Tančím, tedy jsem
Zdroj: Tanec prospívá zdraví ze Shutterstock

Tanec zase napomáhá sladit pohyby a vyjádřit emoce

Náš vnitřní svět je okolím ovlivňován skrze pohyb a naopak, my svým pohybem dokážeme ovlivnit okolí. Tanec nám pomáhá lépe porozumět svému tělu a jeho signálům, pomáhá uvědomit si jednotlivé části těla a zapojit tak do pohybu i svaly, o kterých jsme možná až doposud neměli ani tušení

Zábavný způsob výdeje energie, třeba i hubnutí

Tanec je mimořádně zábavnou možností jak si dát do těla a bez bolesti a nepříjemné námahy shodit přebytečné kilogramy. Pomalejší formou tance spálíme okolo 1000 kJ za hodinu, rychlejší až 2500 kJ, což už je například štědrovečerní večeře. Tancem si můžeme vylepšit držení těla a zpevnit svaly, i když pochopitelně záleží na tom, jaký typ tance si zvolíme. Jiný efekt bude mít na naše tělo tanec společenský a jiný například břišní tance.

Zpomaluje stárnutí

Zní to neuvěřitelně, ale podle některých průzkumů tanec opravdu pomáhá zastavit čas. Tento druh pohybu totiž snižuje stres, a tím i ovlivňuje funkci buněk v těle, které urychlují procesy vedoucí ke stárnutí. Takže chcete-li se dožít vysokého věku, tančete!

Balancuje poměr mezi "zlým a hodným" cholesterolem

Dalším nečekaným benefitem je fakt, že tato aktivita také zvyšuje hladinu „hodného“ cholesterolu a snižuje hladinu „zlého“ cholesterolu v těle. Je to také skvělá pohybová aktivita pro lidi, kteří trpí cukrovkou, protože pomáhá regulovat krevní cukr.

Navozuje psychickou pohodu

Tanec je jednou z nejpříjemnějších cest, jak se uvolnit, odbourat stres a naopak načerpat hormony štěstí neboli endorfiny. Podle vědců rytmický pohyb přináší duševní klid, může zmírnit projevy stresu a emocionálního neklidu.

Tanec léčí

Tanec se dá dokonce využít i k terapii psychických nebo i psychosomatických onemocnění. Je vnímán jako radostná a uvolňující aktivita, která umožňuje prožít i běžně potlačované emoce. Základem terapie jsou tvořivé improvizace a nevědomé pohybové asociace, a to ať už se jedná o individuální nebo skupinovou terapii pohybem a tancem. Pohyb v terapii není nikdy hodnocen jako dobrý nebo špatný, důležitý je prožitek pohybu a tance jako samotný. Terapie tancem uvolňuje psychické vypětí a umožňuje vyjádření blokovaných nebo potlačených a následně maskovaných pocitů a prožitků.

Oddaluje procesy ovlivňující snížení paměti

Vědci zjistili, že u tance se zapojují ty struktury v mozku, které pomáhají oddalovat nástup demence. Spousta aktivit založena na přemýšlení, jako např. čtení nebo luštění křížovek, se spojuje s nižším rizikem rozvinutí a oddálení demence v průměru o několik let. Z pohybových aktivit byl takovouto aktivitou, napomáhající zabraňovat nebo oddaluje příznaky demence, pouze často provozovaný tanec.