Šťastné a veselé jsou Vánoce v pohybu

Jak to letos dopadne, záleží hodně na tom, jak si program, stravovací i společenský, sami v sobě předem nastavíte. Jaké si dáte hranice, které nechcete překročit, a to jak v jídle, tak v lenošení.

  • Když si vědomě povolíte, nedělat nic a klidně přibrat, tak se to také s největší pravděpodobností stane. Zkuste to jinak.

Tradice ano, ale s mírou

V případě konzumace pokrmů a nápojů není podle dietoložky Karolíny Hlavaté nejlepší začít se násilně omezovat na Štědrý den. Ideální je zahájit určitý dietní nebo úsporný režim už měsíc před svátky.

  • Zároveň nepovažuje za nezbytné vyřadit z jídelníčku tradiční vánoční pochoutky.

„Jakmile začne fungovat, člověk se cítí dobře a dokonce ubývají nežádoucí kila. Je mu pak líto to celé narušit a snáze odolává pokušení zbytečně se přejídat,“ objasňuje dietoložka. „Není nutné vyměnit například linecké pečivo za mrkvové. Napečme si ho ale jen trochu pro chuť,“ doporučuje.

Nezahálet, hýbat se

Šťastné a veselá svátky vám spolehlivě zaručí pohyb.  Nákupy je žádoucí v současné době zvládnout v klidu i přes internet. Udělejte si čas na sport, výlety a dobrodružství.

Pohyb přispívá tvorbě endorfinů, takže i ve vánočním stresu s ním pojedete na vlně dobré nálady. Navíc si ho můžete užít s celou rodinou, přáteli, nebo naopak najít tichou chvilku pro sebe. Záleží na aktivitě, kterou zvolíte.

V klidu s jógou

Pokud potřebujete chvilku soukromí a protáhnout si tělo, je ideální jóga.

„Využívá propracovaný systém tělesných cvičení a očistných technik, které pomáhají udržet tělo zdravé a v dobré kondici,“ vysvětluje fyzioterapeutka Martina Karasová.

Spalujte tuky na „prknech“

Napadne-li sníh, hurá na hory. Za hodinu sjezdu nebo snowboardu spálíte okolo 2000 kJ, na běžkách podle tempa až 3000 kJ. Posílíte stehna, lýtka, záda a břicho, zvýšíte si kondičku, zlepšíte rovnováhu, pohyblivost a koordinaci celého těla.

„Běžky navíc nezatěžují tolik klouby, a proto jsou vhodné i pro lidi s nadváhou. Výhodou je i to, že jsou pro všechny věkové kategorie a je na nich méně úrazů než při ostatních zimních sportech,“ říká fyzioterapeutka.

  • Navíc na běžky můžeme vyrazit i v nížinách.

Za mrazu na brusle

Jsou-li hory pro vás nedostupné, ve většině větších měst určitě najdete kluziště, na kterém si můžete zabruslit. I když budou letos kluziště možná zavřené, tak nějaký ten rybník se v blízkém okolí města jistě najde.

  • Za hodinu bruslení při nízké rychlosti spálíte asi 1500 kJ. Pokud tempo zvýšíte na přibližně 16 km/h, spálíte už okolo 2500 kJ. Za hodinku svižnější jízdy tak podle Martiny Karasové můžete vybruslit štědrovečerní večeři. Tento sport rovněž šetří klouby, a tak si bez obav mohou zabruslit i lidé, kteří mají pár kil navíc.

„Při bruslení posílíme hlavně svaly nohou a trupu. Současně rozvíjíme sílu, vytrvalost, koordinaci a rovnováhu,“ shrnuje fyzioterapeutka.

Vydejte se za dobrodružstvím

Sport není nic pro vás? Vydejte se tedy hledat poklady. Od televize by vás mohl zvednout geocaching. Je to sportovně turistická hra, při které s použitím navigačního systému GPS účastníci hledají skryté schránky tzv. kešky. V nich bývá notýsek pro zapisování návštěv tzv. logbook, tužka a předměty určené na výměnu. Vezmete si suvenýr a jiný tam necháte pro dalšího hráče.

„Při hledání spojíte příjemné s užitečným. Chůze totiž patří k nejpřirozenějšímu pohybu. Pokud chodíte správně, aktivujete svaly celého těla včetně jeho centra. Vede ke snižování nadváhy, snížení krevního tlaku a poklesu hladiny cholesterolu. Má také ochranný vliv na srdce a naši celkovou kondici,“ dodává fyzioterapeutka.

Zdoj obrázků v textu: shutterstock.com