Stojíte před chladicím pultem, přejíždíte očima po balíčcích a přemýšlíte, po které sáhnout. Dušená, uzená, zauzená a dokonce sušená... Od každého druhu jich je hned několik. Máme si vybrat tu, která se nám líbí vzhledově nejvíc? Orientovat se podle ceny?

„Rozdělení na dušenou, uzenou a sušenou je podle způsobu výroby, nikoli však podle kvality, proto bych se řídila raději složením a třídou jakosti,“ doporučuje nutriční terapeutka Zuzana Douchová.

Především bychom neměli kupovat vodu, znamená to, že šunka musí být vyrobena z masa. Zbytečné je do ní přidávat vodu, tou ji jen řezník nastavuje. Výrobce tak z méně masa vyrobí více šunky, vydělá, vy si ale koupíte nekvalitní výrobek plný vody, soli a dalších surovin, které mají za úkol zvětšit objem hotového výrobku a udělat ho těžší. Tělo takový kup však neocení.

Vsaďte na maso

„Šunku vybírejte takovou, která má nejvyšší podíl svalových bílkovin a masa. Zároveň co nejnižší podíl soli a tuku. Tedy alespoň 90 procent masa, soli do 2,5 procenta a tuku ideálně kolem 3 procent, maximálně však do 5 procent,“ radí Zuzana Douchová.

Dušená je dietnější

Vybereme-li výrobek s dostatečným obsahem masa a budeme-li se řídit i dalšími doporučeními, neuděláme vůbec špatně, zvolíme-li šunku dušenou. „Dušené šunky jsou vhodné díky nižšímu obsahu tuků a lepší stravitelnosti, ale opět zdůrazňuji, liší se podle druhu masa, jakosti a složení,“ upozorňuje nutriční terapeutka.

Logo Vím, co jím najdete například na šunkách značky Le a Co. Logo Vám zaručuje, že šunka obsahuje přiměřené množství soli a tuků.

 

Pokud šunku kupujete balenou, můžete si její složení přečíst na etiketě. Mnoho lidí však takovou možnost nemá a musí si vystát frontu u pultu. Jak se tam orientovat? Volit podle ceny, spoléhat na to, že kvalitnější bude zároveň i dražší, nejde. My jako zákazníci však máme právo na to, aby nám prodavač/prodavačka přesné složení sdělili.

Uzená na chuť

Uzená šunka má výraznější chuť. V současné době je většina výrobků uzena tak, aby nevznikaly karcinogenní látky, přesto je zbytečné do jídelníčku takové produkty extrémně často zařazovat. Sáhněte raději po dušené šunce. „Uzené šunky mívají obecně vyšší obsah tuku, ale opět se řídit raději složením a kvalitou,“ doplňuje Zuzana Douchová.

Sušená lahůdka

Sušenou šunku je potřeba brát opravdu jako lahůdku, která zpestří náš jídelníček. „Nevýhodou sušené šunky je vyšší obsah soli a tuku. Důležité je také upozornit, že nejsou tepelně opracované,“ říká nutriční terapeutka Zuzana Douchová. Znamená to, že by je neměly jíst děti. Vhodnou variantou není ani pro těhotné a nemocné, lidi s oslabenou imunitou, například onkologicky nemocné.

Kolik ji sníst?

Jedna porce šunky se pohybuje kolem 50 až 80 gramů. Rozdělit sto gramový balíček k večeři pro čtyř a vícečlennou rodinu je málo. V takovém případě zkuste šunku doplnit třeba sýrem, čerstvým či plátkovým nebo chléb obložit nejen plátkem šunky, ale i plátkem vařeného vajíčka. A nezapomeňte na zeleninu!