Detail příběhu
Příběhy
Zobrazit přehled 5 článků v této oblasti »

Samuel Kubík má intoleranci na laktózu. Když sní něco mléčného, hned má nepříjemný průjem. Naštěstí už je natolik disciplinovaný, že si sám svůj jídelníček hlídá.

Nesnášenlivostí mléčných výrobků trpí i Samuelova maminka, která ji zdědila po své matce. Proto syna od narození kontrolovala, zda se i u něj projeví. „Odmalička měl zrychlený metabolismus, což mě moc neznervózňovalo. Jen jsem dávala pozor, jestli po mléčných jídlech nemá průjem,“ svěřila se. „Protože na všechno reagoval dobře, své podezření jsem potlačila, ale dál jsem ho sledovala.“

Začalo to ve třech letech

Po třetím roce života se u Samuela intolerance projevila. Začal mít častější průjmy. „Jenomže to bylo v létě, vyskytovalo se hodně střevních viróz a já to přičítala jim. Nasadila jsem mu pár dnů dietu a zase bylo všechno v pořádku,“ říká maminka šestiletého klučiny.  „Samuel však měl pořád hodně zrychlený metabolismus, takže mi za celý rok prakticky vůbec nepřibral. Přitom jedl opravdu hodně,“ dodává mladá žena.

Když se stav postupně spíše zhoršoval, začala být Samuelova maminka ve střehu. „Sledovala jsem, co jí, a metodou „pokus-omyl“ mi vyšly dvě věci, které mu nedělaly dobře. Mléčné výrobky a želatinoví medvídci.“ Objednala proto syna na alergologické vyšetření. „Paní doktorka mu udělala testy, ale vše vyšlo negativní,“ krčí maminka rameny. „Naštěstí je to velmi zkušená lékařka a sama mi vysvětlila, že se to stává často, že se slabší alergie v krvi neprojeví.“

Když on na mě tak hladově kouká…

První krok měli Kubíkovi za sebou. Už věděli, co malému Samuelovi způsobuje průjmy. Druhý krok však byl těžší, než se na první pohled zdálo. Museli vše, na co chlapec reagoval, vyloučit z jeho jídelníčku. „Tady jsme narazili na nevstřícný přístup v mateřské školce,“ krčí paní Kubíková rameny. „Protože jsem neměla nic potvrzené od lékaře, byli velmi neochotní.“ Nemile ji to překvapilo. „Kdyby Samík chodil do školky, kde je dvě stě dětí, chápala bych to. Ale my tady máme dvoutřídku se čtyřiceti dětmi, věřila jsem proto, že nebude problém vyloučit z jeho stravy mléčná jídla.“ Ale nestalo se. Takže zatímco doma měl Samuel nemléčnou dietu, ve školce mu servírovali ke svačině sklenici mléka a na oběd smetanové omáčky a bramborovou kaši, ve které bylo máslo a mléko – tedy jídla, o kterých věděli, že mu spustí nepříjemnou reakci.

„Paní svačinářka mi vždycky řekla: ´Když on na mě tak hladově koukal, tak jsem mu tu kaši dala.´ A nic nepomohlo, když jsem jí odpověděla, že má kvůli tomu syn pak týden průjem,“ stěžuje si paní Kubíková.

Stejné potíže začíná mít i dcera

Pak přišly letní prázdniny. „Kluk do školky nechodil, já si pohlídala, co jí, a výsledkem bylo, že se mu metabolismus konečně zpomalil, nešel na záchod 4x denně, ale jenom jednou. Průjmy úplně ustaly a dokonce kilo přibral.“ Tím si paní Kubíková ověřila, že je její teorie správná.

Proto v září ve školce opět apelovala na to, aby měl syn bezmléčnou dietu. „Vyhověli mi však, až když jsem přinesla potvrzení od lékařky. Naštěstí byla velmi rozumná a napsala mi ho, i když máme testy negativní.“ Od té doby se Samuel trochu zlepšil. “Není to úplně stoprocentní, ale je to výrazně lepší. Když sní něco mléčného, co mu nepůsobí ty největší potíže, tak sice jde častěji na toaletu, ale už nemá průjem. Pomalu přibírá. Navíc je už disciplinovaný a sám ví, co může i co opravdu nesmí jíst,“ dodala Samuelova maminka.

Sama se přesvědčila, že o každou generaci je alergie silnější a dřív se projeví.  Kubíkovi mají i dcerku, které letos budou tři roky.  „Zatím je v pořádku, ale jak se jí blíží třetí rok, mám pocit, že se i jí začíná metabolismus zrychlovat… takže nás čeká další kolečko pozorování,“ dodává paní Kubíková smířeně.

Jména byla na přání rodiny pozměněna, obrázek je ilustrační