To, jak odstartujeme své ráno, ovlivní ve výsledku celý náš den. Tělo má totiž svůj vnitřní rytmus, tzv. orgánové hodiny, které určují, kdy jsou jednotlivé systémy v těle nejaktivnější. Pokud se ráno správně naladíme, naše tělo bude efektivně fungovat a budeme mít více energie.
Včasné probuzení, jemné protažení, hydratace a vyvážená snídaně jsou klíčové kroky, které nám mohou zajistit pohodový den i lepší zdraví.
Orgánové hodiny – poznejte svůj biorytmus
Ve stejném rytmu, jako se Země otáčí kolem Slunce, se otáčejí i ručičky našich vnitřních biologických hodin. Právě Slunce je nejdůležitějším „dárcem času“ pro naše vnitřní hodiny. A naučíme-li se respektovat vnitřní časový systém, umožní nám to reagovat přirozeně a včas na změny, které probíhají v našem těle i kolem nás. Člověk, který svůj biorytmus zná, více zvládne, šetří své tělo a je ve skvělé formě. Naopak pokud žijeme dlouhodobě v rozporu se svým biologickým rytmem, můžeme pociťovat únavu, vyčerpání a po určité době se mohou objevit i zdravotní problémy či nemoci.
Kvalitní spánek zajistí lepší den
Aby bylo ráno skutečně „dobré“, musí mu předcházet kvalitní spánek. Ostatně právě spánek tvoří jeden z hlavních pilířů zdravého životního stylu. Kvalitní noční spánek po dobu 6–8 hodin je důležitý pro zdraví a umožňuje nám zůstat v dobré formě. Obecně platí, že pokud někdo dlouhodobě spí méně než 6 hodin, ohrožuje své zdraví. V průběhu spánku probíhá růst a obnova tkání a produkce některých hormonů. Vydatný spánek zajišťuje sílu, správnou funkci smyslů, obnovuje síly a brání postupnému vyčerpání.
Nespavostí trpí přibližně 30 procent lidí a dalších 10–15 procent má se spánkem pravidelné problémy.
Otevřete oči s dobrou náladou
Nejlepším způsobem, jak se ráno probouzet, je přirozeně, tedy bez potřeby budíku. Tělo si časem zvykne na pravidelný režim a ráno se začne probouzet v podobném čase.
Pokud je budík nutný, zkuste si jej nastavit co nejšetrněji:
- Vybírejte tón, který je jemný a postupně zesiluje, nebo zvolte jemné vibrace.
- Skvělá může být i hudba nebo tóny ptačího zpěvu.
- Zvolit můžete i budík, který napodobuje přirozené světlo.
„Ještě pět minut“
Přestat oddalovat budík je pro zdravý start dne klíčové. Když budík znovu a znovu odložíte, tělo se dostává do stresového režimu, protože se opakovaně vyplavují stresové hormony jako kortizol. To narušuje přirozený spánkový cyklus a tělo je ve zmatku. Nejlepší je proto vstát hned, jak se budík ohlásí – tím podpoříme optimální hormonální reakci.
Probuďte své svaly
Jednoduché protažení v posteli je ideálním způsobem, jak začít den šetrně. Stačí pomalu natáhnout ruce nad hlavu, protáhnout nohy a jemně rotovat trupem. Tím probudíte svaly, zlepšíte prokrvení a připravíte tělo na vstávání. Ranní strečink mimo postel by pak měl zahrnovat i dynamické pohyby, jako jsou jemné předklony, rotace a zvedání nohou. Tento pohyb pomáhá zvýšit flexibilitu, uvolnit napětí a nastartovat organismus.
Naprosto ideálním cvičením v tomto směru může být třeba Pozdrav Slunci nebo Pět Tibeťanů.
Tekutiny zařaďte hned pro ránu
Říká se, že po probuzení bychom měli vypít sklenici vody. Ideálně vlažnou a s trochou citrónu. Nejen, že podpoří hydrataci, ale má vliv také na detoxikaci a trávení. Citrón pomáhá alkalizovat tělo, zlepšuje funkci jater a v neposlední řadě stimuluje imunitní systém. Celkově je pak ranní hydratace klíčová pro nastartování metabolismu a správnou funkci těla po nočním spánku, kdy tělo ztrácí tekutiny. Sklenice vhodné tekutiny (voda, ovocný nebo bylinkový čaj) po ránu zlepší prokrvení, hydratuje i buňky a mozek a podporuje soustředění.
Ranní káva: Ano či ne?
Silná káva po ránu může být pro někoho vítaným startem dne, neboť díky kofeinu zvyšuje pozornost a energii. Mírná konzumace kávy (2 až 3 šálky denně) je pro většinu lidí bezpečná a může mít pozitivní účinky na metabolismus. Naopak nadměrná konzumace kávy může způsobit dehydrataci nebo nervozitu.
Káva s mlékem může způsobit u lidí, pro které je obtížné strávit laktózu, nadýmání nebo bolesti břicha. Vyřešit tyto obtíže může rostlinné mléko.
Snídaně je grunt
Snídaně je důležitá pro nastartování metabolismu a zajištění energie na celý den. Po nočním půstu tělo potřebuje výživu, aby obnovilo hladinu cukru v krvi a zajistilo správnou funkci mozku. Vyvážená snídaně, která obsahuje bílkoviny, zdravé tuky a komplexní sacharidy, stabilizuje energii a zlepšuje koncentraci. Snídaně také pomáhá regulovat chuť k jídlu během dne, čímž snižuje riziko přejídání a podporuje zdravé stravovací návyky.
Podle studií vynechání prvního jídla dne může u člověka sice vést k menší tělesné hmotnosti, ale také může zvýšit „špatný“ LDL cholesterol. Největší vliv na ztrátu hmotnosti a zvýšení LDL cholesterolu má přitom krátkodobý výpadek snídaně (do 4 týdnů), přičemž u lidí bez metabolických problémů byl nárůst LDL výraznější než u těch s nadváhou, obezitou nebo metabolickým syndromem.
Vyzkoušejte některý ze snídaňových receptů Vím, co jím.