Proces trávení začíná již v našich ústech

Dostatečným žvýkáním potravu změkčujeme, zvlhčujeme a mícháme se slinami. Tím, že potravu koušeme na menší části a promícháváme se slinami, které obsahují trávicími enzymy, napomáháme pak i efektivnějšímu trávení a vstřebávání živin. Např. enzym ptyalin začíná rozkládat škroby. Pokud škroby dostatečně nerozkoušeme, můžeme pak pociťovat nadýmání a nafouklé břicho. Sliny obsahují také mnohé látky, které působí proti patogenům, např. enzym lysozym má schopnost narušovat buněčnou stěnu baktérií a je tak součástí nespecifické imunity.

užívání si jídlaDostatečným žvýkáním navíc usnadňujeme práci žaludku a příslušným činným orgánům a tělu tak šetříme cennou energii. Citlivěji vnímáme i pocit sytosti a nehrozí pak přejídání a pocit těžkého žaludku.

  • Každé sousto žvýkejte 30-50krát, smyslem je, aby jídlo ztratilo texturu před polknutím.
  • Abyste nespěchali, vypněte všechny možné rozptylovače pozornosti – notebook, rádio, mobil.
  • Dlouhé žvýkání vám usnadní takové malé cvičení – zkuste pečlivě vnímat chutě na jazyku, strukturu jídla i emoce, které přináší každé bohaté sousto. Buďte plně přítomni a dýchejte zhluboka. Vědomé vnímání u jídla je základním předpokladem dobrého trávení.

Zbavte se stresu již u přípravy jídla, kterou si naopak vychutnejte

klid u vařeníZnáte to – pokud jídlo připravujeme ve spěchu, nejspíš se nám něco připálí, něco nám upadne na zem nebo se něčím polijeme. To, v jaké atmosféře jídlo připravujeme, se nejspíš promítne i do samotného jedení. Měli bychom udělat maximum proto, abychom u jídla cítili příjemnou atmosféru. Pokud se nám povede zbavit se stresu a uvolnit se, aktivujeme parasympatikus (část autonomní nervové soustavy), který stimuluje proces trávení a vstřebávání živin.

  • Na přípravu jídla si vyhraďte dostatek času. Pusťte si příjemnou hudbu nebo se jiným způsobem snažte u přípravy jídla uvolnit. Vnímejte barvy potravin, vůně a chutě. To vše pomáhá aktivovat náš trávicí systém.
  • Zajímavým tipem pro vás může být omezování stereotypů v kuchyni – pusťte se do přípravy něčeho pro vás netradičního. Opustíte tak autopilota a budete mnohem více přítomni.

Jezte v příjemné atmosféře s příjemnou společností

Stres aktivuje opačnou část autonomního nervového systému – sympatikus, který trávení zpomaluje. Proto se u jedení ve stresu mohou objevit problémy jako nadýmání, pocit těžkého žaludku atp. Zkuste se proto na jídlo příjemně naladit.

  • Pokud cítíte stres, zkuste pár minut hlubokého bráničního dýchání, které zpomalí tep a sníží krevní tlak, zároveň prokrví trávicí systém a aktivuje parasympatikus.
  • Místo, kde budete jíst, mějte hezké, uklizené a zpestřete si ho, např. kytkou nebo svíčkou pro navození příjemné atmosféry.
  • Pokud máte společnost, řešte u jídla příjemná témata – pracovní obědy, nebo obědy, u kterých řešíte náročné problémy, mohou navozovat spíše negativní emoce, jako stres, hněv, nebo frustraci. U jídla potřebujete opak. Berte jídlo jako váš čas na uvolnění během rušného dne.

Zdroj obrázků v textu: Shutterstok.com
Zdroje:
Nall, R. The Parasympathetic Nervous System Explained – Healthline: Medical information and health advice you can trust. [online] Duben 2020 [cit. 06.12.2021]. 

Cirino, E. How Many Times Should You Chew Your Food? – Healthline: Medical information and health advice you can trust. [online] Březen 2020 [cit. 06.12.2021].