Budete-li na své dítě tlačit a nutit ho zeleninu jíst, docílíte jen toho, že bude vystresované a na zeleninu zanevře. Pokud jste na to i vy dosud šli cestou lehkého „nátlaku“ a nevíte si rady, jak zeleninu do svého potomka dostat, vězte, že způsoby, jak nelibost potomka obejít a zeleninu do něj vpravit, existují. A je dost pravděpodobné, že se na ni bude dokonce těšit a bude mu chutnat. Myslete na to, že je důležité u svého dítěte rozvíjet zdravé stravovací návyky, které ho budou doprovázet po celý jeho život.
Denní příjem zeleniny u dětí
Zelenina dodá dětskému tělu mnoho cenných látek a rovněž chrání jeho organismus před chronickými nemocemi v pozdějším věku.
- Děti ve věku 1-2 roky by měly sníst dvě porce zeleniny a ovoce za den, což je zhruba 120 g. Část z tohoto množství je možné vyměnit za ovoce.
- Děti ve věku 2-3 roky by měly zkonzumovat dvě až tři porce, tedy zhruba 150 g zeleniny, případně ovoce.
- Od 3 do 6 let by pak váš potomek měl konzumovat přibližně 4 porce, tj. okolo 250 g zeleniny a ovoce.
- Od šesti let by pak mělo dítě sníst 6 porcí, to představuje až 400 g zeleniny a ovoce během dne. Poměr by měl být 2:1 ve prospěch zeleniny, většina z tohoto množství by pak měla být ideálně v syrovém stavu.
A jaké množství lze považovat za jednu porci? Jeden šálek (240 ml) syrové nebo vařené zeleniny, dva šálky listové zeleniny, případně jeden šálek čerstvě vymačkané zeleninové šťávy. U batolat platí navíc to, že jeden šálek rovná se polovině běžného šálku pro dospělého.
Oblíbenost zeleniny u dětí
Váš potomek se učí jíst od vás a jí tedy přesně to, co jíte vy. To je i ten nejlepší způsob, jak dítě naučit jíst zeleninu. Tedy jíst ji společně. Budete-li vy sami zeleninu odmítat, nemůžete očekávat, že u vašeho potomka půjde o oblíbené jídlo. Pokud vaše dítě uvidí u vás nebo u svých sourozenců, že si na zelenině pochutnávají, pravděpodobně si bude chtít dát také.
Kromě toho můžete ze zeleniny připravit k jídlu i různé pomazánky, dipy nebo dresinky. Místo průmyslově zpracovaného kečupu, který často bývá plný cukrů a přídatných látek, si dejte tu práci a raději rajčata zpracujte na chutnou a zdravou omáčku sami. Zeleninu můžete smíchat i s ostatními potravinami, které má vaše dítě v oblibě. Ať už jde o zeleninovou omáčku na špagety, drobné kousky do polévky nebo směs na pizzu.
Máte-li možnost, zeleninu si sami pěstujte. Pokud v tomto směru limitováni, navštěvujte farmářské trhy a nechte svého potomka, ať si sám vybere, na co má chuť. A v neposlední řadě můžete se zeleninou i experimentovat. Vyrábějte z ní zeleninové spirály, připravte zeleninové karbanátky a podobně. Uvidíte, že to vašeho potomka bude bavit.
Nové druhy se musí zkoušet
Jestliže zařazujete do jídelníčku vašeho potomka nový druh zeleniny, počítejte s tím, že mu nemusí hned napoprvé zachutnat. Ostatně i my dospělí máme každý jiné chuťové preference, o to náročnější to může být u dětí. Některé děti jsou vybíravé a trvá jim hodně dlouhou dobu, než jsou ochotné nový druh zeleniny ozkoušet. A tak je třeba neustále nabízet, ukazovat, jíst ji před ním. Jednou se to zlomí a dítě zeleninu přece jen ochutná. Vždy dítě nenásilně povzbuzujte. Pamatujte, že někomu může trvat třeba 10-15 ochutnání než nové zelenině přijde na chuť.
Zahrajte si na malíře
Děti nemají rády nudu a šeď. Platí to pochopitelně i u jídla. Tedy čím barevnější a pestřejší bude talíř s jídlem, který svému potomkovi nabídnete, tím vyšší je šance, že vše z něj zkonzumuje.
Vybírejte proto zeleninu různých barev, tvarů, textur i chutí. Je-li to třeba, zeleninu můžete dochutit například i nějakým kořením či bylinkami. Případně ji můžete trochu orestovat nebo pokapat citrónovou šťávou. A myslete i na to, že kousky musí být malé.
Z přichystané zeleniny můžete pro své dítě složit třeba obraz. Kapii dejte místo úst, rozpůlená cherry rajčátka místo očí a nastrouhaná mrkev může posloužit jako vlasy. Ze salátové okurky může zase vyrobit housenku tak, že okurku nakrájíte na tenká kolečka a poskládáte klikatě na talíř, místo nožek a oček pak dáte kousky mrkve. Z polovin rajčat vytvořte berušku, na hlavičku a tečky použijte třeba olivy. Fantazii se meze nekladou. Anebo nabídněte dítěti různě velké kousky více druhů zeleniny a pobídněte ho, ať si samo vytvoří obraz podle sebe.
Pestré zeleninové svačiny
Půjdete-li na výlet nebo třeba jen na hřiště, vezměte s sebou na svačinu hezky naaranžovanou zeleninu v krabičce. Pořídit se dnes dá nepřeberné množství zábavných svačinových boxíků, které jsou lákavé samy o sobě. Až dětem na vycházce vyhládne a po ruce nebude nic jiného než krásně vypadající barevná mistička s pestrou zeleninou, málokdo odolá. Zeleninu můžete nakrájet například i na nudličky a k nim přidat lehký tvarohový dip nebo bílý jogurt či sýr. Zdravou svačinku pak mohou děti zakousnout například dobrým celozrnným chlebem.