Digitální detox je vlastně časem, kdy se vyhýbáme elektronickým zařízením připojeným k internetu. Případně se začal objevovat také pojem „digitální minimalismus”, který nás učí, jak s technologiemi zacházet tak, aby nám usnadňovaly čas, a my jsme tak měli zároveň více volna pro sebe.
Digitální závislost a digitální detox
Digitální závislost je v dnešní době poměrně ožehavým tématem. Je to nutkavé jednání člověka používat digitální technologie, i přes negativní dopad na jeho život. Digitální závislost se bohužel týká ve velké míře i dětí a dospívajících. Statistické údaje z roku 2017 uvádí, že průměrný Čech kontroluje své mobilní zařízení až 50x denně. A v zahraničí je toto číslo ještě mnohem vyšší. Třeba průměrný Američan se na mobil podívá až 200x za den.
Být občas off-line je dobré pro každého
Odpočinek od digitálních technologií neboli digitální detox má nesporné výhody pro naše duševní zdraví. Problém je, že v mnohých případech jde o závislost, která má podobné nebo stejné znaky jako kterákoliv jiná závislost. Digitální závislost je nebezpečná především tím, že poměrně snadno může vyvolat úzkosti či deprese. Navíc v případě častého sledování sociálních sítí či zapojování se do diskuzí může rovněž negativně ovlivnit sebevědomí.
Právě u sociálních sítí se poměrně hojně objevuje:
- strach, že o „něco“ přijdeme, promeškáme status, koment atd. (tzv. FOMO neboli Fear of missing out),
- kyberšikana,
- negativní pocity kvůli zveřejněnému obsahu,
- pocity izolace a mínění, že v porovnání s ostatními nejsme dost dobří, hezcí či aktivní.
Digitální detox u dětí a mladistvých
Závislost na digitálních technologiích je dnes nejrozšířenější závislostí mezi mladistvými. Vede k úzkosti, depresím, nespavosti, impulzivnímu chování a často i k pocitům méněcennosti. Ostatně provedené výzkumy jednoznačně potvrzují, že časté používání sociálních sítí jde ruku v ruce se zvýšeným rizikem depresí. Čím více teenageři používají sociální sítě, tím více klesá jejich životní spokojenost. Sociální sítě totiž povzbuzují dospívající, aby se porovnávali s ostatními, čímž pádem má tato technologie negativní dopad na jejich sebevědomí.
Jak tedy na digitální detox u teenagerů?
- Eliminujte technologie: Vezměte svého potomka na výlet, do bazénu nebo třeba do nějakého zábavního centra. Pochopitelně vyrazte bez telefonu. Zároveň i vy sami byste v tento čas neměli telefon používat. Jestliže pojedete na prodloužený víkend nebo na týdenní dovolenou a potomek nebude mít s sebou telefon, sledujte, zda se u něj neprojeví abstinenční příznaky. Patří sem napětí, podrážděnost, hněv, neklid, smutek nebo deprese. V takovém případě je už na čase vyhledat pomoc dětského psychologa.
- Pravidla: Domluvte si jasná pravidla, která nebude nikdo v domácnosti porušovat. Například by mělo jednoznačně platit to, že si neberete telefon k jídelnímu stolu. Dále si pak jasně řekněte, v jaký čas se telefon ve (pod)večerních hodinách odkládá. Rozhodně je optimální vypnout jej minimálně hodinu před ulehnutím do postele.
- Mějte pod kontrolou aplikace a hry: Měli byste vědět, co váš potomek sleduje a na co kouká. Zároveň byste měli veškeré on-line aktivity prokládat i běžnými aktivitami doma či v přírodě. Hrajte společně hry, tvořte něco, společně se hýbejte.
Začněte postupně, ale důrazně
Jestliže vás trápí nespavost, podrážděnost, úzkosti nebo třeba frustrace z toho, že právě nemůžete být on-line, dále také pocit nejistoty, depresivní stavy nebo nutkání být neustále přihlášení a v pohotovosti, pak nastal nejvyšší čas udělat si digitální detox. Začněte malými, ale účinnými kroky.
- Nepoužívejte telefon u jídla.
- Nepoužívejte telefon, pokud jste zrovna s přáteli.
- Nedívejte se na telefon během sledování televize nebo třeba při čekání na semaforu.
- Nepoužívejte telefon před spaním.
A v případě, že se na to cítíte, udělejte si třeba celoměsíční digitální detox. Odpojte se, nenavštěvujte sociální sítě a telefon využívejte jen v nejnutnějších případech. Zároveň byste si měli všímat toho, jak používání digitálních médií ovlivňuje váš život. Pokud kvůli nim zanedbáváte domácí povinnosti, děti nebo partnera, je nutné s tím něco okamžitě dělat. A jestliže nevíte sami, jak na to, vyhledejte pomoc odborníka.
Digitální detox má nesporná pozitiva
- Díky digitálnímu detoxu budete lépe spát, budete přes den veselejší a uvolněnější.
- Jako benefity jsou uváděny i eliminace stresu a nárůst energie.
- V práci či ve škole pak budete rozhodně produktivnější a soustředěnější.
Vzhledem k tomu, že některé studie odkazují na negativní vliv elektromagnetického pole mobilního telefonu, které prokazatelně mění chování a tvar buněk v těle, budete dost možná i zdravější. Při pravidelném vystavování se záření mobilu, wifi nebo bluetooth, hrozí totiž poruchy ve správném fungování imunitního systému.