Poradna 31.7.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Přerušení úbytku váhy - nedělám něco špatně?


Dobrý den,

při své výšce 193 cm jsem se "vypracoval" na 151 kg. Do tohoto problému mi byla diagnostikována artroza kyčlí 2. a 3. stupně a k tomu pupeční kýlu. Tu mi budou operovat při váze 130 kg.

Nastolil jsem režim, kdy měsíčně jezdím na rotopedu (cca 20-25x měsíčně, minimálně 1 hod při tepové frekvenci 90-105 tepů/min). Jídlo se snažím 5x denně(nízkotučné jogurty, masa -kuře,ryba,hovězí. hodně zeleniny, těstoviny klasické, rýži také. Müsli tyčky štavnaté, tunákové saláty, dělám si bramborový salát po rakousku, vejce, šunky, sýr eidam 20%. Pořídil jsem si kontaktní gril od Tefalu a na něm dělám všechna masa i brambory. V práci nám vaří výtečně, naštěstí je téměř vždy ve výběru vhodné lehké jídlo. Tuto počáteční váhu jsem měl v polovině května.

Dnes jsem na 133,5 kilech, % tuku mi klesla z 36,2 na33,0, držím si cca 50% vody a 4,4-4,9 kg minerálů v kostech, 42-45 kg svalů. V poslední době jsem se celkem zasekl, chtěl jsem se zeptat zda něco nedělám špatně. Obvod pasu si kvůli vyhřezlé kýle měřím špatně. Objednal jsem se i k obezitologovi (v květnu), ale termín mám až na konec srpna. Omlouvám se že otravuji a děkuji za radu-rady.

Martin


Dobrý den, pane Martine,

pustil jste se do změn úplně skvěle a máte za sebou velký kus práce! Gratuluji ke krásnému poklesu váhy - který je i dost rychlý. Pokud váha stojí jen např. 2 týdny, zkuste být trpělivý a ještě vydržet další 2-3 týdny. Počáteční úbytek na váze je vždy rychlejší a po nějaké době se rychlost poklesu hmotnosti zpomalí. Někdy zůstane váha stejná třeba 2-3 týdny a poté se zase dostaví pokles.

Pokud váha zůstává stejná již např. 4-6 týdnů a dále neklesá, zkuste třeba mírně zvýšit intenzitu aktivity (svižnější chůze nebo jízda na rotopedu v maličko rychlejším tempu) nebo zařadit jinou aktivitu. Případně se můžete podívat i na celkové množství přijímané energie a rozložení jednotlivých živin - zda se porce a jídelníček nemění. Pokud je příjem vysoký (např. 15 000 kJ), lze jej zkusit mírně snížit - např. o 1000 - 1500 kJ. Často i jen změna v pohybové aktivitě pomůže.

Držím Vám moc palce, věřím, že váhy 130 kg dosáhnete záhy a po operaci pak budete zdárně pokračovat (až Vám lékař opět pohyb povolí - přece jen budete potřebovat nějaký čas na zotavení po operaci).
Krásné léto, ať se Vám dobře daří přeje

J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 30.7.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Jak překonat nechuť dcery k mléčným výrobkům


Dobrý den,

jak na nechuť dcery 9let na mléčné a kysané výrobky. Jediné co jí jsou sýry.

Děkuji za odpověď

Pavlína

Dobrý den, paní Pavlíno,

zde platí pouze nabízet opakovaně, v různých kombinacích, nicméně nenutit. Zkoušejte dávat ochutnávat dceři od sebe - někdy se časem podaří, že dítě novou chuť postupně přijme.

Můžete připravit acidofilní mléko mixované s ovocem /banán, broskev, apod./ nebo z klasického mléka uvařit kakao. Do jogurtu můžete přidat ovoce nebo ovocné pyré, dochutit jej trochou skořice nebo kokosu, malým množstvím sekaných ořechů a třeba i cereáliemi. U čerstvých sýrů a tvarohu zkuste dochutit bylinkami (zelené natě - petrželka, pažitka) a také zeleninou. Tvarohy ale lze připravit také "na sladko" - podobně jako jogurty.

Vyzkoušejte různé varianty, nabízejte a uvidíte. Nechte pro zkoušení i dostatek času a snad se povede, že dcera přijme některé jiné výrobky.

S pozdravem a přáním příjemného dne

J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 26.7.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Kdy snídat? (sport)


Dobrý den,

kdy je podle vás nejlépe zařadit snídani, když chci ráno sportovat (konkrétně běhat)? Jde o to, že bych ráda běhala do práce (cca 9 km), ale když to zkoušním na lačno (zkoušela jsem buďto úplně nalačno, nebo jen kávu s mlékem), moc mi to nejde (špatně se mi dýchá, někdy mívám i hypoglykémii), takže doběhnu do práce vyřízená. Kdybych se nasnídala, mám plný žaludek a špatně se mi poběží také. Máte nějaké tipy, jak to udělat?

Moc děkuji za odpověď.

Katka

Dobrý den, milá Katko,

po standardní snídani byste měla počlat cca 1-1,5 hodiny, než vyběhnete. To je asi celkem dlouho - zkuste si tak dát před vyběhnutím /např.20-30 min/ ovoce - třeba banán /ale i jiné druhy ovoce/. Můžete si ho zkusit i rozmixovat, přidat třeba malý podíl mléka a lžíci ovesných vloček.

Po doběhnutí si pak dejte ovoce 1 ks nebo vypijte sklenku džusu nebo se standardně nasnídejte. 

Ovoce je zdrojem jednoduchých sacharidů /a obsahuje také vlákninu/, ty jsou dobrým zdrojem rychlé energie.
Vyzkoušejte tuto změnu a uvidíte.

Hezké letní dny přeje J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 25.7.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Zachovají se při namáčení soji cenné látky?


Dobrý den,

chci se zeptat na soju, nechávam ji na vatě 2-3dny, klíčky nevyrostou ale jsou křupave a dobre, konzumuji tedy za syrova, jsou zachovany cenne latky? Díky

Katka


Dobrý den, milá Kateřino,

po klíčení po dobu 2 dní je možné soju konzumovat, určitě bude obsahovat cenné látky. Pokud Vám soja neklíčí, pak ji takto spíše namáčíte.

Určitě ji ale pravidelně proplachujte, příp. i měňte vatu - abyste působila preventivně proti vzniku plísni (doporučuje se proplachovat dokonce nejen 1x, ale spíše 2x denně).

S pozdravem

J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 25.7.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Ako by mal vyzerať jedálniček na vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak?


Dobrý deň,

pri poslednej lekárskej prehliadky mi bol zistený zvýšený cholesterol (6) a vyšší krvný tlak, otec aj starý otec už mali infarkt a preto mi bolo vysoko odporúčané aby som začal jesť zdravo. S týmto by som chcel poradiť, pretože pracujem ako strojvedúci a vôbec počas dňa nemám k dispozícií chladničku ,takže potraviny, ktoré si balím do práce musia niečo aj vydržať.

Ďakujem

Pavel

Dobrý den, pane Pavle,

zkuste omezit solení, konzumaci potravin ve slaném nálevu a s přidanou solí, zkuste méně přisolovat pokrmy. Pečivo vybírejte bez posypu solí, pro ochucení pokrmů využijte např. zelené bylinky (natě) - např. tymián, rozmarýn, saturejka, majoránka, libeček, apod. Jezte 3-5 porcí zeleniny denně a 1-2 porce ovoce. Zkuste omezit konzumaci uzenin, které jsou solí konzervovány, některých typů sýrů (např. hermelín, niva, balkánský sýr), které jsou výrazně slané.

Při vysokém cholesterolu se doporučuje konzumovat dostatek vlákniny - k jejímu dostatečnému příjmu Vám pomůže jednak konzumace zeleniny a menší porce ovoce, ale také zařazování luštěnin, celozrnných obilovin (např. celozrnný kuskus, rýže natural, celozrnné nebo alespoň žitné pečivo), dále také ovesné vločky.

Zařazujte "zdravé" tuky - např. kvalitní rostlinné oleje v menším množství (olivový, řepkový, avokádo, ořechy nepražené a nesolené - např. vlašské, kešu, mandle, apod. - v malé porci 15-20 g/den), také ryby (nejlépe 2x týdně) a to i ty tučnější - např. sleď, sardinky, makrela (ale ideálně ne uzená), losos. Vyhněte se konzumaci tučných uzenin a druhotně zpracovaného masa (raději si připravte libové maso), dále také jemnému pečivu, potravinám s obsahem ztužených nebo částečně ztužených tuků.

Pokud máte váhu vyšší, bylo by i vhodné zkusit hmotnost snížit. Záleží i na povaze Vaší práce, jak moc pracujete fyzicky.

 • Snídaně - např. žitný chléb s žervé nebo vejcem a rajčaty nebo bílý jogurt s kouskem ovoce + ovesnými vločkami
 • svačina - malá může být např. 1 ks ovoce nebo 200 g zeleniny nebo větší - kefír 250 ml nebo žitný chléb + tvrdý sýr 30 % tuku v sušině
 • oběd - např. vývar zeleninový nebo kuřecí, hovězí (lépe než polévky zahuštěné jíškou) + hlavní jídlo - brambory, plátek libového vepřového nebo krůtího masa + zelenina (dušená, vařená, pečená, syrová)

Ke snížení krevního tlaku také pomáhá pravidelná aerobní pohybová aktivita - např. svižná chůze, jízda na kole, veslování, běh na lyžích, apod.

Podobně pak můžete tvořit i odpolední svačinu, večeři. Inspiraci můžete načerpat i ve videích a článcích Vím, co jím.Např.https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Cholesterol-a-tuky---znate-svoje-hodnoty__s10012x10542.html


https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Zacina-tyden-soli!-Jak-snizit-svoji-spotrebu__s10010x8917.html

 

Ať se Vám dobře daří, s pozdravem

J. Laštovičková, nutriční terapeutka

 

Poradna 24.7.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Nízkosacharidové stravování a paleo dieta - hit, nebo pravda?


Dobrý den,

Zajímal by mě váš názor na nízkosacharidové druhy stravování a paleo stravu. Ze všech stran teď slyším, jak jsou sacharidy škodlivé, a to po čem se tloustne, nejsou tuky, ale sacharidy. Údajně, dle různých studií, může nízkosacharidová strava pomoci vyléčit diabetes a epilepsii.

Lidé, kteří tuto stravu drží, si pochvalují lepší trávení, pleť a vlasy, delší zasycenost a větší přísun energie. Tato strava je založena na omezení sacharidů a jejich nahrazením tuky. Takže dobu zasycení chápu. Tomu ostatnímu se již zdráhám věřit, působí to na mě trochu jako marketingová masáž, ačkoliv to slyším z různých míst, nejen od těch, kteří se živí výživovým poradenstvím a prodejem takových produktů.

Já osobně sympatizuji s názorem, že strava má být především pestrá, se zastoupením všech makroživin, aby měl člověk také dostatek energie na sport. Ale ony propagované studie působí důvěryhodně, tak se ptám ještě na další nezávislý názor :-)

Moc děkuji za odpověď.

Katka

Dobrý den, paní Kateřino,

máte pravdu v tom, že rezervovaný přístup je (nejen v tomto případě) na místě. U nízkosacharidových diet je velmi často již problém v jejich definici a množství sacharidů na den, které jsou povoleny - existuje mnoho verzí takových diet.

Pokud budeme přijímat více energie, než vydáme - naše váha bude stoupat. A to ať už tuto energii přijmeme v sacharidech, v tucích, v bílkovinách (kvalitních bílkovin však většinou nesníme tolik, protože mají vysokou sytící schopnost, energii často "naženeme" v tucích a v sacharidech).

Tento typ stravování má i své nedostatky (a potencionální rizika) - hrozí nižší příjem vlákniny, nižší příjem některých vitamínů skupiny B, zvýšení hladiny cholesterolu v krvi prostřednictvím vysokého příjmu tuku. Příjem ořechů a semen s obsahem mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin je jistě pozitivní, s vyšším příjmem nasycených kyselin (živočišných produktů, např. prorostlejšího masa) to již tak pozitivní není.

Léčba epilepsie - primárně se pro léčbu tento typ diet nepoužívá. Pouze v případě, že se nedaří těžkou epilepsii mírnit pomocí léků pro toto určených, lze vyzkoušet ketogenní dietu (nízkosacharidovou dietu). Tento typ diety se však řídí pečlivým rozpisem (pod dohledem nutričního terapeuta, lékaře), případě se doplňují specifické živiny, které by mohly chybět v podobě ověřených doplňků stravy.

Léčba cukrovky (diabetu) - prostřednictvím úpravy stravování a pravidelného pohybu může dojít ke zlepšení kompenzace nebo i remisi diabetu. Tohoto zlepšení lze obvykle dosáhnout i pestrou stravou s nižším příjmem energie (menšími porcemi), upřednostňováním zdrojů komplexních sacharidů (bohatých na vlákninu - např. luštěniny, celozrnné obiloviny, quinoa, pohanka, aj.) a omezením příjmu jednoduchých sacharidů, zařazováním vhodných tuků s vysokým obsahem mono- a polynenasycených mastných kyselin. Není to ovšem tak, že je pak cukrovka zcela vyléčena - toto zlepšení trvá určitý čas (může se jednat jak o měsíce, tak i roky - je to velice individuální).
Nízkosacharidová strava tak může být (pod dohledem lékaře) možností, pokud se jinak nedaří dobré kompenzace cukrovky dosáhnout.

Souhlasím s Vámi, že pestrá strava je nejvhodnější.

S pozdravem a přáním příjemných letních dní,

J. Laštovičková, nutriční terapeutka

 

Poradna 23.7.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Dívka 10 let - drží bezlepkovou dietu a přesto přibírá?


Dobrý den, prosím o radu,

dceři je 10let a váží 44 kg - zjistily nám celiakii, kterou držíme 1,5roku, bohužel mi dcera přibrala za půl roku 2 kg, nevím jak je to možné, dietu dodržujeme, jak máme, někdy si dá potraviny, kde je napsáno může obsahovat stopy lepku ,ale to prý nevadí.

Doktor se s námi moc nebaví, jeho zajímají jen výsledky z krve a ty se nezměnily.

Děkuji

Andrea

Dobrý den, paní Andreo,

pokud Vaše dcera i při dodržované dietě přibývá na váze jen málo, bylo by vhodné celkově se podívat na množství přijaté energie a jednotlivých živin (bílkoviny, sacharidy, tuky). Záleží také na tom, jak je dcera aktivní - zda se věnuje nějakému sportu, kolik energie denně vydá.

Nejlépe tedy zkusit se nyní domluvit s pediatrem, že by Vás případně odeslal na konzultaci k nutričnímu terapeutovi - a zkusit zapisovat např. týden vše, co dcera sní a vypije (i s upřesněním porcí potravin). Nutriční terapeut tak bude moci zjistit jednak kolik dcera přijme energie a živin, navíc také zjistí, jaké jsou stravovací návyky dcery a jaké porce jednotlivých potravin konzumuje. Může pak doporučit změny, navýšení příjmu energie a živin, apod. - např. doplnění bílkovin prostřednictvím mléčných výrobků, apod.

Zkuste tak vše domluvit s pediatrem a následně prokonzultovat s nutričním terapeutem (odborníkem na výživu).

S pozdravem

J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 23.7.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Jak zhubnout - žena 40 let


Dobrý den,

je 40let, měřím 176cm, vážím 100kg. Sportuji 1-2x týdně, jezdím na koloběžce 20-45km. Chci frekvenci zvýšit. Můžete mi prosím poradit kolik B-T-S je optimální pro zhubnutí?

Děkuji 

Katka

Dobrý den, paní Katko,

takto na dálku bez bližších informací není možné stanovit, kolik byste měla přesně denně přijímat energie (kJ/kcal) a hlavních živin (bílkoviny, sacharidy, tuky). Obecně je při hubnutí vhodný poměr 20 % bílkovin, 30 % tuků a cca 50 % sacharidů (podíl počítáte z celkového denního příjmu energie). Nevíme, jak se v současné době stravujete, jaké je složení těla /podíl sval. hmoty, podíl tuku/.

Abyste zjistila, kolik energie a živin byste měla přijímat, zkuste si zapisovat nyní např. týden vše, co sníte a vypijete (zkuste zapisovat i čas konzumace stravy, upřesnit porci - nejlépe i zpočátku vážit). K zápisu můžete využít např. program společnosti Stop obezitě (STOB) Sebekoučink, který Vás bude i směrovat k úpravě stravy, nebo program Kalorické tabulky. Sebekoučink Vám může pomoci s nastavením vhodného příjmu živin, poznáním vhodných a méně vhodných potravin, složením jídelníčku.

Bylo by vhodné zkusit sportovat např. 3-4x týdně, zkusit třeba i jiné aktivity než jízdu na koloběžce (jiná intenzita pohybu, zapojení jiných svalů, apod.),

Držím palce, ať se Vám dobře daří. Hezké léto přeje

Jitka Laštovičková,

Poradna 19.7.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Kalorický příjem - dospívající dívka 15 let


Dobrý den,

jmenuji se Nikola, ne mi patnáct let, měřím 170 cm a má váha je 61 kg. Nedávno se mi podařilo zhubnout po tom, co jsem po nemoci nárazově přibrala. Trvalo mi asi rok a půl zhubnout z 78 kg zpět na 61 kg. Začala jsem extrémě cvičit a omezovat se v jídle (cca 1000 kCal denně) ze strachu znovu nárazově přibrat. Nyní jsem stále unavená a trápím se hladem...hrozí mi i zdravotní problémy.

Chtěla bych se zeptat kolik kalorií bych měla denně přijímat a zda se nemůže stát abych znovu nárazově přibrala nebo co dělat, aby se to nestalo? A jak si držet nynější váhu?

Děkuji

Nikola

Dobrý den, milá Nikolo, 

podle toho, co píšete, by se u Vás mohlo jednat dokonce o poruchu příjmu potravy - anorexii, kdy člověk cíleně hladoví nebo omezuje příjem stravy a nadměrně cvičí, obává se zvýšení hmotnosti. Takto nízký příjem, jaký uvádíte, není vhodný ani pro Vás v době dospívání, ani pro dospělou ženu, která je aktivní.

Dospívající dívka ve věku 15-18 let by měla přijmout cca 10 500 kJ denně. Určitě je potřeba, abyste nyní postupně příjem stravy zvýšila (pomalým navyšováním porcí), omezila cvičení. Zpočátku se zcela jistě váha vzhledem k předchozímu hladovění zvýší (s tím je nutné počítat a neleknout se), dále by se však měla stabilizovat a nestoupat.

Zdravou a vhodnou váhu Vám pomůže udržet pravidelný sport (ale neměl by být v nadměrné míře) a zdravá strava v dostatečném množství. Pestrou stravou s dostatkem kvalitních živin docílíte toho, že Váš organismus bude správně fungovat, budete mít dostatek energie pro aktivity, které Vás baví.

Nepíšete o jakou nemoc se v minulosti jednalo, nemohu tak posoudit, co mohlo být příčinou rychlejšího navýšení hmotnosti a zda by se to mohlo opakovat. Omezení pohybu v důsledku úrazu nebo nějakých ortopedických potíží může být problém, je ale možné hledat jiný typ aktivity, kterému by bylo možné se věnovat. Je možné také v případě nemoci řešit vše s lékařem a odborníkem na výživu (nutričním terapeutem).

Můžete se podívat na speciální webové stránky o poruchách příjmu potravy, které vytvořili odborníci. http://www.healthyandfree.cz/ Lze tam na ně najít kontakty, je i možnost chatovat na dálku s psychologem. Anorexie je totiž nemoc duše i těla, v rámci léčby je nutné zaměřit se i na psychiku.

Držím Vám palce, ať se podaří současný stav změnit, abyste mohla být aktivní a spokojená.

S pozdravem J. Laštovičková

Poradna 16.7.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Vitamin B12


Dobrý den,

měl bych dotaz k vitamínu B12. Reaguji na článek 20.6. Myslel jsem když vitamín B12 je rozpustný ve vodě, že by se měl doplňovat časteji, ale on se v těle nějak drží? A jak dlouho? Nebo to je jinak?

Děkuji

Roman

Dobrý den, pane Romane,

u vitamínu B12 se vytváří určitá zásoba v játrech.

U novorozence ale vystačí jen na 3-5 měsíců (zásoba je načerpána v průběhu nitoděložního vývoje v těle matky, poté čerpá kojenec vitamín z mateřského mléka nebo kojeneckého mléka, dále po zařazení nemléčných příkrmů z masa), u dospělého by měla vystačit na 5-10 let.

Ideální je samozřejmě mít pestrou stravu a konzumovat i živočišné potraviny, kde je vitamín B12 zastoupen nebo případně - pokud je někdo striktní vegan - po dohodě s lékařem využívat potraviny obohacené o tento vitamín či v podobě doplňků stravy.

S pozdravem

J. Laštovičková, nutriční terapeutka

 

Poradna 16.7.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Jak přibrat? (dívka 14 let)


Dobrý den,

chtěla by jsem se zeptat jak přibrat zdravě zhruba 2-3 kila. Je mi 14 let. Nemohly by jste mi napsat ukázkový jídelníček. Vím že mám mít za den 2167 kcal. 

Jsem narozena v prosinci roku 2003.
Meřím zhruba 157 a vážím 44 kg. Právě nyní nijak aktivně nic nedělám. Občas jdu běhat, nebo chodím na procházky a taky plavu rekreačně. Takže pohyb mám tak 3-4 krát týdně.

Jídelníček:
2 chleby + lucina 10 g+ šunka tak 50 g+ někdy mléko, kakao nebo bílá káva, čaj
Svačina: kefir 200 g+ ovoce nebo obložení chleba pomazánku, samostatné ovoce
Oběd: 100 g maso nebo ryba ( miluji ryby) + příloha zhruba kolem 150 gramů rýže a těstovin a brambor 200 g + zelenina + někdy polévka
Svačina: 200g opět kefit nebo tvaroh+ ovoce někdy ořechy 20 g
Večeře: bývá obvykle studená, když není podobné složení jak u obědu, ale trochu menší
1 tortilla s tvarohovo pomazánku nebo chléb se sýrem, lucina někdy tuňák nebo uzený losos, šunka

Ještě jsem zapomela že jsem byla na měření a měla jsem 22 kg svalů a příjem 2167.

Děkuji Michaela

Dobrý den, milá Michaelo,

za den byste v tomto věku měla přijmout cca 9400 kJ.

U oběda si dejte klidně polévku i hlavní jídlo. K odpolední svačině si přidejte např. kousek pečiva nebo 2 lžíce ovesných vloček nebo jiných cereálií (nepřislazených).

Můžete navíc zařadit i druhou večeři např. 2-3 hodiny před spaním - např. malá porce pečiva + tvarohová pomazánka nebo žervé nebo jogurt bílý či ovocný.

Jak by mohly vypadat jednotlivé dny jídelníčku se můžete inspirovat zde: http://vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-divky-13-15let.pdf

Hezké léto, ať se Vám dobře daří přeje

J. Laštovičková, nutriční terapeutka

 

Poradna 12.7.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Zdravě jím i cvičím - přesto váha roste (dívka 13 let)


Dobrý den,

potřebuji poradit. Jsem vegetarián. Za měsíc je mi 13let a výška 155cm a váha 48. Zajimam se zdravý životní styl a jedu na IIFYM(což je počítání maker, takže si mužů dopřát i něco nezdraveho, když to sem zapoctu) vyšlo mi, že mám denně přijímat nějakých 2000kcal. Nektere dny kdy jsem nemocná, nebo je mi špatně a jsem unavená, tak proste nic nedělám, ale v normální dny toho dělám hodně. Třeba denně ujdu minimálně 10 000 kroku a k tomu 30-45min posilují a večer si zvykám dávat ještě 20min HIIT cardio (neříkám, ž e je tomu tak 7dni v týdnu, ale většina dnů spíše ano).

Přesto mám pocit ze přibývám na váze a vážím se na lacno a váha jde nahoru.Zdravotni komplikace nemám a nevím, či by mohl být problém způsoben. Moc děkuji za případnou odpověď.

Lucie

Dobrý den, milá Lucie,

pokud váha roste, nemusí se jednat jen o tuk, ale také případně o zvýšení svalové hmoty - pokud takto pravidelně cvičíte i posilujete. Váha samotná ještě neříká nic konkrétněji o složení těla - můžete mít vedle sebe 2 osoby se stejnou váhou, ale složení těla (množství celkového tuku a svalové hmoty) může být i výrazně odlišné. Zároveň také vzhledem k věku nemáte ukončený růst - a jak rostete do výšky, i váha se může mírně navyšovat.

Obecně se u dívek ve věku 13-15 let s normální váhou doporučuje příjem 9400 kJ na den. Můžete se domluvit s rodiči a zajít k pediatrovi změřit si přesně současnou výšku. Jsou také metody pro měření složení těla (tzv. bioimpedancí - speciální váhové měřiče s elektrodami nebo Bodystat, InBody, apod.), u dospívajících a dětí se ale stanovuje třeba jen celkové množství tuku.

Určitě bych doporučila pokračovat dále v zdravém životním stylu - zdravé stravě a pravidelném pohybu. Tím nejlépe přispíváte k tomu, abyste udržovala vzhledem ke své výšce váhu v normě.

S pozdravem a přáním příjemného léta

J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 29.6.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Co jíst k denním jídlům - při 3 směnném provozu


Dobrý den,

potřebuji trochu zhubnout v oblasti břicha a nevím co konkrétně snídat, svačit, obědvat atd a v jakou hodinu, aby to bylo co nejefektivnější spalování tuku. Pracuji ve 3 směnném režimu, měřím 175cm, vážím 76kg. Šlo by zaslat nějaký "mustr" potravin co bych měl jíst ke snídani, svačině, obědu, svačině a večeři?

Děkuji za odpověď

S pozdravem Karel

Dobrý den, pane Karle,

začněte jíst pravidelně, 3 hlavní jídla (snídaně, oběd, večeře) a mezi ně zařaďte malé svačinky. Rozestup mezi jídly může být 2,5 - 4 hodiny, ideálně ne více - pak byste již měl hlad. Rozvrhněte si dny dle režimu jednotlivých služeb - kdy vstáváte, kdy usínáte.

 • Snídaně - např. žitný chléb s Lučinou linie nebo žervé či s pomazánkou z polotučného tvarohu nebo vařeným vejcem či libovou šunkou, doplněný zeleninou. Sladká verze - bílý polotučný jogurt (do 3-4 % tuku) a k němu ovesné vločky nebo sypané müsli Emco + malá porce ovoce.
 • Dopol. svačina - porce zeleniny nebo ovoce či kefír 250 ml.
 • 0běd - vařené brambory a filé z tresky okořeněné bylinkami, doplněné pečenou zeleninou nebo salátkem z čerstvé zeleniny (paprika, listové saláty, cherry rajčata) nebo rizoto se zeleninou a kuřecím masem či sýrem.
 • Svačina - malý krajíc žitného chleba s 1/2 balení sýra cottage a se zeleninou nebo bílý jogurt či kefír s 1 ks ovoce (porce 100 g)
 • Večeře - míchaná vejce s žitným chlebem, zelenina nebo plátek kuřecího či krůtího masa opečený na malém množství tuku na přírodno, bramborová kaše, pečená zelenina nebo čerstvá zelenina

Pokud máte sedavé zaměstnání, jezte v průběhu služby spíše lehčí pokrmy, menší porce, pokud pracujete fyzicky, můžete potřebovat větší porci jídla.

Další inspiraci pro zdravé snídaně, svačiny, obědy a večeře můžete nasbírat v článcích Vím, co jím na toto téma, podívejte se také na videa o jednotlivých denních jídlech a zdravém stravování:

http://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Snidane-Projezte-se-ke-zdravi!__s10010x7605.html

http://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Projezme-se-ke-zdravi---jak-na-pestry-a-vyvazeny-jidelnicek__s10010x10935.html

http://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Svaciny-jsou-stejne-dulezite-jako-hlavni-jidla!__s10010x7667.html

http://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Vecere-predchazi-nocnimu-prejedeni.-Jaka-by-mela-byt__s10010x10963.html

Důležité je nejen jídlo, ale i pravidelný pohyb. Pokud s ním ve svém režimu nepočítáte, doporučila bych o tom přemýšlet. Společně s pohybem se Vám bude dařit mnohem lépe.

Vhodná je např. svižná chůze, jízda na kole, nordic walking, věnovat se ale můžete i řadě jiných aktivit.

Ať se Vám dobře daří!

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 12.6.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Příjem živin a menstruační cyklus


Dobry den,

prosla jsem si poruchami prijmu potravy z vahy 50kg pri vysce 154-155cm a veku 12-13let jsem se dostala na 42,5kg coz neni podvaha ale prisla jsem o menstruaci a chybeli mi ziviny. Snazim se to ted doplnit hlidam si makra a jim denne 2000kcal a hodne sportuji.

Na vahu ze strachu si radsi nestoupam ale mela jsem pocit ze pribyram ale mozne je to jen pocit. Menstruaxe ale furt nic a kdyz jsem kolem prijmu hledala takoveto kolik kalorii podle hmotnosti vahy a aktivit mame prijmout pokazde vyslo jinak.Nejsem si jista. Jaky mate nazor?

Dekuji za odpoved

Lucie

Dobrý den, milá Lucie,

pokud jste nyní stále dospívající (v dotazu to nepíšete zcela jasně), pak při vyšším množství sportovních aktivit ani příjem 2000 kcal nemusí dostačovat (stále dost energie vydáte pohybem). Může být vhodné přijímat až 9 400 - 10 400 kJ. Můžete zvážit i určité omezení pohybových aktivit (abyste nesportovala nadměrně).

Těžko takto na dálku, bez dalších informací zjistit a posoudit, v čem konkrétně je problém ve Vašem případě.

Pro to, aby fungoval menstruační cyklus, je nutné určité množství tělesného tuku a příjem cholesterolu (z něho se v těle tvoří pohlavní hormony, které také menstruační cyklus ovlivňují). Vše může být velmi individuální (a může záležet i na tom jak dlouho nízký příjem energie a živin trval, jaké je nynější množství tuku v těle). Pokud se menstruace nedostaví ani tento měsíc, doporučila bych zajít se poradit s lékařem, kterého byste ale měla upozornit, že jste měla velmi nízký příjem živin.

Lékař Vám může případně doporučit i konzultaci s odborníkem na výživu /nutričním terapeutem/, který by Vám mohl pomoci s nastavením stravy a jejím složením.

Pokud byste pociťovala, že máte problém s příjmem stravy, bude nutné začít jej řešit s odborníky, kteří se na tuto problematiku specializují (psycholog, lékař).

Držím Vám palce, s pozdravem

J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 5.6.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Velikost porcí při diagnostikovaném refluxu


Dobrý den,

v případě, že chci jíst 5-6 jídel denně (diagnostikován reflux), mám mít porce +- stejné u každého jídla (+samozřejmě se snažit, aby byly vždy nutričně vyvážené, tj. zastoupené sacharidy, bílkoviny i tuky), anebo se upřednostňuje jíst snídaně - oběd - večeře o něco větší porce a svačiny střídmější?

Třeba jen kus ovoce, případně teda aby bylo nutričně vyvážené tak třeba přidat jogurt a nějaké vločky? Když byste třeba porovnali velikost porce snídaně a svačiny, co se týče nějakého ovoce a tvarohu třeba, tak bude platit, že k snídani půl tvarohu s ovocem a na svačinu potom to samé? Nebo radši k snídani celý tvaroh + ovoce a svačinu nějakou menší, např. jablko + kousek sýra / jablko + vločky? Moc děkuju za odpověď.

Jana

Dobrý den, paní Jano,

svačiny by vždy měly být porcí (i množstvím energie, živin) menší než hlavní jídla. Cílem je rozložit příjem stravy (energie, živin) do celého dne. Jednotlivé pokrmy se také mezi sebou liší - jaký podíl denního příjmu energie bychom v nich měli zkonzumovat.

Snídaně cca 20 %, oběd 30-35 %, večeře 25-30 % a svačiny 5-10 %. Dopoledne bývá u řady lidí menší svačina (např. jen ovoce nebo zelenina nebo jogurt), odpoledne bývá spíše svačina větší (jogurt + trochu vloček nebo ovoce, kousek pečiva se sýrem, aj.). Záleží to však i na režimu člověka.

Vy byste vzhledem k refluxu měla dávat pozor na přeplnění žaludku, tedy bych rozhodně doporučila 3 hlavní jídla a 2 svačinky. Přesné porce pro snídani a svačinu si nastavíte samostatně dle výše uvedeného rozdělení příjmu energie do dne - záleží i na nynějších porcích, zda máte stabilní váhu nebo potřebujete hubnout, aj.

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 2.6.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Jídelníček na hubnutí, diabetička 2.typu, 168 cm a 84 kg.


Dobrý den přeji.

Nedaří se mi zhubnout. Jsem 49 let, diabetička 2.typu, měřím 168 cm a vážím 84 kg. Aktivita téměř žádná, denně 60 minut procházka se psem. Mam též vysoký tlak. Potřebovala bych bych poradit s jidelnickem.

Kolik toho za den sníst, jaký by měl být kaloricky prijem abych hubla. Trvale a snížila váhu o 14 kg. Vubec si nevim rady jaký jídelníček mit a jit s vahou opravdu dolu. Jsem uz zoufalá. Mockrat vam děkuji za vstřícnost a ochotu a vaše doporučení a nejlépe ukážu jidelnicku. S velikým dikem Marcela Liberec.

Marcela

Dobrý den, paní Marcelo,

je dobře, že s ohledem na svůj zdravotní stav chcete zhubnout - takto na dálku ale není možné stanovit a doporučit, jak byste se měla stravovat, aby se dařilo váhu snížit (neznáme Vaše současné stravování, složení těla - podíl svalové hmoty a celkový zdravotní stav). Pokud docházíte k diabetologovi, ten Vám může se správným nastavením stravy pomoci - doporučit vhodný denní příjem sacharidů, nasměrovat k vhodnému výběru potravin, doporučit i rámcový jídelníček. Můžete se také obrátit na odborníka v oblasti výživy (nutričního terapeuta).
Prvním krokem ke změně je poznání současného stavu - zkuste si zapisovat nyní např. týden vše, co sníte a vypijete (zkuste zapisovat i čas konzumace stravy, upřesnit porci - nejlépe i zpočátku vážit). K zápisu můžete využít např. program společnosti Stop obezitě (STOB) Sebekoučink, který Vás bude i směrovat k úpravě stravy, nebo program Kalorické tabulky.

Pokud máte denně procházku s pejskem, zkuste k tomu přidat ješte 3x týdně nějakou další aktivitu - procházku svižnou chůzí, jízdu na kole, tanec, plavání - zvolte to, co Vás bude alespoň trochu bavit. Pohyb je velmi důležitý a pomáhá nejen hmotnost snížit, ale také dlouhodobě udržet stabilní. Abyste se nepřetížila (vzhledem k vysokému krevnímu tlaku), poraďte se však nejprve s lékařem, jaké aktivity by doporučil. Pravidelný aerobní pohyb také pomáhá docílit vhodných hodnot krevního tlaku.

Máte-li diabetes 2. typu, budete vždy hubnout pomaleji než zdraví lidé - nicméně i když váhový úbytek bude menší, změny v hodnotách tuků v krvi (např. snížení celkové hladiny cholesterolu, zvýšení hladiny hodného cholesterolu, aj.), glykémie na lačno a kompenzace diabetu se dostaví. Nesoustřeďte se tak jen na číslo na váze, tyto změny jsou velmi významné a pro tělo pozitivní.

Držím Vám palce, ať se vše dobře daří, s pozdravem J. Laštovičková

Poradna 29.5.2018 | Mgr. Zuzana DouchováMgr. Zuzana Douchová

Jak vařit chřest, aby se nerozvařil?


Dobrý den,

můžete mi, prosím ,poradit, jak správně vařit bílý chřest?

Již několikrát jsem ho připravovala k obědu a vždy mi z toho vznikla vláknitá nepoživatelná hmota, která nešla vůbec rozkousat. Pouze dobré byly jenom hlavičky. Někdo radí svázat provázkem a vařit ve vysokém hrnci nastojato, jiný zase, že klidně naležato. Zkoušela jsem už všechno a nikdy se to nepovedlo.

Jsem z toho zoufalá. Vždy ho důkladně škrabkou oloupu, vložím do hrnce s vodou buď nastojato nebo naležato, přidám citronovou šťávu a vařím cca 5 minut. Zelený chřest jsem ještě nikdy nezkusila. Oba druhy nejsou zrovna nejlevnější, tak to nechci riskovat, kdybych ho musela zase vyhodit.

Děkuji předeme za odpověď.
S pozdravem Růžičková

Dobrý den, paní Růžičková,

Zelený chřest se nemusí loupat a stačí jen odlomit konce. Bílý chřest se loupe celý a konce se odřezávají. Ideální je povařit chřest pár minut ve slané vodě a ve vysokém hrnci na stojato, vroucí vodou zalít těsně pod hlavičky. Hned poté chřest chladím v ledové vodě s kostkami ledu, aby se zabránilo rozvaření. Zkuste tedy příště raději zelený chřest, a povařit kratší dobu a udělat mu šokové zchlazení hned po uvaření.

Držím palce, ať se vám povede a chutná!

Mgr. Zuzana Douchová

Poradna 26.5.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Dotaz na rámcový jídelníček - dívka 14 let


Dobrý den,

Chtěla by jsem se zeptat na ramcovy jídelníček je mi 14 let v prosinci budu slavit 15. Měřím 157 a vážím zhruba 47 kg. Minimálně se aktivně věnuji sportu 3 týdne.

Violeta

Milá Violeto,

odkaz, na kterém můžete najít inspiraci pro to, jak by mohl jídelníček vypadat. Pokud vícekrát týdně aktivně sportujete, může být nutné ještě tento příjem o něco navýšit.

Jídelníček můžete najít zde: http://vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-divky-13-15let.pdf

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 24.5.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Co dát dítěti k jídlu na soustředění?


Dobrý den.

Nejdříve bych chtěla moc poděkovat za vyřízení mých předchozích dotazů i za skvělou práci, kterou iniciativa Vím, co jím odvádí! :) Vaše logo ušetří pri vybírání potravin opravdu mnoho času. Teď už ale k mému dotazu..

Mám dvanáctiletého syna, který brzy pojede s fotbalovým klubem na 11ti denní soustředění. Syn má rád ovoce, zeleninu, sám od sebe vyhledává zdravou stravu či alespoň zdravější variantu jídel. Většina méně vhodných jídel mu ani nechutná (sladká jídla, houskové knedlíky, sladké pečivo či tučné/ uzené maso).

V ubytovacím zařízení ale nebude možnost speciální stravy (jiného jídelníčku než u ostatních dětí - málo zeleniny, knedlíky, smažená jídla,..). Jídla, která nemá rád prostě odnese, a tak mu chci s sebou dát zásoby, aby nehladověl. Nic co by bez lednice vydrželo takovou dobu mě ale nenapadá. Snad jen knäckebroty a ovocné přesnídávky, ale aby to jedl 11dní v kuse... Mohli byste mi, prosím, poradit nějaké další trvanlivé zdravé potraviny?

Budu vděčná za jakékoliv návrhy. Předem moc děkuji.

Sara

Dobrý den milá Sáro,

s uchováním bez lednice je poněkud problém, ideální by bylo, pokud by si syn v místě soustředění mohl dokoupit i nějaké mléčné výrobky (jogurt/kefír, sýr, apod.). Přesnídávka je samozřejmě dobrá volba, přibalit můžete i sušené nedoslazované ovoce nebo ořechy (nepražené, nesolené).

Můžete zkusit vybrat i müsli tyčinky bez polevy. Na trhu je také sušené maso, obsahuje však také přidanou sůl - není to tak zcela ideální volba, ale může výjimečně posloužit.

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 23.5.2018 | Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. Jitka Laštovičková

Svačiny - jíst, nebo nejíst?


Dobrý den,

je mi 14 let. Chtěla jsem se zeptat jestli mám jíst jen , když mám hlad. Nebo mám jíst pravidelně i když hlad nemám.

Misak

Dobrý den,

doporučila bych jíst pravidelně, 5-6x denně (3 hlavní jídla, mezi nimi menší svačiny, případně i druhá večeře). Jste právě v období dospívání, kdy rostete a rozvíjíte se. Pravidelná strava také pomáhá předcházet únavě v průběhu dne nebo přejedení při silných pocitech hladu.

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Položte vlastní dotaz
Pro položení dotazu musíte být přihlášení:
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Nejste ještě registrovanými uživateli? Napravte to, zvládnete to za pár sekund.