Jakmile na hemoroidální pleteně, které normálně uzavírají konečník, zevnitř něco trvale tlačí, mají tendenci vyhřezávat ven. Mnohdy jde o následek jednorázové zácpy spojené s těžkým vyprazdňováním. Nejčastěji uvidíte trochu čerstvé krve na papíře, zaznamenáte nepohodlí, svědění a pocit vlhka. Brzy se vše vrátí do normálu.

hemoroidyJenže pokud zácpou trpíte prakticky neustále, protože vám chybí vláknina a pohyb, hemoroidální onemocnění se bude zhoršovat.

„V úplně nejhorším stadiu dochází k sesunutí žilních pletení spolu se sliznicí konečníku před řitní otvor. Nejde to vsunout zpátky a dochází k jizvení. To je nepříjemné, protože celá oblast mokvá, mohou vznikat záněty nebo vředy,“ vysvětluje proktoložka MUDr. Soňa Hořínková z nemocnice TGM Hodonín.  

Rady a informace od lékařů najdete také na www.zpatkydosedla.cz

Každodenní pohyb má větší efekt, něž nárazový

Mnoho lidí si myslí, že se pravidelně hýbou, protože každý víkend podnikají dlouhé túry, nebo jednou týdně zajdou do fitness center. Střeva ale pracují neustále a ne jednou týdně, proto je třeba peristaltiku střev podporovat pořád. Víkendová aktivita, jakkoliv intenzivní, nezabrání tomu, abyste za pár dní nedostali zácpu a neodtrpěli si návštěvu toalety.

Vytáhněte běžky

běžkyZ pohledu hemoroidálního onemocnění je proto lepší podporovat pochody střev každý den. Pro hledání té ideální aktivity není třeba chodit daleko, protože nejlepší je prostá chůze a běh. Jestli si vyrazíte procházkovým tempem nebo se do toho opřete s holemi v ruce, nezáleží. Je totiž známé, že pár kilometrů chůze nebo běhu dokáže rozpohybovat střeva mnohdy až nepříjemně rychle. V zimě je výborné zkombinovat chůzi s běžkami nebo jinými zimními sporty a užít si krásu českých kopců a hor. Pokud jedete na víkend, zabalte si sebou funkční prádlo, které zabrání tření a zapaření mezi hýžděmi, a mast na zmírnění projevů hemoroidální onemocnění (Alfalex).

Dřepy? Raději ne.

Naopak takové dřepy, zejména ty se závažím, veslování, sedy lehy a zvedání těžkých závaží hemoroidální potíže spíše zhoršují.

„Při zvedání těžkých břemen dochází ke zvýšenému tlaku. Určité úhly mezi svalovými vrstvami se otevírají, včetně konečníku. Mění se tok krve v žilkách hemoroidů, a to potom ovlivňuje žilní stěnu, která má tendence praskat a krvácet,“ říká MUDr. Soňa Hořínková.

Řešte je včas

Jestli vás hemoroidální onemocnění trápí, rozhodně navštivte praktického lékaře a poraďte se s ním. Základní léčba začíná užíváním léků na zpevnění žilní stěny (venofarmaka), které může doporučit a předepsat lékař. Dále je vhodné lokálně používat masti a čípky a také dodržovat oblast kolem konečníku stále čistou. Důležitá jsou i režimová opatření jako úprava jídelníčku a přidání vhodného pohybu, aby byla střeva průchodnější.