Člověk má v sobě od svých předků zakódováno, že se roční období střídají. Na mnoha místech v nížinách letos nevydržel sněhový poprašek ani den, mrzlo obvykle jen přes noc. Alespoň krátké období s mínusovými teplotami nám chybí.
"Teplá zima neměla na lidský organismus výrazně pozitivní vliv, snad kromě toho, že nám nebylo při pobytu venku tak velké chladno. Stejně jako v jiných letech se nám nedostával dostatek světla, výsledkem je únava, vyčerpanost, nevýkonnost, snížená odolnost organismu, mnohdy smutná nálada," vyjmenovává psycholožka a nutriční terapeutka Zuzana Douchová a připouští, že ne všichni takové pocity mají.
Recept na jarní únavu existuje
Recept, jak jarní únavu překonat, existuje. Pomoci nám mohou stejné věci jako v případě princezny Zubejdy z pohádky Lotrando a Zubejda. Jsou jimi: světlo a čerstvý vzduch, pohyb, správně složený jídelníček a láska!
Pohyb. Nemusí jít o sportovní výkony v posilovně či běh na x kilometrů. Stačí půlhodinka chůze, nebo i domácího tance. A i když nemůžeme zrovna ven, tak sluníčko na balkóně či u otevřeného okna nám pomůže.
„Pohybem organismus okysličíme, v těle se začnou tvořit endorfiny, tedy hormony štěstí. Zmiňované sluníčko zajistí, že pokožka bude produkovat vitamín D, kterého máme po zimě nedostatek. V organismu je důležitý pro správnou funkci imunitního systému, svalů a tedy i srdce a pro celou řadu dalších pochodů,“ uvádí Zuzana Douchová.
Vitamin D a bílkoviny
S vitamínem D souvisí zdravý jídelníček. Déčko najdeme v tučných rybách, lososu, tresčích játrech a tresčím oleji, sardinkách.
"Tady je vhodné připomenout postní období, naši předci dobře věděli, co jejich organismus potřebuje. Proto se zjara nejedlo maso teplokrevných zvířat, ale ryby ano," konstatuje nutriční terapeutka.
Z dalších nutrientů, na které bychom neměli zapomínat, jsou lehce bílkoviny. Bílkoviny získáme jak z ryb, tak třeba naklíčených luštěnin, obilovin a dalších semen. I v nich najdeme zdravé rostlinné tuky s obsahem vitamínu D, oproti zmíněným živočišným produktům je ale ve formě, kterou tělo hůře využije.
Jarní klíčky a mikrozelenina
K naklíčení můžete využít kromě fazolek mungo i adzuki, cizrnu (ta se dokonce krátce povařit doporučuje, protože je tužší), čočku, oves či ječmen (v tomto případě můžete nechat klíčky více narůst a do smoothie přidat zelené výhonky), pohanku. Stačí je na osm hodin namočit do vody, pak dát do plastového cedníku, ten vložit do misky a přikrýt talířem. Následně ji stačí umístit někde v teple a pravidelně několikrát denně síto proplachovat vodou. Sklízet můžete za tři až pět dní.
Ze sezamu, hořčičného semínka, slunečnice či třeba vojtěšky, řeřichy a ředkvičky si můžete připravit microgreens neboli mikrozeleninu. Jde o velmi mladé rostlinky – obvykle ze semínka vyrostlé děložní lístky či první dva pravé lístečky.
- O microgreens lze říct, že je koncentrátem všech látek, které najdeme v dospělých rostlinách.
Pokud jste se při pomyšlení na nejznámější klíčky, mungo výhonky, oklepali hrůzou, budete možná překvapeni. Nemusíte je jíst zasyrova.
"Pokud vám nechutnají v salátu či jako ozdoba jídla na talíři, můžete je krátce blanšírovat. Vhodit na okamžik do vroucí vody a následně rychle zchladit. Nebo je můžete přidat do připravovaného pokrmu krátce před dokončením, aby se povařily jen krátce," radí Zuzana Douchová.
Lásku, tu potřebujeme nejvíce
Stejně jako v případě princezny Zubejdy, pro zdraví jsou důležité mezilidské vztahy. Snažte se proto co nejvíc využít času s rodinou, vymýšlet společnou zábavu, společně vařte, hrajte karty či deskové hry.
Na přátele nemusíte zapomenout. Využijte moderní technologie a užijte si i rozhovor přes skype. Určitě je potěší, že se zajímáte. Zvlášť starší generace ocení pravidelnou komunikaci, byť přes telefon.