Velký test čoko Milulášů
Zdroj: Velký test vánočních figurek od Vím, co jím a piju o.p.s. 

Čokoládoví čerti za 14,90, ale i 9,90

V obchodě stojí vedle sebe dva čokoládoví čertíci, jeden má v rukou tlustý řetěz, druhý třímá pytel, jinak vypadají stejně. Liší se jen v ceně - jeden stojí 14,90, druhý je o pět korun levnější. Na první pohled by nikoho nenapadlo, že je mezi nimi nějaký rozdíl. Ve skutečnosti se ale liší výrazně.
Zatímco ten první je ze skutečné čokolády, ten druhý se snaží čokoládu chutí a vzhledem napodobit. Není v něm žádné kakaové máslo, je vyroben ze ztužených rostlinných tuků a trochy kakaového prášku, který mu dává alespoň „čokoládovou“ barvu. Je to úplně jiný výrobek – cukrovinka, kakaová nebo mléčná pochoutka, rozhodně ne čokoláda.

Hlavní surovinu pro výrobu čokolády tvoří kakaová hmota a kakaové máslo

Především kakaové máslo má specifické vlastnosti, které způsobují, že se čokoláda na jazyku krásně rozplývá, má hladký lesklý povrch a jemnou chuť. Ostatní rostlinné tuky takové vlastnosti nemají, což se projevuje na chuti i textuře. Ukázalo se to i v našem testu. Tukové figurky skončily na posledních místech, až za čokoládami. Důvod? Hmota je matná a mazlavější, rychleji měkne a chutná zvláštně – v ústech je hrubší a na jazyku drhne.

Jiné je i složení mastných kyselin. Jako náhrada kakaového másla se používá palmový, kokosový nebo palmojádrový olej, které se musí ztužovat. Proto výrobky z nich obsahují více nasycených mastných a trans nenasycených mastných kyselin, které působí negativně na zdraví srdce a cév nebo hladinu cholesterolu. Dost důvodů, proč si dát při výběru vánočních pamlsků pozor.

Jiné rostlinné tuky, než kakaové máslo, můžeme najít i ve složení čokoládových výrobků

Legislativa takové přídavky povoluje, ale s určitým omezením: nemohou to být jakékoliv tuky (povoleno je šest druhů tuků tropického původu, které musí navíc splňovat určité požadavky), nesmí nahrazovat kakaové máslo a může jich být maximálně 5 %. A na obale musí být poznámka, že vedle kakaového másla obsahuje i rostlinné tuky.

Kakaové pochoutky z našeho testu jsou ale jiný případ, tam nebyly rostlinné tuky použity k doplnění kakaového másla, ale k jeho úplnému nahrazení.

Důvody jsou jasné: místo drahého kakaového másla - levné rostlinné tuky, aby figurka vyšla levněji

Nutno říct, že i takové výrobky mají bohužel právo na své místo na trhu. I když se výrobce snaží čokoládu napodobit, pokud ji ale jako čokoládu neoznačí, nejde o falšování a nemůže být postihován za klamání spotřebitele. Prostě zatímco čokoláda má jasné předpisy, u cukrovinek žádné omezení není. Výrobce může použít jakýkoliv rostlinný tuk, který mu technologicky a ekonomicky vyhovuje. Pokud svůj produkt správně označí, neporušuje vyhlášku o čokoládě a cukrovinkách.

Proto nás zajímalo i značení obalů

Ukázalo se, že některé vzorky v testu zcela jistě porušují jiný předpis – ten o značení potravin. Ten totiž říká, že potraviny musí být označovány jasným, srozumitelným a čitelným způsobem. Povinné údaje (tedy hlavně druh výrobku a složení) nesmějí být žádným způsobem skryty, zastřeny, ani přerušeny jiným textem nebo vyobrazením, ani od nich nesmí být odváděna pozornost. Právě tento požadavek nesplňovala v testu třetina výrobků.

A není bez zajímavosti, že šlo většinou o ty náhražkové. Buď nebyly označeny druhem výrobku (čokoláda, cukrovinka) vůbec, nebo tak, aby si toho zákazník nevšiml - český text se skrýval buď v záplavě mnoha dalších jazykových verzí, nebo v záhybech obalu.

Naopak figurky z čokolády byly až na jednu výjimku označeny dobře a čitelně. Výrobci se s povinností informovat zákazníka vypořádali buď přelepkou s českým textem na zadní straně figurky nebo skládačkou s několika jazykovými verzemi připevněnou na spodní straně.

Nekupujte naslepo. Rozeznat čokoládu od pochoutky není zase tak těžké

Nemusíte ani znát předpisy pro čokoládové a nečokoládové cukrovinky, stačí si pořádně prohlédnout obal. Když text nepřečtete, protože obal je zkrabacený, nechte figurku na regále a sáhněte raději po jiné, která je označena lépe. Platí, že výrobce kvalitní čokolády se rád pochlubí, naopak u náhražek se snaží složení skrýt. Pokud najdete ve složení „kakaové máslo“, máte před sebou čokoládu. Pokud tam bude ztužený rostlinný tuk, držíte v rukou náhražku. Kvalitní čokoláda obsahuje pouze kakaovou hmotu, kakaové máslo a cukr, sojový lecitin jako emulgátor, vanilkové aroma, u mléčné čokolády ještě sušené mléko.

Důležitým vodítkem je také slovo „čokoláda“ spolu s označením hořká, mléčná, nebo bílá. Na výrobcích z náhražkových rostlinných tuků ho nenajdete, bude tam stát „kakaová pochoutka, kakaová poleva, cukrovinka“.
Navíc u čokolády musí být na obale uveden minimální obsah kakaové sušiny, u „pačokolády“ ho nenajdete, bude tam jen kakaový prášek. Dobré je sledovat i podíl kakaové sušiny: hořká čokoláda má minimálně 35%, mléčná 25%  a bílá minimálně 20%.

Nutno říct, že situace v obchodech se za poslední dobu zlepšila. Zatímco donedávna obchodníci většinou rozdíl mezi čokoládou a „nečokoládou“ vůbec neřešili, tentokrát jsem se setkali, například v Makru, i s výrazným označením „kakaová pochoutka“.

Co má na obale

Čokoláda: mléčná, hořká, nebo bílá čokoláda v názvu výrobku a někde poblíž obsah kakaové sušiny v procentech. Ve složení je kakaová hmota a kakaové máslo.

Náhražka čokolády: výrobek je označen jako mléčná nebo kakaová pochoutka, či poleva. I když má ve značce nebo názvu „choco“, slovo „čokoláda“ na obale nenajdete. Ve složení je ztužený rostlinný tuk, z kakaových součástí je zastoupen jen kakaový prášek.

 

O testu

• Do testu jsme zařadili 12 vánočních figurek z hypermarketů a obchodu Levné potraviny.
Cílem testu bylo především rozlišit, které figurky jsou ze skutečné čokolády a které jsou jen její napodobeninou.
• Známka testu se skládá z hodnocení vzhledu a chuti (40 %), složení (30 %) a značení obalů (30 %). • Hodnocení se podobá školnímu známkování: nejlepší je jednička, nejhorší pětka.
• Hodnocení složení a informací pro spotřebitele vychází jen z údajů uvedených výrobci na obalech, analýzy jsme nedělali.
• Vzhled a chuť hodnotili naslepo dva dospělí a dvě děti.
• Při hodnocení značení jsme hledali odpověď na tyto otázky: Je z obalu zřejmé, zda je figurka z čokolády, nebo z tuku? Dozvíme se, kde byla vyrobena, nebo se musíme spokojit jen se jménem obchodu, ve kterém se právě nacházíme? Jsou správně vyznačeny alergeny? A především, dají se všechny tyto údaje přečíst, aniž by bylo nutné Mikuláše svléknout, abychom se dostali k písmenkům.
• Při hodnocení složení jsme se zaměřili především na obsah kakaové sušiny a na složky, které se při výrobě čokolády nepoužívají (ztužený rostlinný tuk, umělé aroma, některé emulgátory…).

 

Výsledky testů jednotlivých výrobků

Figurky z čokolády                         Figurky z napodobeniny

Lindt Santa
Figaro Mikuláš hořký
Merci Mikuláš
Favorina Mikuláš mléčný
Milka Alpenmilch Santa
Figaro sněhulák mléčný
Sobík z mléčné čokolády
Čert z mléčné čokolády

Čert - mléčná pochoutka
Mikuláš - kakaová pochoutka
Mikuláš z polevy s kakaově-mléčnou příchutí
ANL Choco Surprise Toys

 

LINDT SANTA  / označen: dutá figurka z mléčné čokolády
Lindt Santa

Cena za balení

Cena za 100g

87,30 Kč/125 g

69,80 Kč

Prodávající

Zěmě původu

Lindt & Sprüngli ČR

Německo

Složení: cukr, kakaové máslo, sušené plnotučné mléko, kakaová hmota, laktóza, sušené odstředěné mléko, emulgátory (sójový lecitin), extrakt z ječného sladu, mléčný tuk, aroma vanilin

Použitý tuk: kakaové máslo, mléčný tuk

Co zjistil test:

Figurka známé značky patří mezi nejdražší. Silná vrstva čokolády, chuťově jednoznačně nejlepší. V ústech se krásně rozpouští. Na obale je všechno, co má být, údaje jsou čitelné a srozumitelné.

Obsah kakaové sušiny

Známka testu 

 30 %

 1,5

(zpět)

FIGARO MIKULÁŠ HOŘKÝ / označen: dutá figurka z hořké čokolády
Figaro mikuláš hořký

Cena za balení

Cena za 100g

14,90 Kč/40 g

37,30 Kč

Prodávající

Země původu

I.D.C. Praha

Slovensko

Složení: cukr, kakaová hmota, kakaové máslo, emulgátory (E442, E476), přírodní vanilkové aroma 

Použitý tuk: kakaové máslo

Co zjistil test:

Slovenský Mikuláš z hořké čokolády má nejvyšší obsah kakaové sušiny. Chutná dobře, hořkou chuť vyvažuje sladká. Textura je hladká, lesklá. I na malou figurku se podařilo umístit všechny důležité údaje (včetně alergenů a výživových hodnot), navíc jsou dobře čitelné.

Obsah kakaové sušiny

 Známka testu

 43%

 1,6

(zpět)

MERCI MIKULÁŠ / označen: dutá figurka z mléčné čokolády
Merci mikulas

Cena za balení

Cena za 100 g

89,90 Kč/120 g

74,90 Kč

Prodávající

Země původu

Storck ČR

Německo

Složení: cukr, kakaové máslo, sušené plnotučné mléko 23,5 %, kakaová hmota, mléčný tuk, emulgátor (sójový lecitin), vanilkový extrakt

Použitý tuk: kakaové máslo, mléčný tuk

Co zjistil test:

Německý Mikuláš z mléčné čokolády je nejdražší ze všech. Čokoláda je měkká, hladká, lesklá, rozplývá se na jazyku, ale je hodně sladká. Značení je výborné – všechny informace v několika jazykových verzích jsou umístěny na skládací přelepce na spodní straně figurky.

Obsah kakaové sušiny Známka testu

32%

1,6

(zpět)

FAVORINA MIKULÁŠ MLÉČNÝ / označen: figurka z mléčné čokolády
Favorina Mikuláš černý

Cena za balení

Cena za 100 g

36,90 Kč/200 g

18,50 Kč

Prodávající

Země původu

Lidl ČR

Neuvedeno

Složení:  složení: cukr, kakaové máslo, sušené odstředěné mléko, kakaová hmota, mléčný tuk, sušená sladká syrovátka, lískooříšková dřeň, emulgátor slunečnicový lecitin, aroma, přírodní vanilkové aroma 

Použitý tuk: kakaové máslo, mléčný tuk

Co zjistil test:

Poctivý Mikuláš za velmi dobrou cenu (z čokoládových nejlevnější). Silná vrstva tvrdé čokolády chutná dobře, ale je hodně sladká. Pozor, obsahuje lískové oříšky! Údaje jsou čitelné a úplné, škoda že se nedozvíme, kdo, nebo kde figurku vyrobil.

Obsah kakaové sušiny Známka testu

30%

2

(zpět)

MILKA ALPENMILCH SANTA / označen: mléčná čokoláda z alpského mléka
Milka Alpenmilch Santa

Cena za balení

Cena za 100 g

34,90 Kč/50 g

69,80 Kč

Prodávající

Země původu

 

Mondelez ČR

Neuveden

 

Složení: cukr, kakaové máslo, sušené odstředěné mléko, kakaová hmota, sušená syrovátka z mléka, mléčný tuk, emulgátor sójový lecitin, lískooříšková pasta, aroma

Použitý tuk: kakaové máslo, mléčný tuk

Co zjistil test:

Mikuláš z alpského mléka patří k nejdražším vzorkům v testu. Chuť není špatná, ale také ne nejlepší – převládá v ní cukr. Čokoláda obsahuje lískooříškovou pastu. Údaje jsou dobře čitelné, postrádáme informaci o výrobci (není povinná).

Obsah kakaové sušiny Známka testu

30%

2,2

(zpět)

FIGARO SNĚHULÁK MLÉČNÝ / označen: dutá figurka z mléčné čokolády
Figaro Sněhulák mléčný

 Cena za balení

Cena za 100g

34,90 Kč/75 g

46,50 Kč

 

Prodávající

Země původu

 

I.D.C. Praha

Slovensko 

 

Složení: cukr, kakaové máslo, sušené plnotučné mléko 15 %, kakaová hmota, emulgátory (E442, E476), přírodní vanilkové aroma

Použitý tuk: kakaové máslo

Co zjistil test:

Baculatý slovenský sněhulák z mléčné čokolády vypadá sympaticky. Má nejnižší obsah kakaové sušiny, je hodně tvrdý a chutná jen průměrně, není ale tolik přeslazený jako ostatní. Informace o výrobku jsou úplné a dobře čitelné. 

Obsah kakové sušiny Známka testu

25%

2,6

(zpět)

SOBÍK Z MLÉČNÉ ČOKOLÁDY / označen: mléčná čokoláda
Sobík

Cena za balení

Cena za 100 g

17,10 Kč/60 g

28,50 Kč

Prodávající

Země původu

 

TOP Nitra

Neuvedena

Složení: cukr, kakaové máslo, sušené plnotučné mléko, kakaová hmota, emulgátory (sójový lecitin a E476), aroma (vanilin)

Použitý tuk: kakaové máslo

Co zjistil test:

Modrý sobík nepatří k nejpovedenějším designovým kouskům, ani chuťově příliš nenadchl. Obal sice obsahuje všechny povinné údaje o výrobku, těžko si je ale přečtete, protože jsou natištěny přímo na zkrabatělé hliníkové folii. 

Obsah kakové sušiny

Známka testu

30%

3

(zpět)

ČERT Z MLÉČNÉ ČOKOLÁDY / označen: mléčná čokoláda
Čert čoko

Cena za balení

Cena za 100 g

14,90 Kč/60 g

24,80 Kč

Výrobce

Země původu

Chocoland Kolín

Česká republika

Složení: cukr, kakaové máslo, kakaová hmota, sušené odstředěné mléko, mléčný tuk, sušená mléčná syrovátka, emulgátory (sójový lecitin, E476), aroma

Použitý tuk: kakaové máslo, mléčný tuk

Co zjistil test:

Čertík českého výrobce je sice označen jako čokoládový, chutná ale jen podprůměrně, lehce drhne na jazyku a příliš se chutí neliší od svého „tukového“ bratra ze stejné čokoládovny. Značení je úplné a dobře čitelné.

Obsah kakové sušiny Známka testu

30%

3,1

(zpět)

NAPODOBENINY ČOKOLÁDY

ČERT MLÉČNÁ POCHOUTKA / označen: mléčná pochoutka
Čert Poleva

Cena za balení

Cena za 100 g

9,90 Kč/60 g

16,50 Kč

Výrobce

Země původu

 Chocoland Kolín

Česká republika

Složení: cukr, ztužený rostlinný tuk z palmových jader, sušená mléčná syrovátka, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku, sušené mléko odtučněné, emulgátor sójový lecitin, aroma

Použitý tuk: plně ztužený rostlinný tuk z palmových jader

Co zjistil test:

Další čert z Chocolandu není vyroben z kakaového másla, ale ze ztuženého palmojádrového tuku. Což je poznat i na chuti – hmota je hrubá a drhne na jazyku. Výrobce neporušuje žádný předpis, protože figurka je dobře a viditelně označena jako „mléčná pochoutka“.


Obsah kakové sušiny

Známka testu

0%

kakaový prášek se sníženým obsahem tuku  
4

(zpět)

MIKULÁŠ - KAKAOVÁ POCHOUTKA 
Mikuláš kaková pochoutka

Cena za balení

Cena za 100 g

10,20 Kč/60 g

17 Kč

Prodávající

Země původu

 

TOP Nitra

Neuvedeno

 

Složení: cukr, ztužený rostlinný tuk, sušená syrovátka, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku 4 %, sušené odstředěné mléko, emulgátory (sójový lecitin, E476 a E494), aroma

Použitý tuk: ztužený rostlinný tuk 

Co zjistil test:

I tento Mikuláš z rostlinných tuků je sice označen jako „kakaová pochoutka, nečokoládová cukrovinka“, text je ale nečitelný, protože se skrývá v záhybech pomačkaného obalu. Na jazyku je cítit, že hmota je hrubá, v chuti převládá cukr. 


Obsah kakaové sušiny

Známka testu

0%

kakaový prášek se sníženým obsahem tuku 4 %
4,3

(zpět)

MIKULÁŠ Z POLEVY S KAKAOVĚ-MLÉČNOU PŘÍCHUTÍ
Mikuláš z polevy

Cena za balení

Cena za 100 g

 

7,90 Kč/ 60 g 

13,20 Kč

 

Prodávající

Země původu

neuveden

Polsko

Složení: cukr, rostlinný tuk (palmový) plně ztužený, sušená syrovátka (z mléka) 13,5 %, kakao v prášku se sníženým obsahem tuku 4,8 %, emulgátory (sójový lecitin, E476, E492), aroma

Použitý tuk: rostlinný tuk palmový plně ztužený

Co zjistil test:

Další figurka, kde se jen těžko dozvíte, že není z čokolády. Museli byste Mikuláše svléknout, obal pečlivě uhladit a na pomoc vzít lupu, abyste si přečetli, že jde o polevu s kakaově-mléčnou příchutí. Podle toho taky chutná – nečokoládově.


Obsah kakaové sušiny

Známka testu

0%

kakaový prášek se sníženým obsahem tuku 4,8 %
4,3

(zpět)

ANL CHOCO SURPRISE TOYS  
ANL Choco Surprise Toys

Cena za balení

Cena za 100 g

12,90 Kč/60 g

21,50 Kč

Prodávající

Země původu

 

neuveden

Turecko

 

Složení: cukr, ztužený rostlinný tuk, sušené mléko, demineralizovaná sušená syrovátka, kakaový prášek, emulgátor (sójový lecitin E322), přírodní identické aroma (vanilin)

Použitý tuk: ztužený rostlinný tuk

Co zjistil test: 

U této figurky s hračkou v bříšku z obchodu Levné potraviny se nedozvíte už vůbec nic. Text psaný doslova bleším písmem se schovává v pomačkaném obalu. Ani lupa nestačí, druh výrobku není vůbec uveden. Chuť ovládá záplava cukru a tuku.


Obsah kakaové sušiny

Známka testu

0%

pouze kakaový prášek 

4,6

(zpět)