• Hojnost jídla a nedostatek pohybu jsou o Vánocích hlavními riziky pro naši linii. Nezapomínejme na zeleninu a ovoce, nepřejídejme se, neuzobávejme a buďme aktivní!

Ani výjimečnost vánočních svátků by pro nás neměla být důvodem k přejídání nebo neustálému uzobávání – i když jsou rozličné slané i sladké dobroty na dosah ruky. Ideální je zachovat v jídle pravidelnost, naložit si na talíř svou běžnou porci a jídlo konzumovat pomalu, vychutnat si ho.

  • Na stole by neměla chybět ani miska s nakrájenou zeleninou a ovoce.

Pokud o sobě víte, že cukroví nebo jiným dobrotám neodoláte, dejte je ze svého dosahu, někam stranou, abyste na ně neviděli. Pokud ještě nemáme napečeno, můžeme zkusit tvarovat či vykrajovat drobnější kousky - jen jich pak nesmíme sníst dvakrát tolik, co obvykle. Složení můžeme vylepšit použitím celozrnné mouky a ořechů, energetickou hodnotu těmito změnami ale příliš neovlivníme.

Jednorázový přohřešek nevadí

Zdrává strava o VánocíchOzdravit můžeme i tradiční vánoční „menu“ - při přípravě salátu můžeme použít menší množství majonézy nebo ji zčásti či zcela nahradit hustějším bílým jogurtem, kapra nemusíme smažit na pánvi, ale upéci v troubě.

Jedna porce kapra s bramborovým salátem automaticky nezpůsobí, že na váze přibereme – problémem bývá to, že si dopřáváme několik dní.

V dalších svátečních dnech pak můžeme zvolit třeba libovější pečené krůtí maso s bramborem či bramborovou kaší a přidat k němu pečenou, dušenou nebo čerstvou zeleninu.

  • Pozor bychom si měli dát i na nápoje – svařené víno, punč, bowle, ale třeba i džusy a limonády dokážou náš kalorický příjem výrazně zvýšit.

„Hlídejme se“ už při nákupu – obchody sice budou o svátcích uzavřeny a musíme si tak připravit určité zásoby, ale rozhodně bychom to neměli přehánět a nakupovat nezřízeně. Nebudeme doma zavřeni celou zimu, jedná se jen o pár dní.

Méně pohybu – předvánoční shon, návštěvy i počasí

Vánoční sportováníNezapomínejme, že aby byla hmotnost stabilní, musí být výdej energie s jejím příjmem v rovnováze. Svou roli tak hraje nejen jídlo a pití jako zdroje energie (kalorií), ale i pohyb. V předvánočním shonu řadě lidí zbývá méně času pro pohybové aktivity – a to zejména ženám.

Shánění a balení dárků, pečení cukroví, předvánoční úklid – to vše nám bere čas i energii. Není potřeba to s předvánočním úklidem přehánět, naši blízcí mnohem více ocení společně strávené chvíle než vycíděný byt.

  • Nebojte se požádat o pomoc ostatní členy rodiny – společně vše skvěle zvládnete a ještě třeba zbude čas i energie na procházku, výlet nebo lekci jógy.

V průběhu celého adventu i o svátcích se obvykle setkáváme s přáteli a blízkými. Většinou společný (často i vzácný) čas trávíme doma, v restauraci či kavárně – povídání nad kávou či sklenkou vína a tácy obloženými dobrotami je příjemné, ale příliš kalorií takto nespálíme – naopak jich spíše více přijmeme.

Také zimní počasí našim plánům někdy vystaví „stopku“ – deštivé počasí nebo ledovka nám někdy vystaví „stopku“ a donutí nás popřemýšlet nad jinými typy aktivit doma, v hale nebo posilovně. Když se vyčasí, můžeme zkusit vyrazit na sjezdovku, na běžky, zabruslit si, jen tak se projít a nebo si zavzpomínat na dětství a jít sáňkovat. Každá aktivita je pozitivní a počítá se – osvěží naši mysl a zlepší nám náladu.