Když pouze změna režimu nestačí

K léčbě léky se přistupuje při hodnotách BMI nad 30 kg/m2, pokud režimovými opatřeními nedošlo v průběhu tří měsíců léčby alespoň k 5 % úbytku hmotnosti. Při přítomnosti závažných zdravotních komplikací obezity (porucha glukózové tolerance, cukrovka 2. typu, vysoká hladina cholesterolu nebo tuků v krvi, vysoký krevní tlak) je vhodné zahájit farmakoterapii již při BMI nad 25 kg/m2. V současné době jsou antiobezitika předepisována pouze dospělým pacientům.

 • Antiobezitika na rozdíl od doplňků stravy fungují, jejich efektivita je prokázána na základě velkých klinických studií.

Co je cílem terapie?

Cílem farmakoterapie obezity je zvýšit hmotnostní pokles docílený režimovými opatřeními, snížit zdravotní rizika spojená s obezitou, podpořit motivaci pacienta k dodržování redukčního režimu a pomoci k dlouhodobému udržení dosažených hmotnostních úbytků.

Jaké jsou možnosti?

Farmaka používaná v současné době k léčbě obezity lze podle mechanismu účinku rozdělit na několik skupin.

 1. Léky ovlivňující příjem potravy působením na neuropřenašeče (například noradrenalin) v centrálním nervovém systému, kde vedou k útlumu pocitů hladu nebo zvyšují pocit sytosti.
 2. Léky snižující vstřebávání tuků.
 3. Léky zvyšující energetický výdej.
 • Zlatá vejce

Snižuje chuť k jídluFentermin (obchodní název Adipex retard tbl. 15 mg, lidově Zlatá vejce) působí v centrálním nervovém systému a vede k výraznému snížení chuti k jídlu. Jedná se o typické anorektikum. Vedlejší účinky jsou velmi časté a zahrnují nespavost, neklid, podrážděnost, sucho v ústech a zvýšení tepové frekvence.

Vzhledem k nežádoucím účinkům a možnému vzniku závislosti byl tento preparát v řadě zemí Evropské unie již stažen z trhu. Pokud je i přes výše uvedené negativní účinky fentermin použit k léčbě obezity, neměla by doba užívání přesáhnout tři měsíce.

 • Orlistat

Orlistat (obchodní název Xenical tbl. 120 mg) patří do skupiny léků ovlivňujících vstřebávání tuků z trávicího traktu. Orlistat snižuje vstřebávání tuků asi o 30 %. Nevstřebaná část tuků odchází stolicí.

 • Terapie orlistatem je vhodná zejména u pacientů, kteří nejsou schopni dostatečně omezit množství tuku v dietě.

Téměř všechny nežádoucí účinky se vztahují k zažívacímu traktu. Mezi nejčastější patří časté nucení na stolici, přítomnost tuku ve stolici, bolesti břicha. Míra obtíží je úměrná obsahu tuků v dietě.

 • Kombinace efedrinu a kofeinu

Kombinace efedrinu a kofeinu (Elsinorské prášky) obsahuje v jedné kapsli dávku 20 mg efedrinu a 50 mg kofeinu. Svým působením v CNS vedou ke snížení chuti k jídlu. Navíc mají vliv na zvýšení energetického výdeje. Tento efekt zabraňuje rozvoji energetické úspornosti při dodržování přísných nízkokalorických diet. Při zahájení terapie může dojít přechodně ke zvýšení tepové frekvence a mírnému vzestupu krevního tlaku. Mezi typické nežádoucí účinky patří psychický neklid, nespavost, palpitace a sucho v ústech. Délka užívání by neměla překročit 3 měsíce.

Co je na trhu nového?

Pilulky na hubnutíKombinace Bupropion+ Naltrexon (Mysimba) působí na oblasti mozku zapojené do kontroly příjmu potravy a výdeje energie.

Bupropion se používá již od roku 1989 v léčbě depresí a při odvykání kouření. Vedle potlačení chuti k jídlu zvyšuje kontrolu nad jídlem a snižuje craving (bažení). Naltrexon se také dlouhá léta využívá při léčbě závislosti na opoidech a alkoholu. Kromě toho snižuje příjem potravy.

Co je důležité při farmakoterapii obezity?

Farmakoterapie představuje důležitou součást léčby obezity, ale je nutné ji brát pouze jako doplněk terapie. Samotná farmakoterapie není schopna navodit dlouhodobou redukci hmotnosti, protože neučí změně současného životního stylu.

 • Volba léku patří výhradně do rukou lékaře, nikdy si neordinujte léčbu sami.
 • Na internetu je sice možné sehnat požadovaný lék, ale je to velmi nebezpečné.
 • Pokud jste již obézní a myslíte to s hubnutím vážně, hubněte pod lékařským dozorem.

logo