Co je lepek zač?

Lepek (gluten) je bílkovina rostlinného původu složená z aminokyselin gliadinu a gluteninu, přičemž právě gliadin je příčinou obtíží u celiakie. Lepek má významné místo ve výživě člověka, protože patří v rostlinné stravě ke kvalitním a dobře stravitelným zdrojům bílkovin.

Ceněn je i v pekárenství, jelikož dodává těstu a pečivu pružnost a nadýchanost. Lepek se nachází v tzv. lepkových obilovinách – pšenici, žitu, ječmeni. Mezi bezlepkové obiloviny se naopak řadí kukuřice, proso, pohanka, rýže, quinoa a amarant.

Pro koho je lepek nebezpečný a proč?

bezlepkové potravinyLepek je rizikový pro osoby s nesnášenlivostí lepku (celiakií) a pro ty, kteří jsou na lepek alergičtí. V posledních letech je upozorňováno na tzv. neceliakální glutenovou senzitivitu. Lidé mají po konzumaci potravin obsahujících lepek příznaky srovnatelné s celiakií, ale diagnosticky není potvrzena ani celiakie, ani alergie na lepek. Ke zlepšení potíží dochází při dodržování bezlepkové diety, po jejím znovuzavedení se problémy vrací. Léčba spočívá ve vyřazení lepku ze stravy, nemusí být však dodržována striktně, resp. celoživotně. Ukazuje se také, že lepek nemusí být v případě zažívacích problémů jediným viníkem. Silně zvažována je i spoluúčast tzv. FODMAPs, což je zkratka pro fermentovatelné oligo-, di-a monosacharidy a polyoly. FODMAPs se nachází v mnoha potravinách, příkladem je ovoce, zelenina, některé obiloviny, med, mléko a mléčné výrobky, luštěniny. Jejich vyřazení ze stravy přináší úlevu od gastrointestinálních potíží.

Má význam vyřadit lepek ze stravy „jen tak“?

Dodržování bezlepkové diety s vidinou pevnějšího zdraví nebo redukce hmotnosti je spíše otázkou diktátu současných výživových trendů než reálného přínosu.

  • Recentní studie nepotvrzují žádný zdravotní přínos bezlepkové stravy u zdravých osob.

Jak již zaznělo, lepek je bílkovina, tudíž bezlepkové potraviny jsou v porovnání s lepkovými chudší na bílkoviny. Ne každému chutná všechno bezlepkové pečivo a další výrobky, jejich příprava je také technologicky náročnější. Konzistence a vůně pečiva je jiná, bezlepkové pečivo je hutnější, drobivější. Zanedbatelná není ani cena za bezlepkové potraviny.

Jde to i s lepkem

luštěniny a zeleninaPokud jste přesto na vážkách a rádi byste bezlepkovou dietu dodržovali, zkuste to trochu jinak.

  • Namísto vyloženě bezlepkových výrobků, především typu pečivo, oplatky, sušenky vyzkoušejte celá zrna pšenice špaldy, více zařazujte oves, žito, ječné kroupy a přirozeně bezlepkové obiloviny, jako je např. pohanka.
  • Část obilovin můžete nahradit zeleninou a luštěninami.
  • Zažívání prospěje i vyřazení alkoholu, slazených nápojů a vysoce zpracovaných potravin.
  • Přiměřeně se hýbejte, nepřejídejte se a v rámci možností se vyvaruje přemíry stresu a osvojte si relaxační techniky podle vlastních potřeb. Psychická pohoda je v případě gastrointestinálního traktu velmi důležitá, typickým příkladem je syndrom dráždivého tračníku. Lepšímu trávení napomáhá i pravidelný jídelní režim a konzumace jídla bez spěchu. 
Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací: vlastní praxe (autorka je dietoložka, odbornice na výživu)