Velký test dětských snacků
Zdroj: Velký test dětských snacků od Vím, co jím a piju o.p.s.

Krtečkova svačinka, Brumík, Pribináček, Kinder… Obrázky pohádkových postaviček a zvířátek, v hypermarketech často pod nápisem Mléčné výrobky nejen pro děti… Je jasné, že všechny tyto mléčné pochoutky, řezy, sušenky a cereální tyčinky cílí na děti. A rodiče jim je kupují jako praktickou svačinku, která rychle zažene hlad. Mnozí navíc věří, že „dětské potraviny“ musí být lepší než ty pro dospělé. Nemusí. Žádná kategorie „dětských potravin“ totiž neexistuje, zákon pamatuje jen na kojeneckou výživu do tří let. Výrobci tedy nejsou omezováni žádnými předpisy (kromě těch, které jim zakazují uvádět na trh zdravotně závadné výrobky), a už vůbec se nemusí řídit výživovými doporučeními.

Jaké jsou tedy výrobky, které vypadají jako ideální svačinka na cesty? Mají také ideální složení? Abychom dostali odpověď na tuto otázku, koupili jsme 20 výrobků a nechali je otestovat v akreditované laboratoři ALS.

Výsledek? Výživové odborníky asi nepřekvapí, ale laiky možná ano.

Referenční hodnoty příjmu za den pro dítě 4-6 let: 
u hodnot sledovaných v testu  
• energetická hodnota 6 100 kJ
• tuky 52 g
         z toho nasycené mastné kyseliny 16 g
         z toho trans mastné kyseliny 1,6 g
• cukry * 40 g

* Rozumíme přidané cukry (cukry přidané při výrobě: např. cukr či med), nikoliv cukry přirozeně se vyskytující např. v ovoci, mléku a mléčných výrobcích).

Ideální svačinkou pro děti tyhle malé tyčinky nejsou, některé jsou pro ně dokonce přímo nevhodné. „Dětem konzumace těchto výrobků rozhodně nijak zvlášť neprospěje. Všechny mají totiž vysokou energetickou hodnotu, přičemž v průměru jen šest procent z tyčinky tvoří bílkoviny, které děti potřebují pro svůj růst a vývoj. Zato v průměru 42 procent energetické hodnoty výrobku tvoří tuky a 52 procent sacharidy, převážně ve formě přidaných cukrů,“ shrnula výsledky testu lékařka a výživová poradkyně MUDr. Václava Kunová, odborná garantka iniciativy Vím, co jím a piju.

Mezi 20 výrobky byly pochopitelně rozdíly. Jednoznačného vítěze testu, který by si vysloužil logo Vím co jím, udělované nutričně vyváženým potravinám, jsme nenašli. Výrobky jsme do tří skupin, které jsme nazvali: Dobrá volba, Občas pro radost a Raději ne! (viz O testu). Bohužel nejvíce výrobků se ocitlo v poslední skupině, kterou nemůžeme dětem doporučit vůbec. V té první pak skončily jen čtyři výrobky.

Obsah

            O testu
            Nevhodné tuky
            Příliš velká dávka cukru
            Mléka na jednu lžíci
            Tip na zdravou dětskou svačinku
            Výsledky testů jednotlivých výrobků

O testu

• Test jsme zaměřili na dětské snacky, které svým názvem nebo obrázky na obalech cílí na děti. Některé jsou nabízeny v chladicích pultech s mléčnými výrobky, a mohou tak vyvolávat dojem, že jsou stejně zdravé jako třeba jogurty.
• Chtěli jsme zjistit, co dobrého dětem přinesou a zda jsou pro ně vůbec vhodné.
• Koupili jsme 20 vzorků, označeny jsou různě – mléčné pochoutky (zdůrazňují obsah mléka), řezy, tyčinky, některé cukrářské výrobky nebo pečivo, cereální tyčinky.
• Nechali jsme je analyzovat v akreditované laboratoři ALS, kde zjišťovali všechny výživové údaje, které se musí od prosince letošního roku povinně uvádět na obalech potravin - energetickou hodnotu, obsah tuků, nasycených mastných kyselin, sacharidů a cukrů, bílkovin a soli. Zaměřili se i na složení cukrů (fruktóza, glukóza, maltóza, laktóza, sacharóza) i zastoupení mastných kyselin v tucích.
• Výsledky jsme přepočítávali na jednu porci, počítali jsme i kolik jedna porce ukrojí z dávky, kterou by měly děti ve věku 4-6 let přijmout za den. Posoudili jsme i složení výrobků a společně s odbornicí na výživu, MUDr. Václavou Kunovou, jsme pak rozdělili do tří skupin:

Dobrá volba Výrobky, které mají nižší obsah tuků (do 15 g/100 g), kvalitní skladbu mastných kyselin (bez transmastných nenasycených kyselin, obsah nasycených mastných kyselin do 10 g/100 g), cukry pocházejí převážně z ovoce, a obsahuje některou z výživově hodnotných složek (ovoce, vlákninu, ořechy, mléko…). Nejsou na každodenní svačinu, ale pro děti se hodí.
Občas pro radost Výrobky, které mají vyšší energetickou hodnotu i obsah tuků nebo cukrů, ale neobsahují transmastné kyseliny a nasycených mastných kyselin do 25 g/100 g. Negativa jsou vyvážena určitými pozitivy, např. v nich nejsou konzervanty ani částečně ztužené tuky, mají mléčnou nebo ovocnou složku. Nehodí se na pravidelnou konzumaci, ale občas je zařadit nemůže škodit. 
Raději NE! Výrobky, které mají vysokou energetickou hodnotu, nevhodné tuky (transmastné kyseliny nebo vyšší množství nasycených mastných kyselin), případně velké množství přidaných cukrů. Je to jen pamlsek bez hodnoty, navíc s negativními výživovými aspekty. (zpět)

Nevhodné tuky

Všechny testované vzorky nejsou bez ohledu na to, do jaké kategorie výrobků jsou zařazeny (jemné pečivo, mléčný výrobek, piškotový řez, mléčná svačinka), nic jiného než pamlsek, sladkost, pochoutka… se všemi výživovými nevýhodami, které k nim patří.

Tři čtvrtiny testovaných výrobků měly vysoký obsah nasycených mastných kyselin, jež mají při nadměrné konzumaci negativní vliv na zdraví. Některé vzorky obsahovaly dokonce i transmastné kyseliny, kterým bychom se měli ve stravě vyhýbat, protože zvyšují hladinu LDL cholesterolu v krvi a přispívají ke vzniku srdečně cévních onemocnění.

Nejhorší v tomto směru byly Pribináček Tyčinka s kousky třešní a Krtečkova svačinka. Pribináček je rekordmanem v množství nasycených mastných kyselin – má jich 20,1 gramů ve 100 gramech, jedna malá tyčinka ukrojí 4-6letému dítěti 44 procent z dávky, kterou by mělo přijmout ve stravě za celý den. A svačinka od Krtečka odčerpá 60 procent celodenní dávky transmastných kyselin. Stojí určitě za zmínku, že oba výrobky mají polevu z částečně ztužených rostlinných tuků.

Pozn.: Nasycené mastné kyseliny přijímáme i z dalších potravin živočišného původu, jako je maso, mléko a mléčné výrobky, které jsou jejich přirozeným zdrojem. Tam je ale tato nevýhoda kompenzována jinými výživovými přínosy. (zpět)

Příliš velká dávka cukru

Téměř všechny snacky mají také vysoký obsah cukrů, u většiny vzorků se přitom jedná o cukry, které nepocházejí z ovoce nebo mléka, ale ze záměrně přidaného řepného cukru nebo glukózo-fruktózových sirupů.    

Nejvíce cukrů měla Mixitka, v jedné 50gramové tyčince (což je téměř dvakrát víc, než mají ostatní vzorky) je 27 gramů cukru, což je skutečně hodně. „Přesto bych ji doporučila, neobsahuje totiž řepný cukr ani glukózo-fruktózový sirup a je jediným snackem v testu, který neobsahuje přidané cukry. Je také zdrojem důležité vlákniny a navíc vytváří návyk na přirozené, přírodní chutě. Rodiče by však měli za den ostatní zdroje cukru dítěti poněkud omezit,“ říká MUDr. Václava Kunová.

Důsledky nadměrného příjmu cukru u dětí jsou podle specialistky na výživu jasné: vznik obezity, zvýšená kazivost zubů a návyk na sladkou chuť, který se pak v pozdějším věku těžko odbourává. „Největší riziko z tohoto pohledu představují ochucená mléka a ochucené  mléčné výrobky, jako jsou ovocné jogurty, jogurtová mléka nebo pudinky… a dětské cereálie.“

Vzhledem k charakteru testovaných produktů jsme všechny hodnoty vztahovali k doporučením pro děti ve věku 4-6 let. Pro ně je denní energetická hodnota stanovena přibližně na 6100 kilojoulů. „Přidaných cukrů by tedy mělo dítě za den zkonzumovat maximálně 36 gramů. Pokud vypije dvě deci slazené limonády, už má v sobě 20 gramů cukru, pokud sní ještě jeden ovocný jogurt, dostane do sebe dalších 20 gramů. Už jen z těchto dvou položek množství překročí,“ vysvětluje Kunová, jak lehko a nepozorovaně je možné výživová doporučení překročit.

Problém všech těchto snacků spočívá v tom, že jsou malé a přitom mají vysokou energetickou hodnotu, odborníci je nazývají potraviny s vysokou energetickou denzitou. „Jsou to potraviny, které mají vysokou energetickou hodnotu vměstnanou do malého objemu. Takže dítě je rychle sní a ani si neuvědomí, že něco snědlo. Častá konzumace potravin s vysokou energetickou denzitou je rizikovým faktorem pro vznik obezity v pozdějším věku.“ (zpět)

Mléka na jednu lžíci

O to víc překvapí, s jakou vytrvalostí se snaží reklama prezentovat tyto výrobky jako hodnotnou mléčnou svačinku. Mléčnou složku zdůrazňovala víc než polovina testovaných výrobků. Jenže ani 20 % mléka na prvním místě ve složení neudělá z tohoto výrobku vhodnou mléčnou svačinku, která může nahradit sklenici mléka. Stačí trochu počítat a zjistíme, že při 30gramové hmotnosti je v tyčince zhruba šest gramů mléka, a to je méně než jedna polévková lžíce.

Ani 40 %  mléka v Kinder mléčném řezu nepřinese dítěti nic dobrého, protože mu s mlékem zároveň naloží 28 % dávky nasycených mastných kyselin, které by mělo přijmout za celý den. Z nutričního pohledu tedy nemůže být řeč o „tom nejlepším, co si dát mezi jídly“, jak se snaží rodiče přesvědčit televizní reklama. (zpět)

 Tip na zdravou dětskou svačinu 

Jak by tedy měla vypadat zdravá dětská svačina? 

Záleží na tom, co dítě mělo k snídani. Pokud snídá sladké (obilné kaše, jogurt s ovocem, müsli s jogurtem apod), není vhodné, aby i svačina byla sladká. Doporučuji proto chléb s tvarohovou či luštěninovou pomazánkou nebo sýrem typu lučina, k tomu plátek tvrdého sýra nebo šunky a zeleninu. Svačina by měla dítěti udržet přijatelnou hladinu krevního cukru až do oběda, proto by to měly být sacharidové potraviny s nižším glykemickým indexem a k nim přidat porce bílkovinných potravin. Pro snížení energetické denzity pak porce zeleniny, případně ovoce.

Můžeme dítěti dát směs sušeného ovoce a ořechů, ale pak už může dostat rovnou Mixitku, žádný rozdíl v tom nebude, problém nedostatku bílkovin se tím neřeší. Dítě by také mohlo dostat některý z ochucených tvarohů. Třebaže v nich bývá také dost cukru, obsah bílkovin je tak vysoký, že tuto nevýhodu zkompenzuje. A samozřejmě dítě dostane v takové svačině už kolem 25 procent denního příjmu vápníku.

Domácí alternativou kupovaných dětských snacků může být třeba domácí müsli s ovocem nebo domácí müsli tyčinka. K tomu by ale bylo vhodné přibalit neochucené mléko 250 ml v tetrapacku, aby se vyrovnalo množství bílkovin. Pokud přidáme mléko, má celá svačinka větší objem, dítěti trvá déle, než ji zkonzumuje, a pocit zasycení tedy i déle vydrží."

MUDr. Václava Kunová (zpět)

 

Výsledky testů jednotlivých výrobků 

Kliknutím na název výrobku přejdete na analytickou tabulku výrobku.

 

Dobrá  volba    

FitKid Vanilla, Cerea New Bar Tvaroh & Podmáslí, Crazy Nuts Brusinka, Mixit Mixitka Jablko-Skořice 

 

Občas  pro radost

Opavia Brumík Jahůdka, Nestlé Chocapic, Mickey Mouse Milk Snack, Nutrend Street XL cereal snack, Fit Fruitík Jahoda v jogurtu, Kinder Pinquí Malina, Bobík s mléčnou náplní a medem

Raději NE!

 

Kinder mléčný řez Milk and Honey, Kubík Štrúdlík, Storck Knoppers s mléčným a lískooříškovým krémem, Bakery d´Oro ala Tiramisu, Zott Monte Snack, Dancing Cow Milk Snack Vanilla, Dubea Švestková tyčinka, Pribináček Tyčinka s kousky třešní, Krtečkova svačinka

 zpět

FitKid Vanilla
FitKid Vanilla

Výrobce

Max Sport, Bratislava, vyrobeno v EU

Cena za balení 19 Kč/30 g
Označení cereální tyčinka polomáčená s vanilkovou příchutí, se sladidlem 

Složení: polydextróza (vláknina), cereální extrudát (pšeničná krupice, rýžová mouka, pšeničná mouka, cukr, sladový výtažek, emulgátor: mono- a diglyceridy mastných kyselin, sůl), poleva 17 % (cukr, hydrogenovaný eko palmový tuk /bez trans tuků/, kakaový prášek, sušené odstředěné mléko, laktóza, emulgátor: sójový lecitin, aromata), eko palmový tuk, rýžový protein, oligofruktóza, sušené mléko odstředěné, lněná semínka (3,5 %), syrovátkový protein, zvlhčovadlo: glycerol, emulgátor: sójový lecitin, sůl, Aquamin, vitaminy (E, C, B1, B2, B6, B12, kyselina listová, niacin, biotin, kyselina pantotenová), sladidlo: glykosidy steviolu, vitamin D3, vanilin, aroma

Hodnocení odborníka: Výrobek se vymyká ostatním, množství tuků je relativně nízké, obsah sacharidů vyšší, ale cukrů z nich je relativně málo, zato obsahuje poměrně dost bílkovin z ořechů. Pozitivní je přítomnost vlákniny i omega-3 mastných kyselin z lněného semínka, obohacení vitaminy v nutričně významném množství (hlavně vitamin D a E) a náhrada části cukru sladidlem ze stévie.

Energetická hodnota na 100g : 1790 kj
Jedno balení obsahuje
Energie Tuky Z toho nasycené mastné kyseliny Cukry
 537 kj  4,4g 2,9 g  4,3 g

 zpět

Cerea New Bar Tvaroh & Podmáslí
Cerea New Bar Tvaroh a Podmáslí

Výrobce

Cereabar, Zábřeh
Cena za balení 12,90 Kč/33 g
Označení cereální tyčinka se sušeným tvarohem a polevou s jogurtem

Složení: cereálie 40 % (rýžový crispies 21 % (rýžová mouka 91 %, cukr, ječný sladový výtažek 2,3 %, sůl), ovesné vločky 20 %), maltózový sirup, řepkový olej, poleva s jogurtem 8 % (cukr, rostlinný tuk (hydrogenovaný palmový olej), sušená syrovátka, sušený jogurtový prášek 2 %, emulgátor: sójový lecitin, kyselina citronová, aroma), sójová mouka, tekutý invertní sirup, ochucovací prášek 4 % (dextróza, nízkotučný tvaroh v prášku 20 %), sušená syrovátka, regulátor kyselosti: kyselina citronová, laktóza, sušené odstředěné mléko, mléčná bílkovina, přírodní aroma), sušené podmáslí 2,6 %, slazené zahuštěné plnotučné mléko 2 % (kravské mléko, cukr, laktóza), ovesná vláknina, sůl

Hodnocení odborníka: Ve složení jsou na prvním místě obiloviny včetně ovesných vloček, sacharidy pocházejí z velké části z mléka (laktóza), přidaného cukru je relativně málo. I tak by ale složení mohlo být jednodušší (například aroma je dost zbytečné). Tyčinka obsahuje jen minimum nasycených mastných kyselin, pozitivní je i vyšší obsah bílkovin a přítomnost omega-3 mastných kyselin.

Energetická hodnota na 100 g: 1840 kJ
Jedno balení obsahuje: 
Energie Tuky Z toho nasycené mastné kyseliny Cukry
607 kJ 5,1 g 1,4 g 7,5 g

 zpět

Crazy Nuts Brusinka
Crazy Nuts Brusinka

Výrobce

Druid CZ, vyrobeno v ČR
Cena za balení 14,90 Kč/30 g
Označení tyčinka s brusinkami, mandlemi, arašídy a slunečnicovými semínky, bez lepku

Složení: upravené brusinky 24 % (brusinky, cukr, plně ztužený slunečnicový olej), mandle 16,6 %, pražené arašídy 20,9 %, loupaná slunečnicová semínka 13,4 %, glukózo-fruktózový sirup, dextróza, maltózový sirup, med, emulgátor: sójový lecitin

Hodnocení odborníka: Energetická hodnota i obsah tuků je sice vyšší, ale je to díky ořechům a nasycených mastných kyselin je v tuku velmi málo (použit je slunečnicový, a nikoliv palmový nebo kokosový olej). Ořechy také přinášejí nutričně cenné bílkoviny (nejvyšší množství ze všech). Totéž platí pro cukry, kterého je podle analýz hodně (34,4 g/100 g), ale pochází ze sušených brusinek, takže obsah přidaného řepného cukru je velmi nízký. Tyčinka má jednoduché složení.

Energetická hodnota na 100 g: 2110 kJ
Jedno balení obsahuje: 
Energie Tuky Z toho nasycené mastné kyseliny Cukry
633 kJ 8,9 g 0,9 g 10,3 g

 zpět

Mixit Mixitka Jablko - skořice
Mixit Mixitka

Výrobce

Mixit Čr
Cena za balení 29 Kč/50 g
Označení mixitka bez lepku

Složení: datle, jablko 21 %, mandle, rozinky, vlašské ořechy, rýžové křupinky (rýže), skořice 0,2 %, vanilka

Hodnocení odborníka: Výrobek s nejjednodušším složením, vlastně je to jen sušené ovoce, ořechy a trochu obilovin. Má nejnižší energetickou hodnotu na 100 gramů, ale nejvyšší na jedno balení – porce je totiž mnohem větší než všechny ostatní testované vzorky.  Tuk tvoří jen 15 % energetické hodnoty výrobku, pozitivní je i přítomnost omega-3 mastných kyselin. Přesto je nutno vzít v úvahu, že tyčinka je zdrojem vyššího množství cukrů, byť pocházejících z ovoce. Jako jediný nemá ve složení přidané cukry. 

Energetická hodnota na 100 g: 1530 kJ
Jedno balení obsahuje: 
Energie Tuky Z toho nasycené mastné kyseliny Cukry
765 kJ 3 g 0,3 g 27 g

 zpět

Opavia Brumík Jahůdka
Opavia Brumík Jahůdka

Výrobce

Prodávající

Neuveden 

Mondelez

Cena za balení 7,50 Kč/30 g
Označení jemné pečivo s jablečno-jahodovou náplní 28 %, bez barviv, bez konzervantů

Složení: ovocná náplň (glukózo-fruktózový sirup, ovocná dřeň 45 % (koncentrát jablečné dřeně 27,3%, jahodové dřeně 17,7 %), zvlhčující látka (glycerol), regulátory kyselosti (kyselina jablečná, kyselina citronová, dihydrogencitrát sodný), koncentrát bezinkové šťávy, aroma, zahušťovadlo (xanthan), pšeničná mouka 24,3 %, vejce, glukózo-fruktózový sirup, cukr, řepkový olej, stabilizátor (glycerol), sušené odstředěné mléko, sušené plnotučné mléko, kypřicí látky (dihydrogendifosforečnan sodný, hydrogenuhličitan sodný), emulgátory (estery mono- a diglyceridů mastných kyselin s kyselinou mléčnou, estery polyglycerolu s mastnými kyselinami), sůl, kakaový prášek se s níženým obsahem tuku, aroma

Hodnocení odborníka: Pozitivní je, že výrobek má relativně nízkou energetickou hodnotu, obsahuje málo tuků, zejména nasycených, a přítomnost omega-3 mastných kyselin. Má však hodně sacharidů, částečně z ovoce, částečně z glukózo-fruktózového sirupu. Hlavně ale vadí vyšší obsah soli, jedno 30gramové balení představuje 10 % denní dávky soli pro dítě ve věku 4-6 let. A té jahůdky z názvu je v brumíkovi něco málo přes půl gramu.

Energetická hodnota na 100 g: 1600 kJ
Jedno balení obsahuje: 
Energie Tuky Z toho nasycené mastné kyseliny Cukry
480 kJ 3,1 g 0,3 g 7,5 g

 zpět

Nestlé Chocapic
Nestlé Chocapic

Výrobce

Neuveden (Nestlé)

Cena za balení 9,90 Kč/25 g
Označení extrudovaná cereální tyčinka polomáčená v bílé polevě 20 %

Složení: cereální mouky 27,8 % (celozrnná pšeničná mouka 19,3 %, pšeničná, kukuřičná, rýžová), glukózový sirup, rostlinné oleje (palmový, slunečnicový), cukr, zahuštěné slazené mléko 8,8 % (mléko, cukr), sušené odtučněné mléko 8,4 %, zvlhčující látky (sorbitol, glycerol), sirup z invertního cukru, kakaový prášek, maltodextrin, dextróza, emulgátor (slunečnicový lecitin), sůl, sladový výtažek z ječmene, aromata, antioxidant (extrakt s vysokým obsahem tokoferolů), kakaový prášek se sníženým obsahem tuku, regulátor kyselosti (fosforečnany sodné), vitaminy a minerální látky 

Hodnocení odborníka: Dětské cereální tyčinky Nestlé představují podle reklamy „ideální variantu svačiny pro děti během školního roku i o prázdninách“. Ve skutečnosti se jedná o běžný pamlsek z mouky, glukózového sirupu, oleje, cukru a mléka. To tvoří 17 % výrobku, v jedné tyčince tedy není mléka víc než jedna polévková lžíce. Pozitivní je, že nepředstavuje pro dítě kalorickou ani tukovou bombu, alespoň část obilovin je celozrnných a obohacení některými vitaminy a minerálními látkami.

Energetická hodnota na 100 g: 1800 kJ
Jedno balení obsahuje: 
Energie Tuky Z toho nasycené mastné kyseliny Cukry
450 kJ 3,3 g 2,4 g 6 g

 zpět

Mickey Mouse Milk Snack
Mickey Mouse Milk Snack

Výrobce

Dairy4Fun Bílovec

Cena za balení 12,90 Kč/26 g
Označení piškotový řez s mléčnou krémovou náplní

Složení: plnotučné mléko 18 %, cukr, pšeničná mouka, slazené zahuštěné mléko (plnotučné mléko, cukr), palmový olej, jogurt (7,5 %), med 4 %, sušené odstředěné mléko, sušené vejce, glukózo-fruktózový sirup, kakao se sníženým obsahem tuku 1,6 %, bramborový škrob, slunečnicový olej, rostlinný margarin (palmový olej), vaječný žloutek, emulgátor: E471, tapiokový škrob, máslo, regulátor kyselosti E333, kypřicí látky: E450(i), E500(ii), E503 (ii), aromata, sůl

Hodnocení odborníka: Výrobek má mírně vyšší obsah bílkovin, což je na něm pozitivní, ale jinak nic dobrého dítěti nepřináší. Mléka zdůrazňovaného v názvu je v „mléčné svačince“ po přepočtu na obnovené mléko asi jedna polévková lžíce. Negativní je relativně vysoký obsah soli a zbytečná aromata. 

Energetická hodnota na 100 g: 1650 kJ
Jedno balení obsahuje: 
Energie Tuky Z toho nasycené mastné kyseliny Cukry
429 kJ 5 g 2,5 g 6,1 g

 zpět

Nutrend Street XL cereal snack
Nutrend Street XL cereal snack

Výrobce

Nutrend Olomouc

Cena za balení 14 Kč/30 g
Označení potravina obohacená o vitaminy, inulin a bifidokultury, příchuť banánová v mléčné čokoládě

Složení: glukózo-fruktózový sirup, mléčná čokoláda 20 % (cukr, kakaové máslo, kakaová hmota, sušené plnotučné mléko, emulgátory sójový lecitin a E476, vanilkový extrakt), pšeničný extrudát (pšeničná celozrnná mouka, pšeničná krupice, rýže, cukr, sůl), kakaový extrudát (pšeničná mouka hladká a celozrnná, kukuřičná krupice, rýžová mouka, cukr, kakao, emulgátor sójový lecitin, slunečnicový olej s extraktem rozmarýnu, krém s příchutí vanilky (cukr, palmový a bambucký olej, sušená syrovátka a mléko, emulgátor sójový lecitin, aroma, barvivo E160c), rostlinný tuk (palmojádrový, palmový, bambucký), ovocný komponent banán 3,6 % (cukr, banán 45 %, voda, přírodní aroma, zahušťovadla E410, regulátor kyselosti: kyselina citronová a citronan sodný, barviva E100, E160c, sušené plnotučné mléko, kukuřičný škrob, zvlhčující látka glycerin, inulin, emulgátor řepkový lecitin, bifidokultury (Bifidobacterium sp, Lactobacillus acidophilus), přírodní aroma, vitamínový premix (vitamíny: C, B3, E, B5, B2, B6, B1, kyselina listová, biotin, B12)

Hodnocení odborníka: Ani tento výrobek nelze považovat za regulérní svačinu, na prvním místě ve složení figuruje glukózo-fruktózový sirup, hned za ním čokoláda, která tvoří 20 % hmotnosti výrobku. Obsah cukrů je také dost vysoký. Jde tedy jasně o pamlsek. Pozitivní je, že má v sobě aspoň něco málo celozrnných obilovin a obohacení bifidokulturou a vitaminy.

Energetická hodnota na 100 g: 1800 kJ
Jedno balení obsahuje: 
Energie Tuky  Z toho nasycené mastné kyseliny Cukry
540 kJ 4,4 g 2,8 g 9,4 g

 zpět 

Fit Fruitík Jahoda v jogurtu
Fit Fruitik Jahoda v jogurtu

Výrobce

Úsovsko Food

Cena za balení 13,50 Kč/30 g
Označení müsli tyčinka s chutí jahod polévaná polevou s příchutí jogurtu

Složení: ovoce 37 % [rozinky, jablka, papája (papája, cukr, konzervant oxid siřičitý), meruňky (meruňky, konzervant oxid siřičitý), jahoda kostky 1,8 % (ovocný koncentrát 62 % /jablko, jahody 23 %/, fruktózo-glukózový sirup, cukr, pšeničná vláknina, želírující látka pektin, rostlinný tuk (palmový), kyselina: kyselina jablečná, koncentrát (mrkev, borůvka, dýně) jako barvivo, přírodní aroma], poleva s jogurtovou příchutí 33% (cukr, ztužený rostlinný tuk (palmový), odstředěné mléko, sušený jogurtový prášek 5 %, syrovátka, kyselina: kyselina citronová, emulgátor sójový lecitin, aroma), škrobový sirup, ovesné vločky, slunečnice, extrudovaná kukuřice, rostlinný tuk (palmový), sójová krupice, aroma, emulgátor sójový lecitin

Hodnocení odborníka:  Pozitivní je velký podíl ovoce, i když zdůrazňované jahody je podle složení v tyčince sotva půl gramu - převládají v ní jablka. Obsah tuků není vysoký, nasycených mastných kyselin málo, cukru sice hodně (35,4 g/100 g), ale z větší části pochází z ovoce. Pro děti není žádoucí přítomnost konzervantu oxidu siřičitého. 

Energetická hodnota na 100 g: 1780 kJ
Jedno balení obsahuje: 
Energie Tuky Z toho nasycené mastné kyseliny Cukry
534 kJ 4 g 2,7 g 10,6 g

 zpět

Kinder Pinquí Malina
Kinder Pinqui Malina

Výrobce

Prodávající

Neuveden

Ferrero Česká

Cena za balení 13,90 Kč/32 g
Označení cukrářský výrobek s mléčnou náplní a s malinovou složkou politý mléčnou čokoládou

Složení: malinová složka 20 % (malinová dřeň 50 %, glukózo-fruktózový sirup, cukr, zahušťovadlo: pektiny; koncentrovaná citronová šťáva, přírodní aroma, kyselina: kyselina citronová), mléčná čokoláda 19,5 % (cukr, kakaové máslo, sušené plnotučné mléko, kakaová hmota, emulgátor (lecitiny sójové; vanilin), pasterované mléko 16,5 %, cukr, palmový olej, pšeničná mouka, odtučněné sušené mléko, dextróza, máselný tuk, vejce, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku, droždí, aromata, emulgátor (mono- a diglyceridy mastných kyselin), sůl

Hodnocení odborníka:  Na prvním místě ve složení je ovocná složka, což je pozitivní, ale je nutno počítat s vysokým obsahem cukru. Glukózo-fruktózový sirup možná zní spotřebitelům lépe než řepný cukr, z nutričního hlediska je ale efekt stejný. Obsah tuků je dost vysoký, ale především nasycených mastných kyselin je hodně. Šestiletému dítěti ukrojí jedna tyčinka 27 % z maximální dávky, kterou by mělo přijmout za celý den. 

Energetická hodnota na 100 g: 1710 kJ
Jedno balení obsahuje: 
Energie Tuky Z toho nasycené mastné kyseliny Cukry
547 kJ 7,1 g 3,4 g 6 g

 zpět

Bobík s mléčnou náplní a medem
Bobík s mléčnou náplní a medem

Výrobce

Prodávající

Neuveden

ACCOM

Cena za balení 14,50 Kč/28 g
Označení řez s tukovou náplní s mlékem a kakaovou polevou, jemné pečivo

Složení: plnotučné mléko 26 %, palmový rostlinný olej, cukr, sušená vejce, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku 1,8 %, pšeničná mouka, glukózo-fruktózový sirup, med 5 %, sušené plnotučné mléko 1,5 %, bramborový škrob, mléčné bílkoviny, aroma, emulgátory (mono a diglyceridy mastných kyselin z jedlých tuků, sójový lecitin), kypřicí látky (hydrogenuhličitan sodný a difosforečnan sodný), sůl

Hodnocení odborníka:  Na prvním místě ve složení je mléko, ale pozor na vysoký obsah tuku a cukru. Jednoznačně jde o pamlsek, který snad kromě chuti dítěti nic dobrého nepřináší. Jedna tyčinka dodá 4-6letému dítěti 15 % z dávky tuků a 20 % z množství cukrů, které by mělo přijmout za celý den. 

Energetická hodnota na 100 g: 1880 kJ
Jedno balení obsahuje: 
Energie Tuky Z toho nasycené mastné kyseliny Cukry
526 kJ 7,6 g 3,8 g 8,2 g

 zpět

Kinder mléčný řez Milk and Honey
Kinder mléčný řez Milk and Honey

Výrobce

Prodávající

Neuveden

Ferrero Česká

Cena za balení 11,90 Kč/28 g
Označení cukrářský výrobek s mléčnou náplní, bez barviv a konzervantů

Složení: čerstvé pasterované mléko (40 %), palmový olej, cukr, pšeničná mouka, odtučněné sušené mléko, med (5 %), máselný tuk, sušené vejce, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku, jemné pšeničné otruby, kypřicí látky (E450i, E500ii, E503i), emulgátor (mono- a diglyceridy mastných kyselin), aroma, sůl

Hodnocení odborníka:  Čtyřicet procent mléka ve výrobku je ve srovnání s ostatními hodně, ale na druhou stranu má také vysoké množství cukrů a tuků - ty tvoří 57 % celkové energetické hodnoty, a ještě k tomu jde o nevhodné tuky. Jedno balení odčerpá 28 % z dávky nasycených mastných kyselin, které by dítě mělo přijmout za celý den. Jde tedy jednoznačně o cukrářský pamlsek, (je tak ostatně i označen), a ne vhodnou dětskou svačinku. Rozhodně ho nemůžeme doporučit jako „to nejlepší, co si dát mezi jídly“, jak zní v reklamě.

Energetická hodnota na 100 g: 1780 kJ
Jedno balení obsahuje: 
Energie Tuky Z toho nasycené mastné kyseliny Cukry
498 kJ 7,7 g 4,5 g 8,1 g

 zpět

Kubík Štrúdlík
Kubík štrůdlík

Výrobce

Prodávající

Neuveden

Maspex

Cena za balení 4,90 Kč/21 g
Označení jemné pečivo s jablečnou náplní

Složení: pečivo [pšeničná mouka (35 %), cukr, rostlinné oleje: palmový olej, slunečnicový olej; voda, sirup z invertního cukru, dextróza, vejce, sušená syrovátka, ječný sladový extrakt, mletá skořice 0,1 %, sůl, kypřicí látky: uhličitany amonné, uhličitany sodné; emulgátory: sójový lecitin, mono- a diglyceridy mastných kyselin; aromata], jablečná náplň 30 % (cukr, voda, jablko 18 %, glukózový sirup, zahušťovadla: pektiny; regulátor kyselosti: kyselina citronová)

Hodnocení odborníka: Výrobek složený prakticky z mouky a cukru (35 g/100 g je opravdu hodně) nepřináší dětem nic pozitivního. Jablečné náplně je sice 30 %, ale jablek je v ní jen 18 %, což není ani jedno kousnutí do jablka, zbytek tvoří cukr, voda a zahušťovadla. Má sice nízkou energetickou hodnotu a málo tuků, takže i množství nasycených mastných kyselin je nízké, analýzy v něm ale zjistily trans mastné kyseliny, i když jen v nepatrném množství. 

Energetická hodnota na 100 g: 1540 kJ
Jedno balení obsahuje: 
Energie Tuky Z toho nasycené mastné kyseliny Cukry
323 kJ 1,3 g 0,6 g 7,3 g

 zpět

Storck Knoppers s mléčným a lískoořechovým krémem
Storck Knoppers

Výrobce

August Storck Německo

Cena za balení 24,90 Kč/3 x 25 g
Označení oplatky plněné mléčným krémem (30,4 %) a lískoořechovým krémem (29,4 %) s tmavou tukovou polevou (14,6 %)/ plněná oplatka polomáčená v kakaové polevě s obsahem rostlinného tuku

Složení: cukr, rostlinné tuky (palmový, bambucký, v různém poměru), pšeničná mouka 12,3 %, sušené odstředěné mléko 11,5 %*, lískové ořechy 9,1 %, celozrnná mouka 6,1 %, kakao, mléčný tuk 2,6 %*, syrovátkový výrobek, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku, pšeničný škrob, emulgátor: sójový lecitin, sušená smetana 0,2%*, sůl, přírodní aroma, kypřicí látka: hydrogenuhličitan sodný, * odpovídá 10 % mléka

Hodnocení odborníka:  Údaj na obale, že výrobek odpovídá 10 % mléka, by mohl vyvolávat domněnku, že se jedná o zdravou svačinu. Ve skutečnosti je na prvním místě ve složení cukr, navíc má tento výrobek nejvyšší energetickou hodnotu a nejvyšší obsah tuků na 100 g a v rámci nich ještě většinou nasycených. Jedna malá 25gramová oplatka odčerpá dítěti z maximálního celodenního příjmu nasycených mastných kyselin 28 %. Negativa nevyváží ani část celozrnných obilovin.

Energetická hodnota na 100 g: 2310 kJ
Jedno balení obsahuje: 
Energie Tuky  Z toho nasycené mastné kyseliny Cukry
578 kJ 8,4 g 4,5 g 4,1 g

 zpět

Bakery d´Oro a la Tiramisu
Bakery D´ORO

Výrobce

Neuveden; vyrobeno v Itálii

Cena za balení 12,90 Kč/30 g
Označení nadýchané tyčinky plněné mléčným a tiramisovým krémem (61 %)

Složení: rostlinné tuky (palmový, palmový jádrový, kokosový), cukr, plnotučné mléko 20 %, pšeničná mouka, glukózo-fruktózový sirup, mléčné bílkoviny, nízkotučný kakaový prášek, sušená vejce, sušené plnotučné mléko, bramborový škrob, sušené odstředěné mléko, sušený vaječný žloutek, emulgátory (monoglyceridy a diglyceridy mastných kyselin, sójové lecitiny), aroma, sušené mascarpone (z mléka), kypřicí prášek (difosforečnany, uhličitan sodný), sůl, sušená mléčná syrovátka, laktóza, kakaový prášek (0,07 %)

Hodnocení odborníka:  Další pamlsek, který je v obchodech nabízen mezi mléčnými výrobky. Přitom jde o sladkost s vysokým obsahem tuku, nasycených mastných kyselin a přidaného cukru. Pokud se rodiče nechají unést myšlenkou, že výrobek obsahuje 20 % mléka, měli by si uvědomit, že vzhledem ke gramáži výrobku to není víc než jedna polévková lžíce. Je kvůli ní nutné jednou tyčinkou vyčerpat dítěti z maximálního množství, které by mělo přijmout ve stravě za celý den, 16 % tuků, 17 % cukrů a 26 % nasycených mastných kyselin? 

Energetická hodnota na 100 g: 1900 kJ
Jedno balení obsahuje: 
Energie Tuky Z toho nasycené mastné kyseliny Cukry
570 kJ 8,2 g 4,2 g 6,7 g

 zpět

Zott Monte Snack
Zott Monte Snack

Výrobce

Neuveden; vyrobeno pro Zott v Německu

Cena za balení 9,90 Kč/29 g
Označení piškotový dort s krémovou náplní z mléka, čokolády a lískových oříšků

Složení: palmový a kokosový tuk, plnotučné mléko (22 %), cukr, pšeničná mouka, glukózo-fruktózový sirup, sušené plnotučné mléko (3,4 %), mléčné bílkoviny, odtučněný kakaový prášek (2,6 %), vejce v prášku, škrob, pasta z lískových oříšků (1,2 %), mléčná čokoláda (obsahuje sójové boby) (0,5 %), emulgátory: E471, sójový lecitin; kypřicí látky: E450, E500; sůl, aroma 

Hodnocení odborníka:  Nejvýznamnější složkou piškotu jsou tuky, a ještě k tomu ty nejméně vhodné, protože palmový a kokosový tuk jsou nositeli nasycených mastných kyselin. Zdůrazňované mléko představuje v absolutním množství jen 7,5 g v jednom balení, což je zhruba půl polévkové lžíce. Zato tuk tvoří 55 procent z celkové energetické hodnoty výrobku a nasycené mastné kyseliny přinášejí 27 procent z maximální celodenní dávky.

Energetická hodnota na 100 g: 1960 kJ
Jedno balení obsahuje: 
Energie Tuky Z toho nasycené mastné kyseliny Cukry
568 kJ 8,5 g 4,4 g 8,5 g

 zpět

Dancing Cow Milk Snack Vanilla
Dancing Cow

Výrobce

Neuveden; vyrobeno v Itálii

Cena za balení 9,90 Kč/28 g
Označení mléčná svačinka vanilková; nadýchaná pochoutka s mléčnou náplní (59 %) s vanilkovou příchutí, zdobená kakaovými vlnkami

Složení: : cukr, rostlinné tuky (palmový, palmojádrový, kokosový), plnotučné mléko 25,7 %, pšeničná mouka, mléčné bílkoviny, glukózo-fruktózový sirup, sušené plnotučné mléko 2,3 %, sušené vejce, bramborový škrob, aroma, emulgátory (monoglyceridy a diglyceridy mastných kyselin, sójové lecitiny), kypřicí látky (difosforečnany, uhličitan sodný), nízkotučný kakaový prášek, sůl, sušená mléčná syrovátka, laktóza

Hodnocení odborníka: Na prvních místech ve složení jsou cukr a tuky. Z množství cukrů, které patří k nejvyšším (36 g/100 g), převážnou většinu tvoří řepný cukr, a téměř polovinu z množství tuků tvoří nasycené mastné kyseliny. Není tu nic, co by dítěti přineslo jakýkoli nutriční benefit. Výrobek je přímo označen jako „mléčná svačinka“, ve skutečnosti v něm není mléka víc než jedna lžíce.  

Energetická hodnota na 100 g: 1850 kJ
Jedno balení obsahuje: 
Energie Tuky Nasycené mastné kyseliny Cukry
518 kJ 7,1 g 3,5 g 10 g

 zpět

Dubea Švestková tyčinka
Dubea Švestková tyčinka

Výrobce

Dubea Dubenec

Cena za balení 9,90 Kč/35 g
Označení tradiční medový perník se švestkovou džemovou náplní a tmavou cukrářskou polevou; trvanlivé pečivo, perníky

Složení: : pšeničná mouka, džem ovocný švestkový 29 % (švestková dřeň 10 %, jablečná dřeň, cukr, glukózový sirup, želírující látka pektin E440, kyselina citronová E330, aroma), cukrářská poleva tmavá 23 % (cukr, ztužený rostlinný tuk - palmojádrový a palmový, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku 14 %, emulgátor lecitin sójový E322, aroma), cukr, med 7 %, voda, vejce, kypřící látky (E503, E500), perníkové koření

Hodnocení odborníka: Jedná se v podstatě o perník v cukrářské polevě vyrobené z nejméně vhodných tuků – palmový a palmojádrový olej obsahují vysoké procento nasycených mastných kyselin - s jednou tyčinkou si 6leté dítě vyčerpá čtvrtinu svého maximálního denního příjmu, navíc obsahuje i trans mastné kyseliny (12 % denního příjmu). Nic pozitivního pro dítě. Mimochodem švestek je v tyčince jeden gram. 

Energetická hodnota na 100 g: 1750 kJ
Jedno balení obsahuje: 
Energie Tuky Z toho nasycené mastné kyseliny Cukry
613 kJ 5,2 g 4,1 g 8,7 g

 zpět

Pribináček Tyčinka s kousky třešní
Pribináček tyčinka s kousky třešní

Výrobce

Neuveden; vyrobeno v ČR (prodává TPK)

Cena za balení 9,90 Kč/35 g
Označení  

Složení: tvarohovo-smetanová náplň [54 %]: tvaroh 40 %, smetana 35 %, máslo, cukr, modifikovaný škrob, třešňová složka 6 % (cukr, glukózo-fruktózový sirup, třešeň 30 %, aroma, konzervant: sorban draselný; barvivo: koncentrát černé mrkve a červené řepy, anthokyany), třešňové kousky 5 % (glycerin, glukózový sirup, cukr, třešeň [8 %], stabilizátor pektin, barviva: bez černý, červená ředkev; aroma), okyselující látky: kyselina mléčná, mléčnan sodný a glukonodeltalakton; konzervační látka: sorban draselný. Jogurtová poleva [37 %]: plně a částečně ztužené rostlinné tuky (palmový, palmojádrový, bambucký), cukr, sušené odstředěné mléko, sušený jogurt 7 %, sušená syrovátka, emulgátor: sójový lecitin; aroma. Čokopoleva [9 %]: cukr, plně ztužený rostlinný tuk (palmojádrový), kakaová hmota 12 %, kakaový prášek 1 %, sušené odstředěné mléko, sušená syrovátka, kakaový prášek 1 %, emulgátor: sójový lecitin; aroma

Hodnocení odborníka:  Tento „mléčný výrobek“ má sice vysoký podíl mléčné složky, ale také velké množství tuků (tvoří 61 % energetické hodnoty výrobku), navíc tuků nevhodného složení. Jedna tyčinka vyčerpá 6letému dítěti 44 % dávky nasycených mastných kyselin, které by mělo přijmout za celý den, a ještě k tomu obsahuje trans mastné kyseliny. Vysoký je i podíl cukrů, jedna porce představuje čtvrtinu celodenní dávky cukrů. Kromě toho jako jediný z testovaných výrobků obsahuje u dětí nutričně sporný konzervant sorban draselný.

Energetická hodnota na 100 g: 1700 kJ
Jedno balení obsahuje: 
Energie Tuky Z toho nasycené mastné kyseliny Cukry
595 kJ 9,8 g 7 g 9,9 g

 zpět

Krtečkova svačinka
Krtečkova svačinka

Výrobce

Prodávající

Neuveden; vyrobeno v ČR 

X-life

Cena za balení 9,90 Kč/34 g
Označení polomáčené sušenky s mléčnou polevou

Složení: : pšeničná mouka, mléčná poleva 20 % (částečně ztužený rostlinný tuk (palmový a sójový v různém poměru), kakaová hmota 7 %, sušené mléko odstředěné 7 %, sušená syrovátka, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku 2 %, emulgátor (sójový lecitin, polyglycerolpolyricinoleát), vanilkový extrakt, neztužený palmový tuk, cukr, glukózový sirup, sójová mouka, sladový extrakt z ječmene, kypřicí látky (hydrogenuhličitan amonný a sodný), aroma máslové, emulgátor (slunečnicový lecitin), sušené žloutky

Hodnocení odborníka: Tento výrobek skutečně není vhodný pro děti, a už vůbec se nehodí jako svačinka. Jde o obyčejné sušenky z mouky a cukru, potažené polevou z nekvalitních tuků. Vadí vysoký obsah tuků a cukrů a nasycených mastných kyselin, ale hlavně přítomnost trans mastných kyselin ve vysokém množství, nejvyšším ze všech – s jednou svačinkou dostane do sebe 6leté dítě 59 % dávky, kterou by měl podle výživových doporučení přijmout za celý den.  

Energetická hodnota na 100 g: 2210 kJ
Jedno balení obsahuje: 
Energie Tuky Z toho nasycené mastné kyseliny Cukry
751 kJ 9,4 g 4,4 g 4,4 g

zpět