst, nebo nejíst?


Dobrý den,

je mi 14 let. Chtěla jsem se zeptat jestli mám jíst jen , když mám hlad. Nebo mám jíst pravidelně i když hlad nemám.

Misak

Dobrý den,

doporučila bych jíst pravidelně, 5-6x denně (3 hlavní jídla, mezi nimi menší svačiny, případně i druhá večeře). Jste právě v období dospívání, kdy rostete a rozvíjíte se. Pravidelná strava také pomáhá předcházet únavě v průběhu dne nebo přejedení při silných pocitech hladu.

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 22.5.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Kolik příloh za den?


Dobrý den,

vyhovuje mi jíst 2x denně - snídaně a oběd. 2x týdně běhám, denně jsem v pohybu s dítětem, jinak sedavé zaměstnání. jsem štíhlá. chtěla bych se zeptat, kolik celkem za den si dát třeba ovecných vloček, nebo pohanky, nebo rýže, quinoi případně žitného chleba, abych pokryla denní příjem složených sacharidů? 500g? jím hodně ovoce (350g), zeleniny (600g), mléčné výrobky cca 450ml denně, sýry i luštěniny jako zdraje bílkovin. děkuji, KK

Kristýna

Dobrý den, paní Kristýno,

osobně doporučuji 3 jídla denně, ale pokud Vám 2 jídla denně vyhovují a dobře fungují (nemáte tendenci jíst druhý den více, apod.), je to čistě na Vás.

Obecně by žena v produktivním věku měla za den přijmout 8400 kJ, cca 245 - 250 g by mělo být sacharidů.
Pokud jsou 3 hlavní jídla denně, může být na 1 hlavní jídlo porce žitného chleba cca 90-100 g, ovesné vločky cca 80-85 g, rýže syrová cca 55-65 g, quinoa 65 - 70 g.

S pozdravem J. Laštovičková

Poradna 14.5.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Žiji zdravě, ale přibírám


Dobrý den,

je mi 17 let, vážím 62,5 kg a měřím 168 cm. Zhubla jsem asi 22 kilo, ale váha se mi zastavila v jednom bodě a teď začala dokonce zase růst. Opravdu nevím, co dělám špatně. Počítám si kalorický příjem, mám ho nastavený na 1500 kcal. Rozložení živin mám v poměru 100 g bílkovin, 150 g sacharidů a 55 g tuku. Před nějakou dobou jsem jedla pod svůj bazální metabolismus, jedla jsem okolo 1350 kcal, někdy dokonce 1200 kcal. Váha šla 2 týdny hezky dolů, asi kilo za týden, ale pak se zastavila a začala jsem přibírat, proto jsem jídlo přidala a na nějakou dobu se to opět rozjelo, ale teď opět přibírám.

3x týdně chodím do posilovny, kde cvičím s minimální zátěží asi tak 45 minut a 15 minut buď běhám nebo jezdím na orbitreku. Někdy zařadím i HIIT. Mimo to se snažím jezdit alespoň jednou nebo dvakrát do týdne na kole.

Piju okolo 2,5 l tekutin za den, hlavně čistou vodu a ráno k snídani 500 ml zeleného čaje. K snídani jím ráda ovesnou kaši, kterou si připravuji sama, nějaké ovoce a na doplnění bílkovin jogurt nebo trochu proteinové tyčinky.

Ke svačině jím žitný celozrnný chléb, lučinu, kvalitní šunku a 20% sýr. Na obědy chodím do školní jídelny, ale snažím se vždy vybírat dietnější pokrm. Když si vařím sama, používám jako zdroj sacharidů např. rýži, celozrnný kuskus, bulgur, nebo celozrnné těstoviny. Na odpolední svačinu si dávám například cottage, nebo opět celozrnný žitný chléb, sojovou pomazánku, lučinu, šunku, sýr...

K večeři už většinou vynechávám sacharidy, jím vejce, mozzarellu light, kuřecí maso, tofu. Ke každému slanému jídlu přidám spoustu zeleniny, snažím se aspoň 450 g denně. Sůl se mi pohybuje max. do 6 g za den, u cukru nikdy nejdu nad 50 g. Jsem už celkem zoufalá, zdravá strava a pohyb mě opravdu baví, ale ráda bych věděla, kde je chyba.

Děkuji moc za odpověď.
Patricie

Dobrý den, milá Patricie,

takto na dálku lze Vaši situaci posoudit apíše jen omezeně. Pokud se pouze zvyšuje váha, může se jednat i o zvýšení vzhledem k nárůstu svalové hmoty - proto by pro Vás mohlo být klíčové stanovení složení těla (množství svalové hmoty, celkového tuku, aj.) prostřednictvím bioimpedance (speciální váhy s elektrodami, InBody nebo bodystat, apod.).

Potraviny vybíráte vhodné, osobně mi příjem energie vzhledem k Vašemu věku připadá poměrně nízký. Osobně bych doporučila sacharidy z večeře nevynechávat.

Pohybu máte dost, mohlo by ale pomoci i vystřídat jiný typ pohybové aktivity, v jiné intenzitě. Nejlépe tak nejprve zjistit složení těla, případně např. znovu za 2-3 měsíce zhodnotit složení těla a vývoj hodnot.

Držím Vám palce, s pozdravem J. Laštovičková

Poradna 13.5.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Kondenzované mléko - výroba


Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jakým způsobem se vyrábí kondenzované mléko a jestli je homogenizované. Děkuji 

Radka

Dobrý den, paní Marková,

kondenzované (zahuštěné) mléko se vyrábí částečným odpařením vody ze smetany nebo mléka. Může do původní suroviny být přidána smetana nebo sušené mléko nebo obojí (ale jen do určitého množství). Kondenzované mléko může být neslazené, slazené či s příchutí. Prochází při výrobě homogenizací.

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 12.5.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Dotaz na závislost na cukru


Dobrý den,

mám vnučku, která i když byla malá, měla obrovskou závislost na sladkostech. Nyní má 13 let, je lehce obézní, ale sportuje, účastní se turistických pochodů, sportovního plavání, a pod. činností. Doufala jsem, že ve svých 13 letech již bude schopna komunikace a pokud jí řeknu, že tento den (kdy ji hlídám a je u mě na noc) již měla svou denní dávku sladkostí (koblihu).

Bohužel po odjezdu jsem zjistila, že tajně snědla nejen celou bonboniéru, ale i 5 čokoládových tyčinek a vypila 2 l 7-up během doby od 17.00 do 8.00 hod. ráno. Mám více vnuček a v pokoji, kde spala, mám skříňku se sladkostmi (když někdo přijde) a i přes upozornění, nedodržela dohodu. Je mi trapně zamykat před ní sladkostí. Syn mi sdělil, že ji přistihl, že přímo z láhve pila sirup. Nevím si rady, zda to je psychická záležitost nebo je i zde možnost zdravotní poruchy metabolismu. Děkuji za radu a přeji hezký den

Marcela

Dobrý den paní Marcelo,

samozřejmě takto na dálku nelze zcela vše zhodnotit, posoudit, zda Vaši vnučku trápí nějaké zdravotní obtíže - osobně se však spíše domnívám, že jde jen o psychickou záležitost a zvyk. Pokud by byla např. cukrovka, pak byste zaznamenali větší žíznivost u holčičky, častější močení - a objevuje se i snížení váhy.

Některé děti opravdu silně baží po cukru a sladkostech, sladkých nápojích. Někdy jedí i z nudy nebo jídlem řeší špatnou náladu, negativní pocity, osamělost (nedostatek kamarádů). Bylo by proto asi nejlepší si s vnučkou zkusit promluvit, co ji k přejídání sladkostmi vede - zda je to nezvladatelná chuť nebo něco jiného.

Bude asi i lépe nyní její přístup ke sladkostem kontrolovat a nenechávat sladkosti volně přístupné. Možná by bylo lepší nabídnout vnučce v průběhu dne několik menších sladkostí - např. čtvereček čokolády (lépe třeba i hořké, s vyšším obsahem kakaa). Zkusit místo sladkosti nabídnout ovoce. A vysvětlovat - nevhodnost přemíry sladkostí (nejen cukr, ale i tuk, velké množství energie v jedné porci), potřebu zeleniny, ovoce, běžných potravin (mléčné výrobky, vejce, libové maso a ryby, celozrnné cereálie, aj.). Promluvte s ní také o tom, že na sladkou chuť si lze vytvořit návyk. U sladkých nápojů zkuste vnučce vysvětlit kolik cukru se v nich skrývá. Nenuťe ji pít jen vodu, ale třeba nabídněte výrazněji zředěný 100% džus.

Bylo by vhodné promluvit i s jejími rodiči, aby se i oni v tomto snažili na ni pozitivně působit. Je skvělé, že vnučka sportuje, ale jen pohyb sám o sobě nestačí, je potřeba i vhodná strava.

Jitka Laštovičková

Poradna 11.5.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Správné nastavení jídelníčku


Dobrý den,

začala jsem pravidelně cvičit a chci se i zaměřit na lepší stravování. Nějak ale pořád bojuji se správným nastavením příjmu, výdeje, bazálním metabolismem,aj.. Je mi 29 let, měřím 169 cm, vážím 72 kilo. Dělám manuálně a snažím se tak 3-4x týdně cvičit, kardio i posilování. Můžete mi prosím doporučit denní energetický příjem a ukázat vzor rámcového jídelníčku? Moc by mi to pomohlo.

Děkuji. Jana

Dobrý den milá Jano,

je skvělé, že se snažíte se pravidelně hýbat a žít zdravě. Vhodný příjem energie lze takto na dálku určit jen spíše obecně - kromě věku a výšky, váhy hraje svou roli i složení těla a částečně také dřívější energetický příjem.

Váš bazální energetický příjem je cca 6400 kJ, to je však jen množství energie pro zachování základních životních funkcí. Musí se k němu připočíst ještě energie pro denní aktivity a pohyb (cca 20 % navíc) - což u Vás bude výraznější, protože pracujete manuálně.
Možná by pro Vás bylo vhodnější vyjít ze svého současného stravování - zapisovat např. 1 týden vše, co sníte a vypijete, poté to zhodnotit např. prostřednictvím Kalorických tabulek nebo programu Sebekoučink od STOBu. Výsledný příjem pak snížit o cca 1500-2000 kJ, zkuste ale neklesat pod 6500 kJ.

Můžete případně vyzkoušet rámcový jídelníček pro mírný redukční režim. Naleznete ho zde: http://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Ramcovy-jidelnicek-pro-mirny-redukcni-rezim__s10012x10256.html


Jídelníček je nastaven na 7550 kJ.

Držíme palce, ať se Vám dobře daří! S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 23.4.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Jaký mám mít jídelníček a kolik toho sníst? Žena 27 let


Dobrý den,

chci se zeptat, jak si nejlépe sestavit jídelníček. Mam sedavé zaměstnání, pracuji krátký/dlouhý týden. Když nejsem v zaměstnání, mám hodně pohybu. Jezdím na koních a denně se o ně starám. Nyní spíš vezmu co je doma, někdy ke snídani ovesnou kaši, jindy chleba se šunkou a zeleninou. Na svačiny nějaký ten jogurt ale stejně mám pořád nutkání něco jíst. Nevím ideálně kolik a čeho bych si měla vzít. Je mi 27 let, měřím 166 cm a vaha 75 kg. Ráda bych hlavně zhubla přes bříško. Děkuji za každou radu :-)

Janča

Dobrý den milá Jano,

takto na dálku není možné přesně zhodnotit, kolik byste přesně Vy měla přijímat energie a živin - neznáme přesněji složení Vašeho těla, bližší informace o Vašem zdravotním stavu, aktivitách. Váš režim se bude lišit podle toho, kolik je aktivit - v dny, kdy jste více aktivní, máte více pohybu, by měl být také o něco vyšší příjem energie a živin. Ovesná kaše s mlékem je v pořádku, chleba se šunkou a zeleninou také - můžete zkusit ještě zvolit celozrnné pečivo.

Protože píšete, že máte stále nutkání něco jíst a nevíte, kolik energie přijmete nyní, bylo by nejlépe, kdybyste si zkusila zapisovat 1-2 týdny vše, co v průběhu dne jíte a pijete (zapisujte opravdu vše, hned při jídle, abyste něco nezapomněla). Zkuste také rozlišit, zda v době, kdy máte nutkání jíst, cítíte hlad, nebo se jedná spíše o chuť.

Pokud jídelníček zapíšete, můžete pak své stravování dobře zhodnotit - jestli jíte pravidelně, jaké si vybíráte potraviny, jak velké jíte porce (a kolik tvoří příloha jako zdroj sacharidů, kolik zdroj bílkovin), zda za den sníte 300-500 g zeleniny a 2 porce ovoce. Můžete také zjistit, kdy Vás pocit hladu nebo chutí trápí nejvíce - což může pomoci k úpravám.

Inspirovat se s ohledem na složení stravy můžete např. rámcovým jídelníčkem pro mírný redukční režim od Karolíny Hlavaté, který naleznete na stránkách Vím, co jím - http://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Ramcovy-jidelnicek-pro-mirny-redukcni-rezim__s10012x10256.html


Porovnání rámcového jídelníčku se současným režimem Vám také může přinést cenné informace.

Držím palce, ať se Vám dobře daří, s pozdravem J. Laštovičková

Poradna 19.4.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Jaká je ideální váha? A tipy, jak si ji udržet


Dobrý den,

jmenuji se Marie a je mi 25 let. Od 22.8.2016 držím redukční dietu a z 91,1kg jsem zhubla na 61,5kg - při výšce 159 cm (váha mi skáče od 59kg na 61,5kg, ale níž než 59kg mi to zhubnout nejde - těch 61kg jsem měla už minulý rok v srpnu a od té doby mi to níž neklesá).

Chtěla bych zhubnout ještě více (na 55kg), ale přítel mi tvrdí, že už to takto stačí a že není dobré, abych tuto redukční dietu držela pořád (navštěvovala jsem OB kliniku v Praze). Ale já stále cítím, že jsem tlustá a všude vidím špeky a jakmile si něco malého dopřeji, tak mám hned výčitky svědomí.

Přítel mi tvrdí, že mám jít za psychologem, aby se mi z toho hubnutí nevyklubala anorexie apod. Chci se zeptat je v pořádku držet redukční dietu nebo jíst dle ní už na furt? Nebo bych opravdu měla zajít za doktorem? Ještě mne napadlo, že bych znovu zašla na OB kliniku, zda by mi nepomohli ještě zhubnout.

Děkuji za pomoc. Marie

Dobrý den milá Marie,

velmi úspěšně jste dokázala zhubnout 30 kg - to je obrovský úspěch, kterého jste s pomocí odborníků dosáhla! Klobouk dolů, moc gratuluji. Podle toho, co píšete, Vy sama nejste stále spokojená se svou postavou - a to přestože jste již dosáhla toho, že již máte body mass index zcela v normě. Je otázka, jak moc je pro Vás cílová váha (55 kg) důležitá.

Osobně si nemyslím, že by bylo nutné, abyste ještě dále redukovala hmotnost - pokud jste třeba robustnější postavy, může být tato současná hmotnost pro Vás i ideální. Určitě je potřeba tuto novou, nižší váhu dlouhodobě udržet (což může být u některých lidí i složitější než zhubnout) - a to zdravým stravováním a pravidelným pohybem. Nenazývejme toto stravování redukční dietou, ale spíše zdravým stravováním, vyváženým jídelníčkem, o který bychom se měli snažit dlouhodobě. Obvykle v době, kdy je již cílem váhu jen dále udržovat, se mírně navýší energetický příjem. Je možné si občas dopřát i nějakou potravinu nebo pokrm, o kterém víme, že není úplně vhodný - ale v rozumném množství, případně zařadit poté více pohybu - a vydat více energie. Není pak potřeba si jej vyčítat. Výčitky mohou vést k tomu, že se pak necítíte dobře - což někdy někteří lidé opět řeší jídlem, váha může růst a člověk se pak dostává do nekonečné spirály.

Nebylo by dobře, pokud by se téma váhy a hubnutí, jídla stalo středobodem Vašeho života a myslela jste jen na ně.

Můžete se samozřejmě zajít poradit s odborníky, kteří dle svých zkušeností posoudí, zda byste měla ještě dále hubnout nebo se zaměříte spíše na udržování váhy. Osobně bych Vám doporučila zaměřit se na různé druhy pohybových aktivit, které Vám budou pomáhat formovat postavu (např. pilates, běh nebo svižná chůze, apod.). Samozřejmě i pohovor s psychologem Vám může pomoci podívat se na vše zase z trochu jiného úhlu.

Držím Vám moc palce, ať se Vám dobře daří - máte za sebou obrovský kus práce!

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 18.4.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Nízký tlak a jak ho zvýšit? Na internetu psali, že ... je to pravda?


Dobrý den,

čtu vaše stránky pravidelně. Líbí se mi, snažím se řídit vašimi radami a stravovat dle vašich doporučení. 

Mám trvale nížší tlak. Hodnoty 102 - 113/ 64 - 68. Někdy se stane, že i nižší např. 95/66. To není ale pravidelně. Užívám léky Zoloft a Betaserc. U obou je uveden v nežádoucích účincích pokles tlaku. Snídám musli s různými druhy ovoce (syrové nebo kompoty). Také ovesnou, instantní pohankovou a jahelnou kaši v kombinaci s kukuřicí. Všechny kaše s mlékem + opět ovoce.

Z internetu jsem se dozvěděla následující ( zkopírováno):

Opatrně se snídaní
Jíte k snídani rádi músli s ovocem? A divíte se, že jste potom podráždění a cítíte se ochable, ačkoliv jste vlastně zdravě snídali? Tento problém se dá vysvětlit tím, že pro člověka vyčerpaného a potřebujícího zotavení, ale také pro hypotonika, je snídaně s vysokým obsahem draslíku a uhlovodanů vysloveně kontraproduktivní. Zvláště tehdy, pokud se krátce po snídani dostanete do každodenního stresu. Ve stresu dochází zase ke zvýšenému vylučování kortizonu z nadledvinek, čímž dojde k horšímu zhodnocení uhlovodanů. Kromě toho stoupá obsah draslíku v krvi. Pokud tedy stravou ještě zvýšíme přísun draslíku, může jeho hladina rychle dosáhnout takové úrovně, že může způsobovat potíže, jako je nervozita, křeče a podrážděnost. Máte-li problémy s ranním vstáváním a dlouho se nemůžete probrat, měli byste jíst ke snídani raději chléb se sýrem a vejcem, tedy snídani bohatou na bílkoviny s dostatečným množstvím vitaminu B a obsahem soli.

Z jiných webových stránek jsem se dozvěděla ještě toto( také zkopírováno):

Epidemiologické studie uvádějí nižší krevní tlak u lidí s větší spotřebou mléka a mléčných produktů. To se přisuzuje zejména dobře využitelnému vápníku, ale také hořčíku a draslíku. Významnější je však účinek oligopeptidů obsažených ve fermentovaných mléčných výrobcích. Pozornost se soustředila zejména na dva tripeptidy o složení valin-prolin-prolin a isoleucin-prolin-prolin. Např. ve Finsku a Japonsku jsou na trhu mléčné výrobky s těmito tripeptidy získávané fermentací mléka bakterií Lactobacillus helveticus. V hydrolyzátech rybích bílkovin byla zjištěna řada di- a tripeptidů snižujících krevní tlak. Funkční potraviny obsahující tyto oligopeptidy se prodávají v Japonsku a Koreji.

Chtěla jsem se zeptat, vše, co je zde uvedeno je pravdivé? Pochopila jsem to správně, že lidé s nízkým tlakem by skutečně neměli snídat musli, protože jim to bude způsobovat nervozitu a jiné problémy a také bych neměla konzumovat mléko a mléčné výrobky ( jogurty, sýry, atd.)?
Různých článků týkajícíh se nízkého tlaku krve je na internetu nepřeberné množství. Člověk neví, co pravda je a co ne.

Můžete mi, prosím, také poradit, jakým potravinám se při nízkém tlaku nutně vyhnout a které potraviny naopak nízký tlak pomohou zvýšit?

Děkuji předem za odpověď.

S pozdravem Jirmusová

Dobrý den, paní Jirmusová,

nižší tlak mají často lidé štíhlejší, vysocí, sportující (jedná se více o ženy), také lidé, kteří se stravují vegetariánsky. Pokud nezpůsobuje nízký tlak nějaké potíže, obvykle se neléčí, jen se doporučuje, aby lidé neměnili polohu příliš prudce (např. rychlé vstanutí z lehu či sedu do stoje, apod.). Pouze se doporučuje neminimalizovat příjem sodíku (soli), dopřát si v průběhu dne čaj zelený či černý, kávu, případně i občasně malé množství alkoholu. 

Draslík pomáhá k normalizaci hodnot krevního tlaku - obvykle jej přijímáme méně než sodíku (toho naopak máme ve stravě nadbytek). Draslík obsahují ve vyšším množství např. ovesné vločky, ovoce (např. meruňky, banán, aj.), zelenina (např. rajčata), ořechy, houby, luštěniny, brambory, mléčné výrobky a drůbeží maso aj. Správné hodnoty hladiny draslíku v našem organismu regulují ledviny a výměna iontů mezi buňkami a mimobuněčným prostorem. Přijmeme-li vyšší množství draslíku, začne jej náš organismus přesunovat z mezibuněčného prostoru do buněk a zareagují také ledviny a začnou zvyšovat vylučování draslíku močí. Hladina draslíku v krvi se udržuje v poměrně úzkém rozmezí.

Osobně jsem se s potížemi po konzumaci jogurtu s müsli nebo ovesné kaše u osob s nižším tlakem nikdy nesetkala - můžete si ale sama vyzkoušet, co Vám vyhovuje lépe (jaký typ snídaně) nebo různě složení snídaní střídat. Vláknina v ovesných vločkách pomáhá k pomalejšímu využívání sacharidů, což je také pozitivní.
Co se týče vlivu mléčných výrobků na krevní tlak, výzkumy opravdu potvrzují, že u mléčných produktů se kromě draslíku objevují i peptidy, které mají pozitivní vliv při vysokém krevním tlaku.

Neznamená to, že byste měla potraviny bohaté na draslík ze své stravy vyřadit, spíše bych doporučila konzumovat stravu pestrou, různorodou - rozmanité druhy ovoce, zeleniny, příloh, masa, ryb, ořechů a semen, luštěnin. Neomezujte významně sůl (sodík), mějte pestrou stravu, pro zvýšení tlaku můžete využít také černý či zelený čaj, kávu (a občasně v malém množství také menší množství alkoholu.

Hodnoty krevního tlaku zvyšuje např. lékořice, nicméně osobně bych užívání lékořice bez konzultace s lékařem a po delší dobu nedoporučila.

S pozdravem a přáním krásného jara, J. Laštovičková, nutriční terapeutka

 

 

Poradna 17.4.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Jednotvárná strava - jak ji zlepšit a nemůže ublížit?


Dobrý den,

Měla bych na vás dotaz ohledně různorodosti mého stravování. Snažím se jíst zdravě, ale na přípravu jídla nemám moc času (např. si časově nemůžu dovolit ráno uvařit ovesnou kaši či připravovat domácí luštěninové pomazánky), a tak se mi zdá že jím pořád to samé - jogurt, eidam a žervé... Každý den se snažím jíst 3 porce mléčných výrobků (obvykle 150g jogurtu/ 125g tvarohu/ 30-40 g sýra) a zbylá 2 jídla jsou bez nich.

Snídám jogurt (nebo výjimečně tvaroh či acidofilní mléko) s pečivem a ovocem, svačím pečivo se žervé a salátem (nebo se občas se šunkou), obědvám dle jídelny, odpoledne si dávám műsli s mlékem či pečivo s arašídovým máslem+ banánem a večeřím pečivo s pl. sýrem a salátem + zeleninou.

A pořád dokola to samé jen cca 1-2x týdně stíhám vařenou večeři. Moc bych prosila o nějaké tipy na mléčné i nemléčné alternativy a ještě se chci zeptat, zda je toto množství mléčných výrobků vhodné (počet i velikost porcí)? Může mi tato jednotvárnost nějak ublížit? Jen předem upozorňuji že sojové výrobky mi nechutnají a mé oblíbené cizrnové pomazánky se přestaly vyrábět. Navíc je u nás jen malý obchod, takže např avokádo či jiné speciální produkty spíše neseženu.

Předem moc děkuji. Sára 

Dobrý den, milá Sáro,

ve Vašem jídelníčku poněkud postrádám různé druhy obilovin (nejen pečivo, vločky, müsli), libového masa, také ryby, luštěniny, vejce. Obvykle je právě pestrá strava - zařazení různých druhů potravin, ovoce a zeleniny různých barev - zárukou toho, že člověk přijme ve stravě všechny potřebné vitamíny a minerální látky. Jednostranněji zaměřená strava, která není příliš pestrá, tak může být v tomto ohledu riziková - zejm. z dlouhodobého hlediska.
Porce a množství mléčných výrobků, které uvádíte, jsou pro dospělého člověka zcela v pořádku.

Možnosti zpestření:

svačina - ovoce + hrst ořechů

snídaně - lze si předem večer uvařit vejce (2ks), ráno si jej dát s pečivem a zeleninou. Vločky si můžete do mléka namočit již předem nebo využít občas např. instantní kaše Nomina obsahující obiloviny a ráno si je připravit s mlékem nebo s vodou a pak přidat jogurt nebo tvaroh či cottage. Vejce může být variantou i pro večeři - do salátu vařené nebo jako míchaná vajíčka. Lze zařadit i salát ze zeleniny s vařeným celozrnným kuskusem nebo quinou a tuňákem ve vlastní šťávě nebo mozzarellou, sýrem cottage či parmezánem.

Kuskus nevyžaduje žádnou dlouhou přípravu, je velmi rychle hotov. Můžete si také dát sardinky v rajském protlaku nebo si připravit rybičkovou pomazánku ze sardinek ve vlastní šťávě a žervé. Velmi rychlá je na přípravu i polévka z červené čočky s mrkví - červenou čočku není třeba nijak předem namáčet. 

K rychlé přípravě večeře můžete využít i mraženou zeleninu. Lze připravit i větší porci a čási zamrazit - což Vám ušetří čas jindy.

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 12.4.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Syn 11 let sportovec - zpomalený růst


Dobrý den,

Syn 11 let hraje házenou. Od 5 let jsme ve sledování v endokrinologicke poradně pro zpomaleny růst (139cm 32kg) růstový hormon jsme podavat nemuseli. Je astmatik, ale problémy mu to nedělá. Treninky má 8 h.týdně + vikendy zápasy.

Chtěla bych zda může před tréninkem nebo po tréninku nějaký iontovy nebo jiný nápoj. S jídlem velké problémy nejsou , ale nechce zeleninu a s ovoce jen banán, jablko, pomeranč. Vím, že energie teď vydává víc a i to může zpomalovat růst když ma tolik tréninků. Můžete mi poradit.

Děkuji Eva

Dobrý den, paní Evo,

pokud Váš chlapeček takto aktivně sportuje, měl by být příjem stravy i vyšší než jen doporučený pro jeho věk - aby se doplnila i energie vydaná při sportovních aktivitách. Obecně je doporučený příjem energie pro tento věk 9400 kJ, pro Vašeho syna by tedy měl být ještě vyšší. Určitě zkoušejte nabízet různé druhy ovoce (ale samozřejmě nenásilně, nenuťte) - aby byl jídelníček pestřejší, prostřednictvím ovoce a zeleniny přijímal syn vitamíny a minerální látky. Můžete zkusit přidat ovoce např. do jogurtu, připravit smoothie s jogurtem nebo mlékem, vyzkoušet jiné varianty. Někdy se tímto způsobem podaří "předsudky" vůči některým druhům ovoce překonat.

Iontové nápoje - pokud byste je chtěli zařadit, doporučila bych je zařadit jen občasně, zvolit nápoje určené pro děti (bez obsahu umělých sladidel, jen obohacené o minerály a vitamíny). Vždy je snaha, aby strava byla co nejpřirozenější, pestrá, z běžných potravin, doplnění je často nutné jen u dětí sportujících vrcholově. Pokud aktivita trvá do 1 hodiny, obvykle ani nejsou iontové nápoje potřebné, postačí voda. Pokud je aktivita delší, ale při nižší intenzitě tréninku, může být vhodné v průběhu aktivity a po ní popíjet slabší roztok čaje mírně slazený medem nebo cukrem se špetkou soli. 

Pokud jsou aktivity delší, trénink je při vysoké intenzitě, může být vhodné po tréninku zařadit hypotonický nebo izotonický nápoj a zvolit tedy nápoj určený dětem. S výběrem by měl pomoci sportovní lékař nebo lékárník, rozhodně bych nevolila přípravky určené dospělým.

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 10.4.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Stravování dospívající dívky 14 let


Dobrý den,

chtěla by jsem se zeptat kolik zhruba kaloriií denně by jsem měla sníst. Bojím se, abych nezhubla. Měřím 156 a vážím 48 kg. Je mi 14 let. A pár nápadů , co za jídlo během dne. Aktivně se věnuji hokeji obvykle sportuji denně alespoň 30 minut, někdy ale mám odpočinek. Sportuji zhruba 5-6 týdně, jak kdy. Děkuji mockrát za odpověd.

Michaela

Dobrý den, Míšo,

obecně bys vzhledem ke svému věku měla denně přijmout 9400 kJ, protože ale aktivně sportuješ, může být vhodný příjem energie ještě o něco vyšší (protože při pohybu vydáš energii).

Jídlo během dne - nepíšeš, jestli se má jednat o svačinu nebo hlavní jídlo, tak pár tipů k obojímu:
svačina - žitný chléb s žervé a zeleninou nebo tortilla s vyšším obsahem vlákniny se šunkou, sýrem a ledovým salátem a rajčaty nebo kefírové mléko a 1 ks ovoce nebo jogurt + 1 ks ovoce + ovesné vločky (např. 2-3 lžíce)

hl.jídlo:
teplé jídlo - kuskus s dušenou nebo restovanou zeleninou a pečeným krůtím masem nebo s parmezánem; vařené brambory s tvarohem se zeleninou nebo bulgur s rajčaty a sýrem, pečený losos nebo treska s vařeným bramborem, salát z čerstvé zeleniny
studené jídlo - obložený žitný chléb s tvrdým sýrem, šunkou a zeleninou nebo s pomazánkou z hummusu, těstovinový salát se sýrem nebo s tuňákem (podobně lze použít i kuskus), zapečený toust s rajčaty a mozzarellou

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 8.4.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Literatura ke zdravému stravování


Dobrý den,

Na Vašich webových stránkách jsem se bohužel nedočetl, zda nabízíte nějakou Vaší knihu. Popřípadě pokud jste žádnou knihu nevydali tak byste mi prosím doporučila nějakou knihu se zdravým stravováním?

Předem děkuji za odpověď

S pozdravem Marcel

Dobrý den,

kniha o zdravém stravování vydaná přímo iniciativou Vím, co jím, dosud nebyla vytvořena a nevyšla. Informace tak můžete čerpat hlavně prostřednictvím článků a videí na webových stránkách Vím, co jím.

O zdravém stravování a jeho principech pojednává např. kniha Ing. Diany Chrpové - S výživou zdravě po celý rok, kterou vydalo nakladatelství Grada. Případně by pro Vás mohla být vhodná i publikace Jana Piťhy a Fóra zdravé výživy, kde jsou shromážděny odpovědi na dotazy - 140 otázek a odpovědí o výživě a potravinách, kterou vydalo Forsapi. (Po této druhé publikaci ale zkuste třeba nejprve zapátrat v knihovně a prolistovat si ji, zda by Vám vyhovovala - je netradiční tím, že je členěná do jednotlivých otázek.)

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 4.4.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Vliv škrobu na potíže s trávením. Jak je na tom pohanka?


Dobrý den,

vzhledem k tomu, že mám nějaké potíže s trávením, hledám vhodné potraviny. Chtěla bych se zeptat, jakou roli hrají ve výživě škroby. Zajímá mě také pohanka, která údajně obsahuje škroby a není vhodná potravina. Děkuji za informace.

S pozdravem

Alena

Dobrý den, paní Menšíková,

záleží zejména na tom, jaké potíže s trávením máte. Vhodné potraviny se liší u různých onemocnění trávicího traktu - někdy jsou např. potraviny s vyšším obsahem vlákniny vhodné, jindy je nutné je naopak vyřadit. Pokud docházíte k nějakému lékaři, může Vás ten nasměrovat, které potraviny jsou konkrétně při Vašem onemocnění vhodné či nevhodné.

Dobrým zdrojem škrobů (složených sacharidů) je např. pohanka, jáhly, rýže, těstoviny a kuskus, bulgur, luštěniny, pečivo (zejm. celozrnné a žitné) a ovesné vločky, quinoa, brambory. Složené sacharidy (škroby) slouží ve stravě jako zdroj "provozní energie" pro pohybové aktivity a fungování těla (aby organismus nemusel brát energii z bílkovin, které potřebuje využít pro tvorbu svaloviny, na enzymy, apod.) a pokud volíme také zdroje složených sacharidů s vyšším obsahem vlákniny, pak také jako zdroj vlákniny.

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Položte vlastní dotaz
Pro položení dotazu musíte být přihlášení:
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Nejste ještě registrovanými uživateli? Napravte to, zvládnete to za pár sekund.