V průběhu obrany proti virům by mohlo dojít k situaci, kdy organismus začne tvořit až moc protilátek, které nasměruje na patogen i sám na sebe.

„Prostřednictvím vitaminu D je v imunitě nastavená velmi jemná rovnováha, aby nedošlo k přesmyknutí obranného zánětu k zánětu poškozujícímu,“ říká prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc., přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Nastartuje buňky imunitního systému

  • Vitamin D má i další roli. Pomáhá aktivovat bílé krvinky, konkrétně zabijácké NK-buňky, (z angl. natural killers), jejichž hlavní náplní je obrana proti virovým, parazitárním a bakteriálním infekcím.

Zároveň se spolu s vitaminem C a zinkem podílí na celistvosti protiinfekčních bariér ve střevech, plicích, kůži a placentě. Udržení bariérových funkcí sliznic je důležité, protože jde o první vstupní bránu patogenů do těla. Sehrává významnou úlohu i v obraně proti tak nebezpečným patogenním bakteriím, jakými je původce tuberkulózy. Další info najdete na www.jsemstalekost.cz.

Jak získáte vitamin D?

vitamin DPrimárním zdrojem vitaminu D je z 90 % UVB záření ze slunce. V dřívějších dobách byli lidé více venku a přirozeně si ho tvořili do zásoby. Od půlky dubna do začátku září mezi 10. a 14. hodinou je přesně to období, kdy je jedině možné vitamin D tvořit.

Během podzimu a zimy je slunce nízko nad horizontem a UVB záření k nám nedopadá v potřebném úhlu. Ochranu před nemocemi lidem dříve částečně poskytovala zásoba vitaminu D z jara a léta. Dnes většinu dne lidé tráví uvnitř a ven se dostanou až po práci, kdy už je slunce nízko.

Tři ze čtyř trpí nedostatkem vitaminu D

Tato změna životního stylu se logicky projevila v tom, že dostatečné zásoby déčka se nevytvoří a lidé snáz podlehnou útokům patogenů. Není tedy překvapením, že nedostatečné zásoby vitaminu D má kolem 75 % obyvatel.

„Potřeba tohoto vitaminu se podstatně zvyšuje na podzim a v zimě, kdy hrozí zvýšené riziko především virových infektů. Dosažení dostatečné hladiny vitaminu D vede k optimalizaci imunitní odpovědi především na virové infekce,“ říká prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc a dodává, že obecně pro dospělou populaci různé studie vycházejí z poměrně široké škály dávek suplementace vitaminem D, které se pohybují v rozmezí od 800 IU do cca 4000 IU denně.

Silná imunita v tobolce

vitamín DTip: BIOMIN Vitamin D3 Extra je čistě přírodní doplněk stravy. Přispívá ke zdravé funkci imunitního systému a mineralizaci kostí, udržení normálního stavu kostí a zubů. Balený v tobolkách, bez lepku a laktózy. Balení na 30 týdnů koupíte na www.vitalpoint.cz za 294 Kč. www.jsemstalekost.cz