Význam zdravého životního stylu by neměl být přehlížen
„V posledních dekádách dramaticky roste míra dětské obezity. To je způsobeno mimo jiné nadměrnou konzumací kalorií a potravin s nízkým obsahem živin a nedostatečným zastoupením ovoce, zeleniny, celozrnných potravin a mléčných výrobků v jídelníčcích dětí,“ říká Susan Bowerman.
Výhody vaření s dětmi
„Hotová jídla zakoupená mimo domácnost obsahují více kalorií, tuků a nasycených tuků a méně vápníku a vlákniny. Konzumace většího množství pokrmů připravených doma je naopak spojena s vyšším příjmem ovoce, zeleniny a mléčných produktů s nižším obsahem tuků a kalorií,“ vysvětluje Bowerman.
-
Přizvěte tedy děti do kuchyně a udělejte ze zdravého stravování společnou tradici.
Hlavní výhody vaření s dětmi
1. Vybudování kladného vztahu ke zdravé stravě
Pokud jsou rodiče v oblasti stravování dobrým vzorem, je pravděpodobnější, se podobné návyky rozvinou i u dětí. Společné vaření a stravování dětem pomáhá oblíbit si zdravou stravu.
2. Povzbuzení dětí ke zkoušení nových jídel
Děti rády jedí to, co samy vytvořily. Pokud jsou zapojeny do výběru ingrediencí a přípravy jídla, zvyšuje se šance, že ho budou chtít ochutnat. Odbourá se tak u nich strach z neznámého a do budoucna budou mít, co se jídla týče, vždy otevřenou mysl a chuť zkoušet nové věci.
3. Posílení sebevědomí
Děti prostřednictvím vaření získávají pocit hrdosti a nezávislosti. Každé dítě miluje, když může říct: „Tohle jsem zvládl sám!“. Pokud jídlo, byť jednoduché, svépomocí připraví a naservírují rodině, podpoří to jejich sebevědomí.
4. Rozvoj kreativity
Když si děti osvojí základní dovednosti a schopnost vařit podle receptů, měli bychom je podpořit v kreativitě. Můžete začít s nějakým jednoduchým receptem. Jakmile děti začnou přicházet s vlastními nápady, mohou si začít vést vlastní kuchařku.
5. Společné trávení času
Společné vaření může být zábavnou a odpočinkovou aktivitou pro děti i rodiče. Většinu dětí k němu totiž není třeba příliš přemlouvat. Užívejte si navzájem svou přítomnost a povídejte si o tom, jak dobré a zdravé vaše jídlo bude.
6. Rozvoj jemné motoriky
Činnosti jako míchání, válení těsta nebo v případě starších dětí krájení zeleniny jsou skvělým způsobem rozvoje motorické síly, kontroly a koordinace.
7. Zvyšování pozornosti a soustředění
Vaření vyžaduje schopnost řídit se recepty a dodržovat předepsané kroky, abychom úspěšně dosáhli kýženého výsledku. Díky tomu se děti učí smyslu pro detail. Zjistí, že pokud si chtějí na konci vychutnat vysněnou dobrotu, musí být pečlivé a plně se soustředit.
Zdroj obrázků v textu: shutterstock.com