V čem je chyták?

Základ je, že těch údajů je tolik, že se v tom zákazník lehce ztratí. A málokdo si pak všimne, že např. údaje salátů jsou uváděny bez zálivky, přičemž taková zálivka dokáže s energetickou hodnotou pěkně zamávat. Musíte sčítat.

Další záludnost se týká salátů jako takových. Salát budí v lidech dojem, že je zdravý. A opravdu, určitě je lepší volbou než hranolky. Pokud si ho dáme jako hlavní jídlo, například místo hamburgeru, už je potřeba dávat si trochu pozor, co všechno obsahuje. Někdy totiž může mít ve výsledku dost podobnou energii, jako právě "obávaný" hamburger.

Jak by mělo jídlo vypadat?

Jak by mělo jídlo vypadatCo se týče výživových hodnot, lepší je vybírat si ve fastfoodu jídlo s nižší energetickou hodnotou. Mělo by obsahovat dostatek bílkovin, komplexní sacharidy a co nejméně cukru. Nemělo by být moc tučné. Potom máme šanci, že nás takové jídlo zasytí na delší dobu než na hodinu. Co se týká složení, tak zelenina je určitě plus. Lepší volbou je maso grilované než smažené. 

Caesar salát – Crispy Chicken versus Double Cheesburger McDonald´s

Jedná se o salát se smaženými obalovanými kousky kuřecích prsou, krutony a trochou tvrdého sýra. Double cheesburger zná každý – jedna sladká houska, dva plátky sýra a dva plátky masa.

Ve chvíli, kdy k salátu přidáme Caesar zálivku, dostáváme se na energetickou hodnotu, která je jen o 100 kJ nižší, než má Double cheesburger. Pro porovnání to ale nestačí, je potřeba jít dál. Při porovnání sacharidů a cukrů zjistíme, že Double Cheesburger je poměrně dost sladký. Obsahuje téměř 2 kostky cukru. Bílkovin má oproti salátu trochu víc a kupodivu, salát je zase trochu tučnější než cheesburger.

  • Takže vyhrává salát nebo cheesburger?

Z pohledu výživy, když zahrneme ještě složení, tedy obsah zeleniny v salátu, tak vyhrává salát. Ale upřímně, jenom o pár bodů, protože energie, tuku i bílkovin má v podstatě téměř stejně jako porovnávaný double cheesburger. Bonusem salátu jsou vitamíny, trocha vlákniny a nižší obsah cukru, takže po snězení máme trochu větší šanci, že nás na nějakou dobu zasytí. Nicméně daleko lepší volbou by byl salát s grilovaným masem, namísto smaženého.

 

kJ

S / z toho cukry

B

T       

Caesar salát – Crispy Chicken

1 354

17 / 3

24

17    

Caesar zálivka

 427

3 / 2,3

1,4

9,1 

Caesar salát Crispy se zálivkou

1 781

20 / 5,3

25,4

26,1  

Double Cheesburger

1 874

31 / 7,9

27

24     

Údaje jsou uvedeny na porci, zdroj: web McDonald´s.

Která příloha je lepší?

Místo smažených hranolek to na první pohled vypadá, že ta nesmažená. Pokud se zaměříme třeba na nabídku KFC, tak si můžeme vybrat salát Garden, Coleslaw, bramborovou kaši, nebo kukuřici. Která z těchto příloh je vhodnější, si ukážeme následujícím porovnání.

 

kJ

S / z toho cukry

B

T       

Běžná porce hranolek

748

24 / 0,1

2,7

7,7

Velká porce hranolek

1 122

35 / 0,2

4,1

11,6

Bramborová kaše s omáčkou

480

22 / 0,2

3,3

1,3

Coleslaw

623

14 / 10,2

1,5

10,2

Malý Garden bez zálivky

49

2 /  1,6

0,6

0,3

Zálivka Vinaigrette

242

11 / 7,9

0,3

1,7

Malý Garden se zálivkou Vinaigrette

291

13 / 9,5

0,9

2

Kukuřice s máslem

1 325

49 / 6,5

8,3

9,5

Údaje jsou uvedeny na porci, zdroj: web KFC.

Kukuřice versus hranolky?

Hranolky Mc Donald´sZajímavostí je, že největší energetickou hodnotu má z porovnávaných příloh kukuřice s máslem. Kukuřice jako taková je skvělá věc, jedná se o obilninu s převahou komplexních sacharidů. Lahodná je sama o sobě, o to lahodnější je v KFC, protože je nasáklá máslem. A to z ní dělá poměrně vysoce energetickou přílohu.

Porovnáním kukuřice a hranolků je stále vítězem kukuřice, i když obsahuje dost tuku – víc než běžná porce hranolků. Má ale taky víc bílkovin i komplexních sacharidů, což je výhoda a oproti hranolkům nás zasytí na delší dobu. Pro lidi, kteří si ale hlídají váhu, ani jedno není dobrou volbou.

Salát, kaši nebo hranolky?

Salát Garden se zálivkou, Coleslaw i bramborová kaše jsou v tomto případě místo hranolek lepší volbou pro všechny. Jak vidíte, Malý Garden má nejméně energie. Skládá se jenom ze zeleniny a zálivky, i když je ho ve výsledku málo, pořád vede jak z pohledu nízké energie, tak z pohledu výživových hodnot a obsahu vitamínů.
Bramborová kaše s omáčkou ničemu neuškodí, i když nic významného z pohledu výživy nedá. Nejméně vhodnou variantou je v tomto směru Coleslaw. Má téměř stejně energie jako běžná porce hranolků a tuku má dokonce ještě víc. Obsahuje sice zeleninu, ale zálivka je prostě hodně tučná.

 

kJ/porce

Tuk/porce

Hranolky malé

1000

17

Hranolky střední

1424

24

Hranolky velké

1874

31