O zdraví 26. 10. 2020 | Daniel MarešDaniel Mareš

Neexistuje důkaz, že plastový obal je přenašeč viru. To ale neznamená, že to tak není

Pandemie nového koronaviru mimo jiné vyvolala i debatu o obalech potravin. Jedni vychvalují plasty, které jsou prý nyní životně důležité pro ochranu před bakteriemi. Druzí zase zdůrazňují, že plast je naopak „nosičem“ virů.

Stock Photos: Kanittha Boon /Shutterstock.com
  • Zastávat se plastů i této době není úplně vhodné. Jejich výroba, skladování a likvidace, patří k palčivým problémů naší planety. 

Prodej volně, či v sáčku

balené ovoceKde je ale pravda? Má být plast v době koronavirové pandemie slaven, nebo zavrhován? Když si spotřebitel koupí v supermarketu banán, je bezpečnější jej mít v sáčku, nebo volně? Dříve směšné otázky dnes mnozí  z nás denodenně řeší.

  • Podle evropských i amerických agentur pro potravinové standardy v současné době neexistuje důkaz, že by potraviny a jejich obaly byly původcem přenosu nemoci covid-19. To ale neznamená, že tomu tak není. Co když někdo na banán kýchne?

Spotřebitelé raději volí balené zboží

  • Faktem je, že podle dostupných údajů zákazníci v Evropě mnohem více utrácí za balené potraviny.

zákaz plastových příborůPřipomeňme, že v členských státech EU vstoupí od roku 2021 v platnost zákaz jednorázových plastových příborů, vatových tyčinek, brček či míchátek.

Velká Británie zavede od roku 2022 novou daň z plastových obalů. Výrobcům a dovozcům bude účtováno 200 liber za tunu obalů vyrobených z méně než 30 procent recyklovaného plastu.

  • Podle odborníků jsou však v současné době plastové výrobky pro jedno použití z hygienického hlediska přínosné. Studie zveřejněná již  13. března ale uvádí, že virus může na površích jako plast přežít až 72 hodin a papírových obalech až 24 hodin.

Do debaty se v USA zapojila Asociace pro plastový průmysl. Její zástupci odeslali dopis tamnímu Ministerstvu zdravotnictví. Mimo jiné v něm uvádí, že jednorázové plastové výrobky jsou z hygienického hlediska nyní velmi důležité. Otázkou tak je, zda nebude například jednorázové plastové nádobí žádané návštěvníky v restauracích.

no plasticV dopise se dále dočteme, že mnohem bezpečnější jsou jednorázové plastové tašky a sáčky v supermarketech. Pokud si tam zákazník vezme svoji tašku, může tímto způsobem velmi jednoduše virus v obchodě s potravinami šířit. Ten tam pak může „přežívat“ až tři dny.

  • Na druhou stranu jsou ale požadavky zástupců výrobců plastů a plastikových výrobků nepřijatelné. Díky zrušení opatřeních přijatých proti plastům bychom se dostali o roky zpět a planetě bychom tímto krokem rozhodně nepřispěli.

Řešení tak pravděpodobně přinese až odeznění „koronavirové hrozby“.





Mohlo by vás také zajímat: