10 000 kroků ke zdraví

„Úplně poprvé bylo doporučení 10 000 kroků použito v japonské marketingové kampani před olympijskými hrami v Tokiu v roce 1964. Na základě studie doktora Yoshiro Hatana vytvořili zařízení nazvané Manpo-Kei, které povzbuzovalo lidi k větší pohybové aktivitě,“ říká fyzioterapeutka Martina Karasová.

Šlo vlastně o jeden z prvních moderních krokoměrů. Vědec propočítal, že průměrný člověk před 50 lety ušel denně v průměru 3500 až 5000 kroků a pro zlepšení zdraví by stačilo jejich počet zvýšit na 10 000.

Ideální start, jak rozhýbat ztuhlé tělo

  • Při průměrném kroku 75 cm jich 10 000 představuje přibližně 7,5 kilometru. Pokud půjdete svižným tempem, danou vzdálenost ujdete zhruba za 1,5 hodiny.
  • Je to jemný start do nového způsobu života.

„Pro pracujícího člověka je to doporučení ideální. Pokud však chceme hubnout, deset tisíc kroků denně ke splnění našeho cíle nepovede. Jde však o dobrý začátek,“ upozorňuje Martina Karasová.

  • Pokud se k pohybu vracíte po zranění nebo nemoci, může být dokonce i hodnota vypočítaná japonským vědcem příliš vysoká. Stačí začít na nižší výchozí hodnotě a postupně zátěž zvyšovat. Denní „provětrání“ s počítáním kroků je dobrým odrazovým můstkem.
  • Až si zvyknete si na pravidelný pohyb, postupně si můžete přidávat a i zařazovat jiné sporty.

Na rychlosti záleží

„Čím vyšší rychlost, tím lépe pro nás. Podle odborných studií má pomalá chůze rychlostí 3,2 km/hod na naše zdraví zanedbatelný efekt. Ovšem pravidelná každodenní procházka rychlostí nad 4,8 km/hod už naše zdraví pozitivně ovlivnit může,“  říká fyzioterapeutka Martina Karasová.

Běh není vhodný začátek

Začít sportovat tak, že vyběhnete po setmění za dům, když jste po dlouhé době nic nedělání, není zrovna dobrá strategie.

Při běhu jsou kladeny mnohem větší nároky na klouby a svaly dolních končetin. Často se pak stane, že po pár „akcích“, kdy člověka neskutečně bolí tělo, skončí.

„Běh už vyžaduje určitou kondici. Je třeba se na něj obléci a obout, chůzi můžeme provozovat kdykoliv a kdekoliv,“ uvádí fyzioterapeutka.

Sama „desítka“ nestačí

Ani svižných 10 000 kroků pro zdravější životní styl nestačí.

  • Je třeba se zaměřit i na jídelníček, který by měl být přiměřený a vyvážený. 
  • Pro zdravý životní styl je důležité také redukovat stres, nekouřit, neholdovat alkoholu.
  • Důležité je zůstat v kontaktu s lidmi, se kterými je Vám dobře. Alespoň telefonicky.

S hůlkami se půjde skvěle

„Sáhnout při svižné chůzi po hůlkách je skvělý nápad! Z aktivity zatěžující dolní část těla se stane aktivita, kde se rozcvičí i horní končetiny. V náročnějším terénu nám hůlky mohou chůzi usnadnit. Při správné chůzi se aktivují svaly celého těla včetně jeho centra. Nejvíce jsou samozřejmě zapojovány svaly dolních končetin a hýždí,“ doporučuje Martina Karasová.

Krokoměr motivuje k vyšším cílům

Doporučovanou vzdálenost si můžete změřit a mít stále stejný „okruh“.

  • Mnohem příjemnější je sáhnout po krokoměrech, aplikaci v mobilním telefonu či takzvaně chytrých náramcích, které kromě počtu kroků počítají i ušlou vzdálenost, rychlost, počet vystoupaných pater a hlídají mnohem více parametrů. Což může zároveň fungovat i motivačně, v klidu si pak můžete porovnávat zlepšující kondici.