O zdraví 7. 2. 2022 | Mrg. Alena VídeňskáMrg. Alena Vídeňská

Nejsem ledňák aneb Jak neztratit motivaci!

Nový rok, nové výzvy, nová přesvědčení, nové „JÁ“. S nově příchozím rokem se obvykle očekává, že člověk bude něco měnit. Svůj šatník, svá kila, své tělo. Dáváme si nesmyslná předsevzetí. Pár týdnů v lednu tak fitka praskají ve švech, ale konec měsíce tvoří opět ti stejní „starousedlíci“ a ledňáčci nikde? Proč nebýt ledňákem a jak neztratit motivaci (nejen) při hubnutí?

Stock photos: xalien/shutterstock.com
 • Začít se změnou můžete hned. Nemusíte přeci čekat na pondělí, nový měsíc, nový rok… Stačí se pro změnu rozhodnout a nastavit si to v hlavě. To je první krok k úspěchu. Vše totiž začíná v naší mysli.

Jak tedy začít a motivaci si udržet?

 1. vše je možnéNastavte si to v hlavě - nejdůležitější úkol, umět se rozhodnout a svého rozhodnutí se držet.
 2. Stanovte si reálný cíl - jasně si definujte, proč změnu chcete (zhubnout, cítit se lépe, zlepšit své zdraví,…).
 3. O svém záměru řekněte svému okolí - pokud myšlenku vyslovíte nahlas a zasvětíte do ní i své okolí, stává se pro vás více závaznou.
 4. Svůj cíl si rozplánujte na dílčí mety - menší cíle znamenají menší stres. Je lepší si představit, že chcete zhubnout dvě kila, místo deseti. Až zhubnete ty dvě, snažte se ale stejným způsobem o ta další.
 5. Obrňte se trpělivostí a nechtějte všechno hned! - dejte tomu čas. Jen si řekněte, jak dlouho vám trvalo, než jste se dostali do určitého stádia, kdy cítíte, že změna je nutná. Třeba i tak dlouhou dobu bude trvat, než změny docílíte.
 6. Hledejte cesty a způsoby - nevymlouvejte se, vše jde, když se chce. 
 7. Připravte si krizový plán a nevzdávejte to - nenechte se odradit jedním neúspěchem, ale bojujte dál. Jedna snědená sušenka nemusí zabít veškerou vaši snahu.
 8. Čtěte blogy, články o cvičení a zdravém životním stylu - snažte se, aby se změna stala vaší součástí. Zajímejte se o nový životní styl, zkoušejte nové recepty.
 9. Inspirujte se druhými, ale nesrovnávejte se - motivujte se u jiných, najděte si parťáka, který půjde do změny s vámi. Nikdy se ale neporovnávejte. Každý jsme originál a každému sedne něco jiného.
 10. Dělejte to, co vás prostě baví - hledejte na všem to pozitivní. Najděte si to „ono“ pro vás, co vás k danému cíli dovede.
 11. Hubněte, nebo dělejte veškeré změny pro sebe – NE pro někoho jiného! - změny provádějte pro sebe. Nejhorší je, když se chcete změnit pro někoho jiného. Pak vám přesvědčení o tom, že to má být jinak, dlouho nevydrží.
 12. Zapisujte si své výsledky a odměňte se - každý pokrok se počítá. Pochvalte se, odměňte se něčím, co vám dělá radost. 

Co při změně funguje a co ne?

trpělivost

Pokud něco chceme změnit, chceme to obvykle hned a co nejrychleji, jinak nás to přestane bavit. Takto to ale opravdu nefunguje.

Všechno chce svůj čas. Rychlá a jednoduchá řešení nikam nevedou.

 

 • Nefunguje žádná tabletka na hubnutí, nefunguje žádný čaj na pálení tuků, nefunguje žádná extrémní dieta. Nemotejte se stále v začarovaném kruhu začátků a konců. Konečně si přiznejte, že musíte být trpělivá/ý, a jen dlouhodobá změna může být udržitelná.
 • U hubnutí nefunguje nevhodné cvičení a špatná strava. O tom snad ani nemusím nic jiného psát.
 • „Dneska si dám ještě ten koláček a pak už nikdy.“ Neříkejte si, že už „nikdy“. Nikam to nevede. Opět se dostanete do nějakého zapeklitého kruhu. Raději si řekněte: „Ten koláček si dám jen jednou týdně a v ostatních dnech se budu držet svého plánu.“
 • Změna nemusí ani fungovat, pokud jste z ní ve stresu. Stres je ničitel všeho dobrého, tudíž se snažte se změnou ztotožnit tak, aby vám naopak dělala radost.

Buďte k sobě upřímní!

odhodlání

 • U každé změny se raději zaměřte na to, aby byla pro vaše tělo dávkovaná postupně. Používejte rozum, nevrhejte se do extrémů, berte všechno s mírou. 
 • Pokud nevidíte ze své situace východisko, sedněte si v klidu „sami se sebou“ a hledejte příčinu, která vás nepustí do změn. Nelžete si a  upřímně si  přiznejte, v čem může být háček.

Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací: vlastní praxe

Mohlo by vás také zajímat: