Hned v úvodu je třeba říct, že zdravé stravování opravdu není o neustálém vážení a kontrolování porcí a počítání kalorií, to v žádném případě.

  • Kontrola porcí nám ale může velmi dobře posloužit, když chceme zjistit, kolik kalorií, bílkovin, tuků, sacharidů a vlákniny přijmeme. Může nás upozornit na riziko vzniku podvýživy při dlouhodobě nízkém příjmu živin. Anebo nám pomoci v případě, že se snažíme svůj kalorický příjem a poměry živin sledovat a řídit – třeba z důvodu hubnutí.

S čím je potřeba počítat, je to, že velikost porce je individuální a bude se v jednotlivých dnech lišit i v závislosti na našich potřebách i denním režimu

  • jestli spíše odpočíváme nebo více sportujeme,
  • zda jíme pravidelně,
  • kolikrát denně jíme
  • jak často máme či nemáme hlad.

Jinak velkou porci potřebuje aktivně sportující dospívající chlapec, jiná porce je vhodná pro dospělou ženu, která má sedavé zaměstnání a sportu se věnuje jen rekreačně.

Vezměte na pomoc váhu

žena kontrolující váhu porce jídlaPro získání přehledu o skladbě živin v našem jídelníčku potřebujeme kvalitní vstupní informace. Počítejte tak v začátku s vážením, pouze odhadem to nepůjde. Často máme tendenci své porce spíše podceňovat a u řady potravin se jejich váha i velmi těžko odhaduje kvůli velké variabilitě (porce masa, krajíc chleba, množství zeleniny). Také rozhodně nestačí, pokud si zvážíme jen kompletní porci.

Je třeba se podívat detailněji i na zastoupení zdrojů hlavních živin – sacharidů, tuků a bílkovin. Váha porce může být možná stejná, zastoupení hlavních živin může být výrazně jiné, a tím i celkové množství kalorií daného pokrmu. Možná zjistíme, že v naší porci převažuje příloha a bílkovin je naopak málo. Ovoce můžeme konzumovat až moc, naopak zeleniny příliš málo.

Kontrola porcí nám může pomoci omezit plýtvání potravinami a ušetřit – jednoduše budeme vědět kolik kusů potravin, které mají krátkou dobu trvanlivosti, je rozumné koupit. Následně si nepřipravíme nesmyslně velkou porci, kterou nezvládneme zkonzumovat a ve finále ji musíme vyhodit.

V dlouhodobém výhledu není třeba vážit potraviny neustále, můžeme se naučit velikost porce odhadnout dle předchozích zkušeností s vážením. A přesnost si po nějakém čase připomenout převážením/přeměřením porce. Můžeme se ale naučit odměřovat porci dle velikosti pěsti nebo mističky dlaně (např. ořechy, bobulové ovoce). Pomoci může u hlavních jídel i schematické rozdělení talíře na třetiny (příloha, zelenina, zdroj bílkovin + malá lžička tuku).

Kdy nám kontrola porcí může prospět

žena na vázePokud se snažíme snížit svůj příjem kalorií a nějaké to kilo zhubnout, je kontrola porcí určitě namístě. Také máme-li tendenci sníst vše, co si naložíme na talíř a často nás po jídle trápí pocit přílišné plnosti a přejedení. Odhad vhodné porce nám může pomoci tomu zabránit.

Kontrola porcí nás také může upozornit na to, jak málo vlastně za den sní naši senioři a že u nich v případě déle trvajícího nízkého příjmu živin může hrozit riziko podvýživy.

Kdy nemá smysl porce kontrolovat

Kontrola porcí je velmi kontroverzním tématem v případě poruch příjmu potravy. U menších dětí a dospívajících, pokud dobře prospívají a netrpí podváhou nebo naopak nadváhou či obezitou, není potřeba se velikostí porcí zabývat. Jejich chuť k jídlu i ochota konzumovat různé druhy potravin se poměrně často mění. Jeden den snědí více, druhý den méně.

Stejně tak bychom neměli svoje porce kontrolovat, pokud to v nás vyvolává pocity úzkosti nebo naopak viny. V takovém případě bude třeba vyhledat odborníka, který nám může pomoci najít zdravý vztah k jídlu.

Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací: autorský článek (autorka je nutriční terapeutka)