Většinou víme o vlivu výživy na fyzické zdraví, ale málokdy si uvědomujeme úzký vliv výživy na naši psychiku. Stejně jako srdce, svaly, žaludek potřebují k fungování určité živiny a kvalitní stravu, je i mozek orgán, který je citlivý na to, co jíme a pijeme. Mozek potřebujeme ke svému zdravému fungování tyto živiny:

1)      Komplexní sacharidy

Výhradním palivem mozku je sice cukr glukóza, ale neznamená to, že náš mozek potřebuje ke svému fungování sladkosti! Naopak vystačí si s cukrem, který je obsažený v přirozeně sladkých potravinách mající nižší glykemický index. Pro správné fungování psychiky potřebuje náš mozek stabilní hladinu glukózy v krvi, kterou zajištují právě komplexní sacharidy. Zdroje komplexních sacharidů jsou celozrnné obiloviny a pečivo, luštěniny, brambory a zelenina. Naopak méně vhodné pro naši psychiku jsou potraviny s vyšším glykemickým indexem a převahou jednoduchých cukrů (sladkosti a slazené nápoje, produkty z bílé mouky a potraviny s přidaným cukrem), které způsobí prudké zvýšení hladiny glukózy v krvi, což vyžaduje rychlé zvýšení hladiny inzulínu, jehož účinkem dojde k opětnému poklesu glykémie. Nízká hladina cukru v krvi se psychicky projevuje sníženou výkonností a únavou, zhoršenou koncentrací, nervozitou, chutěmi na sladké, podrážděností a zhoršením nálady. Nevynechávejte proto přílohy a pečivo, nehladovte a jezte pravidelně.

2)      Esenciální mastné kyseliny

Esenciální mastné kyseliny jsou hlavními stavebními prvky mozku a nervových buněk. Zdroje esenciálních mastných kyselin jsou mořské ryby, ořechy, semena, rostlinné oleje. Naopak strava bohatá na nasycené a trans mastné kyseliny poškozuje mozkové buňky, snižuje psychickou aktivitu, tlumí reflexy a smysly. Stejně tak nebezpečná je i strava s velmi nízkým obsahem tuku (diety, hladovění), která zvyšuje depresivní a úzkostné stavy.

3)      Aminokyseliny

Aminokyseliny jsou základní stavební složkou bílkovin, které mají přímý vliv na vznik hormonů regulujících psychiku (např. serotonin, dopamin). Zdroje aminokyselin – vejce, libové maso, ryby, drůbež, luštěniny.

4)      Voda

Voda tvoří asi 80% mozku a je základním prvkem pro jeho správní fungování. Už jen mírná dehydratace má negativní dopad na naši psychiku, projevu se podrážděností, neklidem, slabostí a psychickou nepohodou. Proto je tak důležité dodržovat dostatečný pitný režim. Kofeinové a alkoholické nápoje se však mezi tekutiny neřadí a ve větší míře jsou pro naši psychiku škodlivé, protože spolu s cukrem narušují přirozenou regulaci duševních hormonů.  

5)      Kyslík

Mozek nemůže fungovat ani bez neustálého přísunu kyslíku. Kyslík zlepšuje koncentraci, pozornost, zlepšuje spánek, zklidňuje a stabilizuje nervový systém a podporuje dobrou náladu. Nejlepší cestou jak okysličit tělo je přirozený pohyb, který zároveň zvyšuje odolnost vůči stresu a uvolňuje endorfiny a obyčejné dýchání!