V mrazáku vydrží čerstvé

Vysoký obsah olejů však s sebou nese i riziko kažení ořechů, které je označováno jako žluknutí. Dobré tuky, kvůli kterým se ořechy staly tak vyzdvihovanou potravinou, se tak paradoxně můžou stát i zdraví nebezpečné. Zcela zabránit žluknutí, které je způsobeno všudypřítomností vzdušného kyslíku, je velmi obtížné. Částečně předejít mu můžete jejich správným skladováním v tmavé uzavřené nádobě nebo je dejte k ledu. V mrazáku vydrží klidně rok.

Proč ořechy namáčet?

Pro někoho mohou být ořechy hůře stravitelné, částečně to lze vyřešit máčením ořechů před jejich konzumací na několik hodin ve vodě. Máčením se aktivuje v plodech proces klíčení, který v nich zvyšuje množství prospěšných látek, enzymů, vitamínů a minerálů a také eliminuje počáteční zárodky plísní.

30 g denně stačí

Ořechy mají bezesporu pozitivní vliv na naše zdraví a jejich pravidelná konzumace je velmi prospěšná. To ovšem neplatí o oříšcích pražených, solených, či dokonce obalených v nejrůznějších polevách. Dejte si pozor, ořechy jsou zdravé, ale energeticky bohaté potraviny, jejich energetická hodnota okolo 600 kcal na 100 g. Pokud budete konzumovat k běžnému jídelníčku i větší množství ořechů a nenavýšíte tak pohybovou aktivitu, může se to negativně projevit na naší hmotnosti. Doporučené denní množství je okolo 30g denně.

Odlišné nejen svou chutí

  • Vlašské ořechy

U nás asi nejoblíbenější druh je plodem ořešáku královského. Ze všech ořechů obsahují nejvíce antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před poškozením buněk, přispívajícím ke vzniku srdečních onemocnění, rakoviny a předčasného stárnutí. Považují se za superpotravinu, o které jsme již psali.

  • Mandle

Jsou jádra semen mandloně obecné. Obsahují nejvíce vlákniny ze všech ořechů a jsou také bohaté na vitamin E. Mandle také chrání střeva, zvyšují totiž výskyt tzv. dobrých bakterií, které posilují imunitní systém.

  • Pistácie

Jsou plné draslíku, který je nezbytný pro zdravý nervový systém a svaly a jsou také zdrojem vitaminu B6, který zlepšuje náladu a posiluje imunitu.

  • Kešu

Kešu jsou zduřelou stopkou ledvinovníku západního, jehož plody nejsou ořechy, ale jablka. Kešu jsou tak daleko sladší a obsahují také nejvíce sacharidů a železa. Mimoto mají v sobě hodně zinku. Pomáhají dodávat kyslík do všech buněk, což zabraňuje anémii a posiluje zrak. Kešu jsou také dobrým zdrojem hořčíku.

  • Pekanové ořechy

Jádra ořechů jsou velmi podobné vlašským ořechům, se kterými jsou i botanicky příbuzné. Obsahují však daleko více oleje. Patří mezi antioxidanty a zabraňují vzniku plaku v tepnách.

  • Para ořechy

Para ořechy jsou vlastně semena stromu juvie ztepilé. Skořápka para ořechů je velmi tvrdá a skrývá jádro obsahující až 60 % oleje. Jsou skvělým zdrojem selenu. Para mají příjemnou nasládlou chuť.

  • Lískové ořechy

Jsou plody lísky obecné. Pro vysokou hladinu mononenasycených mastných kyselin pomáhají správné funkci kardiovaskulárnímu systému a mají příznivý vliv i na diabetes druhého typu. Jsou i bohatým zdrojem antioxidantu vitaminu E, který zabraňuje vzniku šedého zákalu a demence.

  • Piniové ořechy

Jsou často používané do salátů nebo jako surovina k výrobě bazalkového pesta. Obsahují v sobě kyselinu nilonovou a pilonovou, které jsou dobré na snižování hladiny cholesterolu v krvi. Jejich nevýhoda je, že se rychle kazí.

  • Arašídy

Botanicky se vlastně vůbec nejedná o ořechy. Arašídy jsou luštěnina, což je vidět na vyšším obsahu bílkovin a vitaminů skupiny B. Naproti všem předchozím plodům však zaostávají v množství minerálů.

  • Ořechové mléko

Skvělá, chutná a oproti průmyslově vyráběným rostlinným mlékům levná alternativa kravského mléka. Namočte 100 g ořechů, poté je slijte, propláchněte a rozmixujte s 750ml čerstvé vody. Rozmichované ořechy s vodou poté přeceďte přes plátýnko.

  • Ořechové máslo

V poslední době velmi oblíbené ať už jako zdravější náhrada nutely nebo jako přísada do ranní kaše. Vyrábí se ze syrových nebo opražených oříšků. Oříšky mixujeme tak dlouho než vznikne hladká hmota. U slabších mixérů budete k dosažení výsledku potřebovat delší dobu a vytvoříte pravděpodobně jen hrubší pomazánku, nikoli hladké máslo.