Pokud cvičíte pravidelně a komplexně, mohou vám výzvy pomoci s tvarováním určitých partií. Problém nastává, pokud se do výzvy pustí člověk, který s cvičením začíná a kromě výzvy už jinak nesportuje. Ještě větší problém je pokud se do výzvy pustí maminka čerstvě po porodu ve snaze o co nejrychlejší úbytek kilogramů nabraných v těhotenství. Bohužel, tato skupina je velmi početná.
Výzva na břicho - ne pro čerstvé maminky
Z pohledu fyzioterapeuta mi nejvíc nahání hrůzu výzva na břicho. Cvičí se nejčastěji sklapovačky nebo leh sedy, kdy první den začínáte na 50 opakováních a postupně se dostanete až na 250. 30. den tak místo slibovaného plochého bříška s „six packem“ získáte maximálně slušnou diastázu (rozestup přímých břišních svalů), přetížené bedro-kyčlo-stehenní svaly a z toho plynoucí bolesti bederní oblasti. Pokud děláte cviky na břicho s vysokými počty opakování, pak výsledkem bude nanejvýš místní svalová vytrvalost a lehké zvětšení svalové síly a objemu. Nehledě na to, že vyrýsované bříško si žádá ztenčení tukové vrstvy nad svaly a toho bez úprav jídelníčku nedosáhnete.
Zaměřte se na core
Posilování břicha typu „zkracovačky“, kdy si zapřete nohy nebo tělo zvedáte švihem nahoru, už je přežitek. Osvěta v tomto směru naštěstí funguje a stále více trenérů i sportovců samotných se zaměřuje na tzv. core, tedy hluboké svaly středu těla, které mají za úkol udržovat stabilitu bederní páteře, správného držení těla a rovnováhy těla jako celku. Tyto svaly udržují vzpřímený postoj, podpírají páteř a pomáhají kontrolovat jednotlivé pohyby, tedy koordinovat. Také přenáší vynaloženou sílu a energii z těla na okolní prostředí a obráceně a vyrovnávají výkyvy těžiště těla, zajišťují jeho stabilitu. Mimo jiné absorbují značnou část energie při doskocích a dopadech a především zpevňují páteř a chrání tak vnitřní orgány dutiny břišní.
U dřepovacích výzev, kde se 30. den dostanete až na 250 dřepů zase trpí kolena, která jsou i bez dřepů nadměrně namáhaná u osob s nadváhou nebo v těhotenství. Můžete tak s pohybem skončit dřív než začnete.
Ne všechny výzvy jsou špatné
Narazit můžete i na výzvy, které mají za úkol vás nakopnout a motivovat začít něco dělat. Nejlepší je si svou výzvu sestavit sami. Co třeba chodící výzva? Pokud jste na pohyb nebyli zvyklí vůbec, můžete začít s 10 minutami denně, postupně prodloužit na hodinu a půl, kdy už ujdete přibližně 10 000 kroků, což je považováno za optimální a zdraví prospěšný pohyb pro naše zdraví.