Obézní lidé často opakovaně prožívají pocit selhání, kdy při snaze zhubnout nepřichází požadovaný výsledek, případně hubnutí vystřídá tzv. jo-jo efekt a opětovné přibývání na váze. Odsuzování okolí při neúspěšném hubnutí pak vede k depresím, které pacienti často řeší jídlem, a tedy zvýšením příjmu energie. Zacyklení nezdravých mechanismů a další přibírání hmotnosti na sebe nenechá dlouho čekat.

Operace pomáhá nejen od kilogramů

 • vymizení příznaků diabetu ve 45–68 %, zlepšení zvýšené hladiny cholesterolu v 71–94 %
 • zlepšení hodnot vysokého krevního tlaku ve 42–66 %
 • vyřešení 80 % případů metabolického syndromu
 • 95 % úspěšnost řešení bércových vředů
 • vyřešeno 50 % případů stresové močové inkontinence
 • vyřešení obtíží v 72–95 % případů refluxní nemoci jícnu (příznakem pálení žáhy)

Bariatrie – o co se jedná

bariatrieBariatrie, tedy léčba obezity pomocí operace žaludku, je plně hrazená pojišťovnou. Přesto patří v ČR k minimálně využívaným metodám řešení obezity a ročně ji podstoupí pouze 1 500 pacientů. Vhodná je pro ty, kteří mají index tělesné hmotnosti (BMI) minimálně 35, konzervativní léčba u nich nepřinášela výsledky a jejich zdravotní stav umožňuje celkovou anestezii.

Chirurgové mají k dispozici několik metod operace žaludku

 1. Gastrický bypass spočívá v rozdělení žaludku na menší (horní) část, která zůstává funkční, a na větší (dolní) část, která se při operaci vyřazuje „z provozu“. Při operaci dojde k napojení tenkého střeva na horní část žaludku. Tím se zmenší objem žaludku a plocha pro vstřebávání potravy. Vedlejším účinkem hubnutí je též dlouhodobé a výrazné zlepšení cukrovky u pacientů s diabetem. Po operaci se upravuje také krevní tlak, snižuje se hladina tuků v krvi a zlepšuje se spánková apnoe.
   
 2. Tubulizace žaludku je operace, při které odborníci provedou zúžení žaludku odstraněním jeho části. Díky operaci se nejen zmenší žaludek, ale také se sníží počet
   
 3. Bandáž žaludku je nejstarší operativní zákrok, který spočívá v přiškrcení horní části žaludku pomocí silikonového kroužku. Díky bandáži mají pacienti i po velmi malých porcích jídla pocit, že jsou nasyceni, upravuje se jim hladina krevního cukru a snižuje se riziko rozvoje cukrovky. Od této operace se vzhledem k tomu, že při přejídání hrozí prasknutí žaludku, ustupuje.
   
 4. Plikace žaludku je ve světě považována za experimentální metodou a využívá se pouze v ČR. Při operaci se část žaludku zanoří dovnitř a podélně se zašije. Díky zanoření se zmenší prostor uvnitř žaludku a pacient v něm má méně místa.

Podrobný popis operací, toho co vás čeká, příběhy pacientů i důležité kontakty najdete např. na www.mojelecbaobezity.cz.