Pokud chceme začít s ochranou přírody a nevíme jak, podíváme se společně na pár bodů, které můžeme zahrnout do našich běžných životů, a nejsou nikterak náročné. Základem je začít žít odpovědně a jít příkladem. Nejen svým dětem, ale i svému okolí. Buďte tedy více pozorní, zkuste více chodit pěšky, jíst zdravěji a kupovat méně chemie, oblékat se do přírodních materiálů a líčit se zdravou kosmetikou. Pokud se stanete pro ostatní vzorem, možná se sami rozhodnou dělat ty samé věci, jako vy, přidají se další a další, a budeme tak na nejlepší cestě k pozitivní změně. Jak tedy začít?

Nekupujte zbytečnosti, ale jen to, co skutečně upotřebíte a zkonzumujete

oprava elektronikyŽijeme v konzumní společnosti, věci nám slouží jen po určitý časový úsek, co se nám již nelíbí, vyhodíme. Věci i potraviny k nám putují přes půl světa, s čímž souvisí i ekologická zátěž pro planetu. Recyklace se sice dostává do popředí, ale prozatím velice pomalu. Spíše než na recyklaci bychom se měli zaměřit na to, abychom produkovali méně a méně odpadu.

Až půjdete nakupovat, neberte si na každou věc igelitový sáček, kupte si raději látkové pytlíky nebo bavlněné tašky. Nakupujte méně věcí i potravin. Naučíte se tak nevyhazovat jídlo. Rozbité věci nevyhazujte, ale co je zkusit opravit nebo je dát do opravny? Až budete shánět nějakou věc, porozhlídněte se po použitém zboží a to, které již sami nechcete, „pošlete“ dál. Nakupujte potraviny i výrobky, které pochází z místních farem, podporujte naše produkty. Zkuste se zamyslet i nad svým oblečením. Opravdu potřebujete tolik triček z výprodeje? Co si raději koupit dvě až tři s fair trade certifikací?

Udělejte něco pro své zdraví a choďte více pěšky

dopravaPokud to jen trochu půjde, přemisťujte se pěšky nebo na kole, nebo využívejte MHD, vlaky a autobusy. Využívejte možnosti spolujízdy, nebo i pokud jedete někam vlastním vozem sami, zkuste ho sdílet s ostatními cestujícími, nabídněte ho. Nejen že vy sami ušetříte nějakou „kačku“, ale hlavně v konečném důsledku vyjede do ulic třeba menší množství aut. Pokud musíte a chcete létat letadlem, zkuste každou cestu vykompenzovat nějakou prospěšnou činností pro planetu. Například tím, že budete třídit odpad, půjdete dobrovolně vysadit strom nebo se přidáte k okrašlovacímu spolku ve vašem městě a společně třeba uklidíte váš městský park.

Jezte zodpovědně

Nenakupujte zbytečně moc potravin, které možná často nakonec končí v odpadkovém koši. Co si dojít na nákup vícekrát do týdne, nebo si nechat nákup dovézt a nakoupit skutečně jen takové množství, které dokážete spotřebovat? Nakupujte regionální a sezónní potraviny od místních zemědělců, vybírejte si maso z lokálních biochovů, jezte více zeleniny nebo třeba luštěnin. Mořské ryby zkuste nahradit těmi našimi (pstruh, kapr, candát,….).

  • Popátrejte, zda ve vašem okolí nenajdete sádky s chovem ryb.

Jistě bude taková ryba chutnější a čerstvější než ta, která k nám putuje od moře několik dní a kdo ví, v jakých přepravních podmínkách. Nápoje si vybírejte ty ze skla nebo pijte obyčejnou vodu z kohoutku, jednorázové kelímky na kávu nahraďte svým cestovním hrnečkem.

Zaměřte se na ekologické bydlení

ekologické bydleníElektřina a topení stojí nejen peníze, ale i spoustu přírodních zdrojů. Pokud nemáte možnost postavit si ekologický dům, můžete i ve svém „starém“ bydlení přírodě napomoci. Nepřetápějte místnosti, větrejte efektivně, zkuste se zamyslet nad využitím solárních panelů.

  • Co ale může udělat každý z nás, je třídit odpad, uklízet pomocí čističů a prát prádlo v prostředcích, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Pokud můžete, pěstujte květiny a vlastní zeleninu a ovoce.


Zkuste tedy začít žít zdravěji, nosit a využívat méně chemie, více pobývat na čerstvém vzduchu a předat naši planetu dalším generacím tak, jak byste chtěli, abychom ji dostali my.