10 000 kroků ke zdraví

„Úplně poprvé bylo doporučení 10 000 kroků použito v japonské marketingové kampani před olympijskými hrami v Tokiu v roce 1964. Na základě studie doktora Yoshiro Hatana vytvořili zařízení nazvané Manpo-Kei, které povzbuzovalo lidi k větší pohybové aktivitě,“ říká fyzioterapeutka Martina Karasová.

Šlo vlastně o jeden z prvních moderních krokoměrů. Vědec propočítal, že průměrný člověk před 50 lety ušel denně v průměru 3500 až 5000 kroků a pro zlepšení zdraví by stačilo jejich počet zvýšit na 10 000.

Ideální start, jak rozhýbat ztuhlé tělo

  • Při průměrném kroku 75 cm jich 10 000 představuje přibližně 7,5 kilometru. Pokud půjdete svižným tempem, danou vzdálenost ujdete zhruba za 1,5 hodiny.
  • Je to jemný start do nového způsobu života.

„Pro pracujícího člověka je to doporučení ideální. Pokud však chceme hubnout, deset tisíc kroků denně ke splnění našeho cíle nepovede. Jde však o dobrý začátek,“ upozorňuje Martina Karasová.

  • Pokud se k pohybu vracíte po zranění nebo nemoci, může být dokonce i hodnota vypočítaná japonským vědcem příliš vysoká. Stačí začít na nižší výchozí hodnotě a postupně zátěž zvyšovat. Denní „provětrání“ s počítáním kroků je dobrým odrazovým můstkem.
  • Až si zvyknete si na pravidelný pohyb, postupně si můžete přidávat a i zařazovat jiné sporty.

Na rychlosti záleží

„Čím vyšší rychlost, tím lépe pro nás. Podle odborných studií má pomalá chůze rychlostí 3,2 km/hod na naše zdraví zanedbatelný efekt. Ovšem pravidelná každodenní procházka rychlostí nad 4,8 km/hod už naše zdraví pozitivně ovlivnit může,“  říká fyzioterapeutka Martina Karasová.

Běh není vhodný začátek

Začínání s běhemZačít sportovat tak, že vyběhnete po setmění za dům, když jste po dlouhé době nic nedělání, není zrovna dobrá strategie.

Při běhu jsou kladeny mnohem větší nároky na klouby a svaly dolních končetin. Často se pak stane, že po pár „akcích“, kdy člověka neskutečně bolí tělo, skončí.

„Běh už vyžaduje určitou kondici. Je třeba se na něj obléci a obout, chůzi můžeme provozovat kdykoliv a kdekoliv,“ uvádí fyzioterapeutka.

Sama „desítka“ nestačí

Ani svižných 10 000 kroků pro zdravější životní styl nestačí.

  • Je třeba se zaměřit i na jídelníček, který by měl být přiměřený a vyvážený. 
  • Pro zdravý životní styl je důležité také redukovat stres, nekouřit, neholdovat alkoholu.
  • Důležité je zůstat v kontaktu s lidmi, se kterými je Vám dobře. Alespoň telefonicky.

S hůlkami se půjde skvěle

„Sáhnout při svižné chůzi po hůlkách je skvělý nápad! Z aktivity zatěžující dolní část těla se stane aktivita, kde se rozcvičí i horní končetiny. V náročnějším terénu nám hůlky mohou chůzi usnadnit. Při správné chůzi se aktivují svaly celého těla včetně jeho centra. Nejvíce jsou samozřejmě zapojovány svaly dolních končetin a hýždí,“ doporučuje Martina Karasová

Krokoměr motivuje k vyšším cílům

Doporučovanou vzdálenost si můžete změřit a mít stále stejný „okruh“.

  • Mnohem příjemnější je sáhnout po krokoměrech, aplikaci v mobilním telefonu či takzvaně chytrých náramcích, které kromě počtu kroků počítají i ušlou vzdálenost, rychlost, počet vystoupaných pater a hlídají mnohem více parametrů. Což může zároveň fungovat i motivačně, v klidu si pak můžete porovnávat zlepšující kondici.