Jak strávit fazole

Fazole patří mezi luštěniny, kterým se řada lidí vyhýbá z důvodu nadýmavosti a těžké stravitelnosti. Mohou za to oligosacharidy, které způsobují nepříjemné nadýmání. Jsou však rozpustné ve vodě a proto několikahodinové namáčení před vařením snižuje nadýmání. Dalším možným způsobem snížení nadýmavosti z fazolí je nakličování, při němž se zvyšuje množství enzymů a luštěnina se tak stává lépe stravitelnou. Pomáhá rovněž přidání koření (např. majoránka, libeček, kmín, kurkuma) či použití luštěnin pouze jako část pokrmu.

Proč jíst fazole

Fazole jsou výborným zdrojem rostlinných bílkovin, vlákniny a celé řady vitamínů a minerálů. Nejvíce je zastoupen vápník, fosfor, železo, draslík a vitamíny skupiny B. Díky nízkému glykemickému indexu fazole upravují hladinu krevního cukru, mají výbornou sytící vlastnost a pomáhají v prevenci proti kardiovaskulárním onemocněním.

Fazole v kuchyni

Fazole si můžete připravit doma vařené nebo použít z konzervy v mírně slaném nálevu. Před vařením je dobré suché fazole na noc namočit a vodu několikrát vyměnit. Doba samotného varu se různí podle typu fazolí, ale přibližně trvá 1-2 hodiny do změknutí. Dobu varu si můžete zkrátit použitím tlakového hrnce. Solte vždy až na závěr. Fazole z konzervy vám usnadní práci a čas a výživová hodnota je srovnatelná s doma uvařenými. U fazolí z konzervy je vhodné také před použitím propláchnout. Fazole se hodí do salátů, polévek, bezmasých pokrmů, pomazánek, ale také připravené na sladko.

Fazolové sušenky

Na výrobu fazolových sušenek jsem si vybrala klasické červené fazole, protože mají mírně nasládlou chuť. Ale můžete použít jakékoli jiné fazole, například adzuki, které se do receptu také skvělé hodí. Místo vajec jsem použila namletá lněná semínka, která po rozmíchání ve vodě zgelovatí a těsto dobře slepí. Doporučuji na závěr ochutit těsto nejdříve polovinou medu a ochutnat, pak teprve přidávat zbytek pro dosažení sladké chuti dle potřeby. Fazole chutnají lépe odleželé až druhý den.

RECEPT: FAZOLOVÉ SUŠENKY

INGREDIENCE NA 16 KS:

Fazole červené vařené nebo v konzervě 250 g

Olej řepkový 25 g

Vanilkový extrakt 5 g

Semínka lněná mletá 5 g

Skořice mletá 5 g

Prášek do pečiva 5 g

Sůl 1 g

Kakao holandské 20 g

Citrónová šťáva 5 g

Mouka celozrnná špaldová 30 g

Med 80 g

POSTUP:

Syrové fazole namočíme přes noc do vody, několikrát propláchneme a vaříme v čisté vodě cca hodinu do změknutí. Fazole z konzervy propláchneme od slaného láku. Mezitím si vrchovatou lžičku mletých lněných semínek zalijeme trochou vlažné vody a dáme do lednice odležet. Vařené fazole rozmixujeme do hladka. Fazolovou hmotu vylejeme do mísy a přidáme zbylé ingredience včetně lněných semínek. Důkladně promícháme a na závěr doslazujeme medem. Navlhčenýma rukama tvoříme placičky, které vyskládáme na plech vyložený pečícím papírem. Pečeme v předehřáté troubě na 180 ° C cca 20 min.  

Energetická hodnota 1 ks: 255 kJ, 8 g sacharidů, z toho 2,5 cukry, 2 g bílkovin, 2 g tuků a 2 g vlákniny

Autor článku: Mgr. Zuzana Douchová – nutriční terapeut a psycholog
Fotografie: Tomáš Martínez
Zdroj: www.vyzivaspol.cz