V rámci vyšetření zraku může lékař odhalit onemocnění, o kterém pacient ještě vůbec netuší a ani nepociťuje žádné příznaky. Může se jednat o cukrovku nebo roztroušenou sklerózu, kdy bývá porucha zrakového nervu prvním signálem.

„Sítnice je jediné místo v těle, kde lze neinvazivně a pouhým zrakem vidět zcela odkryté cévy. A právě na cévách se zobrazuje celá řada onemocnění. Nález na duhovce nebo sítnici může ukazovat na závažnou infekci jako AIDS, tuberkulózu nebo syfilis. Na očích se také velmi často projevují onemocnění spojené s poruchami štítné žlázy nebo cévní onemocnění,“ uvedl Pavel Stodůlka, oční chirurg a přednosta sítě očních klinik Gemini.

Řada onemocnění probíhá skrytě

Nález na oku může ukazovat na onemocnění, které se ještě neprojevilo, takže o něm ani sám pacient nemusí tušit.

vyšetření u očního lékaře„Pokud například vidíme špatný stav cévní mikrocirkulace na sítnici, lze podobný stav předpokládat i na srdci. Můžeme pak doporučit vyšetření internistou, kardiologem nebo i neurologem pro prevenci cévních příhod,“ dodal Pavel Stodůlka.

Jedním ze signálů, že v těle není něco v pořádku, může být i otok víček. Způsobuje ho zvýšená propustnost nemocných cév v těle. Tekutina se dostává z cév do tkán a způsobí otok. Příčinami oteklých víček bývají alergie, oční záněty, ječné zrno, onemocnění štítné žlázy, herpetické infekce, anebo i choroby ledvin či srdce.

Prevenci nepodceňujte

Pro správnou léčbu všech onemocnění je zásadní včasná diagnostika. Preventivní návštěvy očních ordinací ale lidé mnohdy podceňují a k lékaři přicházejí, až když špatně vidí. Řada zrakových onemocnění se však neprojeví hned, probíhají skrytě a pokročilé změny zhoršující vidění už jsou někdy nevratné. Tak je to i v případě zeleného zákalu, jehož nástup je velice zrádný – nepozorovatelný a nebolestivý.

„Pacient si potíží zpravidla všimne, až když je pozdě. Jedná se prakticky o odumírání zrakového nervu, jehož výsledek je v současné době bohužel neléčitelný, ale jeho nástup lze při včasné diagnostice zastavit nebo alespoň zpomalit. Dále hodnotíme v pozdějším věku nález na čočce k vyloučení šedého zákalu. Z očních chorob je nutné ještě vyloučit i degenerace sítnice. Nejčastější patologie je věkem podmíněná makulární degenerace, onemocnění sítnice, které může končit až ztrátou vidění. Pravidelné preventivní prohlídky u ambulantního očního lékaře mohou pomoci nemoc odhalit v počátcích. Pokud se s léčbou začne včas, výrazně se tím zvýší šance zpomalit další postup nemoci,“ uvedla Simona Šťastná, primářka z budějovické oční kliniky.

Vyšetření dítěte u očního lékařePravidelné kontroly zraku by měly absolvovat i děti. Dětský lékař vyšetřuje zrak orientačně v rámci preventivních prohlídek od tří let v pravidelném dvouletém intervalu. Pokud při nich odhalí nějaké nebo má pochybnosti, odesílá dítě k očnímu lékaři.

Dospělým ve věku 45 až 61 let by měl preventivní oční vyšetření připomínat praktický lékař a se žádankou ho k oftalmologovi odeslat.

„Později ve věku 65 let musí každý pacient s řidičským oprávněním podstoupit podrobné vyšetření, poté v 68 letech a následně každé dva roky. Pokud však má člověk vyšší riziko očního onemocnění či pozitivní rodinnou anamnézu, doporučuji vyšetření provádět častěji podle dohody s očním lékařem,“ uzavřela Simona Šťastná.

Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací:
tiskové materiály Gemini
https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/preventivni-vysetreni-u-ocniho-lekare