Výrobky, které obsahují částečně ztužené tuky, jsou řídkou výjimkou.

Značka Flora dopadla nejlépe, obsahuje méně nasycených a nejvíce omega 3 polynenasycených mastných kyselin a jako jediný výrobek prošel i kritérii programu Vím, co jím a piju v kategorii směsných tuků. 

Výsledek rozborů složení výrobků na trhu v roce 2016

Výrobky jsou z různých surovin (kromě másla), proto je nutné dělat rozbory a porovnávat složení výrobků mezi sebou. Srovnávají se stejné kategorie nebo jejich účel použití. Rozborem prošlo celkem 44 výrobků z toho rostlinné roztíratelné tuky v kelímku – 17 produktů, rostlinné roztíratelné tuky ve folii – 9 produktů, směsné tuky v kelímku – 6 produktů, směsné tuky ve fólii – 2 produkty, másla – 3 produkty a pokrmové tuky – 7 produktů.

Nejlepší složení měly výrobky značky Flora, které kromě toho, že prošly přísnými kritérii programu Vím co jím a piju (VCJ - Choices product criteria), měly i nejvyšší obsah omega 3 polynenasycených mastných kyselin.

Směsné výrobky v kelímku mají lepší výživovou hodnotu než máslo a roztíratelné tuky ve fólii obchodních řetězců Kaufland a Ahold jsou bez částečně ztužených tuků, podobně i roztíratelný tuk v kelímku z obchodního řetězce Lidl. V předcházejících rozborech v roce 2014 se v těchto výrobcích ještě trans mastné kyseliny objevovaly.

Zástupce pokrmových tuků Ceres – soft má výrazně nižší podíl nasycených MK než ostatní výrobky a neobsahuje částečně ztužené tuky. Analýzy proběhly ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a výsledky byly publikovány v časopise Potravinářská revue.