O čem je aplikace Firma jako tým?

Je to nástroj pro utužování pracovního kolektivu a ambicí této mobilní aplikace je to, co napovídá sám název: tvořit firmu jako tým. Využívá k tomu princip výzev, které vyhlašují zaměstnanci s tím, aby se k nim přidali jejich kolegové. Mohou to být výzvy sportovní, relaxační, ve formě kulinářských výzev, ale vlastně úplně jakékoliv — limity jsou tvořeny jen lidskou imaginací a slušností. Jsou to povětšinou výzvy v činnostech, které lidi baví, mají k nim nějakým způsobem blízko a motivují je.

Jak vás napadlo něco takového vytvořit?

výzvaZabývám se tím tématem už dlouho. Ve Focus Agency se skutečně snažíme budovat tým a já jsem hledal něco nad rámec běžných teambuildingů a motivačního programu. Máme přitom skvělou zkušenost s mobilní aplikací Aktivně a zdravě, kterou jsme vyvíjeli ve vývojářském studiu Behavin společně s Českou podnikatelskou pojišťovnou a organizací Vím, co jím a piju. Byla založená právě na výzvách, kdy jsme lidem posílali každý den sportovní, relaxační nebo výživovou výzvu. Lidi to moc bavilo, aplikaci si stáhlo na 50 tisíc lidí a měla vysoké hodnocení 4,8 z 5.

Vyšlo nám z toho, že lidi na výzvy reagují, baví je to. Je to nějaká forma soutěžení s ostatními či sami se sebou, která je přitažlivá. A právě toto mě inspirovalo k myšlence, jestli by princip výzev nešel přesunout z B2C prostředí do firemního světa.

Nástrojů, přes které lidi ve firmách komunikují, je spousta. Je tu Slack, Teams. Vzájemně se dá domluvit i přes nástroje na řízení projektů, jako jsou Asana, Basecamp nebo Freelo. Proč má Firma jako tým oproti nim navrch?

Protože stojí úplně mimo svět aplikací na firemní komunikaci nebo projektové řízení. Samozřejmě lidé si v nějakém projektovém softwaru můžou zadat jako úkol „knižní bazárek“ a nabídnout ostatním knížky, co už mají přečtené, ale nikdo to neočekává. Firma jako tým stojí na pomezí pracovní a volnočasové sféry – to je to pole, na němž působíme a na kterém chceme rozvíjet firemní týmy.

Mohl byste přiblížit, které výzvy nejvíce fungují?

Ve Focus Agency jsme skoro všichni sportovci, takže nám tu dobře fungují sportovní výzvy. Hodně jezdíme i do práce na kole, tak máme bike challenge, kdy se snažíme společně dosáhnout na 500 kilometrů měsíčně. Společně jsme šli do Vídně na Sacher dort, což je asi 380 kilometrů nebo půl milionu kroků. Ušli jsme je asi za tři dny a pak jsme si za odměnu dort koupili a snědli v kanceláři.

Jen pro ujištění nyní zděšených čtenářů… To jste nešli skutečně tři dny do Vídně?

Ne, naštěstí šlo o virtuální pochod. Za tři dny se náš součet ušlých kilometrů rovnal vzdálenosti z Prahy do Vídně a mohli jsme si tak sachr dort dopřát. Aplikaci lze propojit přes chytrý telefon nebo hodinky tak, aby vám to počítalo ušlé kroky či na kole ujeté kilometry samo. Ve FJT pak vidí vaši kolegové jednou za den aktualizovanou tabulku s tím, kdo má co nachozeno nebo naježděno. To samotné je pro soutěživější typy dost motivační.

Můžou mít tyto výkonnostní výzvy i nějaký CSR podtext?

charitaAno, určitě. Ať už jdeme takto virtuálně na sachr dort do Santiaga de Compostella nebo kamkoliv jinam, mohou lidé z týmu běhat či chodit a plnit vytyčené cíle.

Motivací pro ně může být příslib zaměstnavatele, že třeba za každý ušlý kilometr pošle nějakou částku na předem zvolený neziskový projekt. Takovéto výzvy jde dobře svázat už s etablovanými projekty, jako je Běh pro světlušku nebo Terribear (dobročinný běh pro Nadaci Terezy Maxové dětem, pozn. red.).

Stejně tak když mají ve firmách v oblibě dobrovolnické dny, kdy jdou lidé pomáhat do neziskových organizací, jde na to založit výzvu. Lidé se přes ni přihlásí, událost se jim propíše do firemních kalendářů, takže ji pak mají rovnou vedenou ve své pracovní agendě a můžou vyrazit.

Jaké další typy výzev pomáhají stmelovat tým?

Pro budování týmu je určitě důležité, když o těch lidech víš víc, než se dozvíš z pracovního prostředí. Jedna z výzev u nás ve Focus Agency tak byla sdílet s ostatními svůj velký koníček, činnosti, které rádi dělají ve volném čase. Dozvěděli jsme se například, že jeden člověk staví modely letadel na dálkové ovládání, někdo jiný skvěle vaří italskou kuchyni nebo miluje romány Stephena Kinga. A bylo to moc pěkné. Potom totiž víš, o čem si můžeš s každým člověkem povídat, a otevírá to jednoduše dveře k lidem.

Je tu výhoda v tom, že lidé vědí, že je aplikace na podobný typ výzev určená, takže pak nemají takové zábrany se s kolegy podělit o kus svého soukromí nebo je třeba pozvat ke společné aktivitě? Napadá mě, že v době, kdy spolu mluvíme, probíhá Týden architektury. Někoho by mohla zaujmout prohlídka nějaké budovy. Jeho partner nebo rodina na to třeba nejsou, tak by se prostě mohl zeptat přes Firma jako tým a někdo z kolegů se třeba najde, ne?

Určitě ano a obdobných výzev se v aplikaci objevuje hodně. Lidi hledají parťáka na program po práci. Může to být kino, divadlo, samozřejmě může to být i hospoda.

Čtenáře napadne, že právě do hospody po práci se lidi dokázali domluvit dávno před existencí mobilních aplikací. Mají třeba lidé přes FJT menší zábrany se ozvat?

Než tu aplikaci více poznají, můžou mít zábrany taky. Když se tak ale stane, už jsou dle mého názoru menší než u jiných digitálních služeb. Samozřejmě, pozvat lidi na pivo můžete i přes Facebook nebo Messenger, ale pozvání se bude týkat spíše už lidí z vašeho bližšího okruhu, s kterými se bavíte pravidelně a můžete si to říct třeba v kuchyňce osobně. Obzvláště u větších firem, kde mnoho kolegů blíž neznáte, mohou ovšem hlavně tematické výzvy najít společná témata, o kterých byste jinak netušili.

Ve výsledku se ale FJT hodí i na domluvení hospody po práci. Některé kolegy nemusíte mít mezi kontakty na sociálních sítích, jiní je třeba nepoužívají. V aplikaci nastavíte termín a místo, vyberete si, komu aktivitu pošlete, nebo zvolíte možnost poslat na celou firmu nebo oddělení — a máte (organizačně) hotovo.

Na FJT je navíc podle mě skvělé, že stírá vertikální strukturu. Je tam na stejné rovině asistentka i ředitel a ty danou výzvu můžeš dát jednomu, druhému nebo oběma. A to je na tom moc hezké, vztahy se tím napříč firmou posilují.

Nemůže FJT pomoct v zapojení do firmy i nováčkům?

nováčekUrčitě. Právě přes výzvy v aplikaci se snadněji zapojíte do kolektivu. Zjistíte o kolezích informace, které by k vám buď probublaly časem, nebo ani vůbec ne. To samé platí z druhé strany. Díky aplikaci se máte o čem bavit i v osobním kontaktu, což může výrazně urychlit a prohloubit proces vzájemného poznávání.

Může pomoci FJT i ve chvíli, kdy je tým nucen pracovat z domova nebo to je jeho částečný modus operandi?

Ano, bohužel jsme si to vloni opakovaně nuceně vyzkoušeli. Právě ta část lidské blízkosti, která pomáhá tvořit dobrý tým, může při práci na dálku erodovat. Na jaře jsem se bavil s lidmi z HR z mnoha firem a tato zkušenost nebo v tu dobu minimálně obava byla přítomná.

Aplikace FJT dokáže chybějící osobní kontakt částečně suplovat i na dálku právě tím, že není o tom, že od 13 do 14 hodin je pracovní videohovor a možná si na začátku řekneme ve dvou větách, jaká je to fuška starat se ke své práci i o vzdělávání svých dětí. Jak home office prožíváme, lze v rámci FJT sdělit víc do hloubky — od výzvy na ukázání našich pracovních koutů přes tipy na cvičení doma až třeba po lidi s covidem sdílející, jak se průběžně cítí. I tuto zkušenost máme.

Kdyby někoho aplikace Firma jako tým zaujala, co má udělat pro to, aby si ji vyzkoušel?

Ať navštíví web firmajakotym.cz a kontaktuje nás. Umožníme mu přístup do trial verze, kde jsou další zkušební uživatelé. Tam si může osahat, co aplikace umí. V případě zájmu pak doručíme aplikaci konkrétní společnosti, rozšíříme ji na všechny požadované uživatele, zaškolíme administrátora aplikace a aplikace samotná může dostat i konkrétní firemní branding.