Zdroj: Test For Diabetes z Shutterstock

Cukrovka má více typů, podle mechanismu vzniku.

diabetes mellitus 1. typu

DM 1 typu vzniká na podkladě autoimunitní reakce, kdy tělo vytváří protilátky proti buňkám produkujícím inzulín. Organismus ztrácí zcela schopnost vyrábět inzulín a člověk je odkázaný na jeho podávání ve formě injekcí. Strava a celkově životní styl zde sehrávají samozřejmě velkou úlohu, ale nejdůležitější je počítat množství přijímaných sacharidů a podle toho si nastavovat dávky inzulínu.

diabetes mellitus 2. typu

DM 2 typu představuje až 90 % všech případů cukrovky a jeho výskyt stále stoupá. Vzniká na podkladě obezity, která má za následek sníženou účinnost inzulínu. Mluvíme o tzv. inzulínové rezistenci, kterou se slinivka snaží překonat zvýšenou tvorbou inzulínu. Postupně ale již není tělo schopno vyrobit tolik inzulínu, kolik ho je potřeba k udržení normální hladiny glykémie a objevuje se cukrovka. Léčba spočívá především v redukci tělesné hmotnosti, součástí jsou i léky, které jednak zvyšují citlivost tkání vůči inzulínu a jednak podporují tvorbu vlastního inzulínu. Pokud dieta a léky selhávají, přistupuje se i k léčbě inzulínem.

gestační diabetes

Jak napovídá název, těhotenská cukrovka vzniká v těhotenství vlivem přirozených hormonálních změn. Po porodu ve většině případů ustupuje, ale zvýšené riziko vzniku cukrovky 2. typu v budoucnu zůstává.

diabetes mellitus při chronickém onemocnění slinivky břišní

Při závažných onemocněních slinivky se může objevit i cukrovka, příčina tedy tkví přímo ve slinivce.

MODY diabetes

MODY diabetes vzniká na podkladě genetické odchylky a může se v jedné rodině vyskytovat třeba po několik generací.

Jak má vypadat strava diabetika?

Cílem léčby je dosáhnout a udržet hodnoty glykémií co nejvíce v normě (3,5-5,6 mmol/l) a zabránit vzniku komplikací spojených s cukrovkou. Energetický příjem by tedy měl být v rovnováze s výdejem, aby nedocházelo k nežádoucímu vzestupu hmotnosti, u obézních diabetiků je hlavním léčebným krokem redukční dieta.

Především diabetici 1 typu si musí pečlivě hlídat příjem sacharidů, protože podle toho si nastavují i množství podávaného inzulínu. Velmi důležité je zajistit dostatečný příjem všech potřebných vitaminů, minerálních látek a antioxidantů, protože všechny uvedené nutriční faktory pomáhají chránit cévy před toxickým působením vysokých hladin krevního cukru.

U diabetiků 2. typu je stěžejní snížit energetický příjem. Vzhledem k tomu, že v jídelníčku diabetiků mnohdy převažují tuky, je jejich snížení krokem čísla jedna. V praxi to znamená významně omezit/vyřadit uzeniny, paštiky, méně používat tuk na mazání, šetřit i s tukem při tepelné úpravě. Důležité je i změnit složení přijímaných tuků, omezit nasycené tuky a zvýšit příjem nenasycených tuků z ryb a olejů.

Hlídat si sacharidy a zvýšit příjem bílkovin

Jistá omezení se týkají i sacharidů. Diabetik by měl vyřadit ze svého jídelníčku rychle vstřebatelné cukry, tedy slazené nápoje, sladkosti, na škodu je i přemíra ovoce, džusů, fresh džusů nebo mléka. Chybou je ale vzdávat se tzv. komplexních sacharidů, které se nachází v celozrnném pečivu, vločkách, bramborách, těstovinách nebo rýži. Vláknina dobře sytí a napomáhá i upravit hladinu krevního cukru.

Žádoucí je zvýšit příjem bílkovin, především z libového masa, méně tučných sýrů, ryb a zakysaných mléčných výrobků.

Pravidelná strava a pitný režim

Strava diabetika by měla být pravidelná, nejlepší je mít 3 hlavní jídla a 2 svačiny. Obézní diabetik nepotřebuje druhou večeři!

Pitný režim je také důležitý, přednost mají neochucené nápoje, obyčejná voda a čaje. Pozor na náhražky kávy, bývají z obilovin a tím pádem jsou i zdrojem energie v podobě sacharidů. Šťastné nejsou ani nápoje s náhradními sladidly, protože člověka neodnaučí tomu hlavnímu – chuti na sladké. Pozor na alkohol, je sám o sobě dost energetický a přispívá k obezitě. Často je v pozadí neúspěchu při hubnutí.

Tichý nepřítel

Diabetická dieta je v podstatě vyváženou stravou, žádné zvláštní záludnosti zde nenajdeme. Proč tedy tolik lidí selhává a víceméně vědomě si zhoršuje kvalitu života a v průměru o 15 let si život zkracuje? Odpověď je jednoduchá – cukrovka dlouho nebolí, nějaký vysoký cukr člověka přece nerozhází. Člověk se „vzpamatuje“ zpravidla až v době, kdy komplikace cukrovky značně pokročí a změny jsou již víceméně nevratné.

Nepodceňujte tedy svůj diabetes, změňte svůj životní styl a začněte se o sebe starat nejen před plánovanou kontrolou u lékaře. Cukrovka je zrádná, ale pokud zatnete zuby, můžete se jí i zbavit.

Takže pro zopakování – strava diabetika 2. typu má být pestrá, pravidelná a má splňovat zásady správné výživy. Důležitou součástí je pravidelný, přiměřený pohyb, samozřejmostí by mělo být nekouření a přiměřená konzumace alkoholu. Choďte na kontroly ke svému lékaři, buďte k sobě poctiví a berte nemoc vážně. Hodně dělá také péče o duši, přemíra stresu diabetes zhoršuje. Přehodnoťte své priority, honba za kariérou a penězi vám zdraví nevynahradí.