Tejpovat můžeme dvěma druhy pásek – pevnými a pružnými. Pevné pásky slouží zejména k znehybnění požadovaného segmentu a můžeme ho využít namísto bandáže nebo ortézy. Tejpování pružnými páskami se nazývá kinesiotaping a v 70. letech 20. století ho v Japonsku začal využívat chiropraktik Kenzo Kase. Přinesl naprostou revoluci v léčbě akutních i chronických obtíží nejen pohybového aparátu. Největší výhodou kinesiotapingu je bezesporu jeho elastičnost a to, že nijak neomezuje přirozený rozsah pohybu. Pokud je tejp správně nalepený, neměli byste o něm téměř vědět.

Jak vlastně kinesiotape působí?

Je-li sval přetížený, není schopný regenerovat a vzniká zánět. Sval je teplý, oteklý a ztuhlý, což vede k únavě a bolesti. Prostor mezi kůží a svalem je stlačený a tím je omezen průtok krve a lymfy. Pevný tejp by tyto podmínky ještě zhoršil, protože je vyvinut k fixaci, tzn. omezení pohybu v segmentu a tím i průtoku krve a lymfy. Pružný tejp oproti tomu dovoluje volný rozsah pohybu a vytažením kůže redukuje vzniklý tlak v postižené oblasti. Kinesiotaping je tedy způsob léčby založený na tělu vlastních opravných procesech.

Upravuje také funkci svalů -  buď stimuluje nebo naopak tlumí svalového napětí, záleží na způsobu aplikace. Dalším jeho pozitivem je snižování vnímání bolesti – dochází k odlehčení a uvolnění prostor pod danou oblastí.

Nejen pro sportovce

Kinesiotaping je v současnosti hojně využíván nejen ve sportu, ale i ve  fyzioterapii, pediatrii, ortopedii, neurologii, gynekologii a porodnictví a dokonce i medicíně veterinární. Obrovský úspěch sklízí i při léčbě otoků. Tejpovat lze prakticky cokoli, od úžinových syndromů, přes menstruační bolesti, bolesti zubů až po plochonoží.

Vybírat můžeme z nepřeberného množství barev a vzorů, k dispozici jsou i dětské motivy. Vybere si opravdu každý. Ne všechny tejpy dostupné na našem trhu jsou však kvalitní. Pokud pořizujete kinesiotape poprvé, nechte si s výběrem raději poradit od někoho, kdo má více zkušeností.

Zkusíte to i vy?

Pokud se rozhodnete zkusit tejpování i vy, rozhodně doporučuji před první aplikací navštívit fyzioterapeuta nebo někoho, kdo má s tejpováním zkušenosti. Nalepit správně tejp může být docela věda. Bez znalostí anatomie se neobejdete. Záleží také na tom, kde bude tejp začínat a končit, to významně ovlivní jeho funkčnost. A v neposlední řadě záleží i na napětí tejpu, který budete lepit.

Možností jak aplikovat tejp je spoustu, stačí zkoušet a hledat tu správnou aplikaci právě pro vás. Každý terapeut si postupně vyvine svou vlastní metodu a postup. Zkusíte to i vy?