Účastníci byli instruováni sníst vše, co obdrželi. Druhý den dostali účastníci celý koláč s tím, že si mohou sami odkrojit porci k obědu dle vlastního uvážení. 

Skupina, které dostala předchozí den ¼ koláče, zkonzumovala druhý den menší množství, než skupina, která snědla den před tím ½ koláče. Účastníci vyplňovali dotazníky, které zahrnovaly mimo jiné i dotazy na intenzitu pocitů hladu a sytosti před jídlem a po jídle. Rozdíly mezi skupinami nebyly statisticky významné, z čehož vyplynulo, že i ¼ koláče dokázala dobře zasytit.

Účastníci studie obdrželi následně obrázky s ⅛, ¼, ⅜, ½, ¾ a celého koláče. Úkolem bylo vybrat, který z obrázků odpovídá velikosti normální porce. Skupina, která dostala první den k obědu ¼ koláče, volila obecně menší množství jako normální porci, než skupina, která snědla den předtím ½ koláče.

Experiment byl zopakován s jinými účastníky, ale prodleva mezi prvním a druhým obědem byla jeden týden. I zde si skupina, která dostala ¼ koláče, sama naložila k druhému obědu menší porci. Rozdíly ale nebyly statisticky významné jako v předchozím experimentu, kdy se pokusy konaly ve dvou následných dnech.

  • Z výsledků studie vyplývá, že je možno ovlivnit chování spotřebitelů při výběru velikosti porce, aniž by se změnily pocity hladu nebo sytosti.

Zdroje: Foodnavigator.comThe American Journal of Clinical Nutrition