Velký test energetických nápojů
Zdroj: Velký test energetických nápojů od Vím, co jím a piju o.p.s. a deníku MF Dnes

 

Obsah:

Rizika spojená s pitím energetických nápojů

Otázka č.1: Jaká jsou rizika pití energetických drinků?
Kofein má silně povzbuzující účinek na centrální nervový a kardiovaskulární systém, může vést až k srdeční arytmii a přispět k dehydrataci organismu. Zvýšená konzumace může způsobovat poruchy spánku, bušení srdce a úzkostné stavy. U zdravých dospělých lidí ale nepředstavuje konzumace jednoho nápoje žádné riziko.
Otázka č.2: Proč je nemíchat s alkoholem?
Riziko spočívá v tom, že konzument není schopen poznat míru opilosti. což vede k rizikovému chování, třeba snaze sednout za volant. Kofein ale nepotlačuje škodlivé účinky alkoholu, snižuje jen obvyklé příznaky opilosti. I sladká chuť způsobí, že alkohol tolik nevnímáme a jsme tedy schopni vypít více.
Otázka č.3: Co na ně legislativa?

Legislativně patří mezi ochucené nealkoholické nápoje. Obsah kofeinu není limitován, pokud je množství v nápoji vyšší než 150 mg/kg, musí být na obale uvedeno upozornění „vysoký obsah kofeinu“ spolu s konkrétním množstvím a varováním, že nápoj není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy a děti. Varování před kombinací s alkoholem je zatím dobrovolné.

(zpět)

Energetické nápoje u dětí a mladistvých

Pravidelně je v Česku konzumuje asi 80 procent náctiletých a 40 procent dětí do 10 let. Takovou zprávu přinesla studie, kterou v roce 2014 publikoval Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). Česká republika z ní vyšla jako rekordman v konzumaci energetických nápojů mezi dětmi.

Některé evropské země zakázaly prodávat energetické nápoje nezletilým, jiné o tom uvažují. Zeptali jsme se několika odborníků, zda by takový zákaz uvítali i v Česku.

MUDr. Nešpor,CSc.

MUDr. Karel Nešpor, CSc., odborník na závislosti, Psychiatrická nemocnice Bohnice

Byl bych pro podstatně vyšší zdanění energetických i alkoholických nápojů a podstatně nižší zdanění jejich bezpečnějších alternativ, jako je voda nebo čaj. Energetické nápoje by se neměly prodávat v zařízeních, která slouží nezletilým. A reklamu v televizi bych povolil až po 22. hodině.
MUDr. Hlavatý MUDr. Petr Hlavatý, obezitolog, endokrinolog, odborný garant iniciativy Vím, co jím
Nemyslím si, že zákaz něco vyřeší. Máme zákaz prodeje cigaret nezletilým a nemůžu říct, že bych nepotkával mladší 18 let s cigaretou. Jde spíš o to přesvědčit adolescenty, že není nic frajerského na tom, být viděn s plechovkou energeťáku v ruce a že to není pro jeho zdraví dobré. Šel bych tedy spíš cestou prevence než represe. Navíc je otázka, jak takový zákaz kontrolovat. Alkohol se v krvi zjistí, energetický drink ne.
MUDr. Takáč,CSc. MUDr. Petr Tláskal, CSc., pediatr, FN Motol, předseda Společnosti pro výživu
Děti do 15 let by rozhodně neměly energetické drinky konzumovat. Nedovedu si ale představit, jak by se to dalo zařídit legislativně. Není to vysloveně droga, i když může zvláště u mladých lidí podpořit chování k drogám. Když si adolescent vezme za nějakých výjimečných okolností jednu plechovku, tak vlastně o nic nejde. Riziko přichází teprve, když půjde o častou konzumaci. Když však budou mladiství zkoušet tyto nápoje kombinovat s alkoholem, to už nebezpečné opravdu je.
MUDr. Adámková, CSc. MUDr.Věra Adámková,CSc., přednostka Pracoviště preventivní kardiologie IKEM

Ta otázka není zcela jednoduchá, protože u dětí je důvodné podávání v našich podmínkách prakticky nulové. Plošně spíše ano.

 

(zpět)

Nebezpečná kombinace: energetický drink s alkoholem

Koktejl energetického drinku s alkoholem pije podle evropského průzkumu 56 procent dospělých a 53 procent adolescentů. „Míchat energetický nápoj s alkoholem je velmi nebezpečné. Kofein totiž oddaluje útlum po alkoholu, který by pití jinak zastavil. A jakmile odezní účinky kofeinu, objeví se útlum, ospalost a otupělost,“ říká odborník na závislosti psychiatr Karel Nešpor a zdůrazňuje: „Pití energetických nápojů je prokazatelně spojeno s vyšším rizikem zneužívání alkoholu a drog nebo závislosti na nich.“
Kardioložka Věra Adámková z pražského IKEM to vidí ještě z jiného pohledu. „Pokud konzumujeme alkohol společně s povzbuzujícím nápojem, nedostaví se únava z požití nadměrného množství alkoholu, protože energetický drink únavu tlumí. Člověk se naopak cítí stále svěží, a tím pádem není schopen poznat míru opilosti. Takže může snadno dojít i k otravě alkoholem,“ vysvětluje. (zpět)

Složení: cukr, kofein a další stimulanty

Třebaže je v energetických nápojích více složek, stojí především na dvou základech – na cukru a na kofeinu. Cukr rychle dodá energii a kofein potlačí únavu.

Většina testovaných nápojů obsahovala 80 až 180 mg kofeinu, což odpovídá zhruba množství, které je v jednom až dvou šálcích kávy. Jedna plechovka energetického drinku tedy nepředstavuje žádné riziko. Problém může nastat, když je adolescent pije jako limonády nebo když k nim přidá alkohol. A především když je konzumují děti. Na tom se shodli všichni odborníci, které jsme oslovili.
„Kofein dětem rozhodně do výživy nepatří,“ říká pediatr Petr Tláskal, předseda Společnosti pro výživu. „Sice stimuluje jejich nervový systém, ale bývá také příčinou nesoustředěnosti nebo nespavosti. Při dlouhodobém podávání může u dětí vést k rozvoji depresí či úzkostí. U mladistvých navíc hrozí riziko, že budou zkoušet energetické nápoje kombinovat s alkoholem.“

Energetické drinky obsahují kromě kofeinu ještě další stimulanty nervového a kardiovaskulárního systému, s energetizujícími účinky, jako je taurin, guarana, vitaminy skupiny B nebo různé rostlinné extrakty, které mohou mít řadu vedlejších účinků, například srdeční arytmii nebo zvýšení krevního tlaku.

Nezanedbatelnou složkou je také cukr. A laboratorní rozbory potvrdily, že obsah cukru je v energetických nápojích skutečně vysoký, i když srovnatelný s ostatními slazenými nápoji. V průměru obsahují – kromě několika vzorků slazených náhradními sladidly –11 gramů cukru na 100 ml, některé ale i více, takže vypitím jedné plechovky si školák nebo adolescent vyčerpá celou dávku cukru, kterou by měl přijmout za celý den.

„Pravidelná konzumace slazených energetických drinků může vést až k obezitě. Jsou součástí celkového životního stylu, k němuž patří i fast-foodová strava,“ říká endokrinolog a obezitolog Petr Hlavatý. „Setkávám se ve své praxi s mladými lidmi, kteří jsou schopni zkonzumovat tři čtyři energy drinky denně, a ty tvoří základ jejich energetického příjmu. Přes den si koupí bagetu a večer zajdou pro něco k mcdonaldovi…“ 

Slovníček pojmů

Kofein Látka přirozeně obsažená v rostlinách, jako je káva nebo kakaové boby, čajové listy, bobule guarany nebo ořechy coly. Má schopnost tlumit celkovou únavu, ospalost, zvyšovat pozornost a psychický výkon.
Taurin Aminokyselina, která je součástí mnoha potravin. Zlepšuje prokrvení mozku, tím dochází ke stimulaci myšlenkových pochodů a celkovému zvýšení výkonnosti a bdělosti. V energetických drincích zesiluje účinek kofeinu.
Inozitol Látka, kterou si tělo neumí v dostatečném množství samo vytvořit. Je obsažena v řadě potravin - zejména v zelenině, ovoci, celozrnných potravinách, ale také v mase a mléce. Má pozitivní účinky na mozkovou činnost a prospívá svalům.
Guarana Přírodní výtažek z rostliny původem z Brazílie, který funguje stejně jako kofein. Použití rostlinného extraktu guarany v energetických nápojích souvisí s přesvědčením, že guarana má silnější stimulační účinky než káva, ale pravděpodobně jen zvyšuje obsah kofeinu v nápoji.
Ženšen Kořen ženšenu se používá jako posilující prostředek v asijské medicíně. Měl by posilovat imunitu a výkon, což se ale zatím nijak nepotvrdilo.
L-karnitin Bývá propagován jako „spalovač tuku“, je doporučován sportovcům. Jeho funkce v energetických nápojích ale není podložena žádnou kontrolovanou studií.
Glukuronolakton Sacharid, který se přirozeně vyskytuje v lidském organismu. Výrobci zdůvodňují jeho přítomnost v energetických nápojích tím, že má výrazné účinky na potlačení únavy, zlepšení paměti a koncentrace a urychluje reakce organismu na podnět. Jeho množství je v nápojích limitováno.
Cukry Přítomnost sacharidů (cukrů) v energetických nápojích je důležitá zejména pro jejich bohatý energetický obsah, ale také pro jejich sladkou chuť. Tu však může někdy dodat i náhradní sladidlo.

(zpět)

Výsledky testů jednotlivých výrobků

Jednotlivé energetické nápoje jsou řazeny v tabulkách podle hodnoty obsaženého kofeinu, od nejnižšího množství po nejvyšší hodnotu.

 

Update1 Burning Mix Drink
Update1

Cena

26 Kč/250 ml

Výrobce

Distributor

neuveden

Norbi Update Hungary

Hlavní složky: kofein, ženšen, ginkgo, guarana, vitaminy B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12

Co zjistil test:

Od všech ostatních se liší velmi nízkým obsahem kofeinu i cukru. Kofeinu je méně, než je deklarováno (14 mg/100 ml). Obsahuje barviva, konzervanty a náhradní sladidla (sukralóza a steviolglykosidy). Na obale chybí informace v češtině. Ve smyslovém hodnocení nejhorší ze všech.

Kofein Cukry

Jedno balení představuje

Známka za chuť

5,8 mg

na 100 ml

<0,1 g

na 100 ml

0,2 šálku kávy

0 kostek cukru

4,1

(zpět)

Kofola Love Energy
Kofola Love Energy

Cena

9,90 Kč/250 ml

Výrobce

Majitel ochranné známky

Kofola ČeskoSlovensko

Hlavní složky: kofein, bylinný extrakt, lékořicový extrakt, guarana, vitaminy B3, B9, B12

Co zjistil test:

Limonáda Kofola doplněná guaranou, rostlinnými extrakty a vitaminy. Obsahuje méně kofeinu, než deklaruje (32 mg/100 ml). Obsahuje barviva a konzervanty. Má příjemnou vůni i barvu, chuť hodnocena průměrně.

Kofein Cukry

Jedno balení představuje

Známka za chuť

26,1 mg

na 100 ml

7,4 g

na 100 ml

0,8 šálku kávy

4,6 kostky cukru

3,1

(zpět)

Fakeer Energy Drink
Fakeer energy drink

Cena

39 Kč/370 ml
Výrobce Fakeer Praha

Hlavní složky: kofein, guarana, yerba maté, zázvor, citronová tráva

Co zjistil test:

Energetický drink v plastovém obalu má méně kofeinu než většina ostatních i méně, než je uvedeno na obale (32 mg/100 ml). Obsahuje vysoké množství cukru a jen velmi málo sodíku. Jako jeden z mála vzorků se obejde bez barviv a konzervantů. V sensorickém hodnocení patřil k nejlepším hlavně kvůli příjemné chuti.

Kofein Cukry

Jedno balení představuje

Známka za chuť

28,3 mg

na 100 ml

10,2 g

na 100 ml

1,3 šálku kávy

9,5 kostky cukru

2,1

(zpět)

Freeway up Classic
Freeway up Classic

Cena

6,50 Kč/250 ml

Výrobce

Prodejce

neuveden

Lidl ČR

Hlavní složky: kofein, taurin, vitaminy B3, B5, B6, B12

Co zjistil test:

Nejlevnější energy drink ze všech testovaných. Množství kofeinu odpovídá deklaraci (30 mg/100 ml) na obale, obsah cukru je průměrný, vyšší množství sodíku. Obsahuje barviva. V sensorickém hodnocení patřil k nejlepším – má příjemnou barvu a dobrou chuť.

Kofein Cukry Jedno balení představuje Známka za chuť

29,9 mg

na 100 ml

10 g

na 100 ml

0,9 šálku kávy

6,2 kostek cukru

2,3

(zpět)

Burn Energy Drink Original
Burn Energy drink Original

Cena

23,90 Kč/355 ml

Vyrobeno:

v EU

Energy Beverages Irsko

Hlavní složky: kofein, taurin, guarana, inositol, vitaminy B3, B5, B6, B12

Co zjistil test:

Množství kofeinu odpovídá deklaraci (32 mg/100 ml), obsah cukru je nejvyšší ze všech. Obsahuje barviva a konzervanty. V sensorické analýze hodnocen jako jeden z nejlepších.

Kofein Cukry Jedno balení představuje Známka za chuť

31 mg

na 100 ml

14,1 g

na 100 ml

1,4 šálku kávy

12,5 kostky cukru

2,3

(zpět)

Big Energy Shock! Gold
Big Energy Shock! Gold

Cena

29,90 Kč/500 ml

Výrobce

 

Al-Namura

Kralupy nad Vltavou

 

Hlavní složky: složky: kofein, taurin, vitaminy C, B2, B3, B5, B6, B9

Co zjistil test:

Množství kofeinu odpovídá deklaraci (32 mg/100 ml), množství cukru je hodně vysoké, zato sodíku je velmi málo. Obsahuje konzervanty a barviva.V sensorickém hodnocení patřil k těm lepším.

Kofein Cukry Jedno balení představuje Známka za chuť

31,8 mg

na 100 ml

11,3 g

na 100 ml

2 šálky kávy

14,1 kostky cukru

2,6

(zpět)

Red Bull Energy Drink
Red Bull energy drink

Cena

34,90 Kč/250 ml

Výrobce

 

 

 

Neuveden

(Red Bull Rakousko)

 

 

Hlavní složky: kofein, taurin, vitaminy B3, B5, B6, B12

Co zjistil test:

Nejznámější energetický nápoj. Množství kofeinu odpovídá deklaraci (32 mg/100 ml), obsah cukru je průměrný. Obsahuje barvivo. V sensorickém hodnocení skončil lehce nad průměrem.

Kofein Cukry Jedno balení představuje Známka za chuť

32,1 mg

na 100 ml

9,7 g

na 100 ml

1 šálek kávy

6,1 kostky cukru

3

(zpět)

Rockstar Energy Drink
Rockstar Energy drink

Cena

32,90 Kč/500 ml

Výrobce

Distributor

 

Neuveden

Pepsi

(se souhlasem Rockstar USA)

Složení: kofein, taurin, glukuronolakton, ženšen, guarana, inositol, vitaminy B3, B6, B12

Co zjistil test:

Množství kofeinu odpovídá deklaraci (32 mg/100 ml), vysoké množství cukru (jedna plechovka odčerpá 90 % doporučené denní dávky) a vyšší množství sodíku (15 % denní dávky). Obsahuje barviva. V sensorickém hodnocení nadprůměrný.

Kofein Cukry Jedno balení představuje Známka za chuŤ

32,3 mg

na 100 ml

10,8 g

na 100 ml

2 šálky kávy

13,5 kostky cukru

2,5

(zpět)

Monster Energy
Monster Energy

Cena

36,90 Kč/500 ml

Vyrobeno

Distributor

v EU

Coca-Cola

Hlavní složky: kofein, taurin, ženšen, karnitin, glukuronalakton, guarana, inositol, vitaminy B3, B6, B2, B12

Co zjistil test:

Množství kofeinu odpovídá deklaraci (32 mg/100 ml). Vysoké množství cukru. Vyšší množství sodíku (sůl je ve složení), vypitím jedné plechovky si člověk odčerpá 18 % denní dávky soli. Obsahuje barviva a konzervanty. V sensorickém hodnocení průměrný.

Kofein Cukry Jedno balení představuje Známka za chuť

32,3 mg

na 100 ml

10,8 g

na 100 ml

2 šálky kávy

13,5 kostky cukru

2,9

(zpět)

Red Bull Sugarfree
Red Bull Sugarfree

Cena

39,90 Kč/250 ml

Výrobce

 

neuveden

(Red Bull Rakousko)

Hlavní složky: kofein, taurin, vitaminy B3, B5, B6, B12

Co zjistil test:

„Light“ varianta populárního energetického nápoje má stejné množství kofeinu, ale místo cukru obsahuje náhradní sladidla (acesulfam-K a aspartam), takže má méně kalorií. V hodnocení chuti dopadl hůře. Množství kofeinu odpovídá deklaraci (32 mg/100 ml). Obsahuje barviva.

Kofein Cukry Jedno balení představuje Známka za chuť

32,5 mg

na 100 ml

0,3 g

na 100 ml

1 šálek kávy

0,2 kostky cukru

3,6

(zpět)

Canabis Energy Drink
Canabis energy drink

Cena

24,90 Kč/250 ml

Výrobce

Vyrobeno

 

neuveden

v Rakousku

(Kdrink Nizozemí)

Hlavní složky: kofein, taurin, glukuronolakton, konopí, inositol, vitaminy B3, B5, B6, B12

Co zjistil test:

Neobsahuje THC, extraktu z konopí jsou v nápoji pouhé dvě setiny procenta (0,02%). Množství kofeinu odpovídá deklaraci (32 mg/100 ml). Obsahuje barviva. V hodnocení chuti nejlepší (spolu s Fakeerem).

Kofein Cukry Jedno balení představuje Známka za chuť

33,02 mg

na 100 ml

9,98 g

na 100 ml

1 šálek kávy

6,2 kostky cukru

2,1

(zpět)

Seraf Energy Drink
Seraf Energy Drink

cena

 

 

34,90 Kč/500 ml

17,50 Kč/250 ml

 

Výrobce

Vyrobeno

Prodávající

neuveden

v Rakousku

DivineCo Kunovice

Hlavní složky: kofein, L-karnitin, ženšen, zelený čaj, plod schizandry a Tribulus terrestris, vitaminy B1, B6, B12

Co zjistil test:

Množství kofeinu odpovídá deklaraci (32 mg/100 ml). Hodně cukru - jedna plechovka dodá 103 % dávky cukru, kterou by měl člověk zkonzumovat za celý den. Bez barviv a konzervantů. Sladká chuť se projevila negativně i v hodnocení chuti. Barva dobrá, vůně a chuť horší.

Kofein Cukry

Jedno balení předstasvuje

Známka za chuť

33,09 mg

na 100 ml

12,3 g

na 100 ml

2,1 šálku kávy

15,4 kostky cukru

3,1

(zpět)

Semtex Explosive Energy
Semtex Explosive Energy

Cena

35,90 Kč/500 ml

Výrobce

 

neuveden

(Kofola)

Hlavní složky: kofein, taurin, vitaminy B2, B3, B5, B6

Co zjistil test: Množství kofeinu odpovídá deklaraci (32 mg/100 ml). Vysoké množství cukru – plechovka představuje 92 % denní dávky. Minimum sodíku. Obsahuje barvivo. Nesycený nápoj propadl v sensorickém hodnocení, hodnotitelům se nelíbila ani sírově žlutá barva, ani příliš hořká chuť

Kofein Cukry Jedno balení představuje Známka za chuť

33,3 mg

na 100 ml

11 g

na 100 ml

2,1 šálku kávy

13,8 kostky cukru

3,8

(zpět)

Exxtreme Maxx Energy Drink
Exxtreme Maxx

Cena

9,90 Kč/250 ml

Výrobce

Vyrobeno

Distibutor

neuveden

na Slovensku

Caste CZ

Hlavní složky: kofein, taurin, vitaminy B3, B5, B6, B9, B12

Co zjistil test:

Kromě glukózo-fruktózového sirupu obsahuje i náhradní sladidla (aspartam, acesulfam-K a sacharin). Množství kofeinu je trochu vyšší, ale deklaraci (32 mg/100 ml) vyhovuje. Obsahuje barviva a konzervanty. V sensorickém hodnocení patří k těm horším.

Kofein Cukry Jedno balení představuje Známka za chuť

33,76 mg

na 100 ml

2,05 g

na 100 ml

1,1 šálku kávy

1,3 kostky cukru

3,4

(zpět)

White Tiger Energy Drink fair trade a bio
White Tiger

Cena

30,00 Kč/250 ml

Výrobce

Vyrobeno

Prodávající

neuveden

v EU pro Švédsko

Miko Káva Praha

 

Hlavní složky: kofein, vitaminy B3, B5, B6, B12

Co zjistil test:

Energ. nápoj s třtinovým cukrem pěstovaným podle pravidel Fair trade a ekologického zemědělství. Obsahuje barviva (český text je na rozdíl od švédského originálu neuvádí). Vysoké množství cukru. Množství kofeinu je trochu vyšší, ale deklaraci (32 mg/100 ml) vyhovuje. Chuťově lepší průměr.

Kofein Cukry Jedno balení představuje Zámka za chuť

34,9 mg

na 100 ml

10,2 g

na 100 ml

1,1 šálku kávy

6,4 kostky cukru

2,6

(zpět)

Tiger Energy Drink
Tiger Energy Drink

Cena

14,90 Kč/250 ml

Výrobce

Prodávající

Neuveden

Maspex

Hlavní složky: kofein, taurin, inositol, vitaminy B3, B5, B6, B12

Co zjistil test:

Množství kofeinu je trochu vyšší, ale deklaraci na obale (32 mg/100 ml) vyhovuje. Množství cukru je průměrné, obsah sodíku je vyšší. Obsahuje barviva. V sensorickém hodnocení skončil nad průměrem.

Kofein Cukry Jedno balení představuje Známka za chuť

35,4 g

na 100 ml

10,2 mg

na 100 ml

1,1 šálku kávy

6,4 kostky cukru

2,6

(zpět)

USN Spike Burn sugar free
USN Spike Burn

Cena

34 Kč/440 ml

Výrobce

Vyrobeno

neuveden

v Jižní Africe

Hlavní složky: kofein, karnitin, taurin, zelená kávová zrna, ženšen, guarana, glukuronolakton, vitaminy B3, B5, B6, B12

Co zjistil test:

Energetický nápoj se sladidly (sukralóza a acesulfam-K),chybí informace v češtině. Obsahuje barviva a konzervanty. Má vyšší množství kofeinu (42 mg/100 ml) než ostatní. V sensorickém hodnocení patří k horším.

Kofein Cukry Jedno balení obsahuje Známka za chuť

41 mg

na 100 ml

0,3 g

na 100 ml

2,3 šálku kávy

0,3 kostky cukru

2,9

(zpět)

Kamikaze Shift Stimul Drink
Kamikaze Shift Stimul Drink

Cena

39,90 Kč/355 ml

Výrobce Power Life Energy Praha

Hlavní složky: kofein, guarana, kotvičník zemní, tomka vonná, konop. semena, chilli a hořký pomeranč, vitaminy B1, B6, B12

Co zjistil test: Má vyšší množství kofeinu (43 mg/100 ml), než většina ostatních. Jako jediný obsahuje syntetická barviva. Nesycený nápoj patřil v sensorické analýze k nejhůře hodnoceným.

Kofein Cukry Jedno balení představuje Známka za chuť

45,1 mg

na 100 ml

8,2 g

na 100 ml

2 šálky kávy

7,3 kostky cukru

3,3

(zpět)

The Simpsons Green Tea Energy Drink
The Simpsons Green Tea Energy Drink

Cena

22,90 Kč/250 ml

Výrobce

Vyrobeno

Prodávající

neuveden

v ČR

X-life Králův Dvůr

Hlavní složky: kofein, zel. čaj, taurin, inositol, glukuronolakton, vitaminy B3, B5, B6, B12

Co zjistil test:

Obsahuje podstatně vyšší množství kofeinu, než deklaruje (32 mg/100 ml). Výrobce to ale považuje spíš za pozitivum než klamání spotřebitele. Ve smyslové analýze patřil nesycený nápoj k nejhůře hodnoceným, především kvůli výrazně hořké chuti

Kofein Cukry Jedno balení představuje Známka za chuť

52,8 mg

na 100 ml

6,7 g

na 100 ml

1,6 šálku kávy

4,2 kostky cukru

4

(zpět)

Speed8 Absolute Stimulat
Speed8 Absolute Stimulant

Cena

471 Kč/10ks x 20 ml

Výrobce Wellness Food Praha

Hlavní složky: celá řada složek včetně kofeinu, taurinu, karnitinu a rostlinných extraktů

Co zjistil test:

Nejde o nápoj, ale o koncentrovaný doplněk stravy s vysokým obsahem kofeinu, cukrem a sladidly. Obsahuje konzervanty a velmi vysoké množství přidaného cukru. Množství kofeinu je mnohonásobně vyšší než u běžných energetických nápojů, ale vzhledem k malému 20ml objemu nedodá jedna dávka víc. Sensoricky nebyl hodnocen.

Kofein

Cukry Jedno balení představuje Známka za chuť

700,9 mg

na 100 ml

12,8 g

na 100 ml

1,8 šálku kávy

0,6 kostky cukru

nebyl hodnocen

(zpět)

Špatné značení

Změřený obsah cukru odpovídal množství, které bylo uvedeno na obalech. Horší to bylo s kofeinem. U tří vzorků byl obsah kofeinu nižší, u jednoho podstatně vyšší – místo deklarovaných 32 mg/100 ml laboratoř naměřila 52,8. „Výrobce dává do nápoje záměrně větší množství kofeinu, aby bylo i na konci trvanlivosti vždy minimálně, kolik deklaruje. Bereme to spíše jako pozitivum, že nápoj má více kofeinu, jelikož je více povzbuzující,“ uvádí Michaela Janourková ze společnosti X-life, která nápoj The Simpsons Energy drink distribuuje.
I když legislativní limit kofeinu 32 mg/100 ml byl zrušen, údaje na obale musejí odpovídat skutečnosti.
U sladkých nápojů nás trochu překvapil obsah soli, který nebyl u několika vzorků zrovna nízký. Ne že by výrobci do nápojů sypali kuchyňskou sůl, jde o sodík, který se do nápojů dostane jako součást různých stabilizátorů a regulátorů kyselosti. Některé nápoje měly sodík téměř nulový, jiné obsahovaly téměř pětinu množství, které bychom měli přijmout za celý den. (zpět)

O testu (protokol testu)

• Test vznikl ve spolupráci MFDNES a inicitativy Vím, co jím a piju.
• Zařadili jsme do něho 20 vzorků energetických nápojů (jeden z nich byl tzv. energy-shot, velmi koncentrovaný nápoj s kofeinem).
• Nápoje prošly i sensorickým hodnocením na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Téměř dvacítka vyškolených lidí hodnotila jejich vzhled, vůni a chuť. „Vesměs byli tolerantní k různým barvám - od tmavě žluté, přes růžovou až po fialovou - a hodnotili je jako příjemné,“ říká Marek Doležal z Ústavu analýzy potravin a výživy VŠCHT, který sensorickou analýzu vedl. Méně tolerantní už byli hodnotitelé k chuti. Vzorky si od nich vysloužily průměrnou známku 2,9 na školní stupnici od jedničky do pětky. Nejlepší vzorky – Cannabis a Fakeer - získaly 2,1, nehorší Update1 Burning mix drink 4,1. Nejméně chutnaly nesycené nápoje a slazené náhradními sladidly
• Analýzy provedla akreditovaná laboratoř Státního veterinárního ústavu v Praze, kde zjišťovali obsah kofeinu (bez ohledu na to, z jakého zdroje pochází), obsah cukru a sodíku.
• Výrobky nehodnotíme známkou testu, v přehledu jsme je seřadili podle obsahu kofeinu.
• Neuvádíme celé složení, ale pouze hlavní složky, které se podílejí (nebo se teoreticky mohou podílet) na povzbuzujících účincích nápoje. Vitamíny skupiny B: B1– thiamin, B2 – riboflavin, B3 – niacin, B5 – kyselina pantotenová, B6 – pyridoxin, B7 – biotin, B9 – kyselina listová, B11 – cholin, B12 – kobalamin. Pro srovnání uvádíme, kolik kofeinu (v miligramech) a cukru (v gramech) je obsaženo ve 100 mililitrech nápoje.
Pro lepší názornost jsme zjištěné hodnoty přepočítali na šálky kávy a kostky cukru. Jsou uvedeny u každého vzorku, které se ale mezi sebou liší objemem.
• Obsah kofeinu v kávě se hodně liší v závislosti na druhu a způsobu přípravy. Obvykle se uvádí, že běžný šálek espresa obsahuje 80 miligramů kofeinu. Z toho vycházíme i při našich výpočtech. Při přepočtu na kostky cukru počítáme s tím, že jedna kostka váží 4 gramy.
• Náklady na test hradila redakce MF DNES a společnost Vím, co jím a piju.

 (zpět)