Možná si řeknete, že relaxovat přece umí každý, stačí si lehnout k televizi s nějakou dobrotou a je to. Ale tento způsob odpočinku nemá s opravdovou relaxací mnoho společného. K prostředkům, které uvolňují napětí patří hudba, nejrůznější relaxační cvičení, ale i správná výživa, dostatek spánku a především pravidelný pohyb.

Relaxace vyžaduje trénink

Nejúčinnější formou relaxace je ale relaxace řízená, která vyžaduje dostatek trpělivosti, píle a času. Pravidelný trénink jakékoli z těchto relaxačních metod vám pomůže se soustředěním, uvolněním a zvládáním stresu. Vytvořením návyku a rituálu, který nemusí zabrat více než 5 minut denně, můžete udělat hodně nejen pro svoje duševní, ale také fyzické zdraví.

  • Vyhraďte si pro relaxaci pár minut každý den, například večer před spaním nebo ráno po probuzení, a tento rituál důsledně dodržujte.

Při relaxaci těla zároveň trénujete svou mysl. Ta má totiž tendenci stále odbíhat od jedné myšlenky ke druhé a díky tomu, že se pozorně soustředíte na uvolnění svého těla, jeho jednotlivých částí nebo na svůj dech, zároveň přimějete svou mysl soustředit na konkrétní věc. Díky tomu pak intenzivněji porozumíme svému vlastnímu tělu a svým pocitům.

Jacobsonova progresivní svalová relaxace

Tato technika pracuje s cílenou aktivací a následnou relaxací jednotlivých částí těla tak, aby došlo k celkovému uvolnění. Vyzkoušet si ji můžete na uvolnění ruky - zatněte ruku v pěst a následně ji co nejvíce uvolněte. Zkuste si přitom uvědomit, kde v ruce napětí vzniká a jak je silné a následně pozorujte změnu napětí při uvolnění stahu svalu.

Autogenní trénink

Pracuje s představami pocitů tíhy a tepla v našem těle. Během této relaxace postupně navozujete pocit tíhy a tepla v těle a zklidňujete srdeční a dechovou činnost.

Dechová cvičení

Dechová cvičeníVyzkoušejte je i vy, pohodlně se usaďte nebo si lehněte a soustřeďte se na svůj dech. Nadechněte se, počítejte do tří a pak vydechněte. Opakujte několikrát. Zpočátku vám budou myšlenky odbíhat, zkuste však znovu pozornost obrátit ke svému dechu a zklidněte jej. V krizových situacích můžete vyzkoušet jednoduché dechové cvičení, při kterém se soustředíte na svůj nádech, kdy se nadechujete natřikrát a to stejné opakujete při výdechu.

Body scan

Prochází se při něm celé tělo, od hlavy až k patě. Postupně si všímáte pocitů v jednotlivých částech těla a soustředíte se na svůj dech. Myšlenek na minulost a budoucnost si nevšímáte, nacházíte se v přítomném okamžiku.

Dotyk léčí

Doteky ničí napětí a navozují klid a relaxaci. Masáže umí pomoci od bolesti, napětí ztuhlých a bolavých svalů, pomáhají podpořit krevní oběh, lymfatický systém a vyloučit toxické látky z organismu.

Masáž podporuje krevní oběh a regeneraci organismu, odstraňuje stres a napětí. Tím, že podporuje oběh výživných látek a umožňuje organismu vylučovat toxiny, hraje masáž důležitou roli při pročišťování těla a udržování zdraví. Stejně prospěšná je také schopnost masáže uvolnit mysl, vyvolat pocit sebedůvěry a duševní pohody. Efekt masáže můžeme zintenzivnit také aromaterapií.

Mobilní meditace

Pokud stále tápete a nevíte kde začít, vyzkoušejte jednu z mnoha mobilních aplikací, které vás meditacemi a relaxacemi provedou. Naučí základy meditace a pomohou vám sledovat vaše pokroky.

logo