Za den bychom měli přijmout 2 – 3 litry tekutin

Zdrojem vody pro fungování organismu nejsou pouze tekutiny, vodu nám dodá i zelenina, ovoce a mléčné výrobky. Konkrétní množství vypitých tekutin ovlivňují i různé faktory:

Množství tekutin, které bychom měli vypít, závisí především na věku (u malých dětí a starších osob je důležité pitný režim pečlivě hlídat, protože nedostatek vody může být příčinou řady potíží) a tělesné hmotnosti. Samozřejmě potřebu tekutin ovlivňuje i teplota prostředí, zdravotní stav (při horečce, zvracení, průjmech je nutné pít více) a výše fyzické aktivity,” doplňuje dietoložka Karolína Hlavatá.

A jak poznáme, že pijeme správně? Poznáme to na naší moči. Měli bychom vypít přesně tolik, aby moč byla světle žlutá. Tmavá moč značí nedostatek tekutin. Také platí známé pravidlo, že pít bychom měli průběžně a to i v případě, že žízeň přímo nepociťujeme. Nedoporučuje se pít nárazově veliké množství.

Co když pijeme málo?

Nedostatečný příjem tekutin může mít za následek hned několik potíží. V první fázi se projeví snížená fyzická i psychická výkonnost. Člověk má potíže se soustředit a přichází i únava. Dlouhodobý nedostatek tekutin může vést právě mimo jiné i k poruchám ledvin a ke vzniku močových kamenů. Dále se mohou objevit bolesti hlavy, zácpa a v neposlední řadě dehydratace způsobuje i stárnutí pokožky.  U starších lidí se v důsledku nedostatku tekutin mohou vyskytnout i stavy zmatenosti, zvyšuje se i riziko cévních příhod.

Lidské tělo denně vyloučí přibližně 2, 5 litru vody v moči, stolici, dýcháním a kůží. Proto je důležité pít, aby mělo tělo tyto ztráty z čeho nahradit a netrpělo deficitem.

Co pít?

Vhodné tekutiny, které by měly být základem pitného režimu, jsou voda, ideálně ta přímo z kohoutku, minerální vody s nižším obsahem sodíku a o nižším stupni mineralizace, ovocné čaje a slabší černé a zelené čaje. Do pitného režimu patří i mléko. Do celkového příjmu tekutin můžeme zařadit i polévky, mléčné výrobky a ovoce se zeleninou.

Nic se nemá přehánět

I když je příjem tekutin velice důležitý, nic se nemá přehánět. Nadměrný přísun tekutin může vést i ke zdravotním potížím. “Může dojít k převodnění, tedy ke stavu, kdy jsou nadměrně zatíženy ledviny a srdce. V extrémních případech může vést k jejich selhání,” popisuje dietoložka.

Pitný režim když cvičíme?

Při cvičení může naše tělo vyloučit 2 až 3 litry tekutin během jedné jediné hodiny. Při cvičení dochází současně se ztrátou tekutin také ke ztrátě solí, zvláště sodíku a chlóru. Částečně se vytrácí i draslík a hořčík. "Výraznější ztráty tekutin a solí nemusí být provázeny pouze pocitem žízně, ale při větších ztrátách se objeví zvýšení srdeční činnosti, pocity na zvracení, zvyšuje se i riziko úrazů,“ upozorňuje doktorka Karolína Hlavatá.