Jak zjistit správnou velikost porce

Existují dva způsoby, jak jí zjistit. Jedna je jídelníček sestavený profesionálem a vážení potravin. Takový způsob je nejpřesnější, ale taky poměrně náročný. "Jednodušší cestou, i když méně přesnou, je používání vašich rukou. Pro různé druhy potravin existuje jednoduchý návod pro určení porce. Funguje na jednoduchém principu, kdy se naučíte přirovnávat různé kategorie potravin k vaší dlani, dlani i s prsty, sevřené pěsti, dvěma palcům, nebo dvěma spojeným rukám do tvaru mističky," doporučuje dietoložka Karolína Hlavatá

  • Zkuste si představit, jak velkou dlaň má například muž a jak velkou dlaň má předškolní dítě – rozdíl je zásadní. A stejně tak zásadní by měl být rozdíl ve velikosti porcí.

Jak používat ruce

Neexistuje nějaké pravidlo, které by vám napovědělo, zda máte danou potravinu porovnávat s velikostí pěsti či dlaně. Musíte se to naučit, na druhou stranu těch kategorií potravin je málo.

  • Bílkoviny – zhruba čtyři porce za den

1 porce méně tučného masa nebo ryb = velikost dlaně i s prsty
1 porce tučného masa, červeného masa nebo tučných ryb = velikost dlaně
1 porce jogurtu nebo mléka/kefíru = velikost pěsti
1 porce sýra = dva palce u sebe

  • Sacharidy - zhruba šest porcí za den

1 porce chleba = velikost dlaně i s prsty
1 porce brambor, těstovin, rýže nebo dalších obilovin v syrovém stavu = velikost pěsti
1 porce většího ovoce (např. broskev, jablko, hruška, banán) = velikost pěsti
1 porce drobného ovoce (např. borůvky, maliny) = spojené hrsti
1 porce džusu = sklenka velikost pěsti

Když jsme u toho ovoce, za den bychom měli sníst jen dvě porce ovoce, protože obsahuje dost cukru. Zeleniny naopak bychom měli sníst aspoň tři porce.

1 porce větší zeleniny = velikost pěsti
1 porce drobné zeleniny (např. salát) = spojené hrsti
1 porce zeleninové šťávy = sklenka velikosti pěsti

  • Tuky - zhruba  čtyři porce za den (2 porce na tepelnou úoravu pokrmů, 2 porce na namazání)

1 porce ořechů = 1 hrst
1 porce tuku = 1 palec

Porce podle výrobců

porceZe zákona musí výrobci na obale uvádět obsah energie a výživové údaje vztažené na 100 g nebo 100 ml výrobku. Výrobek má ale obvykle jinou gramáž, takže pokud chcete vědět, kolik energie přijmete po snězení celého balení, je nutné trochu počítat. A rozhodně neplatí, že celé balení se rovná jedné porci. Třeba mražená pizza je i podle výrobce určena dvěma osobám a porce bonbonů je pouze pár kousků, nikoliv celý sáček.

Porce na talíři

Ať už vám jídlo na talíř nandá tchýně, maminka nebo kuchař v restauraci, pamatujte si, že ani to neznamená, že je to ta správná velikost porce pro vás. Zejména v českých restauracích je zvykem dávat porci odpovídající energetickým potřebám spíše chlapa pracujícího na stavbě, než dámě sedící osm hodin v kanceláři. Takže i tady platí pravidlo – nejezte zbytečně víc, než potřebujete. Je úplně zbytečné dojídat, pokud se cítíte sytí. (A pokud vám je to líto, nechte si jídlo zabalit.)

logo