Koncem prosince hřešila většina z nás a odlehčení organismu je určitě na místě. Zdravý životní styl ale není o extrémech, příkazech a zákazech, které vydržíte respektovat jen chvíli, budou vám kazit náladu a neprospějí ani metabolismu. Recept, jak na to, je nenásilný a docela prostý.

Pište si, co jíte a pijete

V první řadě omezte příjem alkoholu a začněte jíst pravidelně, nejlépe 5 porcí denně, z toho tři hlavní jídla. „Je dobré si nějakou dobu jídlo odvažovat a zapisovat co, kdy a kolik toho sníme a vypijeme,“ doporučuje dietoložka Karolína Hlavatá. Získáme tak jasnější přehled o tom, kde děláme stravovací chyby a kolik energie za den skutečně přijmeme.

Nevynechávejte bílkoviny

Odlehčení nemusí být podle Karolíny Hlavaté radikální. „Dát si za den dvě porce ovoce, tři zeleniny, dva jogurty, k snídani pečivo, müsli. U oběda ani večeře nevynechávat přílohu. Alespoň jednou denně bílkoviny, ideálně ale ke každému jídlu,“ doporučuje dietoložka. Nemusí to být vždy maso. Stačí třeba dvě vejce, tofu. Budete pak výkonnější, odolnější vůči infekcím a váš jídelníček bude pestrý, což je základ zdravého stravování.

Strava nesmí být jednostranná

Diety, půsty, zeleninové či výhradně pitné dny, i když se mohou jevit úžasně, vedou jen k tomu, že strava bude jednostranná. „Při omezeném jídelníčku pak strádám nejen nedostatkem vitamínů a minerálních látek, ale mnohdy i nedostatkem hlavních živin,“ varuje Karolína Hlavatá. K odlehčení po vánočním přejídání úplně stačí omezit příjem sladkostí a tuků, zejména živočišných. Uzeniny nahradit libovým masem a rybami. Jeden den si udělejte vegetariánský. Místo masa si dejte třeba luštěninu, tofu, sojové mléko.

I malá změna udělá moc

„Ideální je dát si dvakrát týdně rybu a jednou luštěniny. Už jen tato nenáročná změna, udělá v celkovém komplexu moc. Je třeba také sledovat pitný režim. K tomu si můžeme dát za cíl, že denně ujdeme zastávku pěšky,“ radí dietoložka. Podle ní vše půjde lépe a nemusíme se pouště do žádných extra ozdravných akcí a utrácet za detoxikace či konzultace. „Očišťovací den velmi často končí tak, že večer zhltneme bramborák a vypijeme tři piva. Je skutečně lepší dát si dílčí cíle. Je to méně stresující, než si poručit, že už si nikdy nedám salám,“ objasňuje Karolína Hlavatá.

Několik dalších tipů

*Jezte zeleninové polévky – obsahují vlákninu, zasytí, zavodní a zahřejí.

*Přidávejte koření, které podporuje trávení – kmín, majoránku, saturejku, kurkumu, zázvor, chilli atd.

*Místo alkoholem si pitný režim zpestřete bylinkovými čaji, například mátovým, meduňkovým, heřmánkovým, kopřivovým, zázvorovým, fenyklovým...

*Pijte šťávy ze zeleniny a ovoce, nejlépe ředěné čistou vodou bez bublinek. Pozor, zejména šťávy z ovoce jsou také zdrojem kalorií.  

*Nesmažte, raději vařte v páře, ve vodě nebo grilujte nasucho, eventuálně jen maso lehce potřete olejem a opečte na pánvi s nepřilnavým dnem.