Stres – ničitel všeho

Záměrně udávám stres na prvním místě, protože pokud je tělo v neustálém stresovém vypětí, nemusejí se dařit stravovací návyky a ani se nemusí dostavovat požadované výsledky cvičení. Náš organismus je na stres velice citlivý a jakékoliv změny v psychice dokážou ovlivnit i zažívání.

  • Negativní emoce, kam řadíme i stres nebo deprese a smutek, mohou zpomalovat metabolismus a naopak podporovat ukládání tuku.

Tělo si tvoří obranné mechanismy, tukové zásoby se mu hodí jako taková pojistka na horší časy. Chronický stres vyplavuje do těla více hormonu kortizolu, který nejen navozuje chuť na sladké a tučné, ale dokonce prý může i za nadměrné ukládání tuku v oblasti břicha.

Zkuste tedy začít pracovat nejprve na své psychice, „odprostit“ se od všech situací, které vás stresují, a hoďte se do pohody. Uvidíte, že výsledky se poté určitě dostaví.

Nevhodná strava a drsné diety

nevhodná stravaPři jednostranných drsných dietách dochází často ke zpomalení metabolismu a zvýšenému ukládání tuku. Je to takový koloběh. Držíte hladovku nebo drsnou dietu, pak se konečně najíte a tělo dostane signál, že si teď všechno musí uložit, protože ví, že pak určitě opět přijde doba hladovění.

Sestavte si tedy pravidelný jídelníček založený na kvalitních a čistých potravinách.

Zdravá strava je taková, která neobsahuje průmyslově zpracované potraviny a cukr. Měla by být složena ze základních potravin, které vám dodají všechny potřebné živiny. Nezapomínejte na všechny tři složky potravy, tj. sacharidy, bílkoviny a zdravé tuky ve správném složení. Jezte více bílkovin, hodně zeleniny, trochu zdravých tuků a menší množství komplexních sacharidů. Ty zařaďte v době před a po tréninku.

Vytvořte si tréninkový plán a držte se ho

Komplexně posilujte celé tělo. Břišní pekáč si nevybudujete tak, že budete provádět jen sedy-lehy nebo pouze cviky na břicho. Nastavte si, kolikrát týdně budete chodit cvičit a toho se držte. Nevymlouvejte se. Nikdy jiný za vás tu práci neudělá.

Doporučuji do vašich tréninků zařadit:

  • Intervalový trénink (tzv. HIIT), který je ideální na spalování tuků, podporu kardiovaskulárního systému, zpevní a posílí celé vaše tělo.
  • Posilovací cvičení na celé tělo (trénink s váhou vlastního těla, s fitness pomůckami nebo silový trénink).
  • Cviky zaměřené na střed těla (tzv. core) a břišní svalstvo. Nezapomeňte, že svalů na břiše máme skutečně hodně a každý by měl být procvičen. Proto cvičte cviky na dolní, horní, šikmé i hluboké břišní svaly.
  • Necvičte stejné partie každý den. Svaly potřebují regeneraci proto to, aby mohly „růst“. V ideálním případě střídejte dny aerobní zátěže (nebo HIITu) s posilovacími dny.

Procentuální množství tuku v těle

cvičeníBudete se divit, ale každý máme břišní svaly, i ten nejznámější – m. rectus abdominis, nebo-li ten sval, kterému říkáme „pekáč buchet“.

To, aby byl skutečně viditelný, ovlivňuje množství tuku v těle. Nechte se tedy změřit na speciální váze, výsledky si zapisujte a pravidelně docházejte na tyto kontroly. Je to Váš způsob motivace a kontroly nad sebou.

  • Není bohužel možné se zbavit cíleně pouze tuku na břiše. K tomu nám pomůže právě vhodná strava a pohyb.

Začněte tedy na svém pekáči buchet makat ještě dnes, zítra by mohlo být již pozdě. Píle a vytrvalost vám jistě do léta přinesou kýžené výsledky.