• Začít se změnou můžete hned. Nemusíte přeci čekat na pondělí, nový měsíc, nový rok… Stačí se pro změnu rozhodnout a nastavit si to v hlavě. To je první krok k úspěchu. Vše totiž začíná v naší mysli.

Jak tedy začít a motivaci si udržet?

  1. vše je možnéNastavte si to v hlavě - nejdůležitější úkol, umět se rozhodnout a svého rozhodnutí se držet.
  2. Stanovte si reálný cíl - jasně si definujte, proč změnu chcete (zhubnout, cítit se lépe, zlepšit své zdraví,…).
  3. O svém záměru řekněte svému okolí - pokud myšlenku vyslovíte nahlas a zasvětíte do ní i své okolí, stává se pro vás více závaznou.
  4. Svůj cíl si rozplánujte na dílčí mety - menší cíle znamenají menší stres. Je lepší si představit, že chcete zhubnout dvě kila, místo deseti. Až zhubnete ty dvě, snažte se ale stejným způsobem o ta další.
  5. Obrňte se trpělivostí a nechtějte všechno hned! - dejte tomu čas. Jen si řekněte, jak dlouho vám trvalo, než jste se dostali do určitého stádia, kdy cítíte, že změna je nutná. Třeba i tak dlouhou dobu bude trvat, než změny docílíte.
  6. Hledejte cesty a způsoby - nevymlouvejte se, vše jde, když se chce. 
  7. Připravte si krizový plán a nevzdávejte to - nenechte se odradit jedním neúspěchem, ale bojujte dál. Jedna snědená sušenka nemusí zabít veškerou vaši snahu.
  8. Čtěte blogy, články o cvičení a zdravém životním stylu - snažte se, aby se změna stala vaší součástí. Zajímejte se o nový životní styl, zkoušejte nové recepty.
  9. Inspirujte se druhými, ale nesrovnávejte se - motivujte se u jiných, najděte si parťáka, který půjde do změny s vámi. Nikdy se ale neporovnávejte. Každý jsme originál a každému sedne něco jiného.
  10. Dělejte to, co vás prostě baví - hledejte na všem to pozitivní. Najděte si to „ono“ pro vás, co vás k danému cíli dovede.
  11. Hubněte, nebo dělejte veškeré změny pro sebe – NE pro někoho jiného! - změny provádějte pro sebe. Nejhorší je, když se chcete změnit pro někoho jiného. Pak vám přesvědčení o tom, že to má být jinak, dlouho nevydrží.
  12. Zapisujte si své výsledky a odměňte se - každý pokrok se počítá. Pochvalte se, odměňte se něčím, co vám dělá radost. 

Co při změně funguje a co ne?

trpělivost

Pokud něco chceme změnit, chceme to obvykle hned a co nejrychleji, jinak nás to přestane bavit. Takto to ale opravdu nefunguje.

Všechno chce svůj čas. Rychlá a jednoduchá řešení nikam nevedou.

 

  • Nefunguje žádná tabletka na hubnutí, nefunguje žádný čaj na pálení tuků, nefunguje žádná extrémní dieta. Nemotejte se stále v začarovaném kruhu začátků a konců. Konečně si přiznejte, že musíte být trpělivá/ý, a jen dlouhodobá změna může být udržitelná.
  • U hubnutí nefunguje nevhodné cvičení a špatná strava. O tom snad ani nemusím nic jiného psát.
  • „Dneska si dám ještě ten koláček a pak už nikdy.“ Neříkejte si, že už „nikdy“. Nikam to nevede. Opět se dostanete do nějakého zapeklitého kruhu. Raději si řekněte: „Ten koláček si dám jen jednou týdně a v ostatních dnech se budu držet svého plánu.“
  • Změna nemusí ani fungovat, pokud jste z ní ve stresu. Stres je ničitel všeho dobrého, tudíž se snažte se změnou ztotožnit tak, aby vám naopak dělala radost.

Buďte k sobě upřímní!

odhodlání

  • U každé změny se raději zaměřte na to, aby byla pro vaše tělo dávkovaná postupně. Používejte rozum, nevrhejte se do extrémů, berte všechno s mírou. 
  • Pokud nevidíte ze své situace východisko, sedněte si v klidu „sami se sebou“ a hledejte příčinu, která vás nepustí do změn. Nelžete si a  upřímně si  přiznejte, v čem může být háček.

Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací: vlastní praxe