Sluníčko v hlavní roli

avene iluBývaly doby, kdy bylo léto synonymem pro moře, pláže a dovolenou. Už loňský rok byl pro většinu z nás v lecčem jiný – objevili jsme kouty českých krajů, které bychom jindy přešli bez mrknutí oka.

S dětmi prošli křížem krážem lesy a parky, na které by se jindy dívaly jen jako na kulisu při hraní her na počítači. Objevili jsme kouzlo pláštěnek a holínek a i tak nás to bavilo.

  • Avšak i v této situaci je třeba nezapomínat na to, že existují i hrozby, které se vlivem situace dostaly do pozadí. S létem se dostává do hry opět sluníčko a s ním i spojená rizika.
  • Ačkoliv je negativní vliv slunečního záření v našich zeměpisných šířkách stále velmi podceňován, je třeba si uvědomit, že i u nás jsme vystavováni velice nebezpečné dávce UVA a UVB záření.
  • Kontroverzní a diskutované téma je potom také vystavení dětí sluníčku – sluneční paprsky jsou pro jemnou pokožku miminka extrémně škodlivé. Dávka slunečních paprsků, kterou dostane naše kůže v dětství, je mnohem intenzivnější a může se projevit v dospělosti rakovinou kůže.

Modrá je dobrá, už je to tak... anebo není?

Vedle ultrafialového záření, které má krátkou vlnovou délku a je tudíž našemu oku neviditelné, k nám ze sluníčka proniká také viditelné světlo. To, které nás momentálně nejvíce zajímá, je vysokoenergetické modré světlo, tzv HEV.

  • O škodlivosti modrého záření z obrazovek víme již roky. Vystavení modrému světlu má za následek narušení cirkadiánního cyklu – to je mechanismus, podle kterého naše tělo pozná, kdy má bdít a kdy se naopak uložit ke spánku.

avene iluPřítomnost modrého světla ve večerních hodinách mylně signalizuje našemu tělu, že je den, čímž dochází k posunu různých fyziologických funkcí. Jednou z nich je tvorba melatoninu, který je jinak zodpovědný mimo jiné právě za koordinaci denních rytmů. Jeho absence poté způsobuje, že se organismus neuchýlí do nočního režimu v době, kdy by zrovna měl.

Málokdo ale ví, že modré světlo má také za následek i urychlování stárnutí pleti. Podle odborníků jsou jeho dopady dokonce závažnější než v případě UVA a UVB. Důvodem je, že proniká do hlubších vrstev kůže, než kam dosahuje UVA a UVB záření, a skrze volné radikály způsobuje oxidační stres, který má za následek narušení buněčné DNA a předčasné stárnutí.

Jak se před ním chránit?

  • Laboratoře Eau Thermale Avène věnovaly výzkumu této problematiky téměř čtvrt století. Výsledek si můžeme letos poprvé osahat a v reálném životě i my – nový sluneční filtr TriAsorBTM, inovace, která posouvá standard sluneční ochrany o stupeň dále.
  • Jedná se o filtr, jehož funkce byla inspirovaná přirozenou ochrannou schopností melaninu, a který účinně chrání nejen proti UVB a UVA, ale také proti vysokoenergetickému modrému světlu.
  • TriAsorBTM tvoří spolu se třemi dalšími filtry nový patentovaný širokospektrální filtrační systém produktu Intense Protect SPF 50+. Jedná se o unikátní produkt, který nabízí vysokou ochranu testovanou v těch nejintenzivnějších podmínkách.
  • Fluidní textura zajišťuje snadnou aplikaci a vstřebává se již za 3 vteřiny, takže můžete dát sbohem upatlanému oblečení a vyrazit do víru radovánek téměř okamžitě.
  • Složení je velmi šetrné k pokožce – neobsahuje nanočástice ani parfemaci a je hypoalergenní, tudíž vhodné i pro nastávající maminky a miminka od 6 měsíců.

avene produktMinimum filtrů a jejich nižší koncentraci uvítá každý typ citlivé pleti, přičemž vysoká ochrana a ultra voděodolná vlastnost usnadní život i velmi světlým fototypům, dokonce i albínské pleti.

Pomyslnou třešničkou na dortu je poté fakt, že kromě pokožky je Intense Protect šetrný také k životnímu prostředí – složky jsou ve vodě nerozpustné a neobsahují kontroverzní látky, tudíž nezatěžují vodní ekosystém. Navíc jak už je u značky Eau Thermale Avène zvykem, i Intense Protect je hrdým zástupcem řady sluneční ochrany, která partnerstvím s organizací Pur Projet napomáhá navrátit do pořádku to, co bylo rukou člověka zničeno – výstavbou korálů a vysazováním mangrovníků navrací mořskému ekosystému ztracenou biodiverzitu.

Produkty lze zakoupit v lékárně. Více informací naleznete zde

avene logo

Děkujeme partnerům projektu Léto aktivně a zdravě

logo